Barselona gezi rehberi blog

Barselona Gezi Rehberi: Barselona Gezisi İçin Gezi Notları

Barselona gezi rehberi: Katalanlar’ın başkenti Barselona konuklarına sıra dışı mimariye sahip yapılar, zengin kültürünü yansıtan müzeler, lezzetli yemekler ve keyifli vakit geçirebilecekleri çeşitli eğlence olanakları sunuyor.

Kıyı kesimini her yaş grubundan bireye hitap eden bir dizi plajın süslediği şehirde konaklama ve ulaşım seçenekleri de bir hayli tatmin edici. Ziyaret ettiğim yerler arasında açık ara en güzeli olarak nitelendirebileceğim kent hakkında edindiğim tüm tecrübelerimi Barselona gezi rehberi içerisinde sizler için sıraladım.

Barselona Nerede?

barselona'ya nasıl gidilir, harita

Yaygın inanışa sahip efsaneye göre Kartacalı Komutan Hannibal’in babası tarafından M.Ö. 3. yüzyılda bir balıkçı köyü olarak kurulan Barselona, İspanya’nın bulunduğu İber Yarımadası’nın kuzeydoğusundaki Katalonya Özerk Topluluğu’nun sınırları içerisinde yer alıyor.

Balear Denizi kıyısındaki kentin, kuzeyindeki Fransa sınırına uzaklığı yaklaşık 150 kilometre. Etrafı Tarragona, Gerona ve Lleida şehirleriyle çevrili Barselona, Besos ile Llobregat nehirleri arasındaki verimli ovanın büyük bölümünü kaplıyor.

Ülkenin en önemli limanı ve aynı zamanda ticaret merkezi konumundaki kent, sırtını en yüksek noktası 532 metrelik turistik Tibidabo Tepesi olan dağlara yaslamış durumda.

Düzenli kent planlamasıyla dikkat çeken Barselona’da yerleşim alanları, yerel dilde ismi Ciutat Vella olan Eski Şehir çevresinde yoğunlaşmış. Casa Mila gibi mimari yönden yenilikçi yapıların bulunduğu Eixample, şehrin modern kısmını oluşturuyor.

Bu bölgenin kuzeyinde kalan Gracia ile Akdeniz’e paralel uzanan Sants-Monjuic ise başlarda bağımsız şehirler olarak kurulmuşlar; ancak her ikisi de sonradan Barselona sınırlarına dâhil edilmişler.

Barselona Nasıl Bir Yer? Tarihi, Nüfusu…

barselona gezi notları
Barselona gezi rehberi blog

Barselona Tarihi: Tarih sahnesine çıkışı hakkında birinde mitolojik kahraman Herkül’e diğerinde ise Kartacalı general ve Hannibal’in babası Hamilcar Barca’ya dayandırılan iki farklı hikâyenin anlatıldığı Barselona, M.Ö. 3. yüzyılda balıkçı köyü olarak kurulmuş.

M.Ö. 15 yılında yerleşim, Romalılar’ın eline geçmiş ve günümüzde Plaça de Sant Jaume adıyla anılan alanın yakınındaki Mons Taber’i merkezine alan bir askeri kamp haline getirilmiş. Romalılar tarafından Faventia ismiyle anılan koloni, limanı sayesinde kısa sürede ekonomisini güçlendirmiş. Öyle ki bu dönemde koloni kendi parasını basmaya başlamış.

415 yılında Vizigotlar tarafından işgal edilen kent, 8. yüzyılın hemen başında kısa bir süre için Endülüslü Araplar’ın hâkimiyeti altına girmiş. Ancak Frank Kralı I. Charles’ın oğlu Louis kentteki Arap hâkimiyetini sonlandırmış ve Barselona’yı kontluğa dönüştürmüş.

Bu dönemde sınırlarını tüm Katalonya’yı kapsayacak şekilde genişleten Barselona Kontluğu, 985’te Endülüs’ü yöneten Araplar’ın önderlik ettikleri saldırıda nüfusunun büyük kısmını kaybetmiş ve 1137 yılında Aragon Hanedanı ile birleşene kadar kısa süreli bir düşüş yaşamış.

Birleşmenin ardından Batı Akdeniz’deki tüm önemli noktaları sınırlarına katarak bölgesinde kayda değer bir güç haline gelen kent, siyasi gücünü 1469’da II. Ferdinand’ın I. Isabella ile evlenmesi üzerine Madrid’e kaptırmış.

Merkezi yönetime karşı ilk ayaklanmaların 1640’ta başladığı Barselona’ya 1936-1939 yılları arasında gerçekleşen İspanya İç Savaşı boyunca karışıklıklar hâkim olmuş. Cumhuriyet yanlıları ve komünist toplulukların diktatörlüğe karşı duruşları Franco’nun öldüğü 1975 yılına kadar sürmüş.

1986’da İspanya’nın Avrupa Birliği’ne tam üyeliği ile başlayan kentin ekonomik ve turistik anlamda yükselişi, 1992 Yaz Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmasıyla zirve noktasına ulaşmış.

Nüfus & Toplum: 5,3 milyonluk Barselona nüfusunun üçte ikisi bölgenin yerli halkı Katalanlar’dan oluşuyor. %24’lük kısmı ise İspanya’nın diğer bölgelerinden buraya göç edenler temsil ediyor. Kentte ayrıca Araplar’ın yanı sıra İtalya, Çin, Ekvador, Bolivya gibi ülkelerden gelen yabancı uyruklu bireylerde bulunuyor.

Halkın büyük kısmı Katalan olmasına rağmen İspanyolca, en fazla konuşulan dil statüsünde. Ayrıca gençler ve orta yaş grubundan bireylerle İngilizce konuşarak da anlaşabilmek, kısmen de olsa mümkün.

Hristiyan Katolik ağırlıklı yerel halkın içerisinde Müslümanlar ikinci büyük grup konumundalar. Bu toplulukları Yahudiler, Ortodokslar, Budistler takip ediyor.

Barselona’ya Nasıl Gidilir?

ispanya barselona'ya uçakla nasıl gidilir

Kent sadece ülke için değil, kıtasal anlamda da değerli bir kültür ve ticarete merkezi olduğundan kara, deniz, hava ve demir yolu taşımacılığı anlamında oldukça gelişmiş durumda.

Tercih edebileceğiniz ulaşım seçeneği sayısı fazla olmasına rağmen ben sizlere en konforlu ve hızlı iki yöntemi anlatacağım.

Hava Yolu İle Ulaşım: Kentte farklı büyüklüklerde 3 havalimanı bulunuyor. Bunlar içerisinde en büyüğü ve en yoğunu kent merkezine 17 kilometre uzaklıkta yer alan Barcelona Uluslar Arası Havalimanı. Llobregat Ovası’nda yer alan tesis, yıllık 35 milyonu aşan yolcu kapasitesiyle ülkenin ikinci, Akdeniz havzasınınsa en büyüğü konumunda.

Kente uzaklığı 20 kilometre olan Sabadell Havalimanı uçuş eğitimine ve özel jetlere açıkken, Fransa sınırına yakın bir konumda faaliyet gösteren Girona-Costa Brava Havalimanı’nı daha çok charter seferler düzenleyen firmalar kullanıyor.

Ülkemizden Barselona’ya direkt uçak seferleri Türk Hava Yolları ve Pegasus tarafından düzenleniyor. Türk Hava Yolları seferlerinde kalkış noktası olarak İstanbul Havalimanı’nı, Pegasus ise yönetim merkezinin de bulunduğu Sabiha Gökçen’i tercih ediyor.

Bu seferler yaklaşık 3 saat 35 dakikada tamamlanıyor. Ayrıca eğer zaman kısıtlamanız yoksa Lufthansa, British Airways, Aegean Airlines ve Air France’ın aktarmalı seferlerinden de yararlanabilirsiniz.

Lufthansa Frankfurt, British Airways Londra, Aegean Airlines Atina ve Air France Paris üzerinden kente ulaşım sağlıyor.

Tren İle Ulaşım: Avrupa’daki farklı bir destinasyondan Barselona’ya ulaşmak içinse sizlere trenle seyahat etmenizi öneririm. Çünkü trenle Barselona’ya gitmek neredeyse uçak yolculuğu yapmak kadar hızlı ve konforlu.

3 tren garının bulunduğu kentte ülke içerisinden ve dışından seferler ağırlıklı olarak merkezin güneybatısında kalan Barcelona-Sants İstasyonu’nda sonlanıyor.

AVE trenleri Madrid’den 2 saat 30 dakikada bu istasyona ulaşıyor. Malaga, Cordoba ve Sevilla’dan yola çıkan trenlerse seferlerini 5 buçuk ila 6 saat arasında değişen sürelerle tamamlıyorlar. Alvia, San Sebastian’dan Barselona’ya tren seferi düzenleyen tek firma konumunda.

Barselona’ya Ne Zaman Gidilir?

Barselona gezi rehberi, Barselona'ya ne zaman gidilir

Akdeniz ikliminin etkisindeki Barselona’da hava sıcaklıklarının Mayıs’tan Kasım’a kadarki süreçte ortalamanın üzerinde seyretmesi, kente seyahat etmek isteyen gezginlerin işlerini bir hayli kolaylaştırıyor.

Yılın geriye kalan dönemlerinde ise güneş ve açık hava yerini belirli aralıklarla düşen yağmura bırakıyor. Yazın sıcaklıklar 40°C civarında seyrederken, yılın ilk aylarında 8°C’nin altına nadiren düşüyor.

Özellikle kıyı şeridini kaplayan plajlarında su sporlarıyla uğraşmak ve kumsalda huzurla güneşlenmek isteyenler için Mayıs-Eylül ayları arasındaki dönem oldukça ideal.

Ağustos ayında turist sayısı zirveye çıkarken, alışveriş mekânlarının ve mağazaların bir bölümünü kapalı olduğu Eylül’de az da olsa düşüş yaşanıyor.

Ayrıca Haziran ayında Festival de Sant Joan, Festival de Sonar, Grec Arts Festival gibi düzenlenen çok sayıda kültürel etkinlik sayesinde kent adeta bir açık hava eğlence merkezine dönüşüyor. Milli gün kutlaması ise 11 Eylül’de gerçekleştiriliyor.

Sıcakla aranız iyi değilse Barselona’ya Ocak-Mart arasındaki dönemde de seyahat edebilirsiniz. Bu aylar arasında gerçekleştirilen Karnaval ile kent en az sezon içerisindeki kadar eğlenceli ve canlı hale geliyor.

Barselona’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

barselona gezi rehberi otel tavsiyeleri

Birçokları için Barselona gezi rehberi içerisindeki en önemli konuların başında hiç şüphe yok ki konaklama geliyor.

Kentteki 10 yerleşim bölgesinden konaklama için en fazla tercih edilenler kentin tarihi kısmı Ciutat Vella, modern yüzü Eixample ve kıyı kesiminde birbirinden güzel plajların sıralandığı San Marti. Ayrıca bu konuda kentin kalbi sayılan Katalonya Meydanı’na da ayrı bir parantez açmak gerekiyor.

Eski dar sokakları, Gotik tarzdaki kiliseleri, müzeleriyle Avrupa’nın önde gelen tarihi yerleşimlerinden birisi olan Ciutat Vella sınırları içerisinde kentin geçmişine ışık tutan Barri Gotic, plajları ve restoranları sayesinde gezginlerin gözdesi haline gelmiş Barceloneta ve hareketli gece hayatına sahip El Raval yer alıyor.

Her biri kendine has atmosfere sahip bu bölgelerde 3★ Andante Hotel, 4★ Petit Palace Boqueria Garden, 5★ Eurostars Grand Marina Hotel GL gibi seçenekler sizleri bekliyor.

Kentin sunduğu modern olanaklara ve Gaudi’nin sıra dışı yapılarına yakın olmak isterseniz, konaklama için Eixample sınırları içerisinde faaliyet gösteren 3★ Caledonian ve 5★ El Palace Barcelona gibi seçeneklere odaklanabilirsiniz. Bu bölge aynı zamanda zengin alışveriş olanaklarıyla da dikkat çekiyor.

Ciutat Vella ile Eixample arasında kalan Katalonya Meydanı ise kentin gezilecek yerlerine rahatça ulaşmak isteyenlerin birinci tercihi konumunda.

Barselona Havalimanı’na giden çoğu taşıtın ve hop on hop off tur otobüslerinin kalkış noktası olan meydan çevresindeki oteller fiyat açısından diğer bölgelere göre biraz daha pahalılar. Ancak biraz araştırma yaparak uygun fiyatlarla konaklama imkânı bulabilirsiniz.

Geçmişte endüstri, günümüzdeyse modern bir iş ve yaşam merkezi olarak anılan Sant Marti, konaklama için sizlere önerebileceğim son bölge. Özellikle deniz tatili için kente gelenlerin gözdesi konumundaki yerleşim bölgesi merkeze biraz uzak olsa da bu açığını ulaşım seçeneklerinin fazlalığı sayesinde kapatıyor.

Diğer bölgelere göre daha sakin ve sessiz bir yapıya sahip San Marti sınırları içerisinde plaja yakın olmak isteyenler için başta 4★ Capri by Fraser Barcelona ve 5★ The Level at Melia Barcelona Sky olmak üzere pek çok tesis faaliyet gösteriyor.

Otel Rezervasyonu: Ben kendi seyahatlerimde otel rezervasyonumu internetin en ünlü ve güvenilir rezervasyon sitesi olan Booking.com üzerinden yapıyorum.

Rezervasyon seçeneğinize göre ödemenizi otelde yapabilir, yaşanabilecek herhangi bir aksaklıkta ise rezervasyonunuzu konaklamanıza 24 saat kalıncaya kadar iptal edebilirsiniz. Booking.com’da yer alan tüm Barselona otellerini incelemek için tıklayın.

Yukarıda sıralamış olduğum konaklama bölgeleri ve tesisler hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıda linklerini sıraladığım içeriklerimize göz atabilirsiniz.

Barselona’da Gezilecek Yerler

Barselona gezi rehberi, gezip görülecek yerler
Sagrada Familia, Barselona gezi rehberi

Barselona için gezilecek yerler listesi hazırlamaya, kentin kalbi konumundaki Plaça de Catalunya’yı ilk sıraya yerleştirerek başlayabilirsiniz. Ardından kentin tarihi hakkında bilgi almak için rotanızı Barri Gotic’e çevirip, burada bulunan Şehir Tarihi Müzesi’ni, Başdiyakozun Evi’ni, Roma Duvarı ve Agustus Tapınağı kalıntılarını, Frederic Mare Heykel Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Barri Gotic sınırları içerisindeki Barceloneta’ya ise bir tam gününüzü ayırıp, plajlarının ve eğlence olanaklarının tadını çıkartmanızı tavsiye ederim. Katalan Ulusal Sanat Müzesi ise sadece kentin değil tüm bölgenin tarihine, sahip olduğu zengin koleksiyon ile ışık tutuyor.

Kentin barındırdığı mimari güzelliklerin başında Antoni Gaudi’nin en büyük eseri olarak gösterilen Sagrada Familia Bazilikası geliyor. Katalan modernizminin ve ihtişamının yansımalarını ünlü mimarın doğadan ilham alarak tasarladığı Park Güell’de görebilirsiniz.

Gaudi’nin kent dokusuna zenginlik katan diğer görülmesi gereken eserleri ise La Pedrera ismiyle de anılan Casa Mila ile Katalonya Meydanı’na 10 dakika uzaklıktaki Casa Batllo.

Barselona’nın sahip olduğu doğal güzelliklerin keyfini sürmek için vaktinizin bir kısmını Tibidabo ve Montjuic tepelerine ayırabilirsiniz. Aynı zamanda konuklarına kentin enfes manzarasını sunan tepelerden Tibidabo’nun zirvesinde gösterişli Kutsal Yürek Kilisesi bulunuyor.

Montjuic üzerindeki gezilecek noktalarsa Barselona Arboretumu, Katalonya Arkeoloji Müzesi, Laribal Parkı ile Mossen Costa i Llobera Kaktüs Bahçesi. Ayrıca tepede benim kişisel favorim konumundaki Poble Espanyol yer alıyor.1892’de kurulan ve 14 hektarlık alanı kaplayan Parc de La Ciutadella, yemyeşil bir ortamda huzur bulabileceğiniz kentin bir diğer hazinesi.

Barselona gezi rehberi dâhilinde bahsettiğim bu yerler hakkında detaylı bilgi ve fotoğrafları “Barselona Gezilecek Yerler” başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Barselona’da Ne Yapılır?

Barselona gezi rehberi ne yapılır
Nou Camp Stadyumu, Barselona

Barselona gezi rehberi yazımızdaki bir diğer önemli konu şehirde yapılacak şeyler konusu. Herkesin kendi tatil anlayışı ve yapmaktan hoşlandığı şeyler farklı olsa da keyifli bir Barselona seyahati boyunca yapabileceğiniz şeyler hakkında tavsiye niteliğinde biz de bir liste yapmak istedik.

İşte Avrupa’nın en popüler şehirlerinden Barselona’da yapabileceğiniz en önemli şeylerden bazıları;

 • Tarihi yapıları gezin. (Barselona Katedrali, La Sagrada Familia, Santa Maria Del Mar…).
 • Gaudi’nin eserlerini ve Modernizmi keşfedin. (Casa Mila, Casa Battló, Park Güell…).
 • Las Ramblas’da yürüyün.
 • Camp Nou Stadyumu’nu ziyaret edin.
 • Picasso Müzesi’ni görün.
 • Montjuic Tepesi’ne tırmanın ve Montjuic Kalesi’ni görün.
 • Bir konsere gidin.
 • Tapas tadın.
 • Barseloneta Plajı’nın tadını çıkarın.
 • Cava ve Vermut deneyin.

Listede adı geçen yerler hakkında detaylı bilgileri Barselona’da ne yapılır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

 Tur Rezervasyonları:   Barselona çok turistik ve popüler bir kent. Şehirde yapılacak aktivitelerin biletleri bazen günler öncesinden tükenebiliyor. Bu nedenle önemli yerlerin giriş biletlerini geziniz öncesinde internetten almanızı, ilgili turlara kayıt olmanızı tavsiye ederim.

Ben kendi seyahatlerimde Getyourguide sitesini kullanıyorum. Barselona’da yer alan en popüler turları incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Barselona’da Ulaşım

Barselona gezi rehberi şehir içi ulaşım

Barselona Uluslararası Havalimanı, kente düzenlenen uçak seferlerinin neredeyse tamamının varış noktası konumunda. Yoğunluğun bir hayli fazla olduğu havalimanından kent merkezine gideceklere pek çok seçenek sunuluyor.

Bu seçenekler arasından gezginler genelde ilk seçim haklarını Aerobus’ın A1 ve A2 hat numaralı otobüslerinden yana kullanıyor. 05.35-01.00 saatleri arasında 10 dakikalık aralıklarla Terminal 1 ve Terminal 2’den kalkan otobüslerin bilet ücreti 5,90 Euro olarak belirlenmiş.

Özel otobüsler dışında belediyeye ait araçlar da havalimanından günün 24 saati kent merkezine yolcu taşıyor. 04.50’den 23.50’ye kadar 46 numaralı otobüse, günün geri kalan saatlerindeyse N17 ve N16 hat numaralı Nit Bus’lara binebilirsiniz.

Eğer daha hızlı bir ulaşım seçeneğine ihtiyaç duyarsanız, metroyu da tercih edebilirsiniz. Ayrıca konforuna düşkün bireyler için taksinin yanı sıra Shuttle Direct ve myDriver gibi özel servis hizmetler de havalimanından kent merkezine ulaşım ihtiyacına çözüm getiriyor.

 Özel Transfer:  Dilerseniz havaalanı şehir merkezi arasını özel turlara katılarak da gerçekleştirebilirsiniz. Popüler turlardan bir tanesi: City Center için / Barselona Havalimanı Özel Transferi (56 Euro)

Şehir içerisinde ise ulaşımda ilk seçenek olarak yürümeyi düşünebilirsiniz. Zira gezilecek yerlerin büyük kısmı, küçük bir yüz ölçümüne sahip kent merkezinde birbirlerine yakın konumda yer alıyor.

Efor sarf etmeden bir yerden başka bir yere gitmeyi amaçlıyorsanız, 11 hattan oluşan metro ağından ya da merkeze uzaksanız 200’ü aşkın güzergahta düzenlenen otobüs seferlerinden yararlanabilirsiniz.

Kentte faaliyet gösteren tramvaylar sundukları konfor ve güvenli yolculuk olanağıyla takdir toplarken, dünyanın her yerinde olduğu gibi taksiler çoğu yere hızlı bir şekilde ulaşımı sağlıyor.

Şehir içi ulaşım araçlarına alternatif olaraksa sizlere hop on hop off otobüs turlarını önerebilirim. 1 ve 2 günlük seçenekler halinde gezginlere sunulan turlar içerisinde en popüleri ve en kapsamlısı Barcelona Bus Turistic tarafından düzenlenenler.

Firmanın tur otobüsleri Barselona’nın tüm gezilecek yerlerini kapsayan 3 farklı güzergâhta yıl boyunca çalışıyor. Ayrıca araçlar bu güzergâhlar üzerinde yer alan 44 durağa 5 ila 25 arasında değişen aralıklarla uğruyor. Tur boyunca sesli rehberlik hizmeti ise Türkçe’nin de aralarında bulunduğu 16 dilde veriliyor.

Barselona gezi rehberi dâhilinde kısaca anlatmış olduğum toplu taşıma seçenekleri ile ilgili ayrıntılı bilgiye aşağıda yer alan linkler aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Barselona Şehir İçi İndirim Kartı: Barcelona Card

Barcelona card hakkında bilgiler

Eğer kentte 3 gün veya daha uzun süre kalacaksanız, tek kullanımlık bilet ve T10 ulaşım kartı gibi seçenekleri es geçip Barselona Card almanızı tavsiye ederim.

Çünkü kart kentin tarihi ve kültürel mekânlarına ücretsiz giriş, toplu taşıma sisteminden para ödemeden binmek gibi iki büyük avantajın yanı sıra kentin neredeyse tüm popüler cazibe noktalarında sunulan içeriklerden cazip indirimler dâhilinde yararlanabilme olanağı veriyor.

72, 96 ve 120 saat geçerliliğe sahip Barcelona Card’ın fiyatları yetişkinler için 48, 4-12 yaş arası çocuklar için 22 Euro’dan başlıyor. Ayrıca kartın 2 gün kullanılabilen bir de express versiyonu hazırlanmış. 20 Euro’ya satılan Barcelona Card Express’in tek farkı ücretsiz giriş özelliğinin bulunmaması.

Kente özel indirim kartlarını ister online satış kanalı üzerinden isterseniz de Casa Batllo, L’Aquarium de Barcelona, El Corte Ingles ve Poble Espanyol de Barcelona’daki satış ofislerinden temin edebilirsiniz. İnternet sitesinden satın alınan kartların teslimatı kentteki turizm ofislerinden yapılıyor.

Yoğun bir gezi programı hazırladıysanız ve sık sık toplu ulaşım araçlarını kullanmayı düşünüyorsanız almanızı önereceğim kart hakkında daha fazla bilgiyi “Barcelona Card Nedir? Nerelerde Geçerli? Fiyatları” başlıklı yazımızda sizler için sıraladık.

 Satın Al:  Barselona kartınızı dilerseniz internetten de satın alabilirsiniz, tıklayın.

Barselona’da Alışveriş

Barselona gezi rehberi, alışveriş yapılacak yerler, alışveriş merkezleri, hediyeler

Barselona gezi rehberi içerisinde sizlere sıraladığım başlıklar arasında en fazla seçeneği barındıran konuların başında alışveriş geliyor.

Zira kentte toplam uzunlukları 5 kilometreyi bulan alışveriş caddeleri, AVM’ler ve sokak pazarları zengin içerikleriyle her bütçeye ve zevke hitap edebiliyor. Üstelik kentte yapacağınız 90,15 Euro ve üstü alışverişlerinizi havalimanındaki gümrükte belgelerseniz, ödediğiniz vergi tutarını geri alabilirsiniz.

Kentte faaliyet gösteren 35.000’e yakın mağazanın kayda değer bir kısmı alışveriş caddelerine toplanmış durumda. Yerel halktan birine bu caddeler içerisinde en popüleri hangisi diye soracak olursanız, büyük ihtimalle size Las Ramblas cevabını verecektir.

Zincir mağazaların yerel ürünler satan butiklerle yan yana olduğu caddenin ardından ziyaret edebileceğiniz bir diğer yerse şık ve modern Passeig de Gracia.

Portal de L’Angel Massimo Dutti’den Uteque’ye, Oysho’dan Calzedonia’ya kadar pek çok popüler markanın ürünleri ile dolu mağazalara ev sahipliği yaparken, Avinguda Diagonal high-end markalara ilgi gösteren gezginlere hitap ediyor.

Marka çeşitliliği ile dikkat çeken AVM’lerin en büyük özelliği konuklarına eğlence olanakları da sunuyor olmaları. Ayrıca her bir tesisin mimarisi diğerlerinden farklı olacak şekilde tasarlanmış.

Örneğin Plaça d’ Espanya üzerindeki Las Arenas, boğa güreşlerinin yapıldığı stadyumları andırıyor ve içerisinde her keseye uygun 100 mağaza faaliyet gösteriyor.

Kentte açık hava tarzındaki tek tesis konumundaki La Maquinista’ya ise gelenekselden çok modern bir hava hâkim. Kıtasal çapta üne sahip El Corte Ingles’in 4 mağazasının bulunduğu Barselona’da pazar günleri faaliyet gösteren tek alışveriş merkezi Maremagnum.

Farklı aromalarla tatları zenginleştirilmiş zeytinyağlarından şaraplara, safrandan porselen biblolara kadar bölgeye özgü pek çok şeyi bulmak içinse en ideal yerler sokak pazarları.

Mercat la Boqueria, kentin en ünlüsü olmasının yanında ayrıca çiftlik ürünlerinin ve deniz mahsullerinin satışının yapıldığı iki büyük alanı bünyesinde barındırıyor. Mercat de Sant Antoni, Fira Artesana ve Mercat del Encants kendilerine özgü içerikleri ve atmosferleriyle ziyaret edilmeyi hak ediyor.

Kentin alışveriş olanakları hakkında daha fazla ayrıntı, aşağıdaki linklerde sizleri bekliyor.

Barselona’da Yeme İçme Genel Bilgiler

Barselona gezi rehberi blog yemek

Katalonya Özerk Bölgesinin başkenti Barselona, her alanda olduğu gibi yeme içme kültürü açısından da Arap, Akdeniz ve Avrupa mutfağının sıra dışı bir karışımına sahip. Metropol olmanın da verdiği avantajla kentte sayısı 10 bini geçen restoran ve cafe mevcut.

Yemek yemek Barselona’da son derece ciddiye alınan bir konu. Hatta söylenilen o ki Barselonalılar öğle yemeği yerken akşam yemeğini planlıyor olurlar.

Bir yere gezmeye giderken her şeyden önce nerede ne yiyebileceklerini araştırırlar. Bunun sebebini de kentte birkaç kez yemek yediğinizde siz de daha iyi anlayabilirsiniz.

Sanırım tapas ve paella’yı duymayanınız kalmamıştır. İspanya’ya özgü ve ünü dünyaya yayılmış bu iki yemek (ki aslında tapas bir yemek değil, yemek öncesinde veya içkiyle alınan farklı atıştırmalıkların genel adı) Barselona seyahatinin de olmazsa olmazlarından.

Ancak kentteki yeme içme kültürü bunlarla sınırlı değil. Hayatın tadını çıkarmayı seven Katalanlar yemeğe de özel önem veriyor ve malzemelerin en tazesi ve kalitelisini kullanarak farklı pişirme yöntemleriyle benzersiz lezzetler yaratıyor.

Açılış Saatleri: Genel olarak restoranlar (turistik yerlerde bulunanlar) eğer kahvaltı servisi de yapıyorlarsa sabah 09:00 civarı açılırlar.

Kısa bir öğle arasından sonra gece 01:00’e kadar açık kalırlar. Eğer kahvaltı servisi yapılmayan bir yerde açılış saatini 11:00 – 12:00 gibi düşünebilirsiniz.

Normalde restoran ve cafeler (genellikle Pazar veya Pazartesi olmak üzere) haftada bir gün kapalıdır ancak bu kural da Las Ramblas, Plaza de Katalunya, Gothic Quarter, El Raval, El Born ve Poble Sec gibi turistik yerlerde geçerli değil.

Turizmin ve turist popülasyonun yoğun olduğu bu yerlerdeki restoran ve cafeler hem haftanın her günü açık olup hem de açılış ve kapanış saatleri daha esnektir.

Sözün özü; turist olarak Barselona’yı gezerken işletmeler kapalı diye aç kalmanız pek olası değil.

Kahvaltı: Sanırım Barselona –hatta genel olarak tüm İspanya- öğünlerin en geç yenildiği yerlerden biri. Sabah kahvaltısını genellikle bir kahve veya meyve suyu ile geçiştirip, öğleye doğru 10:00–11:00 civarı kruvasan tarzı hafif atıştırmalıklarla ikinci bir kahvaltı yapılır.

Öğle Yemeği: Bu durumda öğle yemeği saati de 13:30–14:00 civarıdır. Turistik bölgelerde sorun yaşamazsınız ancak kentin yerlilerinin yaşadığı bölgelerde saat 13:00’den önce açılmayan restoranlar görmeniz çok muhtemel.

Akşam yemeği ise 21:00–22:00 civarını bulur. Hatta yaz mevsiminde daha geç saatlerde de yemek yenilebilir. Bu durumda öğleden sonra kısa bir atıştırma arası veren Barselonalılar bunu genellikle birkaç çeşit tapas veya 5 çayı ile geçiştirirler.

Farkında mısınız, Barselona’da günlük öğün sayısı 5’i buldu. Kısaca, ana yemek öğle yemeği olmak üzere Barselona’da küçük küçük ama sık yemek yeme alışkanlığı mevcut.

Tabii ki turist olarak gezdiğiniz şehirde bu sisteme uymak zorunda değilsiniz ancak kentin yeme içme kültürünü bilmenizin faydası olacağını düşünüyorum.

Bir başka önemli konu da Barselona’da yemek yemek sosyalleşmek için de önemli bir yol. Herhangi bir bistro veya cafede tek başına yemek yiyenlerin bile kısa sürede yanında oturanla sohbete daldığını görebilirsiniz.

Rezervasyon: Rezervasyon sistemi Barselona’da restoranına göre değişen bir durum. Kentte böyle bir kültür var ya da yok demek çok zor. Turistik bölgelerde yer alan restoranlar için rezervasyon zorunluluğu olmadığını söyleyebilirim.

Elbette yoğun günlerde (hafta sonu gibi) çok beğenilen restoranlarda yer bulma zorluğu olabilir ancak bir süre bekleyerek de hemen her restoranda yer bulabilirsiniz.

The Eixample gibi şehrin pahalı ve elit kesimindeki ödüllü restoranlar için aynı durum geçerli olmayabilir. Buradaki, ya da genel olarak kentin herhangi bir yerindeki, Alkimia, Majide, Moments, Koy Shunka, Dos Palillos gibi Michelin yıldızlı restoranlarda yemek yemeyi tercih ederseniz önceden rezervasyon yaptırmanızı öneririm.

İçecekler: İster alkollü ister alkolsüz, Barselona yeme içme kültüründe içeceklerin yeri de çok önemli. Barselona gezi rehberi yazısında birkaç cümleyle kent mutfağında içecek olarak neler yer alıyor anlatmak istiyorum.

Meyve Suları: Güneydeki Endülüs sağ olsun, Barselona’da pek çok cafe ve restoranda taze nar suyu veya portakal suyu sıkça bulabileceğiniz bir seçenek.

Şarap: Belki bir Fransa, İtalya değil ancak İspanyolların da şarapçılıkta hatırı sayılır bir yeri var. Özellikle akşam yemekleriyle birlikte tüketilen, farklı aromalarda üzümlerle yapılan İspanyol şaraplarını eğer alkol tüketiyorsanız mutlaka denemenizi öneririm.

Cava: Fransa’nın şampanyasına İspanyolların cevabı Cava. Genellikle kutlamalarda tercih edilen köpüklü şarap lezzet olarak da şampanyaya benziyor. Şampanya’dan farkı ise Macabeu üzümlerinden yapılıyor olması. Belki Barselona’da içmezsiniz, neticede her gün içilen bir içecek değil, ancak hediye olarak alınabilecek bir ürün.

Bira: Barselona yemek kültüründe geniş bir yeri olan bira da şehirde bulabileceğiniz bir diğer seçenek. Estrella ve Moritz ise İspanya bira pazarını domine eden, en çok tercih edilen markalardan.

Barselona Yemek Fiyatları: Euro kurunun yüksek olmasından dolayı biz Türkler için pahalı gibi görünse de aslında Barselona yeme içme fiyatları açısından diğer batı Avrupa kentlerine göre nispeten daha uygun fiyatlı.

Eğer kenti kısıtlı bir bütçeyle gezecekseniz, biraz tutumlu olarak, günde 20–22 Euro civarına tüm öğünleri alabilirsiniz. Ancak söylediğim gibi bu tutumlu olursanız ulaşabileceğiniz bir rakam ki üst üste birkaç gün bu şekilde yaşamak biraz zor. Ortalamada ise günlük 3 öğün yemeğin 25–30 Euro civarına gelebileceğini hesaplayabilirsiniz.

Öğün Fiyatları: Sabah kahvaltısı için 3–6 Euro arasında bir rakam ayırabilirsiniz. Yalnız bu kahvaltı kruvasan veya başka bir hamur işi, kahve ve meye suyundan ibaret olacaktır.

Tüm Avrupa kentlerinde olduğu gibi ben Barselona’da da konaklamanızı oda + kahvaltı alıp, kahvaltıya ayrıca bir ödeme yapmamanızı öneririm. Muhtemelen yine aynı menü olacaktır ancak en azından ekstra ödeme yapmanız gerekmez.

Öğle yemeğini hızlıca bir sandviç veya benzeri bir atıştırmalıkla geçirmek istediğinizde size maliyeti 5–8 Euro civarında olur. Bir yerde oturarak öğle yemeği yemeniz halinde bütçenizden 10–15 Euro ayırmanızı öneririm.

Akşam yemeklerini de bir cafe veya restoranda oturarak yemek isteyeceğinizi tahmin ediyorum. Ki bu durumda da restoranına ve seçeceğiniz yemeklere göre değişmekle birlikte 10–20 Euro arası bir bütçe ayırabilirsiniz, ancak buna alkollü veya alkolsüz içecekler dahil değil.

Bahşiş: Barselona’da bahşiş zorunlu değildir. Genelde restoran ve cafelerde çalışanların sosyal hakları verilir ve ücretler de ortalama seviyededir. Ancak çok memnun kaldığınız yerlerde bahşiş bırakabilirsiniz ki bunun için de %5 civarı uygundur.

Barselona’da Ne Yenir?

barselona yemek rehberi ne yenir

Barselona gezi rehberi yazısının bence en keyifli bölümü burası çünkü Akdeniz, Arap ve Avrupa mutfağının karışımı olan Barselona yemeklerinin lezzetinden ve tazeliğinden çok etkilenmiştim.

Bu arada konuda daha detaylı olan Barselona’da ne yenir? yazısında okuyabilirsiniz. Burada ise kısaca bir özet yapayım istiyorum.

Atıştırmalıklar: Barselona yeme içme kültürünün ayrılmaz bir parçası olan sık sık ve az yemek yeme alışkanlığı atıştırmalık yiyeceklerin kentte çok yaygın olmasına sebep olmuş.

Churros veya Bocadillos gibi kente özgü atıştırmalıklar yanında zengin de bir hamur işi kültürü mevcut. Tatlı veya tuzlu onlarca hamur işi yiyecekle herhangi bir öğünü son derece uygun fiyatlarla geçiştirebilirsiniz.

Ana Yemekler: Barselona, hatta aslında tüm İspanya, bizlerin damak tadına en yakın yemekleri bulabileceğiniz Avrupa şehirlerinden biri. Şehir, Akdeniz ülkesi olmanın getirdiği, deniz ürünleri açısından zengin bir mutfağa sahip.

Bunun dışında domates başta olmak üzere her türlü sebze de Barselona mutfağında önemli yer tutuyor. Ki zeytinyağını unutmayalım. Paella, onlarca çeşit Tapas, Esqueixada, Gazpacho çorbası, Allioli ve EscalivadaKatalan mutfağında önemli yer tutan, şehri ziyaret eden turistlerin de severek tükettiği seçeneklerden.

Tatlılar: Barselona için tatlının adresi diyemem. Bu konuda Fransa ve İtalya bence çok daha zengin ve sıradışı alternatiflere sahip. Ancak yine de Barselona’da keyifle yiyebileceğiniz lezzetli tatlılar mevcut. Crema Catalana veya Mató gibi sütlü tatlılar şehirde bulabileceğiniz en leziz ve buraya özgü tatlılardan.

Barselona Gece Hayatı

Barselona gece hayatı, popüler kulüpler

Barselona’nın hareketli gece hayatı, tematik partilerden geleneksel eğlencelere kadar pek çok seçenekten oluşuyor.

Eğer gece dışarı çıktığınızda sakin bir ortamda oturup yerel içeceklerin tadını çıkarmaktan hoşlanıyorsanız, Gotik Mahalle’nin ara sokaklarındaki mekânları tercih edebilirsiniz. Aynı tarzdaki yerler için Las Ramblas Caddesi ve liman bölgesine de gidebilirsiniz.

Farklı kültürlerin sentezlendiği menüler içinse Barceloneta Plajı yakınındaki Carpe Diem gibi yerler beklentilerinizi karşılayabilir. Ayrıca Gracia Bölgesi’nde de Espit, Chupitos, LoPinyol, La Vinya del Senyor gibi iyi seçenekler bulunuyor.

Her Pazartesi Opium Mar, Salı Apollo tematik partilere ev sahipliği yapıyor. Kentin önde gelen alışveriş merkezi Maremagnum ise ağırlıklı olarak gençlerin ilgisini çeken çılgın partilere ev sahipliği yapan bir dizi mekânı barındırıyor.

Tabi kentteki tematik eğlenceler sadece çılgınlık ve farklılık üzerine kurulu organizasyonlardan ibaret değil. Ülkenin simgelerinden birisi olan Flamenko gösterilerini izlemek isterseniz, Flamenco Tablao Cordobes’e ya da El Tablao de Carmen’e gidebilirsiniz.

 Satın Al:  Tablao de Carmen ‘de gösteri biletlerinizi dilerseniz internetten de satın alabilirsiniz, tıklayın: Barselona Flamenko Gösterisi: Tablao de Carmen Biletleri (Süre 1 saat, başlangıç fiyatı kişi başı 45 Euro)

Barselona Plajları & Barselona’da Denize Girilecek Yerler

Barselona gezi rehberi denize girilecek yerler

Barselona gezi rehberi dâhilinde sizlere son olarak kentin birbirinden güzel plajlarından bahsedeceğim. Haziran ayının başından Ekim’e kadar deniz keyfinin yapılabildiği Barselona’nın merkezindeki 4,5 kilometrelik kıyı şeridinde 9 plaj bulunuyor.

Olimpik Limanı’nın her iki tarafına yayılmış olan bu plajlarda güvenlik cankurtaranlar ve Kızıl Haç görevlileri aracılığıyla sağlanıyor.

Barceloneta, kentin en popüler plajı konumunda. 1,1 kilometre uzunluğunda kumsala sahip plajın ardından ailelerin ve üst yaş grubuna dâhil bireylerin ilgisini hemen yanındaki San Sebastia çekiyor.

Bogatell ve Nova Icaria daha çok huzurlu bir ortamda denize girmek, güneşlenmek isteyenler tarafından tercih ediliyor. Kıyı şeridinin sonunda yer alan Mar Bella ile Nova Mar Bella ise marjinal atmosferleri aracılığıyla gençlere ve eşcinsel bireylere hitap ediyor.

Kentte yer alan plajlarda sizleri bekleyen olanakları, konaklama seçeneklerini ve çok daha fazlasını “Barselona Plajları & Denize Girilecek Yerler” başlığı altında bulabilirsiniz.

Barselona gezi rehberi yazısı boyunca keyifli bir Barselona seyahati boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm önemli konular hakkında bilgiler paylaşmaya çalıştım.

Umarım bu yazı Barselona seyahatiniz öncesinde sizler için faydalı bir kaynak olmuştur. Avrupa’nın en güzel şehirlerinden Barselona’da keyifli bir tatil geçirmenizi dilerim.

Booking.com

Bunlar da İlginizi Çekebilir

19 Yorum

 1. Barcelona’yı her zaman gezmek istemişimdir. Birazda hayranlığım Messi’den futbol kaynaklı olsa da yazınızı okuduktan sonra daha bir heves ettim Barcelona’ya gitmeye. İlerleyen zamanlarda gideceğim ve tavsiye ettiğiniz bu yerleri mutlaka gezeceğiz.

 2. Gerçekten çok başarılı bir yazı olmuş , fakat gezilecek yerleri aynı günde hangileri bir arada olabilir ,haritadan göstererek , guruplarsak eksiksiz olacak . Bu arada Eskişehirlimisiniz? 🙂

 3. bir rehber bu kadar güzel olabilir. aradığım her şeyi buldum. elinize sağlık.
  orada gitmişken, madrid ziyareti de yapmak istiyorum. barca – madrid arası nasıl gidebilirim?
  barselonada sant diye bir tren istasyonu varmış galiba.
  bilet alsam, ben ve ailem yan yana vs oturabilir miyim? nasıl olur? (2 yetişkin 2 çocuk -14-19yaş)
  tavsiyeleriniz olursa dinlemek isterim.
  iyi günler

  1. Önder Bey merhabalar, öncelikle ilginiz ve güzel yorumlarınız için çok teşekkür ederim.

   Biletinizi Renfe.com adresinden satın alabilirsiniz. Yolculuk süresi 2 saat 45 dakika ile 3 saat 15 dakika arasında değişiyor. Trenler Barcelona Sant istasyonundan kalkıp Madrid Atocha istasyonuna varıyor.

   Biletinizi resmi tren şirketi Renfe’den satın alıp bilet çıktınızı yanınıza alırsanız hiçbir sorunla karşılaşacağınızı düşünmüyorum. Saygılarımla…

 4. Sühendan Arabacıoğlu

  Barselonada gezilecek yerlerden bir yer kısmet olursa bende kısa zaman sonra burayı gezmek isterim. Böyle güzel yerlerin tanıtımını yaptığınız için sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

 5. Biz de Mayıs ayında gideceğiz ancak ortalama yemek fiyatları ve müze fiyatlarıyla ilgili bilgi verir misiniz?

  1. Pınar Hanım merhabalar, Barselona yemek rehberi başlıklı yazımda da değindiğim üzere;

   “Öğle yemeğini hızlıca bir sandviç veya benzeri bir atıştırmalıkla geçirmek istediğinizde size maliyeti 5–8 Euro civarında olur. Bir yerde oturarak öğle yemeği yemeniz halinde bütçenizden 10–15 Euro ayırmanızı öneririm.”

   Tabi bunlar ekonomik öğünler için geçerli. Daha kaliteli bir yerde, yöresel bir öğün düşünürseniz fiyatlar kişi başı ortalama 20-25 Euro civarında olacaktır.

 6. Ümit Yıldız

  14 Şubatta gidicez eşimle kısmetse fakat ne ingilizce nede ispanyolca biliyoruz biraz zor olucak ama flamenco gitaristi oldugum ıcin orda mutlaka çalıcam ve İspanyolları büyülücem

 7. Rehber çok güzel, elinize sağlık. Barselona metrosu turistler için gezilip görülesi hemen her yerden geçiyor. Bu nedenle Barselona şehir merkezinde metro istasyonuna yakın hemen her otelde kalabilirsiniz. Ama eğer tam aksiyonun içinde olmak istiyorsanız La Rambla ya da Barri Gotic (Gotik Meydan) civarında kalmaya bakın.

 8. Sami Bey Merhaba,

  Rehberiniz çok güzel hazırlanmış. Mayısın ilk haftası bizde eşimle Barcelona’ya gideceğiz. Rehberiniz bize çok yardımcı olacak.
  teşekkürler.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top