Barselona alışveriş konusunda da gezginlere birçok alternatif sunan bir yer. İspanya‘nın bu en güzel şehrinde kendinize ve sevdiklerinize satın alabileceğiniz birçok ucuz ama orijinal hediye alabilirsiniz. Konu alışveriş olunca doğal olarak herkesin aklındaki tek soru ise “Barselona’dan ne alınır?” İşte bu noktada merak ettiğiniz tüm şehre özgün hediye çeşitlerini Barselona Gezi Rehberi‘nin en çok merak edilen bölümlerinden olan Barselona’dan Ne Alınır? yazısı boyunca sizler için yazdık.

Barselona'da konaklama yapılabilecek tüm bölgelerle ilgili detaylı bilgileri ve otel tavsiyelerimi Barselona'da nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz. En çok tercih edilen otellerden bazıları: 3★ Room Mate Pau, 4★ Catalonia Plaza Catalunya, 5★ Eurostars Grand Marina Hotel GL

Barselona’da döviz işlemlerinden mağazaların açılış saatlerine, güvenlik konusundan alışveriş yapabileceğiniz yerlere kadar tüm konuları Barselona Alışveriş Rehberi sayfasında bulabilirsiniz.

Barselona Hediyelik Eşya

Bugün dünyanın neresine giderseniz gidin her yerde benzer tip hediyelik eşyalar karşınıza çıkıyor. Şehir ismini taşıyan çantalar, magnetler, kar küreleri,  kartpostallar, kupalar, şapka ve t-shirtler, anahtarlıklar… İşin aslı bunların neredeyse Çin’de yaptırılıyor olmasına rağmen satın alacağınız bu tip ürünler ile keyifle geçen gezinizi bir ömür hatırlamanız mümkün. Eğer siz de bizim gibi gezilerinden topladığı minik eşyaları koleksiyon yapanlardansanız Barselona’da size göre yüzlerce minik eşya bulabilirsiniz. Bizim kendi biblo koleksiyonumuz için satın aldığımız eşya minik Sagrada Familia biblosu olmuştu.

Eğer kalıpların biraz daha dışına çıkarak şehre özgü bir şeyler de almak isterseniz Barselona’da alabileceğiniz birçok güzel aternatif hediye var. İşte bunlardan bazıları…

Gaudi Tarzı Süsler

Gerek Barselona geziniz öncesinde yaptığınız araştırmalarda gerekse de gezi boyunca şehrin en ünlü yapılarını gördüğünüzde bunların hepsinde ünlü Mimar Gaudi‘nin imzasının olduğunu göreceksiniz. Tabi Gaudi’nin eserleri dışında şehirde gezilecek yüzlerce yer var ama hiçbiri Gaudi’nin eserleri kadar ünlü değil. Ünlü mimarın eserlerinde kullandığı sıradışı üslup Barselona’da satılan hediyelik eşyalara da yansımış durumda. Yapılarında özellikle kırık, rengarenk mozaikler kullanan Gaudi’nin tarzını andıran onlarca orijinal hediyelik bulabilirsiniz. Birbirinden renkli mumluklar, kül tabakları, magnetler, dekoratif süsler, kupalar ve süs tabaklar gerçekten çok orijinal. Aynı tarzda flamenko yapan kız bibloları ve boğa figürleri de gerçekten çok başarılı. Gaudi tarzı süsleri şehrin birçok noktasında hediyelikçilerde bulabilirsiniz, bizim dikkatimizi çeken ise bu tarzda en çok hediyelik eşyanın Park Guell‘e yakın hediyelikçilerde satılıyor olması.

Barselona'dan ne alınır
Rengarenk, kırık mozaiklerin bir araya getirilip işlenmesi Gaudi’nin bir tarzı olarak biliniyor. Şehirde bu tarzı görebileceğiniz birçok hediyelik eşya alternatifi bulabilirsiniz.

Katalan Eşekli Hediyeler

İspanya denince birçoğumuzun aklına boğa güreşleri gelir. Ülke çağında çok popüler olan bu etkinlik hediyeliklere de yansımış olsa da bu noktada bir dipnot düşmek gerekir. Boğalar ve matadorlar ülkenin simgesi olsa da Barselona ve  Katalanların simgesi boğa değil eşektir. Zaten şehirdeki hediyelikçileri gezerken dikkatinizi bu eşek simgeli eşyalar çekecektir. Minik biblolardan tutun da t-shirtlere, kupalara ve daha bir çok tarzda minik hediyelere kadar bu tarzda ürün bulabilirsiniz.

Barselona Katalan eşeği hediye
Katalanların simgesi sanıldığı gibi boğa değil eşektir. Katalan eşeği simgeli terlik.

F.C Barcelona Taraftar Ürünleri

Barselona’ya seyahat konusunda birçoğumuzun bilgisi kısıtlı olsa da özellikle erkek gezginlerin F.C Barcelona Futbol Takımı hakkındaki ilgi ve bilgisi göz ardı edilemez. Dünyanın en büyük ve ünlü futbol takımına ev sahipliği yapan şehirde taraftar ürünü alabileceğiniz yüzlerce yer var. Dilerseniz taraftar ürünlerini, futbol takımının maçlarını oynadığı ve müze&stadyum turlarının düzenlendiği Nou Camp Stadyumundan ve lisanslı ürün satan taraftar mağazalarından, dilerseniz de hediyelikçilerden satın alabilirsiniz. Tabi hediyelikçilerde satılan ürünlerin birçoğu ucuz olsa da imitasyon olduğunu unutmayın. Forma, atkı, kupa, anahtarlık, şapka, t-shirt… Kısacası aklınıza ne gelirse bulmanız mümkün. Eğer biraz daha anlamlı bir hediye isterseniz Nou Camp Stadyumu‘nda alacağınız orijinal formaya kendi isminizi ve numaranızı yazdırabilirsiniz.

Barselona forma hediye
Dünyanın en başarılı ve ünlü futbol takımı olan F.C Barselona’nın taraftar ürünlerini şehrin birçok noktasında bulabilirsiniz.

Flamenko Süsler

Flamenko da tıpkı boğa güreşi gibi birebir Barselona kültürü olmasa da şehirde flamenko göserisi izleyebileceğiniz birçok yer var. Hatta bize göre Barselona’dan flamenko gösterisi izlemeden dönmeyin de, gerçekten çok keyif  verici. Ülkenin bu popüler dansına ait bir çok hediyelik eşyayı çoğu dükkanda bulabilirsiniz. Flamenko kıyafetleri, ayakkabıları, ele takılan aksesuarlar, flamenko dansı yapan kız ya da erkek bibloları vb ne ararsanız bulmak mümkün

Barselona hediye
Flamenko aksesuarları

Porro

Porro Barselona’da satılan özel tasarım bir şarap bardağı. Şarap konulan bölmesi dışında ince, minik bir bölümü daha bulunan bardağı özel bir tutuş ile kullanıyorsunuz. İlk kez kullananların biraz sıkıntı yaşasa da sonraki kullanımlarda alışıncaya kullananlar ve satıcılar tarafından belirtiliyor. Porrolar şehre özel bir hediye olsa da bavulda taşımak biraz sıkıntı yaratacak gibi duruyor.

Porro
Özel tasarım bir şarap bardağı olan Porrolar şehre özgü bir hediye olsa da taşıması riskli gözüküyor.

Özel Tasarım Süsler

Eğer klasik süslerden sıkıldıysanız Barselona’da yer alan özel tasarım süs satan mağazalara uğrayabilirsiniz. Bizim favori adreslerimizden biri “Carre dels boters 4, Barcelona” adresinde yer alan Art Montfalcon adlı dükkan. Burası şehrin en ünlü caddesi La Rambla‘dan 5-10 dakikalık bir yürüme mesafesinde yer alan büyük ve çok orijinal eşyalar satan bir dükkan. Fırsatı olanlar değerlendirebilir.

Barselona Art Montfalcon
Art Montfalcon, çok tarz ürünlerin satıldığı güzel bir mağaza.

Yeme İçme

Her şehirde olduğu gibi Barselona’da da özel lezzetler bulabilirsiniz. Turran ya da Torro adındaki nuga tatlı şehrin ünlü yiyeceklerinden. Bal, şeker, badem ve yumurta beyazından yapılan şekerleme aslen yılbaşı vakti yapılsa da bazı dükkanlarda ve süpermarketlerde yıl boyunca bulmak mümkün. En ünlü çeşitleri Turron de Xixonna ve Turron Duro. Çikolatalar ise Avrupa’nın çoğu kentinde olduğu gibi çok lezzetli.

Peynir sevenler ise Queso Manchego Viejo adındaki inek, keçi, koyun, sütünden yapılan peynirlere göz atabilir. Peynir alışverişinizi ünlü peynirci Formatgeria la Seu‘dan yapabilirsiniz.

Barselona yemek alışverişi
Barselona’da satılan yiyecek ve içecekler göze de hitap ediyor.

Giyim

Eğer gezi boyunca kıyafet alışveriş yapmak isterseniz şehrin dünyaca ünlü markası Desigual‘a göz atabilirsiniz. Şehir genelinde birçok mağazası bulunan markayı dünya genelinde görmek mümkün olsa da markanın doğum yeri burası. Tarz olarak bizce çok güzel. Bunun dışında Barselona’dan deri, kemer, bel çantası, deri ayakkabılar vb alabilirsiniz.

Barselona Desigual
Desigual çok tarz kıyafetlerin satıldığı güzel bir marka.

Not

Barselona her ne kadar Avrupa’nın en gözde turizm noktalarından biri olsa da  pek çok hediyelikçi pazar günleri kapalı oluyor. Bu nedenle alışverişinizi pazar gününe bırakmamanızı tavsiye ederiz. İhtiyacınız olursa La Rambla‘daki tek tük hediyelikçiler ve Ciutat Vella‘daki bazı dükkanlar pazar günleri de açık olabiliyor.

Barselona’da alışveriş hakkında merak ettiğiniz tüm konuları Barselona Alışveriş Rehberi sayfasında bulabilirsiniz.

Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
Balayı Turları

PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 30'dan fazla ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın