Barselona Gezi Rehberi & Tavsiyeler (2023)

Akdeniz kıyılarındaki en davetkar turizm şehirlerinden biri olan Barselona gezginlere birbirinden renkli gezi anıları vadediyor. Güzellikleriyle dünyaya ün salmış bu turistik İspanya şehrine gezi planlıyor ve gitmeden önce kenti her yönüyle tanımak istiyorsanız sizin için kapsamlı bir Barselona gezi rehberi hazırladım.

Gezi rehberi boyunca kentin en popüler yerleri, yöresel lezzetleri, ulaşım koşulları, coşkulu alışveriş yerleri-sokakları, resmi tatilleri, konaklama bölgeleri ve daha birçok özelliği hakkında detaylı bilgi, fotoğraf, uyarı ve öneri bulabilirsiniz.

Neden Barselona?

Barselona deniz ve kültür turizmini bir arada yaşatan bir şehir. Akdeniz’in mavi derinliklerine ve sıcacık plajlarına kendinizi bırakırken, bir yandan gönlünüzce alışveriş yapabilir, ünlü İspanyol lezzetlerinden büyük keyif alabilir, daracık karakteristik sokakları dolaşabilir ya da şehrin ünlü mimarisi ve sanat eserlerini hayranlıkla inceleyebilirsiniz.

Barselona deyince akla gelenler bu saydıklarımla da sınırlı değil. Barselona gezi rehberi boyunca kentin en dikkat çekici yönlerine ve özellikle seyahatinizi daha verimli kılıp, kolaylaştıracak birçok detaya yer verdim. Hazırsanız detaylara geçelim…

Barselona Gezi Rehberi Faydalı Linkler

Barselona’da nerede kalınır? başlıklı yazımda da detaylıca bahsettiğim üzere şehirde konaklama yapabileceğiniz en güzel yerler arasında Barri Gòtic, Eixample, El Raval, El Born ve Barceloneta bölgeleri geliyor.

Otel önerisi isteyenlere son Barselona gezimde konaklayıp memnun kaldığım Ayre Hotel Gran Vía adlı oteli önerebilirim. Bunun dışında La Rambla’da, kaliteli bir yer isterseniz de Royal Ramblas adlı otele göz atabilirsiniz.

Barselona, İspanya’nın en gözde turizm merkezlerinden. Bu yüzden özellikle turizm sezonlarında popüler yerlerin önünde uzun bilet kuyrukları olabiliyor. Flamenko gösteri biletinizi ve Sagrada Familia giriş biletinizi seyahat öncesinde almayı unutmayın.

Barselona’da Gezilecek En Önemli Yerler

Barselona bir gezgin için birçok cazip özelliğe sahip. Bu renkli şehirde gezilecek ve görülmesi gereken çok sayıda yer var. Benim burada sunacaklarımdan çok daha fazlasını Barselona gezilecek yerler içeriğimizde bulabilirsiniz.

İşte Barselona’nın en ikonik 21 yeri…

1. Park Güell

Park Guell Barselona gezi rehberi

İspanya için ünlü mimar Antoni Gaudi’nin ayrı bir yeri bulunuyor. İşte Park Güell de Gaudi’nin sanatsal bakışının bir ürünü. UNESCO Dünya Mirasları listesinde de yer alıyor.

Parkın en çarpıcı özelliği rengarenk canlı detaylar ve doğa figürleri. Masallardaki gibi bir güzelliğe ve etkileyicilğe sahip olan Park Güell 20. yüzyılın başlarında inşa edilmiş.

Aslında parkın ortaya çıkış hikayesi bir park değil site projesine dayalıymış ama yatırımlar yarım kalınca Park Güell de 1922’de halka açık bir park haline getirilmiş.

Burası milyonlarca insana keyif veren eğlenceli ve dinamik yapılarla dolu. Gaudi’nin özgün mimari anlayışı ise hemen hissediliyor.

Barselona ve deniz manzarası sunan teras ile zamanında Gaudi’nin yaşadığı evde faaliyet gösteren Gaudi Müzesi de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

Tabii ki böylesine ünlü, eğlenceli ve büyülü güzelliklerle dolu parkın önünde sık sık uzun kuyruklara rastlamak mümkün. Park Güell giriş bileti satın almak için önceden harekete geçmek sizi bu uzun kuyruklarda beklemekten kurtarabilir, böylece vaktinizi daha iyi değerlendirebilirsiniz.

Aynı zamanda Park Güell içinde yeme-içme olanakları sunan bir tesis olmadığını da belirtelim. Parkta uzun süre kalmayı planlıyorsanız yanınızda yiyecek-içecek bir şeyler götürmenizde fayda var.

2. Sagrada Familia

Barselona gezi rehberi Sagrada Familia

Az önce İspanya’nın en ünlü mimarı Antoni Gaudi’den bahsetmiştim. İşte o sanatçının İspanya’daki en ünlü eserinde sıra: Sagrada Familia. Tam bir başyapıt; büyüleyici ve hayranlık uyandırıcı bir bazilika.

Gösterişli cephesi ile gözleri kamaştıran Sagrada Familia Bazilikası aynı zamanda UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde de yer alıyor ve Barselona’nın popülaritesinde önemli bir rol oynuyor.

Gaudi’ye teslim edilen proje ne yazık ki onun kaza sonucu hayatını kaybetmesinden ötürü tamamlanamamış. Yine de yapıyı ziyaret ettiğinizde her bir detayın ünlü sanatçının adanmışlığını yansıttığını fazlasıyla fark edebilirsiniz.

Peki, Sagrada Familia Bazilikası’nda nelere odaklanmalısınız? Hemen her bir detayı görülmeye değer olan bazilikaya sınırlı bir vakit ayıracaksanız özellikle İsa’nın Doğum Cephesi, Çan Kuleleri, Büyük Çile Kapısı, Sarmal Merdivenler ve Mezar Odası gibi yerlere özel bir ilgi gösterebilirsiniz.

Ayrıca Sagrada Familia gibi turistik açıdan çok popüler ve gösterişli olan bir yapı tahmin edersiniz ki sık sık yoğun bir kalabalığı ağırlıyor. Uzun kuyruklarda beklemek zorunda kalmadan içeriye girişinizi garantilemek isterseniz Sagrada Familia Hızlı Giriş Bileti linkinden biletinizi erkenden satın alabilirsiniz. .

3. Casa Mila (La Pedrera)

Barselona gezilecek yerler listesi Gezip Gördüö

Çoğu kişiye sorulduğunda Sagrada Familia’nın ardından Barselona’nın en etkileyici yapısı olarak Casa Mila’yı gösteriyor. Kendisi için Antoni Gaudi’nin en popüler ve önemli ikinci eseri demek herhalde yanlış olmaz.

Ünlü İspanyol mimar Casa Mila’yı 20. yüzyıl başlarında o dönemin önde gelen iş insanlarından Pera Mira için tasarlamış.

Yerel halk tarafından taş ocağı anlamındaki “La Pedrara” olarak da anılan yapı enteresan şekilli bacalarla döşenmiş çatısı, dökme demirle kapatılan balkonları ile oldukça dikkat çekici binanın içinde ise bir galeri ile özel konutlar yer alıyor.

Son olarak turizm sezonunda Casa Mila’nın da çok yoğun bir kalabalık çektiğini söyleyebilirim. Bu ziyaretinizi daha hızlı ve kolay şekilde gerçekleştirmek içinse Casa Mila hızlı giriş bileti linkine tıklayarak, biletinizi online olarak satın alabilirsiniz.

4. La Rambla Caddesi

La Rambla Barselona gezi rehberi

Katalonya Meydanı ile Liman arasında kalan La Rambla Caddesi Barselona’nın en kıpır kıpır, dinamik ve eğlenceli caddesi.

Barselona’da günlük hayatı ve yerel halkın alışkanlıklarını merak edenleri fazlasıyla tatmin ediyor La Rambla Caddesi. Burası son derece canlı bir bölge. Kafeler, restoranlar, sayısız alışveriş mağazası arasında kaybolmaya kolaylıkla razı olabilirsiniz.

La Rambla Caddesi özellikle yürüyüş yapmak ve şehrin karakterini, ruhunu yakından incelemek için çok ideal. Ayrıca cadde bazı sanat eserleri ve heykeller ile de ünlü. Bunlardan bazıları Mercat de la Boqueria, Font de Canaletes, Kristof Kolomb ve Gran Teatre del Liceu.

5. Nou Camp Stadyumu ve Barcelona FC Museum

Nou Camp Barselona turu

Barselona denildiğinde milyonlarca kişinin aklına Barselona Futbol Kulübü de geliyor tabii ki. İşte sayısız yerel ve uluslararası başarısıyla efsaneleşmiş futbol takımı Barselona’nın maçlarını oynadığı yer Nou Camp Stadyumu. Stadyumu ziyaret etmişken Barcelona FC Museum’u da gezme şansı yakalayabiliyorsunuz.

Yaklaşık 99 bin kişilik bir kapasiteye sahip stadyum maç günlerinde çok coşkulu ve renkli görüntülere sahne oluyor. Çoğu kişi de takımın mabedini yakından görme ve o etkileyici atmosferin nerede yaşandığını yakından incelemek için stadyum turlarına katılıyor.

Stadyum turu dahilinde soyunma odaları, futbolcuların maça çıkarken geçtikleri tünel, basın tribünü ve duş gibi alanlar gezilebiliyor.

Barcelona FC Museum’da ise işitsel ve görsel sunumlar kullanılarak efsanevi takımın 100 yılı aşan mazisi coşkulu biçimde ziyaretçilere aktarılıyor.

Eğer tura katılıp Barselona’nın ve dünyanın en ünlü stadyumlarından birini yakından görmek istiyorsanız FC Barcelona Müzesi giriş bileti için linke tıklayabilir ve biletinizi erkenden satın alabilirsiniz.

6. Picasso Müzesi

Museu Picasso Barselona gezi rehberi

3.500’ten fazla sayıda eserin teşhir edildiği Picasso Müzesi, ev sahipliği yaptığı birbirinden değerli eserlerin yanı sıra ünlü İspanyol sanatçı Picasso adına açılan ilk müze olması ile de biliniyor.

Picasso Müzesi en çok Picasso eserinin bulunduğu müze olma unvanını ise Paris’teki müze ile paylaşıyor. Yani tam bir Picasso ve sanat hayranıysanız bu müzeyi görmeden Barselona’dan dönmeyeceğinizi umuyorum.

Müzenin bulunduğu Palacio de Berenguer d’Aguilar da en az müze kadar ilgi görüyor. Bunda yapının Orta Çağ’dan kalma bir malikane olması önemli bir faktör. Ancak yanı sıra Picasso’nun bir zamanlar burada yaşadığını öğrenmek de sanatseverleri oldukça etkiliyor.

Son olarak müzeyi ziyaret edecekseniz burada sanatçının çok tanınan eserlerinden ziyade ilk dönem yapıtlarını görebileceğinizi de eklemek istiyorum.

7. Casa Batllo

Casa Batllo Barselona gezi rehberi

Mağara girişine benzeyen pencereleri, sarı/mavi/yeşil renkli seramik karoları, dalga şeklindeki çatısı, süslü bacaları ve emsalsiz birçok mimari detayı ile Barselona’da hayranlık yaratan bir diğer Gaudi eseri ise Casa Batllo.

Gösterişli ve modern olduğu kadar görenleri şaşırtıp hayranlık uyandıracak bir özgünlüğe sahip Casa Batllo ünlü mimarın İspanya’ya kattığı güzellikler arasında. Aynı zamanda UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alıyor.

Günümüzde bu turistik yapı bir özel firma tarafından müze olarak işletiliyor. Ayrıca belirtmek isterim ki yapı yalnızca görkemli ve yaratıcılık sınırlarını zorlayan kendine has mimarisi ile değil harika şehir manzarasının cazibesiyle de ziyaretçilerin aklına kazılıyor.

8. Mercat de La Boqueria

Mercat de La Boqueria Barselona seyahati

Ülke sınırlarının dışına taşan ünü ile tarihi Mercat de La Boqueria özellikle meraklıları için mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

Geçmişi asırlar öncesine, 1217 yılına kadar dayandığı söylenen Mercat de La Boqueria, La Rambla Caddesi’ nde yer alıyor.

Burasını özellikle yöresel Katalan mutfağını merak edenler için öneriyorum. Büyük pazarda klasik tezgahlar, şekerleme ve tatlı satışı, yemek pişirilen bölümler, et-balık çeşitleri, çiftlik ürünleri, şehir çevresinde yetiştirilen taptaze sebze-meyveler bulunuyor.

Pazarın en büyük özelliklerinden biri de Barselona’nın birçok lüks ve kaliteli restoranlarının yemek malzemesi almak için burayı tercih etmesi.

9. Parc de la Ciutadella

Parc de la Ciutadella Barselona gezisi

Barselona tarihine, doğal güzelliklere ve sanat eserlerine ilgi duyanlar için şehirdeki bir başka ilgi çekici yer ise ikonik Parc de la Ciutadella.

Katalan Parlamentosu’na da ev sahipliği yapan park hem yerli halkın hem de turistlerin gözde adreslerinden biri. Masaldaymışsınız gibi hissettiren keyifli ambiyansı ve mimarisi görenleri anında içine çekiyor.

Bünyesindeki Barselona Hayvanat Bahçesi, Fount Monumental, doğa tarihi ve jeoloji temalı müzeler, Zafer Takı, Hivernale Kış Bahçesi ve Umbracle Serası ise parkın en popüler gezi noktaları arasında.

10. Barri Gothic (Gothic Quarter)

Barri Gothic Barselona gezi rehberi

Barselona’ya gitmişken tarihi merkeze mutlaka uğramalısınız. Öyle ki Barselona gezilecek yerler listesindeki birçok önemli yer de 2000 yıllık geçmişi ile büyüleyici ve çok gizemli görünen Barri Gothic bölgesinde bulunuyor. Nam-ı diğer Gotik Mahalle’de.

Bölge isminin hakkını verircesine neredeyse adım attığınız her yerde karşınıza Orta Çağ’dan kalma enfes ve görkemli Gotik yapılar çıkarıyor.

Muhteşem Gotik yapıların yanı sıra Arnavut kaldırımlı tarihi sokaklar, sürprizli geçitler, küçük kafeler, butikler ve birçok Barselona simgesi ikonik yapı da Barri Gothic’de sizi bekliyor.

11. Barselona Katedrali

Barselona Katedrali Barselona hakkında bilgiler

Kutsal Haç ve Aziz Eulalia Katedrali olarak da isimlendirilen Barselona Katedrali özellikle iç dekorasyonun şaşa ve parıltıları ile ziyaretçilere tam bir görsel şölen yaşatıyor.

Gotik tarzı ile büyüleyici bir güzelliğe sahip olan katedral Sagrada Familia’nın biraz gölgesinde kalsa da oldukça etkileyici detaylara sahip ve Barselona’nın en görkemli yapıları arasında yer alıyor.

Katedralin en dikkat çekici bölümünü ise 14. yüzyıla ait Manastır Avlusu oluşturuyor. Ayrıca Gotik stilin görkemine hayransanız katedralin çatısına çıkıp harika bir Gotik Mahalle ve yanında da ona eşlik eden güzel bir Barselona manzarasına şahitlik edebilirsiniz.

12. Poble Espanyol

Barselona gezi rehberi Poble Espanyol

Poble Espanyol, Barselona’nın en şirin ve kültürel yönlerini yansıtan yerleri arasında bulunuyor. Dolayısıyla sıcak ve keyifli bir köy; daha doğrusu açık hava müzesi havasında ziyaretçilerini ağırlıyor.

Expo 1929 için Katalan Mimar Josep Puig i Cadafalch tarafından tasarlanan Poble Espanyol 42.000 metrekarelik bir alanda, İspanyol Pavilyonu’ndaki farklı bölgelere ait 116 yapıya ev sahipliği yapıyor.

Sonuç olarak İspanya’nın kültür ve yaşam tarzlarını mı merak ediyorsunuz? İşte size güzel bir fırsat! Ayrıca Poble Espanyol’da yerel zanaatkarların çalıştıkları çeşitli atölyeler ile Flamenko kulübü, restoran ve kafeler de bulunuyor.

13. Montjuic

Montjuic Barselona gezi rehberi

Poble Espanyol’un da bulunduğu yer olan Montjuic ise yaklaşık 175 metre rakımlı bir tepe. Hem yapılar hem doğal güzellik ve mekanlar açısından Barselona gezginlerine keyifli anlar yaşatıyor.

Burada göreceğiniz tarihi Musevi Mezarlığı ünlü tepeye ismini vermiş. Ayrıca bölgedeki Olimpiyat Köyü ile tarihsel açıdan oldukça görmüş geçirmiş eski kale mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler arasında.

14. Tibidabo Tepesi

Tibidabo Gezip Gördüm Barselona

Barselona’yı tepelerden görebileceğiniz diğer bir turistik cazibe noktası da Tibidabo Tepesi. Burası Collserola Dağları’nın en tepe kısmını oluşturuyor ve yaklaşık 512 metre yükseklikten unutulmaz güzellikte manzaralar sunuyor.

Belirtmeliyim ki ünlü tepenin tek olayı kadrajınıza takılacak birbirinden etkileyici doğa ve şehir manzaraları değil. Özellikle çevresindeki görüntüyle bütünleşen, Kutsal Yürek Kilisesi gizemli havası ve Modern-Neo-Gotik karışımı mimari stiliyle büyük ilgi görüyor.

Kilise dışında tepeyi ziyaret ederseniz mutlaka yaklaşık 300 metre yüksekliğindeki İletişim Kulesi’ni ve ünlü lunaparkı da görmenizi tavsiye ediyorum.

15. Magic Fountain of Montjuic (Font Magica)

Font Magica Barselona gezi rehberi

Biraz da Barselona’nın sihirli gibi görünen eğlenceli yapılarından bahsedeyim. Sözü geçen yapılar arasındaki La Font Magica görenlere büyüleyici güzellikte ışık, su ve ses gösterileri sunan ikonik bir Barselona çeşmesi.

Büyüleyici sunumları ile izleyenleri mest eden ünlü çeşmenin tabiri caizse su akrobasisi performansı sergilemesi başlı başına hipnotize edici bir durum. Bir de buna yaklaşık 30 kadar müzikal eser eşlik edince gerisini varın siz düşünün.

Seyircilerin büyük keyif aldıkları gösteriler Katalan Ulusal Müzesi önünde gerçekleşiyor. Görmeden dönmeyin.

16. Katalan Ulusal Sanat Müzesi (MNAC)

Museu Nacional d'Art de Catalunya Barselona turu

Katalan Ulusal Sanat Müzesi’nden bahsetmişken onunla devam edelim. MNAC olarak kısaltılarak da anılan ünlü müzenin binası İtalyan stil mimarinin izlerini taşıyor ve zarif detaylarıyla göz kamaştırıyor.

Montjuic Tepesi’nde yer alan sanat müzesini “Barselona gezilecek yerler” listesinde öne çıkaran özellik ise Katalan Sanat Koleksiyonu’na ev sahipliği yapması. Sanatseverlerin merakını fazlasıyla celbeden koleksiyon dahilinde modern, romantik ya da avangarde gibi birbirinden çeşitli sanat akımlarına özgü eserler teşhir ediliyor.

Ayrıca müzede yalnızca sanata değil güzel yemeklere de doyacaksınız. Huzur veren bir Barselona manzarasına karşı yöresel yemekleri tadabileceğiniz müze kafesinde de müze turu sonrası keyifli anlar sizi bekliyor.

17. Placa de Catalunya (Katalunya Meydanı)

Placa Catalunya Barselona gezisi

Barselona’nın en merkezi, ünlü ve gün boyunca hiç durmayan hareketli bölgelerinden biri de Place de Catalunya; Türkçe ismiyle Katalunya Meydanı.

Katalunya Meydanı’nın turistik açıdan cazibesini pekiştiren başlıca özellikleri arasında şehrin hem modern hem tarihi çehresinin kesişim noktası olması geliyor. Meydanın bir bölümü şehrin lüks ve modern ruhunu temsil eden Eixample’yi kapsarken bir başka kısmı ise Barri Gotic, El Raval, La Ribera gibi popüler noktaları barındırıyor.

Meydan aynı zamanda La Rambla ve daha birçok popüler cadde arasındaki bağlantıyı da oluşturuyor. Kısacası burası için Barselona’nın kalbi demek yanlış olmaz. Kaldı ki çevredeki sınırsız alışveriş olanakları, tarihi yapılar ve trafiğe kapalı noktalar da meydanın enerjisine enerji katıyor.

Sonuç olarak burada bol bol vakit geçirerek, Barselona’nın özüyle daha da yakınlaştığınızı hissedebilirsiniz.

18. Fundacio Joan Miro (Joan Miro Müzesi)

Fundacio Joan Miro Barselona tatili

Sıcak, dinamik, özgün yanları ile tanınan Barselona sanatsal açıdan da renkli bir şehir. Kenti ziyaret etmişken sanata dair popüler yerleri gezip görmek istiyorum derseniz size güzel bir galeri önerim var: Fundacio Joan Miro.

Joan Miro Müzesi 1975 senesinden günümüze kapılarını sanatseverlere açıyor. İsminden de anlaşılabileceği gibi ünlü Katalan sanatçı Fundacio Joan Miro’ya adanmış bir galeri burası.

Galeride sanatçının resimleri, çizim ve heykelleri sergilense de tüm koleksiyonlar bu eserlerle sınırlı değil. Müze aynı zamanda bazı sürrealist çalışmalara, film gösterilerine, çocuk tiyatrolarına ve konferanslara da ev sahipliği yapıyor.

19. Port Vell

Barselona blog Port Vell

Barselona’da kartpostal misali görünümüyle içinizi ısıtacak “Port Vell” ise sadece seyre dalmalık değil aynı zamanda birçok eğlence olanağı da sunan popüler noktalardan biri. Eski Liman olarak da isimlendiriliyor.

Yatların, teknelerin masmavi suların üzerindeki sıra sıra dizilmiş görüntüsü, civardaki palmiyeler ve tarihi doku zaten başlı başına görülmeye değer. Limanda bolca fotoğraf çekebileceğiniz eşsiz güzellikte kareler yakalayabilirsiniz.

Aynı zamanda etrafta kafeler, barlar ve çeşitli mağazalar da yer alıyor. Üstüne bir de Avrupa’nın en büyük akvaryumunu ziyaret etmek isterseniz Port Vell aynı anda bunların hepsini önünüze seriyor. Kaçırmayın!

20. Palau de la Musica Catalana

Barselona gezi rehberi Palau de la Musica Catalana

Avrupa’nın doğal ışıkla aydınlatılan tek konser salonu olma özelliği ile ilgi çeken Palau de la Musica Catalana hem mimari görkemiyle hem de harika konserlere ev sahipliği yapmasıyla ünlü.

20. yüzyılın ilk yıllarında inşa edilen Palau de la Musica Catalana Katalan Modernist stilin güzelliklerini yansıtıyor. Binanın tasarımında ise ünlü mimar Lluis Domenech Montaner’in imzası var.

Binanın hem dış hem iç çehresi ayrı ayrı göz kamaştırıyor. Her bir detayda ince bir zevkin izlerini görmek mümkün.

Yaklaşık 2.200 kişilik kapasiteye sahip olan bina asıl olarak konserler için tasarlanmış. Fırsat bulursanız böyle bir ambiyansta konser izlemek için bilet alabilir, Barselona gezinize ayrı bir renk katabilirsiniz.

21. Arc de Triomf

Barselona'da görülecek yerler Arc de Triomf

19. yüzyıl sonlarına doğru gerçekleştirilen Evrensel Sergi’ye ve sergiye katılan milletlere saygısını ifade eden değerli bir yapı Arc de Triomf.

Yapıldığı döneme göre gelişmiş bir mimari anlayışı ve heykel sanatını yansıtan tarihi kapı, mimar Josep Vilaseca tarafından sergiye giriş bölümü olarak inşa ettirilmiş.

Rengi, sembolleri ve süslemeleri ile dikkat çeken kemer Barselona’nın en ünlü simgelerinden biri. Özellikle mimari eserlere ilgi duyuyorsanız Arc de Triomf’u mutlaka görmenizi öneriyorum.

Barselona’da Nerede Kalınır? Konaklama Yapılacak Bölgeler

Barselona rehberi konaklama yapılacak yerler

“Barselona gezi rehberi” içeriğinde nerede konaklayacağınıza dair karar vermenizi kolaylaştıracak önerilere de yer vermek istedim. Malum çoğu gezgin için en önemli konulardan biri de konaklama koşulları.

Barselona’da nerede kalınır? yazımızda detaylarını bulabileceğiniz gibi şehirde 6 adet büyük konaklama bölgesi yer alıyor.

Gelin bunları kısa kısa artı ya da eksileriyle inceleyelim:

Barri Gotic

Kentin en gizemli, tarihi ve turistik yeri şüphesiz ki Barri Gotic. Barselona’nın birçok popüler yapısına da son derece yakın. Ayrıca bölge yalnızca tarihi açıdan değil eğlence bakımından son derece dinamik bir dokuya sahip. Barlar, kulüpler, restoranlar, kafeler, dükkanlar, alışveriş mağazaları, ulaşım kolaylığı, merkezi konum ve La Rambla Caddesi. Daha ne olsun derseniz konaklama alternatifi olarak Barri Gotic’i ilk sıraya alabilirsiniz.

Tabii ki tüm bu özellikleri dolayısıyla diğer yerlere kıyasla konaklama imkanlarının biraz pahalı olduğunu da belirtelim.

Eixample

Hem güvenli hem de modern ve eğlenceli bir bölgede konaklamayı tercih edenlerin gözdesi Eixample.

Eixample gece hayatı ve kafeleriyle ünlü bir bölge. Aynı zamanda kentin diğer bölgelerine kıyasla daha modern bir havaya sahip.

Bölgede konaklamak için iyi bir bütçe gerekiyor; fiyatlar oldukça yüksek ancak Eixample’ın turistik ve merkezi noktalara yakınlığı ulaşım açısından da burayı avantajlı kılıyor.

El Raval

Kendine özgü atmosferi olan tarihi yerleri seviyorsanız bir diğer konaklama seçeneğiniz El Raval. Üstelik burası kent merkezine de yakın bir mesafede bulunuyor.

Tarihi merkezdeki ana limanın yakınında konumlanan El Raval, kafeler, restoranlar, alışveriş merkezleri, gece kulüpleri ve barlar ile de size hareketli İspanya ruhunu derinden hissettiriyor.

Birçok açıdan gezginlere avantajlı bir konaklama imkanı sağlayan bölgede otel fiyatları da biraz yüksek.

El Born

Barselona’nın coşkulu gece ve eğlence hayatını yaşatan bir diğer bölge de El Born. Tarihi dokusuyla da dikkat çekiyor ama daha çok gece hayatı ile öne çıkıyor. Ayrıca bölgede deniz-kum ve güneşin keyfini çıkarmak da mümkün.

Toplu taşıma araçları bakımından da çok zengin olan El Born şehir merkezinde yer alıyor. Burada yürüyüş yaparak Barselona’nın birçok yönünü keşfetme şansını elde edebilirsiniz. Üstelik birçok avantajına ve merkezi konumuna rağmen El Born’da uygun fiyatlı otel bulmanız mümkün.

Barceloneta

Barselona’da tarihi zenginlik, çılgın eğlenceler, hayranlık uyandıran özgün mimari, müzeler, sanat eserleri, enfes yöresel lezzetler ve aklınıza gelebilecek daha birçok şey var. Bunlardan biri de deniz-kum-güneş keyfi.

Şehirde deniz tatili de yapmak istiyorsanız sizin için önerebileceğim üstelik uygun fiyatlı olan konaklama bölgelerinden biri de Barceloneta.

Harika plajlar görebileceğiniz bölgede otantik restoranlara, müzelere ve birçok dükkana da rastlayabilir, sahil boyunca yürüyerek deniz havasından doya doya yararlanabilirsiniz. Bölge merkeze biraz uzak konumda olsa da metro ve otobüs seçenekleri bu dezavantajı da ortadan kaldırıyor.

Barselona Gezi Rehberi: Otel Tavsiyeleri

Barselona gezi notları otel önerileri
Catalonia Avinyo / Ayre Hotel Gran Via / W Barcelona

Barselona dünyanın dört bir yanından her bütçeye sahip gezginleri ağırlıyor. Dolayısıyla konaklamak için birçok seçeneğiniz mevcut. Hatta merkezi ve ulaşım alternatiflerine yakın bölgelerde bile ekonomik fiyatlı otel bulmanız mümkün.

Şehrin özellikle yaz aylarında diğer dönemlere göre iki kat fazla turist çektiğini söylemek mümkün. Bu nedenle eğer ziyaretiniz yaz mevsiminde olacaksa önceden rezervasyon yapmanın önemi de haliyle artıyor. Aşağıda sizin için önerebileceğim 3 otele yer verdim:

Catalonia Avinyo ★★

Catalonia Avinyo Oteli, Barselona merkezde 3 yıldızlı ve kaliteli hizmetiyle gezginlere avantajlı bir konaklama imkanı sunuyor. Şehrin en popüler ve canlı caddesi olan La Rambla otelden yalnızca 200 metre uzaklıkta yer alıyor. Ayrıca otelinizden çıkıp ortalama 15 dakika kadar yürüdüğünüzde Barceloneta Plajı’na da ulaşabilirsiniz.

Otelin merkezi konumundan ötürü tesis çevresindeki birçok bar, restoran, mağaza, alışveriş ve popüler gezi noktalarına kısa sürede gidebilme olanağınız bulunuyor. Sonuç olarak bu otelde konaklayarak hem vakitten hem bütçenizden tasarruf edebilirsiniz. Şu link üzerinden erken rezervasyon yaptırarak, ekonomik fiyatlardan yararlanın.

Ayre Hotel Gran Via ★★

4 yıldızlı Ayre Hotel Gran Via, Barselona’nın en merkezi yerlerinden biri olan İspanya Meydanı’nın hemen yanında konumlanıyor ve ulaşım açısından da avantajlı.

Otel gezginlerin favorileri arasında. Özellikle Barselona’nın birçok ünlü yerine yakın mesafede olması oteli tercih edilir kılıyor. Tesislere yakın bölgelerden bazıları ise şehrin tarihi merkezi ve Ramblas.

Yaklaşık 150 metre uzaklıktaki metro istasyonunu kullanıp birkaç durak sonra inerek bu ünlü yerlere kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Ayre Hotel Gran Via’da kalmaya karar verirseniz, rezervasyonunuzu önceden yaptırıp, önemli oranda indirim fırsatlarından yararlanabilirsiniz, tıklayın.

W Barcelona ★★

Barselona gezilerini lüks bir konaklama deneyimiyle daha da keyifli hale getirmek isteyenlerin sıklıkla yöneldikleri tesislerden biri de 5 yıldızlı W Barcelona. Otel hem konum hem de lüks konaklama hizmetleriyle popüler tesisler arasında yer alıyor.

W Barcelona Oteli, ünlü Barceloneta Plajı’nın hemen yanında harika bir manzaraya eşlik ediyor. Otelin önünden otobüsler geçerken, metro istasyonu ile tesisler arasında ise yaklaşık 20 dakikalık bir yürüme mesafesi bulunuyor.

Barselona gezinizi lüks konaklama koşullarıyla daha zevkli kılıp, erken rezervasyon seçeneklerini değerlendirmek için tıklayın.

Barselona Gezisi için En Uygun Zaman

Barselona rehberi hava durumu

Barselona’ya gezi planlayanların en çok üzerinde durdukları konulardan biri de hava durumu. Barselona genellikle Akdeniz iklimi etkisi altındadır ve çoğunlukla ılımandır. Her mevsim ayrı güzel olsa da beklentilerinize göre kendiniz için en iyi tercihi yaparak tatilinizden daha fazla keyif alabilirsiniz.

Aşağıda Barselona’daki hava durumu hakkında daha detaylı bilgiler yer alıyor…

İlkbahar

Barselona’nın en turistik sezonlarından biri Mart ve Mayıs ayları arası. Bu dönemde hava yavaş yavaş ısınıyor ve tatlı bir ılıklık hissettiriyor. Hava sıcaklığı ortalama olarak 12-17 derece arasında seyrediyor.

İlkbahar aylarında fazla olmasa da zaman zaman bahar yağmurları ile karşılaşmanız da mümkün ancak genel itibarıyla bu mevsim şehri rahat rahat gezmek için ideal bir dönem.

Yaz

Barselona’da yaz mevsiminin en sıcak ayı Ağustos. Ağustos’ta ortalama sıcaklıklar 26-32 derece arasında değişiyor. Ayrıca bu mevsimde pek yağışa rastlanmıyor.

Barselona’nın en yoğun turist çeken dönemi olan yaz mevsimi ayrıca şehrin müthiş plajlarından yararlanmak için de birebir. Şehri gezmenin dışında plajlarında da vakit geçirmek istiyorsanız milyonlarca kişi gibi siz de Barselona’yı yaz aylarında ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca yaz mevsimi kentin ünlü festivalleri açısından da çok sayıda seçenek sunuyor.

Sonbahar

Eylül ve Ekim aylarında ortalama sıcaklıklar 17-21 derece arasındadır. Özellikle Ekim ayında yağışlar artış gösterebiliyor.

Eğer siz de çok sıcak havalardan ziyade ılımanlığı, yoğun kalabalıklar yerine daha sakin bir ortamı tercih edenlerdenseniz ziyaret için size göre ideal gezi dönemi sonbahar mevsimi olabilir.

Kış

Barselona’da kışlar genellikle ılık ve yağışlı geçiyor. Genel olarak hava sıcaklığı 16 derecenin altında. En soğuk ay ise Ocak. Ocak’ta ortalama hava sıcaklığı 5 ve 13 derece arasında seyrediyor.

Şehri turist yoğunlukları olmadan rahatça ve serin havada gezmek istiyorsanız gezinizi kış mevsiminde gerçekleştirebilirsiniz.

Resmi Tatiller

 • 1 Ocak: Yılbaşı
 • 6 Ocak: Üç Kral ya da 12. Gün Bayramı
 • 14 Nisan: Paskalya Cuması-Kutsal Cuma
 • 17 Nisan: Paskalya pazarından sonra gelen tatil günü-Paskalya pazartesisi
 • 1 Mayıs: İşçi Bayramı
 • 5 Haziran: Hamsin Yortusu Ertisi
 • 24 Haziran: Coşkulu şekilde kutlanan Aziz John Günü
 • 15 Ağustos: Assumption Day-Hz. Meryem’in cennete yükselişi
 • 11 Eylül: Katalanların Milli Günü
 • 25 Eylül: La Merce Festivali
 • 12 Ekim: Kristof Kolomb Günü-İspanya’nın Milli Bayramı
 • 1 Kasım: Azizler Günü
 • 6 Aralık: İspanya Anayasası Günü
 • 8 Aralık: Meryem Ana’nın Masumiyet Günü
 • 25-26 Aralık: Noel

Festivaller

 • Nisan-Mayıs aylarında Flamenko Festivali
 • Bahar aylarında Bira Festivali (Barcelona Beer Festival)
 • Mayıs ayı boyunca düzenlenen Tapatoni
 • Ocak ayının 6. gününde gerçekleştirilen Kral’ın Günü
 • Yaz mevsiminde Ateş Gecesi
 • Katalan kültürünü tanıtan Festa Major de Gracia

Barselona Nasıl Gezilir? Havaalanı & Şehir İçi Ulaşım

Barselona gezi rehberi içeriğinde yer vermek istediğim diğer bir önemli konu da ulaşım. Barselona çok küçük bir şehir değil, dolayısıyla zaman zaman toplu taşıma araçlarını kullanmak durumunda kalabilirsiniz. Yine de şanslısınız çünkü düzenli, konforlu ve gelişmiş bir ulaşım ağı sizi bekliyor.

Gelin Barselona’daki ulaşım sistemini havaalanı ve şehir içi ulaşım olarak iki kategoride inceleyelim:

Havaalanı Ulaşım

Barselona gezi blog

Barselona şehrinde aktif olan 3 havaalanı hizmet veriyor. Bunlardan en büyük ve işlek olanı Barselona Uluslararası El Prat Havaalanı. Bu havaalanından şehir merkezine ulaşım rahatlıkla gerçekleşiyor.

Barselona havaalanı rehberi yazımızda hakkında çok daha detaylı bilgiler sunduğumuz havaalanı ulaşımı için yararlanabileceğiniz en popüler toplu taşıma araçları ise şunlar:

Aerobus

Aerobus A1-A2 numaralı otobüsler Barselona Havaalanı’ndan şehir merkezine gitmek isteyenler tarafından sıkça kullanılıyor. Aerobus araçları ortalama 35 dakika içinde şehrin merkezi yerlerinden biri olan Katalunya Meydanı’na ulaşıyor. Ayrıca İspanya Meydanı da bu otobüslerin geçtikleri yerler arasında. A1 Terminal 1’den, A2 ise Terminal 2’de kalkıyor.

Tren

Barselona El Prat Havaalanı’nın 2 numaralı Terminali’nden kalkan (B binası Aeropuerto durağı) RENFE trenleri ortalama 30 dakikada bir sefer yapıyor. Şehir merkezine yolculuk yaklaşık 25 dakika kadar sürüyor ve Terminal 1’den trenlerin kalktıkları istasyona ücretsiz servis hizmeti sağlanıyor. Havaalanı treninin son durağı ise El Clut.

Metro

Barselona’da oldukça gelişmiş bir metro sistemi mevcut; bu durum havaalanından ulaşım için ekstra bir alternatif daha sunuyor. L9 Sud Hattı (15 hattı)’nı kullanarak havaalanından Zona Universatiaria’ya kadar gidebilir ve hat değiştirip La Rambla yakınlarında inebilirsiniz.

Ortalama 7 dakikada bir sefer gerçekleştiriliyor ve her iki terminalde de metro durağı bulunuyor. Yine de tren ve otobüslerin havaalanı ulaşımı için daha pratik seçenekler olduğunu belirtebilirim.

Şehir İçi Ulaşım

Barselona'da görülmesi gereken yerler şehir içi ulaşım

Barselona şehir içi ulaşımda başta metro olmak üzere gezginlere büyük bir konfor sunuyor. Gelişmiş ulaşım sistemi, sık seferler, ekonomik ulaşım avantajları ile Barselona’da kolaylıkla istediğiniz yere ulaşmanız mümkün.

Peki, en popüler şehir içi toplu taşıma araçları hangisi? Aşağıda Barselona’da şehir içi yaygın tercih edilen toplu taşıma araçları hakkında temel bilgileri bulabilirsiniz:

Metro

Barselona’da şehir içi yararlanabileceğiniz en rahat ve hızlı seçenek metro. Tam 12 hattı ve yaklaşık 160 durağı ile hizmet veriyor. Şehrin hemen her yerine metro ile ulaşım imkanı mevcut. Ayrıca seferler de çok sık aralıklarla yapılıyor.

Hop On Hop Off Turistik Otobüsler

Direkt olarak turistlere yönelik hizmet verdiği için şehri keşfetmeniz açısından Hop on Hop Off otobüslerinden de yararlanmak oldukça mantıklı bir tercih. Özellikle rehberlik hizmetlerinden yararlanarak şehrin en popüler yerlerini gezmek isterseniz bu seçeneğe yönelebilirsiniz.

Belediye Otobüsleri

Belediye otobüsleri de Barselona’daki bir diğer popüler şehir içi ulaşım aracı. Özellikle oteliniz metro duraklarına uzaksa belediye otobüslerini kullanmanızı tavsiye edebilirim. Ayrıca sabah saat 05.00’e kadar çalışan gece otobüslerinden de faydalanabilirsiniz.

Barselona’da Nerede Alışveriş Yapılır? Ne Alınır?

Barselona rehberi, nerede alışveriş yapılır?

Barselona genel olarak değişik ve özgün bir dokuya sahip. Bu yönünü alışveriş yaparken de fark etmek mümkün. Siz de Barselona’ya gitmişken çoğu gezgin gibi eliniz boş dönmek istemiyorsanız alışveriş isteğinizi kabartacak birbirinden ilginç ve eğlenceli çok sayıda seçenek ile karşı karşıyasınız.

Peki, Barselona’da hemen her yerde bulunabilecek değil de kente özgü neler bulunuyor? Barselona’dan ne alınır? yazımızda da ayrıntılı biçimde anlattığımız gibi Barselona’dan alınabilecek en özgün ürünlerin başında Gaudi’nin popüler eserlerinin mini kopyaları, espardenye, safran, zeytinyağı, tasarım eşyaları, cava/vermut, Barça lisanslı ürünler, turron ve safran geliyor.

Peki, Barselona’nın en ünlü alışveriş yerleri nereleri? Barselona gezi rehberi boyunca zaman zaman çok ünlü alışveriş noktalarına da değindim.

Barselona’da nerede alışveriş yapılır? içeriğimizde ise tüm popüler alışveriş noktaları hakkında çok daha detaylı bilgiler aktardık. Ben de burada kısaca kentin en öne çıkan alışveriş yerlerinden bahsetmek istiyorum:

La Rambla Caddesi

Tarih, eğlence ve bol bol alışveriş unsurları ile donatılmış La Rambla Barselona’nın en ünlü caddesi. Oldukça merkezi bir konumu olan alışveriş caddesinde dünyaca ünlü markalardan turistlere yönelik ürünlere, hediyelik eşya dükkanlarından hazır giyim tasarım eşyalarına kadar çok geniş bir yelpaze bulunuyor.

Avinguda Diagonal Caddesi

Barselona’da Las Ramblas’ın ardından en popüler ikinci cadde Avinguda Diagonal Caddesi. Çok uzun bir cadde olan Avinguda Diagonal boyunca dünyaca ünlü markalar (Gucci, Armani vb.), zincir mağazalar (Mango, Zara vb.) ve yerel tasarımcı butikleri diziliyor. Ayrıca ünlü bir Barselona AVM’si gezmek isterseniz yolun sonunda L’illa Diagonal sizi bekliyor!

Passeig de Gracia Caddesi

New York’taki 5. Cadde’ye de benzetilen Passeig de Gracia Caddesi özellikle lüks markalar ve yüksek fiyatlar ile öne çıkıyor. Dekorasyon, ayakkabı, kıyafet, çanta gibi birçok kategoride lüks ürünlerin satışa sunulduğu Passeig de Gracia Caddesi alışveriş yapılmasa da Barselona’nın görülmeye değer ünlü yerleri arasında.

La Boqueria Pazarı

La Rambla Caddesi’nde bulunan, sokak pazarı kültürünü sevenler ile gurmelere fazlasıyla hitap eden La Boqueria Pazarı alışveriş yapmak isteyenler tarafından mutlaka görülmeli. Burada Barselona’nın yöresel gıdalarını (İspanyol şarapları, kurutulmuş et, çikolata, şekerlemeler vb.) bulmanız mümkün.

Tabii ki sevdiklerinize Barselona’ya özgü hediyeler almak için de La Boqueria Pazarı oldukça ideal bir destinasyon.

Barselona’nın Ünlü Yemekleri

Barselona hakkında bilgiler yöresel yemekler
Paella / Crema Catalana / Tortilla de Patatas

İspanyollar için yemek yemek sosyalleşme ve eğlencenin ayrılmaz bir parçası. Günde en az 5 öğün tüketiyor ve dışarıda yemeyi de çok seviyorlar. Barselona’nın hemen her köşesinde bar ve kafelere denk gelmek de dolayısıyla hiç şaşırtıcı değil.

Akdeniz kıyılarında bulunan Barselona’nın mutfak kültüründe de daha çok Akdeniz yemekleri yer alıyor. Taze sebzeler, balık, deniz ürünleri ve zeytinyağı ise İspanyolların favorileri. Ayrıca karbonhidratlı yiyecekler, atıştırmalık ve kızartmalar da oldukça sık tüketiliyor.

Barselona geziniz boyunca özellikle şehre özgü yöresel yiyeceklerin tadına bakmak istersiniz diye aşağıda karar vermenizi kolaylaştırabilecek bir liste hazırladım. Daha ayrıntılı bir liste incelemek istiyorsanız Barselona’da ne yenir? yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

Paella

İspanyol mutfağı ile özdeşleşmiş ve neredeyse dünyanın dört yanına ün salmış lezzet Paella mutlaka denemeniz gereken yiyecekler arasında. Paella’nın içi esas olarak tavuk ile hazırlansa da deniz ürünleri, sığır-av hayvanları eti, sosis-sucuk gibi farklı içerikler ile de Paella yapmak mümkün. Hatta ve hatta bazı çeşitlerine şarap bile konuyor. Ayrıca domuz etine karşı duyarlıysanız siparişinizi vermeden önce garsondan bilgi edinebilirsiniz.

Escalivada

Katalonya’nın ünlü yöresel lezzetlerinden bir diğeri de Escalivada. Akdeniz mutfağının zenginliği yemeğin içinde dolmalık biber, közlenmiş patlıcan, domates, soğan, sarımsak gibi gıdalarla öne çıkıyor.

Sade ama çok lezzetli olan Escalivada vejetaryen/vegan olan ya da formuna dikkat edenler için de iyi bir tercih. Ayrıca özellikle restoranlarda başka bir yemeğin (Et yemeği, balık vb.) tamamlayıcısı olarak ya da önden servis ediliyor.

Tapas

İspanyolların dünyaca ünlü lezzetleri arasında tapas da kendine yer buluyor. Barselona’ya özgü bir şeyler atıştırmak istiyorsanız şehrin dört bir yanında kolaylıkla tapas satan mekanlar (El Puestu’yu özellikle tavsiye ederim) bulabilirsiniz.

Bir nevi meze olan tapaslar hem soğuk hem sıcak olarak hazırlanabiliyor. İçine koyulan malzemeler arasında ise turşu, deniz-sebze ürünleri kızartması, söğüş sebze vb. yer alıyor. Ayrıca tapaslar sos olarak da yapılabiliyor.

Crema Catalana

Barselona’yı karış karış gezerken biraz da tatlı keyfi yapıp enerji toplamak isterseniz Crema Catalana’yı denemenizi öneririm. Yapılışı restorandan restorana farklılık gösterebilse de çok eski bir İspanyol tatlısı olan Crema Catalana esas olarak tam yağlı sütten hazırlanıyor, genellikle tarçın ve limon kabuğu rendesi ile de lezzetlendiriliyor.

Pa Amb Tomaquet

Katalan kültürünü yansıtan yiyecekleri denemeyi arzulayanlar için menüdeki en iyi seçeneklerden biri Pa Amb Tomaquet. Yapılışı o kadar basit ki bizdeki domatesli ekmeğe benziyor. Çoğunlukla meze olarak tüketilen ve kahvaltıda servis edilen Pa Amb Tomaquet’e lezzetini zeytinyağı, domates püresi ve tuz veriyor. Bu sos kızartılmış ekmekle bir araya geldiğinde ise enfes bir tat ortaya çıkıyor. Açlığınızı yatıştırmak için ideal.

Churros

Barselona’nın en ünlü sütlü tatlısından bahsetmiştim, “Peki, hamur işlerinden hoşlananlar ne yesin?” diye sorarsanız “Churros” akla gelen ilk lezzet. Churros’un ünü Amerika’ya kadar yayılmış. Meşhur tatlı şurupsuz olarak ve harika bir çikolata sosun yanında servis ediliyor. Bazı servis şekillerinde ise çikolata kızartılmış hamurun yanında değil direkt üzerine dökülerek sunuluyor. Muhtemelen her iki türlüsü de oldukça hoşunuza gidecek.

Tortilla de Patatas

Doyurucu bir lezzet olan Tortilla de Patatas “İspanyol Omleti” olarak da adlandırılıyor. Standarttan omletten daha kalın dilimli olarak servis ediliyor ve yemeğin içine de yağda kızartılmış patatesle beraber soğan, sarımsak, yumurta gibi malzemeler koyuluyor. Tortilla de Patatas aynı zamanda Güney Amerika kıtasında da çok meşhur. Patates lezzetlerinden hoşlanıyorsanız Barselona’da hemen her tapas barda “Tortilla de Patatas” sipariş edebilirsiniz.

Gazpacho

Barselona’ya yaz aylarında bile gelseniz çorba keyfi yapmanız mümkün. “Gazpacho” ismi verilen yöresel çorbanın en büyük özelliklerinden biri soğuk servis edilmesi. Bu çorba hazırlanırken taze sebzeler püre haline getirilip, bol domates, salatalık, yeşil biber ve sarımsak ile karıştırılıyor. Ayrıca çorba pişirilmeden yapılıyor. Birçok gezgin gibi siz de bir tabak Gazpacho ile yetinemeyebilirsiniz.

Bombas

Vegan ve vejetaryenlerin de çok sevdiği “Bombas” ise Barselona’nın en ünlü ve lezzetli atıştırmalıkları arasında yer alıyor. Yemeğin yapılış aşamasında kızartılmış çıtır çıtır patates toplarının içine sebze harçları koyuluyor. Bazı yerlerde yemeğin içine acı biber de ekleniyor. Ayrıca yanında servis edilen sos da bombasa ayrı bir lezzet katıyor.

Gitmeden Önce Bilinmesi Gereken Temel Bilgiler

Barselona gezi rehberi

Barselona’ya gezi planlıyorsanız gitmeden önce mutlaka bilmeniz gereken bazı temel bilgileri de aşağıda sunuyorum:

Vize

İspanya’ya 90 güne kadar olan bir süre için gezi planlayan Türk vatandaşları Schengen Vizesi’ne başvuru yapmalılar.

Saat Farkı

İstanbul saati Barselona saatinden 2 saat ileridir.

Para Birimi

İspanya’da Euro para birimi kullanılıyor.

Resmi Dil

Barselona’da resmi dil İspanyolca ancak yerel halkın büyük bir çoğunluğu Katalanca konuşuyor.

Türk Büyükelçiliği Telefon Numarası

+34 933 17 92 31

Barselona Hakkında Bilinmesi Gereken Diğer Önemli Bilgiler

Barselona'da nereler gezilmeli?

Barselona hakkındaki temel bilgilerin yanı sıra şehirdeki geziniz boyunca size bütçe, zaman vb. çeşitli yönlerden avantaj sağlayabilecek birçok bilgiden de faydalanmanız mümkün. Aşağıda Barselona gezginleri için kısa kısa hap bilgiler yer alıyor:

Barcelona Pass kartının avantajlarını kullanın.

Barcelona Card sayesinde şehrin tarihi-simgesel yerlerini, müzelerini daha ekonomik koşullarla gezebilir ve birçok aktiviteye avantajlı olarak katılabilirsiniz.

Restoran saatlerine dikkat edin.

İspanyollar genellikle akşam yemeklerini saat 21.00’den sonra yiyor. Bundan dolayı çoğu mekanın akşam 16-17.00 gibi kapanıp 19.00-21.00 civarları tekrar açıldığını unutmayın. Yani akşam yemeğinizi 17.00-19.00 arasında yiyorsanız gitmek istediğiniz mekanlar kapalı olabilir. Ziyaretiniz öncesinde Google haritası üzerinden mekanların çalışma saatlerini kontrol edebilirsiniz.

Hırsızlık Olaylarına Karşı Uyanık Olun.

Metro, Gotik Mahalle, Raval, plajlar, El Born gibi yoğun turist çeken yerlerde ne yazık ki hırsızlık olaylarıyla da sıkça karşılaşılıyor. Kapkaç ve yankesicilik olayları yaygın, polis ise en az 500 EURO nakit para çalınmadıkça hiçbir işlem yapmıyor. Ayrıca cep telefonu, çanta vb. kişisel eşyalarınız çalındığında da polis herhangi bir yaptırım uygulamıyor. Bu nedenle mümkün olduğunca sokaklarda kişisel eşyalarınızla dolaşmayın ve cüzdanınıza dikkat edin.

Çok popüler yerler için biletinizi internetten alın.

Barselona’da özellikle Park Güell ve Sagrada Familia gibi çok popüler yerlerin önünde uzun süre kuyrukta beklemek zorunda kalabilir hatta daha da kötüsü biletler bittiği için içeri giremeyebilirsiniz. Bu riske karşı önlem olarak giriş biletinizi önceden internetten almanızı tavsiye ederim.

Kaldırımda elektrikli scooter ya da bisiklet sürmeyin.

Barselona’da elektrikli scooter sadece bisiklet yollarında kullanılabiliyor. Bisiklet yolunun olmadığı yerlerde araç yolunda bisiklet sürmek serbest ancak scooter için bu durum geçerli değil. Bisiklet ya da elektrikli scooter kiralamak isterseniz kurallara uymaya özen gösterin aksi takdirde €100-200 arası ceza ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Müzeleri ücretsiz gezin.

Barselona’da her ayın ilk Pazar günü müzelere ücretsiz giriş yapılabiliyor. Bazılarında ise ücretsiz giriş imkanı belirli saatler arası sunuluyor. Bu nedenle müze gezmek istiyorsanız ve ziyaretiniz ayın ilk pazar gününe denk geldiyse web sitelerinden giriş saatlerini kontrol edebilir, birçok müzeyi ücretsiz görme fırsatı elde edebilirsiniz.

Turistler için çıkarılan özel ulaşım kartından faydalanın.

Barselona’da turistlere yönelik avantajlı bir ulaşım kartı sunuluyor. Bu özel kartı tramvay, metro, Zone 1, otobüs, banliyö trenleri ve füniküler gibi ulaşım araçlarında kullanabilirsiniz.

Barcelona Cardın daha kapsamlı avantajlar sunduğuna dikkat edin.

Barcelona Card Hola BCN gibi yalnızca ulaşım amaçlı kullanılmıyor. Barcelona Card aldığınızda birçok müze ve turistik aktivite için indirim ya da ücretsiz giriş şansı kazanıyorsunuz. Ayrıca bu kart toplu taşıma araçlarında da önemli indirim fırsatları sağlıyor. Avantajlı şehir kartını turizm bilgilendirme ofislerinden veya internet üzerinden satın alabilirsiniz.

T-Casual Kart havaalanı metrosunda geçmiyor.

T-Casual kart satın aldığınızda da bunu toplu taşıma araçlarında 10 kez (T-10 kartı gibi) kullanabiliyorsunuz ancak kart havaalanı metrosunda geçmiyor. Ayrıca yapılan değişiklik sonucu aynı yolculuk için kartı yalnızca tek kişi kullanabiliyor.

Turistik yerlerin dışında daha ekonomik yemek yiyin.

Eğer Barselona gezinizde yeme-içmeye fazla para ayırmak istemiyorsanız Las Ramblas gibi çok turistik yerlerdeki mekanlara yüksek fiyatlar ödemeyin. Şehirde çok popüler yerlerin dışında da kaliteli ve keyifli mekanlar bulabilir, daha ekonomik fiyatlardan yararlanabiirsiniz.

Tek başına gezen kadın turistler güvende hissedebilir.

Barselona genel olarak tek başına şehri ziyaret eden kadın gezginler için güvenli bir şehir. Tabii ki gece sokakta sarhoş dolaşmama gibi genel güvenlik önlemlerine dikkat etmenizde fayda var. Ayrıca tek başına Barselona’yı ziyaret eden kadın gezginlerin tavsiyelerinden de faydalanabilirsiniz.

Barselona’da Katalanca ve İspanyolca konuşuluyor.

Katalanya Bölgesi’nin en büyük şehri ve başkenti olan Barselona’da Katalanca ile İspanyolca eşit derecede yaygın konuşuluyor.

Barselona’nın yaz aylarındaki aşırı sıcak havasını dikkate alın.

Barselona’da plaj, deniz ve güneş keyfi yapmak istiyorsanız yaz aylarında zaman zaman havanın çok sıcak olması sizi pek etkileyemeyebilir. Bunun yanı sıra şehri genel olarak gezip görme açısından aşırı sıcak havaların zorlayıcı olabileceğini de dikkate alın.

Sezon dışı dönemde çok daha ekonomik bir tatil geçirin.

Dünyadaki en turistik şehirlerden biri olan Barselona en çok ilkbahar ve yaz aylarında turist çekiyor. Eğer daha az turistin olduğu bir dönemde şehri ziyaret ederseniz konaklama başta olmak üzere birçok aktiviteden çok daha indirimli olarak yararlanabilirsiniz. Barselona’nın turistik açıdan en sakin zamanı ise Ocak-Mart ayları arasındaki dönem.

Barselona Gezi Rehberi Haritası (Google Maps)

Gezip Gördüm Barselona haritası
Barselona gezi rehberi haritası. Haritayı Google Maps’te açmak için tıklayın.

Barselona gezi rehberi boyunca tanıttığımız popüler gezi yerlerini, konaklama bölgelerini, ve alışveriş noktalarını Google Maps üzerinde işaretledim. Böylece geziniz boyunca kararsızlık yaşamadan bu önemli noktaların tam olarak konumunu harita üzerinden görüntüleyebilir, vaktinizi daha verimli şekilde değerlendirebilirsiniz.

Akıllı telefon ve tabletler üzerinden kolaylıkla açabileceğiniz haritayı görüntülemek için tıklayın.

Özetle Barselona Gezi Rehberi

Barselona hakkında bilgiler Gezip Gördüm

Barselona gezi rehberi kapsamında Akdeniz kıyılarının ve Avrupa’nın en renkli şehirlerinden birini önemli yönleriyle tanıtmaya, gezginler için faydalı bir kaynak oluşturmaya çalıştım.

Umarım plajları, tarihi, çok özgün ve sanatsal mimari dokusu, alışveriş-eğlence seçenekleri ve dünyanın birçok yerine ününü yaymış lezzetleri ile Barselona’nın güzelliklerini sonuna kadar yaşarsınız.

Ayrıca İspanya’nın en popüler turistik şehirleri arasında olan Madrid’e de gitme planınız varsa Madrid Gezi Rehberi yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

Peki, coşkulu ve cazibeli şehir Barselona ile ilgili sizin yorumlarınız neler? Popüler yerlerden zengin İspanyol mutfağına, ulaşımdan keyifli Akdeniz plajlarına kadar aklınıza gelen her konuda düşünce, öneri ve eklemek istediklerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.

Barselona Gezi Rehberi: Sıkça Sorulan Sorular

Barselona gezi notları sıkça sorulan sorular

Barselona gezi rehberi konusunda sıkça sorulan bazı sorular…

Barselona’da Gezip Görülecek En Önemli Yerler Hangileri?

Barselona’da gezip görülecek en önemli yerler arasında La Rambla, Sagrada Familia, Park Güell, Casa Mila, Nou Camp Stadyumu, Picasso Müzesi, Casa Batllo, Barri Gothic ve Parc de la Ciutadella bulunuyor.

Barselona’da Nerede Kalınır?

Barselona’da konaklamak için tercih edilebilecek ideal bölgeler arasında Barri Gotic, Eixample, El Raval, El Born ve Barceloneta yer alıyor. Şehri ilk kez ziyaret edenler içinse en uygun konaklama bölgeleri Barri Gotic ile Eixample.

Barselona’da Hangi Otelde Konaklama Yapılabilir?

Barselona’da kalabileceğiniz en iyi otellerden bazıları hem konum hem hizmet avantajları ile Catalonia Hotel, Ayra Hotel Gran Via ve W Barcelona’dır.

Barselona Kaç Günde Gezilir?

Barselona gezginlerinin şehri hakkını vererek gidebilmeleri için seyahatlerine en az 2 gece 3 gün ayırmaları gerekiyor.

Barselona’ya Hangi Mevsimde Gitmeli?

Barselona’nın en çok turist çektiği dönemler ilkbahar ve yaz aylarıdır. Ayrıca Eylül ve Ekim ayları da gezi için oldukça uygundur.

Barselona Nasıl Gezilir?

Barselona’da şehir içi ulaşım için en popüler toplu taşıma aracı çok sayıda hat ve istasyonu ile metrodur. Metro ile şehrin birçok önemli yerine ulaşım sağlanıyor. Ayrıca belediye otobüsü ve trenler de Barselona’da oldukça yaygın kullanılıyor.

Barselona’nın Popüler Yemekleri Hangileri?

İspanyol ve yerel Katalan mutfağından birçok lezzet sunan İspanya’nın en popüler yemekleri arasında Paella, Tapas, Escalivada, Churros, Crema Catalana, Pa Amb Tomaguet yer alıyor.

Barselona’da Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

Barselona seyahatinde avantajlı ulaşım-şehir kartları (Barcelona Card, T-Casual Card vb.), ekonomik yeme-içme olanakları, hırsızlık-kapkaç olayları, ücretsiz müze günleri, restoranların açık oldukları saatler, elektrikli scooter/bisiklet sürme kuralları, yaz aylarındaki aşırı sıcak hava etkisi, popüler yerler için önceden internetten bilet alma ve sezon dışı ekonomik konaklama fırsatları dikkat edilmesi gereken unsurlar arasında bulunuyor.

“Barselona Gezi Rehberi & Tavsiyeler (2023)” üzerine bir yorum

 1. Barcelona’yı her zaman gezmek istemişimdir. Birazda hayranlığım Messi’den futbol kaynaklı olsa da yazınızı okuduktan sonra daha bir heves ettim Barcelona’ya gitmeye. İlerleyen zamanlarda gideceğim ve tavsiye ettiğiniz bu yerleri mutlaka gezeceğiz.

  Cevapla
 2. Gerçekten çok başarılı bir yazı olmuş , fakat gezilecek yerleri aynı günde hangileri bir arada olabilir ,haritadan göstererek , guruplarsak eksiksiz olacak . Bu arada Eskişehirlimisiniz? 🙂

  Cevapla
 3. Çok güzel anlatımlı bir makale olmş teşekkürler, gezi için ilk baktığım blog burası oluyor.

  Cevapla
 4. Çok güzel anlatımlı bir makale olmş teşekkürler, gezi için ilk baktığım blog burası oluyor.

  Cevapla
 5. bir rehber bu kadar güzel olabilir. aradığım her şeyi buldum. elinize sağlık.
  orada gitmişken, madrid ziyareti de yapmak istiyorum. barca – madrid arası nasıl gidebilirim?
  barselonada sant diye bir tren istasyonu varmış galiba.
  bilet alsam, ben ve ailem yan yana vs oturabilir miyim? nasıl olur? (2 yetişkin 2 çocuk -14-19yaş)
  tavsiyeleriniz olursa dinlemek isterim.
  iyi günler

  Cevapla
  • Önder Bey merhabalar, öncelikle ilginiz ve güzel yorumlarınız için çok teşekkür ederim.

   Biletinizi Renfe.com adresinden satın alabilirsiniz. Yolculuk süresi 2 saat 45 dakika ile 3 saat 15 dakika arasında değişiyor. Trenler Barcelona Sant istasyonundan kalkıp Madrid Atocha istasyonuna varıyor.

   Biletinizi resmi tren şirketi Renfe’den satın alıp bilet çıktınızı yanınıza alırsanız hiçbir sorunla karşılaşacağınızı düşünmüyorum. Saygılarımla…

   Cevapla
 6. Barselonada gezilecek yerlerden bir yer kısmet olursa bende kısa zaman sonra burayı gezmek isterim. Böyle güzel yerlerin tanıtımını yaptığınız için sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

  Cevapla
 7. Biz de Mayıs ayında gideceğiz ancak ortalama yemek fiyatları ve müze fiyatlarıyla ilgili bilgi verir misiniz?

  Cevapla
  • Pınar Hanım merhabalar, Barselona yemek rehberi başlıklı yazımda da değindiğim üzere;

   “Öğle yemeğini hızlıca bir sandviç veya benzeri bir atıştırmalıkla geçirmek istediğinizde size maliyeti 5–8 Euro civarında olur. Bir yerde oturarak öğle yemeği yemeniz halinde bütçenizden 10–15 Euro ayırmanızı öneririm.”

   Tabi bunlar ekonomik öğünler için geçerli. Daha kaliteli bir yerde, yöresel bir öğün düşünürseniz fiyatlar kişi başı ortalama 20-25 Euro civarında olacaktır.

   Cevapla
 8. 14 Şubatta gidicez eşimle kısmetse fakat ne ingilizce nede ispanyolca biliyoruz biraz zor olucak ama flamenco gitaristi oldugum ıcin orda mutlaka çalıcam ve İspanyolları büyülücem

  Cevapla
  • İngilizce sadece ufak bir araç, biraz araştırma ile dile gerek kalmadan başarılmayacak şey yok. İspanyoları büyüleyeceğinize inanıyorum 🙂 sevgiler…

   Cevapla
 9. Rehber çok güzel, elinize sağlık. Barselona metrosu turistler için gezilip görülesi hemen her yerden geçiyor. Bu nedenle Barselona şehir merkezinde metro istasyonuna yakın hemen her otelde kalabilirsiniz. Ama eğer tam aksiyonun içinde olmak istiyorsanız La Rambla ya da Barri Gotic (Gotik Meydan) civarında kalmaya bakın.

  Cevapla
 10. Sami Bey Merhaba,

  Rehberiniz çok güzel hazırlanmış. Mayısın ilk haftası bizde eşimle Barcelona’ya gideceğiz. Rehberiniz bize çok yardımcı olacak.
  teşekkürler.

  Cevapla

Yorum yapın