Barselona’nın en önemli dini yapılarından olan Barselona Katedrali, sahip olduğu Gotik mimari ile dikkat çeker. Capella de Santa Lucia (Romanesk Şapeli) ve arkadlı avlusuyla bir Roma tapınağı ve bir Mağribi camisinin temelleri üzerinde yükselen bu Gotik katedralin inşasına 1298’de II. Jaume’nin emriyle başlanmış; ancak 20. Yüzyılın başında ana sivri kulenin inşasıyla tamamlanmıştır.

Asıl adı Catedral de la Santa Cruz y Santa Eulalia olan katedral, inancı nedeniyle dördüncü yüzyılda Romalılar tarafından şehir edilen St Eulalia’ya adanmış olup Katalan Gotik mimarinin en iyi örneklerinden biri olduğu düşünülmektedir. Bir hikâyeye göre Eulalia, şehir meydanında çırılçıplak bırakılmıştır ve bahar ayında beklenmedik yağan kar vücudunu kapatmıştır. Bunun üstüne kızgın Romalılar Eulalia’yı içerisinde bıçakların olduğu bir varile koyup varili gezdirmiştir. Aziz Eulalia’nın mezarı katedral içerisinde bulunmaktadır.

Barselona Katedrali 2
Barselona Katedrali, iç görünüm

Görkemli iç mekânı Ortaçağ ve Rönesans tarzının uyumlu bir bileşimidir, Lepanto’nun Chapel of Christ (Mesih Şapel’i)  buradaki en iyi Gotik mimari örneğidir. Gölgeli bahçeleri, havuzu, hatta Eulalia’nın yanışı ve Roma imparatorunun ona uygulattığı 13 korkunç cezayı temsil eden 13 beyaz Roma kazlarından oluşan küçük bir kaz sürüsü de olan 14. Yüzyıla ait huzur veren kemerli yolu (Arkadlı Avlu) kaçırmayın.

Barselona Katedrali (Cathedral) 5
Barselona Katedrali

Barselona Katedrali’nin içindeki en önemli bölümler arasında; Joan de Borgonya’nın renkli haneden armalarıyla süslü olan ahşap oymalı Koro Sıraları (1430), Barselona’nın ilk koruyucu azizesi Santa Eulalia’nın kaymaktaşı lahitinin (1327) bulunduğu Kripta,  tarihi 14. yüzyıla uzanan palmiye ağaçları ve etrafında kazların yer aldığı Arkadalı Avlu, Capella del Santissim Sagrament ve Avrupa’nın koruyucu azizi Aziz Benedictus’a adanmış olan Capella de Sant Benet yer alır.

Cathedral Barselona
Barselona Katedrali avlusundaki ördekler.

Tasarımında Fransız Mimar Charles Walters’in 1408 tarihli planlarına sadık kalınarak yapılan Ön Cephe, Barselona Katedrali’nin dikkat çekici bir diğer kısmıdır. Cephe, 1889’de, sivri kule ise 1913’te tamamlanmıştır. Cephenin ikiz kuleleri, Modernista vitraylı pencereleri ve 100 melek figüründen oluşan heykel grubu etkileyicidir.

Barselona Katedrali Gece
Barselona Katedrali Gece Görünümü

Şehrin en ünlü dini yapıları arasında yer alan Barselona Katedrali’ni mutlaka Barselona gezilecek yerler listenize ekleyin.

Barselona Katedrali Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Plaça de la Sau, Barselona
  • Ulaşım: “Liceu” ya da “Jaume I” metro duraklarında inerek katedrale ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Bilgileri: Her gün 08.00-19.30, Giriş 5 €, Casa de l‘Ardiaca: Eylül-Temmuz: Pazartesi-Cuma 09.00-20.45, Cumartesi 09.00-13.00, Ağustos: Pazartesi-Cumartesi 09.00:19.30, ücretsiz. Museu Diocesa: Haziran-Eylül Her gün, Ekim-Mayıs Salı-Pazar (Aralık her gün) 6€

Barselona Şehir Merkezi Otel Fiyatları

Booking.com
Sami Altınay
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın