barcelona bus turistik hop on hop off otobüs turları

Gaudi’nin sanat eseri niteliğindeki yapılarını görmeden, efsanevi maçlara ev sahipliği yapan Camp Nou’yu gezmeden, Barri Gotic’in dar sokaklarındaki tarihi zenginlikleri keşfetmeden Barselona kültürünü anlamak bana göre pek de mümkün değil. Ancak tüm bunları yapabilmek için ya çok iyi bir bütçeye sahip olmak ya da kentte gezginlere yönelik hazırlanan organizasyonları bilmek gerekiyor.

Bu organizasyonların başında gelen Barselona hop on hop off turlarına katılarak hem kentin tüm detaylarını çok cuzi bir miktar karşılığında öğrenebilir hem de toplu taşıma sistemine uyum sağlama zorunluluğundan kurtulabilirsiniz.

Barselona Hop On Hop Off Otobüs Turu Düzenleyen Firmalar

Paris, Amsterdam, Roma gibi şehirlerde olduğu gibi Barselona’da da hop on hop off tur düzenleyen birkaç tane organizatör firma mevcut. Ancak bunlardan hiçbiri sefer sıklığı ve durak sayısı bakımından The Barcelona Bus Turistic ile tabir yerindeyse boy ölçüşemiyor.

Firmaya bağlı çalışan otobüsler sezona bağlı olarak 5 ila 25 dakikalık aralıklarla duraklara uğruyor. Araçların ilk kalkış zamanı 09.00 ve 09.30 olarak belirlenmiş.

Son kalkış saati kışın 19.00, yazınsa 20.00. Konukların ihtiyaç duyabilecekleri düşünülerek bu saatleri de içeren zaman tabloları, firma tarafından her durağa asılmış durumda.

barselona turistik otobüs haritası
Barcelona Bus Turistic Hop On Hop Off Otobüs Tur Haritası

Barcelona Bus Turistic otobüsleri toplamda 44 duraktan oluşan 3 farklı rotayı takip ediyor. Bu güzergâhlar içerisinde en kapsamlısı Barselona gezilecek yerler listesinde sizlere detaylarını aktardığım Plaça Catalunya’dan başlayan ve Parc de la Clutadella’da sonlanan kırmızı rota.

Rota dâhilinde gezebileceğiniz noktalar arasında Montjuic, Estacio de Sants ve Diagonal bulunuyor. Mavi renkli rotada yolculuk yine aynı noktadan başlarken, Barselona Çağdaş Sanatlar Müzesi’nde sona eriyor.

Futbolseverler için bir mabet niteliğindeki Camp Nou’yu ve ihtişamlı Sagrada Familia’yı bu rotada düzenlenen turlara katılarak ziyaret edebilirsiniz. 5 durağı kapsayan ve kentin sahil şeridine odaklanmış olan yeşil rotada ise otobüsler Port Olimpic’den yola çıkıyor.

Kentin en güzel plajlarını takip eden rotada turların sonlandığı yer Poblenou. Diagonal, Passeig de Garcia, Casa Batllo ile Plaça Catalunya kırmızı ve mavi rotaların kesiştiği duraklarken, Port Olimpic’i yeşil ve kırmızı rotalar ortak kullanıyor.

Yeşil rotayı kapsayan 40 dakikalık tur, 23 Mart 2018 tarihinde başlayacakken, günlük gezinti kapsamında tutulan ve aşağı yukarı 2 saatte tamamlanan diğer rotalar ise Noel ve yılbaşı hariç yılın her günü yapılıyor.

Bu tarz turların klasiği haline gelmiş üst katı açık, iki katlı otobüsler aracılığyla gerçekleştirilen duraklamalı şehir gezintilerinde firma rehberlik hizmetini Türkçe de dâhil olmak üzere 16 farklı dilde veriyor. Ayrıca bu hizmet hareket kısıtlaması olan ve işitme cihazı kullanan gezginlerin kullanabilecekleri şeklide otobüslere yerleştirilmiş.

Dilerseniz firmanın hazırlamış olduğu mobil uygulamayı akıllı cihazınıza indirerek kullanabileceğiniz interaktif rehber aracılığıyla da gezi rotanızdaki mekânlar hakkında detaylar öğrenebilirsiniz. Ücretsiz kablosuz internet bağlantısı, otobüslerde bulunan bir diğer özellik.

Eğer The Barcelona Bus Turistic’e alternatif arayacak olursanız, sizlere The Barcelona City Tour’u önerebilirim. Firmanın otobüsleri Plaça Catalunya, La Pedrera ve Casa Batllo’yu ortak kullanan iki faklı rotada ilerliyor.

Batı rotası 19, doğu ise 16 durağı içerirken; her iki güzergâhta da gezinti trafik yoğun değilse 2 saatte tamamlanıyor. Firmanın düzenlemiş olduğu turlarla ilgili ayrıntılı bilgiyi resmi web sitesinden öğrenebilirsiniz.

Barselona Hop On Hop Off Otobüs Turu Bilet Fiyatları

barselona turistik otobüs turları

Barselona yapılacak şeyler dendiğinde ilk akla gelen aktivitelerden birisi olan The Barcelona Bus Turistic duraklamalı turları gezginlere 1 ve 2 günlük seçenekler halinde sunuluyor.

0-3 yaş arası çocukların ücretsiz katılabilecekleri turlarda 4-12 yaş arası bireyler indirim kapsamına alınıyor. Bu kapsam dâhilindeki çocuklar için tek günlük biletler 16, 2 günlük olanlarsa 20 Euro’dan satılıyor.

12 yaş üstü bireyler içinse 24 saatlik turun fiyatı 29, 48 saatlik indi-bindi gezintininki 39 Euro olarak belirlenmiş. 65 yaş üstü ve fiziksel engelli bireylerse 25 ve 35 Euro’luk bilet fiyatlarını ödeyerek turlara katılabiliyor.

Firmanın her yıl 2 milyondan fazla gezgini ağırladığı turlarında, katılımcılara sunulan ayrıcalıklar sadece otobüstekilerle veya mobil uygulamayla sınırlı değil.

Bilet alan her birey, aynı zamanda kentin pek çok cazibe noktasında ve tarihi mekânında kullanabilecekleri indirim kuponuna sahip oluyor. Bu sayede kentin tüm güzelliklerinden yararlanırken, gezginler 250 Euro’dan fazla tasarruf edebiliyor.

Tasarruf ettiğiniz meblağın üzerine bir de şehir içi ulaşıma ayırıp da tur sayesinde kullanmadığınız bütçenizi eklerseniz, kârınızın boyutunu daha kolay anlayabilirsiniz.

Barselona hop on hop off turlar dışında firma, farklı beklentileri olan gruplara hitap eden organizasyonlar da düzenliyor. Aralarında nostaljik Tramvia Blau’nun, kentin sınırları içerisinde yer aldığı özerk bölgenin tüm sırlarını öğrenmenizi sağlayacak Catalunya Bus Turistic’in olduğu tematik turların içeriklerini ve fiyatlarını firmanın web sitesinden öğrenebilirsiniz. Yeri gelmişken belirteyim Catalunya Bus Turistic’e Barcelona Card sahipleri indirimli fiyattan katılabiliyor.

Barselona Hop On Hop Off Otobüs Turu Biletleri Nerelerden Alınır?

barcelona bus turistik otobüsleri

Konuklarına tek ücret ödeyerek 3 rotayı gezme şansı veren The Barcelona Bus Turistic hop on hop off turlarının biletlerine ister online satış kanalı üzerinden isterseniz de klasik yöntemler aracılığyla sahip olabilirsiniz.

İnternetten bilet satın almanın en büyük avantajı, uygulanan %10’luk indirim. Bu yöntemi tercih etmezseniz, biletleri otobüse binerken de satın alabilirsiniz.

Hatta firman şehir genelinde pek çok otele, gazete satış noktasına ve kitapçıya bilet satışı konusunda yetki vermiş durumda. Yetkili noktalar arasında Barcelona Card’ın satışının yapıldığı turizm bilgilendirme ofisleri de bulunuyor.

Barselona hop on hop off otobüs turlarına katılmak dışında tatiliniz esnasından kentte neler yapabileceğiniz, toplu taşıma seçenekleri ve çok daha fazlası hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için “Barselona Gezi Rehberi” başlıklı yazıma göz atabilir, konaklama önerilerimi “Barselona’da Nerede Kalınır?” adlı rehberimde bulabilirsiniz.

4 Yorum

  1. selamlar verdiğiniz bilgiler süper.teşekkürler.hop on hop off turlarda,aynı biletle istediğimiz durakta inip daha sonra aynı duraktan bir sonraki otobüse binerek devam edebiliyormuyuz?

    • Gökhan Bey merhabalar.

      Hop on hop off otobüslerin esprisi bu aslında. Aynı bilet ile istediğiniz her durakta inip arkadan gelen otobüslere aynı biletleri göstererek ücretsiz binebilirsiniz. Biletinizi sürekli gösterme durumu olacağından dolayı biletinizi kolay bir yere koymanızı tavsiye ederim. Barcelona Bus Turistic şu ana kadar bindiğim turistik otobüsler içinde en çok işimize yarayanlardan biri oldu, tavsiye ederim. Sevgiler.

      Sami

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın