Catedral de Barcelona gezi blog

Barselona’da Gotik Mimari tarzının en güzel örneklerinden olan Barselona Katedrali ilk etapta gözden kaçırılabilecek gibi olsa da mutlaka ziyaret edilmesi gereken yapılardan biri. Mimarisinin güzelliği yanında kentin en eski yapılarından biri olması da bunun önemli sebeplerinden.

Azize Eulalia’ya adanan ve halk arasında La Seu olarak da bilinen Barselona Katedrali’ni ziyaret ettiğinizde merak edebileceğiniz her şeyin cevabı ise bu yazıda. Tarihçesinden içerisinde görebileceklerinize, ziyaret saatlerinde ulaşım bilgilerine kadar…

Barselona Katedrali Hakkında Bilgiler

Barselona Katedrali, Catedral de la Santa Cruz y Santa Eulalia

Barselona Başpiskoposluğu’nun da resmi merkezi olan Barselona Katedrali’nin kentin en eski yapılarından olduğunu söylemiştim.

Roma İmparatorluğu Dönemi’nde yaşamış olan Azize Eulalia’ya adanmış kiliseyle ilgili önemli bir efsane ise; Eulalia’nın çıplak bir şekilde halkın gözleri önünde cezalandırılması sırasında kar yağması ve sonradan azize olan genç bakirenin vücudunun karlarla kaplanması ve çıplaklığının sergilenmemesi ile başlıyor.

Tabii daha da hiddetlenen Romalılar genç kızı içi bıçak dolu bir varile koyarak şimdilerde adı Biaxada de Santa Eulalia olan caddeden aşağı yuvarlamış ve sonunda öldürmeyi başarmışlar.

13 yaşında ölen Azize’nin naaşı bugün halan Barselona Katedrali’nin bodrumundaki mezarlıkta bulunuyor ve anısı öldüğü yaşa ithafen bahçede beslenen 13 beyaz ördek ile yaşatılıyor.

Barselona Katedrali’nin Azize Eulalia’ya adanması dışında da feminen bir yanı var. Katedralde yer alan 140’dan fazla aziz ve azize temsillerinden en önemlileri 3 kadın. Azize Helena, Azize Lucy ve Azize Eulalia Barselona Katedrali’nde fresk veya heykellerle temsil edilen en önemli 3 aziz diyebilirim.

Ayrıca katedralin çanlarının tamamı da (21 tane) isimlerini kentin tarihçesinde önemli yer tutan kadınlardan almış. Hatta Honorata Çanı Barselona tarihi boyunca çeşitli isyanlarda halkı ayaklandırmak için çalınmış defalarca.

 Barselona Katedrali Tarihi

Barselona Katedrali 1298 yılında daha önceden burada bulunan bir kilisenin, daha doğrusu iki kilisenin kalıntıları üzerine inşa edilmiş. Yapımı ise toplamda 150 yıl sürmüş.

Burada yer alan ilk katedral 1046 yılında Arap işgali sırasında yıkılınca yerine 1058 yılında Romanesk tarzında yeni bir kilise yapılmış.

Zaman içerisinde o da zarar gördüğü ve yıkıldığı için 1298 yılında bugün gördüğümüz Barselona Katedrali’nin yapımına başlanmış ve çalışmalar 15. YY ortalarında tamamlanmış.

19.YY sonlarında ise katedralin ön cephesi ile kuleleri Manuel Girona Agrafel tarafından orijinal planlarına sadık kalınarak restore edilmiş. Düşünün artık, kilisenin restorasyonu bile 19. YY tarihli.

Bugün hala aktif bir kilise ve Başposikoposluk olarak hizmet veren Barselona Katedrali turistler için de hem mimari hem de sanatsal açıdan önemli bir durak.

Barselona Katedrali Bölümleri

Catedral de Barcelona gezisi

Bazı kiliseler görkemli dış cephelerinin aksine son derece sade bir iç dekorasyona bazıları ise tam tersine sahiptir. Barselona Katedrali ise hem dış cephesindeki hem de iç dekorasyonundaki görkemi ile dikkat çeken nadir yapılardan.

Guerau Gener, Gabriel Alemany ve Bernat Martorell gibi Katalan sanatçılar tarafından süslenen sunaklarıyla 40 şapel (ki bazıları nefis vitray pencerelerle süslü), 200 yaratık heykeli, farklı dönemlerde ve farklı mimari anlayışlarına göre yapılmış 5 kapı ve 21 çanı ile katedral saatlerce gezseniz sıkılmayacağınız bir yapı.

93 metre uzunluğunda ve 40 metre genişliğindeki katedral aynı zamanda bir müzeye de sahip ve burada Gotik Dönem resim sanatının Jaume Huguet, Bartolomé Bermejo ve Pere Destorrents tarafından yapılmış en güzel örnekleri sergileniyor.

Barselona Katedrali Dış Cephesi

Barselona Katedrali dışı

Nefis bir Gotik kemerle süslü olan ana kapısı, İsa ve Havarileri heykelleri dikkat çeken Barselona Katedrali’nin dış cephesini vitray boyalı camlar ve 70’den fazla heykel süslüyor.

Azize Helen’in heykelinin yer aldığı kubbenin etrafında yer alan iki kule ise katedralin biraz Sagrada Familia Kilisesi’ni andıran parçalarından.

Dış cephede görebileceğiniz diğer bir ilginç kısım ise girişin solunda kalan, 500 yıl boyunca ana giriş kapısı olarak kullanılmış olan Sant Ivo Kapısı ki bu kapı Mantjuic Tepesi’nden çıkarılan mermerlerle yapılmış.

Barselona Katedrali İç Süslemeleri

Barselona Katedrali blog rehber

140’dan fazla aziz ve azizeye adanmış heykeller, freskler ve şapellerle süslenmiş olan Barselona Katedrali’nde en dikkat çeken kısımlardan bir diğeri de Katalan tarzı Gotik mimarinin güzel bir örneği olan koro sıraları.

Barselona Katedrali Avlusu

Catedral de Barcelona avlusu

Cloister denilen iç avlu belki de katedralde görebileceğiniz en güzel yer. Doğal olarak da en popüler ve kalabalık olan kısım.

Barselona Katedrali yapılmadan önce, buranın yerinde olan Romanesk Kilise’den kaldığı düşünülen mermer bir kapıdan geçilerek çıkılan avlu 4 bölümden oluşuyor.

Palmiye, portakal ve manolya ağaçlarıyla dolu olan avluda bir de 15. YY’dan kalma bir çeşme mevcut. Burada katedralin adandığı Azize Eulalia’nın öldüğü yaşa ithafen 13 adet beyaz ördek de yaşıyor.

Avluyu süsleyen kemerlere işlenmiş rölyefler ise görmeden geçmemeniz gereken bir başka detay.

Barselona Katedrali Çatısı

Ne işimiz var çatıda?” demeyin. Ne işiniz olduğunu söyleyeceğim.

Asansörle çıkılan çatıdan öncelikle nefis bir Barselona silüeti seyredebilirsiniz.

Ayrıca katedralin dikkat çekici çanları ve efsanevi yaratık heykellerini de daha yakından görmek için bundan daha iyi bir yer yok.

Barselona Katedrali Nerede? Nasıl Gidilir?

Barselona Katedrali harita konumu
Barselona Katedrali’nin harita konumunu Google Maps’te açmak için tıklayın.

Pla de la Seu, 3, Barselona adresinde yer alan Barselona Katedrali’ne eğer Gotik Quarter Bölgesi’nde iseniz zaten yürüyerek ulaşabilirsiniz. Şehrin daha uzak yerlerinden ulaşım içinse en ideal yok metro ve ardından otobüs.

Metro tercih ederseniz, L3 (yeşil) hattına binerek Liceu İstasyonu’nda veya L4 (sarı) hattına binerek Jaume I İstasyonu’nda inebilirsiniz.

Tercihiniz otobüs ise, 45, V15 veya V17 numaralı otobüslere binip Via Laietena veya Plaça Ramon Berenguer Durakları’nda inebilirsiniz.

Barselona Katedrali Güncel Giriş Ücretleri

Barselona Katedrali’ne ibadet etmek için giriş ücretsiz. Ki bunun saatleri hafta içi ve Cumartesi günleri 08:30 – 12:30 ile 17:45 – 19:3  arasında.

Turistik ziyaretler için giriş ücreti 7 Euro olup asansörle çatıya çıkış ücreti ise 3 Euro.

Barselona Katedrali Ziyaret Gün ve Saatleri

Turistik ziyaretler için Barselona Katedrali’nin ziyaret saatleri 12:30 – 19:45 arasında (sadece hafta sonları kapanış 17:30 bu tarz turistik ziyaretler için).

Barselona seyahatinizde gerek duyabileceğiniz en önemli bilgilere şu içeriklerimizde bulabilirsiniz;

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın