barselona konaklama rehberi blog

İspanya’nın ikinci büyük kenti, ve aslında ticari ve finansal anlamda başkenti sayılabilecek Barselona hiç uyumayan şehirler arasında da yer alıyor. Ülkenin Katalunya Bölgesi’nde yer alan ve dolayısıyla Katalan nüfusunun yoğun olduğu, balkonlardan sarkan bayraklarla ve buldukları her fırsatta kendilerinin İspanyol değil Katalan olduklarını ifade eden yerlilerin yaşadığı, hatta Katalanlar için başkent sayılan şehir Barselona sürekli bir hareket halinde.

Barselona Konaklama Rehberi yazısında kente yapacağınız ziyarette konaklama için en uygun bölgelerden ve otel alternatiflerinden bahsedeceğim. Ki bunu da farklı turist beklentilerine ve bütçelere göre sınıflandırarak yapmak istiyorum.

Zira lüks arayan bir turist veya iş adamı ile sırt çantalı bir gezginin, sosyalleşmeyi tercih eden bir yalnız gezginle romantik bir tatile çıkmış bir çiftin Barselona’dan beklentileri çok farklı olacaktır. Aşağıdaki tabloda bu bölgeleri ismen sınıflandırdım, yazının devamında ise bölgelerle ilgili de bilgi vereceğim.

barselona'da konaklama yapılacak yerler

Şehir aslında 10 farklı bölgeden oluşuyor ancak bunların hepsi turistik konaklama için uygun sayılmaz. Bu yazıda sizlere Plaça de Catalunya çevresinde şekillenen, turistler için konaklamaya uygun bölgelerden bahsedeceğim.

Öncesinde de şehir içi ulaşımla ilgili çok kısa bir bilgi vermek istiyorum.

barselona'da nerede kalınır
Barselona konaklama haritası

2 milyon nüfuslu Barselona aslında yüzölçümü olarak tahmin edebileceğinizden daha küçük. Hatta merkezin en dışındaki bölgelerin birinden metro ile merkezdeki Plaça de Catalunya’ya 45-50 dakikada ulaşmak mümkün. Kaldı ki şehir içinde bir yerden bir yere gitmek metroyla 10-15 dakika kadar sürüyor.

Şehir içinde yaygın bir ağı olan otobüsler de ulaşım için uygun bir seçenek ancak kentteki metro ağı tek başına bile ulaşım için yeterli diyebilirim. Bu konuda daha detaylı bilgileri Barselona Ulaşım Rehberi yazısında bulabilirsiniz.

Barselona konaklama rehberi yazı içeriği…

1. Sırt Çantalı Gezginler İçin Barselona Konaklama Rehberi

ucuz barselona otelleri

Kentin keşfedilmeye değer tüm noktalarını görme amacıyla yola çıkıp bunun yanında sosyalleşme de arayan, temizlik ve uygun fiyat odaklı konaklama tercih eden sırt çantalı gezginlerin fedakarlık ettikleri nokta genellikle konfor oluyor.

Kentin hemen her bölgesinde uygun alternatifler olmakla birlikte Barselona Konaklama Rehberi yazısının bu kısmında sırt çantalı gezginler için en uygun bölgeler olan Poble Sec, Montjuic ve Sant Pere ile La Ribera’dan bahsetmek istiyorum.

Elbette başka bölgelerde, hatta Eixample gibi şehrin en pahalı yerlerinde de hosteller mevcut ancak ben bu tarz gezginler için konaklama alternatiflerinin yoğun olduğu yerlerden bahsedeceğim.

Yeri gelmişken, sırt çantalı gezginlerin tercih edebileceği hostellarda yatak ücreti 20–40 Euro aralığında değişiyor.

Poble Sec

Şehir merkezine yakın, ancak daha az turistik daha çok yerleşim bölgesi olan Poble Sec aslında turistik atraksiyonlar açısından çok zengin değil. Öte yandan Espanya, Poble Sec ve Parallel Metro İstasyonları sayesinde her yere ulaşım en fazla 5–10 dakika sürüyor.

Semt son derece sakin olmakla birlikte geceleri Carrer de Blai yaya caddesinde sağlı sollu yer alan çok sayıda tapas bar ile hareketleniyor. Yerleşim bölgesi olmasından dolayı genel olarak her şeyin fiyatı da daha uygun.

Montjuic

Aslında burada tam olarak Montjuic Tepesi’nden değil, Plaça Espanya Meydanı çevresindeki bölgelerden bahsediyorum. Otobüs ve metro ile şehir merkezine ve tüm turistik yerlere kısa sürede ulaşımın mümkün olduğu Montjuic de daha çok bir yerleşim bölgesi. Dolayısıyla sakin ve uygun fiyatlı onlarca seçenek mevcut.

Sant Pere & La Ribera

barselona konaklama bölgesi la ribera

Tarihi antik döneme kadar uzanan, şehir merkezinin doğusundaki Sant Pere ve La Ribera tek bir bölgeymiş gibi düşünülse de aslında aralarında nüanslar bulunan iki farklı yerleşim yeri.

Sant Pere, ki belki de tarihi kentin en az ziyaret edilen bölgesi Palau de la Musica Catalana ve Mercat Santa Caterina Pazarı’na ev sahipliği yapıyor. Santa Maria del Mar Kilisesi ve Picasso Müzesi’nin yer aldığı La Ribera ise çok daha estetik ve sanat odaklı.

Hem sırt çantalı gezginler için uygun fiyatlı hem de orta seviyede bütçelere hitap eden onlarca konaklama seçeneğine sahip olan bu bölgeleri turistik yerlerin aşırı kalabalığından kaçmak isteyenlere öneririm.

Gelelim bu bölgelerde önerebileceğim otel ve hostel alternatiflerine:

Hostel One Ramblas

Barselona otel tavsiyesi Hostel One Ramblas

Poble Sec’in güneydoğu kısmında, plaja da 15 dakikalık yürüme mesafesinde yer alan Hostel One Ramblas temiz ve konforlu yatakların yanı sıra ortak kullanımlı mutfak, farklı aktivitelere açık salonlar gibi sosyalleşme olanaklarının da fazlalığıyla bir tercih sebebi. Üstelik metro ile tüm turistik yerlere ulaşım da 5-15 dakika gibi kısa sürelerde sağlanabiliyor.

Hostel One Ramblas booking.com’da 300’e yakın ziyaretçi tarafından verilen 9,1 gibi çok yüksek bir memnuniyet puanına da sahip. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Sant Jordi Gracia

Barselona konaklama Sant Jordi Gracia

Gracia’da, metroya 5 dakikalık yürüme mesafesinde yer alan Sant Jordi Gracia yalnız seyahat eden gezginlerin ihtiyaçları düşünülerek tasarlanmış bir hostel. Temiz ve konforlu yatakhane odaları dışında hem tesis içinde hem de Gracia Bölgesi’nde sosyalleşme olanakları çok fazla.

400’den fazla ziyaretçinin yorumuyla 9,1 gibi yüksek bir misafir memnuniyet puanı olan hosteli düşük bütçeli ancak temiz ve güvenli bir konaklama arayan gezginlere öneririm. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

2. Ortalama Bütçesi Olan Turistler İçin Barselona Konaklama Rehberi

barselona konaklama bilgileri blog

Sevgililer, evli çiftler, birlikte tatile çıkmış bir grup arkadaş ve aileler gibi ortalama bir bütçeye sahip, ya da bütçesi yüksek olsa da yeme içme, alışveriş, önemli yerleri ziyaret etme gibi aktivitelere daha çok pay ayırmak isteyen gezginler için Barselona Konaklama Rehberi yazısında farklı bölgeler önermek istiyorum.

Uygun fiyat ile temizlik ve konforun en ideal kombinasyonunu arayan turistler için ortalama fiyatlar 70–120 Euro arasında değişiyor.

Placa Catalunya & Las Ramblas

barselona konaklama rehberi katolanya meydanı
Katalunya Meydanı, Barselona konaklama rehberi içinde en dikkat çeken bölgelerden bir tanesi.

Sadece konaklama açısından değil her yönden Barselona’nın en popüler yeri Las Ramblas Caddesi ile Plaça Catalunya Meydanı. Aslında ben orta seviyede bütçelere hitap ediyor diye yazının bu kısmında anlatıyorum ancak bu bölgeler lüks arayan turistler için de pek çok seçeneğe sahip.

Şehirdeki turistik atraksiyonların büyük bir kısmı yürüme mesafesinde, ayrıca restoran, cafe, barlar ve mağazalar açısından da son derece zengin bir lokasyon.

Las Ramblas ve Plaça Catalunya Bölgeleri’nde konaklama ücretleri biraz yüksek belki ancak otellerin anlık veya dönemsel indirimlerini takip ederek, veya booking.com’un genius gibi indirim seçeneklerinden faydalanarak uygun fiyatlı bir konaklama yapmanız gayet mümkün.

Bölgenin diğer avantajları ise; havaalanı shuttle otobüsleri Plaça Catalunya’dan kalkıyor, otobüs ve metro ağlarının kesişim noktası, mağazalar geç saatlere kadar açık, hatta El Corte Ingles’deki süpermarket gece 10’a kadar açık diye sayabilirim.

Gothic Quarter (Barri Gotic)

barselona konaklama Gothic Quarter bölgesi
Barselona konaklama rehberimizde tanıttığımız bölgeler içinde, Eski Şehrin havasını soluyabileceğiniz yerlerin başında Gothic Quarter geliyor.

Las Ramblas’ın doğusundan başlayarak devam eden ve kentin tarihi merkezi sayılan Gothic Quarter 14., 15. YY’dan kalma tarihi yapıları, müze ve galerileri ile sanat ve tarih severlerin dışarı çıkmayı bile istemeyeceği güzellikte bir bölge.

Plaça Reial, Plaça Sant Jaume gibi keyifli meydanları, labirenti andıran dar sokakları, yüzlerce cafe ve restoran seçeneği ile estetik olarak da çok şık olan bölgede hem orta seviyede hem de uygun fiyatlı konaklama arayanlar için pek çok alternatif bulunuyor.

El Raval

barselona konaklama el reval bölgesi

Bu sefer de Las Ramblas’ın batısında yer alan bir bölge önermek istiyorum. Gothic Quarter’ın son derece farklı olan El Raval galerileri, tasarımcı elinden çıkma restoranları, özgün butikleri ile kentin sanat ve estetik merkezi, daha doğrusu yükselen trendi.

Daha çok dünyanın farklı yerinden gelmiş göçmenlerin de yerleşim yeri olan bölge turist tuzaklarından uzak kalmak ve gerçek Barselona’yı deneyimlemek isteyenlere önerebileceğim bir adres.

El Born

barselona konaklama el born bölgesi

Barceloneta Plajı, Gothic Quarter ve Las Ramblas gibi turistik yerlere yürüme mesafesinde yer alan El Born şehir merkezinde olmanın ancak çok daha uygun fiyatlı konaklama yapmanın ideal çaresi.

Binlerce el işçiliği ürünün satıldığı küçük dükkanlar, cafe ve restoranlar ile dolu olan bölge de aslında kendi içinde ikiye ayrılıyor. Yukarı El Born biraz daha sakinken aşağı El Born diye bilinen bölge daha turistik.

Gracia

barselona konaklama gracia bölgesi

Barselona Konaklama Rehberi yazısının ortalama bütçeli gezginlere hitap eden kısmına aldım ancak Gracia sırt çantalı gezginler için de onlarca hostel alternatifine sahip.

Büyük bir metropolde küçük bir kasaba huzuru istiyorsanız Gracia sizin için ideal. Üstelik alış veriş ve yeme içme seçenekleri her şeye rağmen sınırsız. Kentin bohem yüzü Gracia gerçek Barselona’yı keşfetmek isteyenler için de birebir.

Bu bölgelerde önerebileceğim otel alternatifleri ise;

3★ Yurbban Trafalgar Hotel

Barselona konaklama Yurbban Trafalgar Hotel

Gothic Quarter’da yer alan Yurbban Trafalgar Hotel Urquinaona Metro Durağı’na birkaç dakikalık yürüme mesafesinde ve tesiste şehir manzaralı yüzme havuzu, spor salonu, bar ve restoran da yer alıyor.

Ferah, temiz, konforlu ve şık otel Barselona’da keyifli zaman geçirmek için ideal bir konumda ve tüm imkanlara da sahip. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

4★ Hotel Ciutadella Barcelona

Barselona otel tavsiyesi Hotel Ciutadella

El Born’da yer alan Hotel Ciutadella Barcelona, Barceloneta Metro Durağı’na da 300 metre mesafede. Tarihi bir binada yer alan aydınlık odaların son derece modern bir şekilde dekore edildiği otel tüm turistik yerlere yürüyerek veya 5-10 dakikada metro ile ulaşılabilecek seviyede.

Ki otel çevresi de mağazalar, cafe ve restoranları açısından son derece zengin. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

3. Lüks Seçenekleri Tercih Edenler İçin Barselona Konaklama Rehberi

Tatil veya iş seyahatlerinde konaklamaya özel önem veren, konfor, temizlik, lokasyon ve servis açısından kusursuzluk arayan ve bunun için bütçesini de yüksek tutmayı kabul edenler için de Barselona Konaklama Rehberi yazısında birkaç bölge önerebilirim.

Başlamadan önce bu tarz, “lüks” diyebileceğim konaklamaların gecelik 250–300 Euro seviyesinden başladığını ve ucu açık olarak arttığını belirtmek isterim.

The Eixample

barselona konaklama eixample bölgesi

Plaça de Catalunya’nın kuzeyinde yer alan ve kentin en zengin bölgesi Eixample kendi içinde de ikiye ayrılıyor. Bölgenin sağı Dreta, solu ise Esquerra olarak biliniyor ve bütünüyle Eixample, Barselona’da görebileceğiniz en lüks mağazaların, en pahalı otel ve restoranların bulunduğu bölgelerden biri.

19. YY civarında tarihi şehir merkezi aşırı kalabalıklaştığında kentin elitlerinin yavaş yavaş yerleşmeye başladığı Eixample’ı güvenli, nezih, şık ve görkemli bir bölge olarak lüks arayan turistlere önerebilirim.

Bu arada; Dreta Bölgesi, Antoni Gaudi, Cornet, Luis Domenech, Joseph Puig gibi mimarların onlarca sıradışı eseriyle başlı başına bir açık hava müzesi. Esquerra ise kentteki Michelin yıldızlı restoranların, bar ve kulüplerin yer aldığı, gece hayatının nabzının attığı bir bölge.

Deniz Kıyısı & Barceloneta

barselona konaklama barceloneta bölgesi

Aslında tarihi 18.yy’a uzanan Barceloneta Bölgesi orta seviyede bütçeye sahip olan gezginlere de hitap etmekle birlikte Port Vell civarı 4 veya 5 yıldızlı, lüks konaklama seçenekleriyle dolu. Plaj, tarih ve gastronomi keyfini aynı anda aynı yerde yaşamak isteyenler için ideal bir adres.

Bu bölge ve çevresinden otel önerilerim ise;

5★ El Palace Barcelona

Barselona otel tavsiyesi El Palace

Aslında otel kendini ismiyle de anlatıyor. 1919 yılında açılan El Palace Barcelona tarihi bir binada hizmet veriyor ve dekorasyonu da bir sarayda olduğunuzu hissettirecek derecede klasik, şık ve gösterişli.

Bünyesinde lüks bir SPA, Michelin yıldızlı bir restoran, açık yüzme havuzu ve güneşlenme terası da bulunan otelin booking.com memnuniyet puanı da 9,4 gibi kolay ulaşılamayacak bir rakam ki bu sayısı 1000’den fazla konuğun değerlendirmesi. Eixample’da yer almasından dolayı konum avantajı ise bir başka güzel yanı. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Barselona’da gezip görmeniz gereken tüm önemli yerlerle ilgili bilgi ve fotoğrafları Barselona gezilecek yerler, diğer önemli konularla ilgili detaylı bilgileri ise Barselona gezi rehberi başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın