barselona nerede rehberi

Barselona nerede? Barselona’ya nasıl gidilir? Gaudi’nin sıra dışı tasarımlarıyla zengin bir kent dokusuna kavuşan, tarihi ve kültürüyle gezginleri etkileyen Katalonya’nın başkenti Barselona, 1992 Yaz Olimpiyatları sayesinde hem tanınırlılığını arttırdı hem de gerçekleştirilen projelerle turistik anlamda üst düzey kaliteye sahip bir kent haline geldi.

Popülaritesinin artmış olmasına ve her yıl hakkında binlerce makale yazılmasına rağmen yine de ilk defa gideceklerin aklına takılan öncelikli sorular “Barselona nerede?” ve “Ne zaman gidilir?” oluyor. Ben de sıkça sorulan bu soruların yanıtlarını ulaşım yöntemlerini de işin içine katarak yanıtlamaya karar verdim.

Barselona Nerede?

barselona'ya nasıl gidilir, harita

Yaygın inanışa sahip efsaneye göre Kartacalı Komutan Hannibal’in babası tarafından M.Ö. 3. yüzyılda bir balıkçı köyü olarak kurulan Barselona, İspanya’nın bulunduğu İber Yarımadası’nın kuzeydoğusundaki Katalonya Özerk Topluluğu’nun sınırları içerisinde yer alıyor.

Balear Denizi kıyısındaki kentin, kuzeyindeki Fransa sınırına uzaklığı yaklaşık 150 kilometre. Etrafı Tarragona, Gerona ve Lleida şehirleriyle çevrili Barselona, Besos ile Llobregat nehirleri arasındaki verimli ovanın büyük bölümünü kaplıyor.

Ülkenin en önemli limanı ve aynı zamanda ticaret merkezi konumundaki kent, sırtını en yüksek noktası 532 metrelik turistik Tibidabo Tepesi olan dağlara yaslamış durumda.

Düzenli kent planlamasıyla dikkat çeken Barselona’da yerleşim alanları, yerel dilde ismi Ciutat Vella olan Eski Şehir çevresinde yoğunlaşmış. Casa Mila gibi mimari yönden yenilikçi yapıların bulunduğu Eixample, şehrin modern kısmını oluşturuyor.

Bu bölgenin kuzeyinde kalan Gracia ile Akdeniz’e paralel uzanan Sants-Monjuic ise başlarda bağımsız şehirler olarak kurulmuşlar; ancak her ikisi de sonradan Barselona sınırlarına dâhil edilmişler.

Barselona’ya Ne Zaman Gidilir?

barselona seyahati

Barselona kışların nemli, yağışlı; yazların ise kurak ve sıcak geçtiği tipik bir Akdeniz iklimi kenti. Kağıt üzerinde bakıldığında kentte 4 mevsim yaşanıyormuş gibi gözükse de Katalonya’nın başkenti Mayıs ayından Kasım’a kadarki süreçte uzun süreli bir Yaz sezonu geçiriyor. Geriye kalan aylarda ise kente serin hava ve belirli aralıklarla düşen yağışlar hâkim oluyor.

Akdeniz’e açılan kıyı şeridi sayesinde su sporları ile uğraşanlar ve yatçılık yapanlar için ideal bir tatil destinasyonu haline gelen kente gezginleri ilgisi Mayıs-Eylül arasındaki dönemlerde daha yoğun oluyor.

Özellikle turist sayısı Ağustos ayında maksimum seviyeye çıkarken, ayın ortasından Eylül başına kadarki zaman diliminde mağazaların ve restoranların bir bölümü kapalı oluyor.

Tabi sıcaklarla aranız iyi değilse Ocak ve Şubat’taki yağmursuz dönemler için de tatil planları yapabilirsiniz. Kış mevsiminde sıcaklıklar ortalama 9-10°C’de seyrederken, kentin daha romantik atmosfere büründüğü ve görece daha tenha olduğu Nisan-Haziran ile Eylül-Ekim arasını da seyahat etmek için tercih edebilirsiniz.

Eğer tatildeki ana hedefiniz kültürel etkinlikleri yerinde izlemekse, Haziran ayı sizler için doğru bir tercih olabilir. Çünkü bu ay içerisinde şehir Festival de Sant Joan, Festival de Sonar, Grec Arts Festival gibi organizasyonlara ev sahipliği yapıyor.

Sala Montjuic Temmuz’da başlayıp Ağustos’ta sonlanırken, Şubat’tan Mart’a kadarki bir aylık süreçte şehir karnavalla şenleniyor. Katalanlar milli günlerini ise 11 Eylül’de kutluyor.

Barselona’ya Nasıl Gidilir?

Barselona nerede ve nasıl gidilir sorularını yanıtladıktan sonra sıradaki konu kente nasıl ulaşılacağı. Kent sadece ülke için değil, kıtasal anlamda da değerli bir kültür ve ticarete merkezi olduğundan kara, deniz, hava ve demir yolu taşımacılığı anlamında oldukça gelişmiş durumda.

Tercih edebileceğiniz ulaşım seçeneği sayısı fazla olmasına rağmen ben sizlere en konforlu ve hızlı iki yöntemi anlatacağım.

Barselona’ya Hava Yolu ile Ulaşım

ispanya barselona'ya uçakla nasıl gidilir

Kentte farklı büyüklüklerde 3 havalimanı bulunuyor. Bunlar içerisinde en büyüğü ve en yoğunu kent merkezine 17 kilometre uzaklıkta yer alan Barcelona Uluslar Arası Havalimanı. Llobregat Ovası’nda yer alan tesis, yıllık 35 milyonu aşan yolcu kapasitesiyle ülkenin ikinci, Akdeniz havzasınınsa en büyüğü konumunda.

Kente uzaklığı 20 kilometre olan Sabadell Havalimanı uçuş eğitimine ve özel jetlere açıkken, Fransa sınırına yakın bir konumda faaliyet gösteren Girona-Costa Brava Havalimanı’nı daha çok charter seferler düzenleyen firmalar kullanıyor.

Ülkemizden Barselona’ya direkt uçak seferleri Türk Hava Yolları ve Pegasus tarafından düzenleniyor. Türk Hava Yolları seferlerinde kalkış noktası olarak İstanbul Havalimanı’nı, Pegasus ise yönetim merkezinin de bulunduğu Sabiha Gökçen’i tercih ediyor.

Bu seferler yaklaşık 3 saat 35 dakikada tamamlanıyor. Ayrıca eğer zaman kısıtlamanız yoksa Lufthansa, British Airways, Aegean Airlines ve Air France’ın aktarmalı seferlerinden de yararlanabilirsiniz.

Lufthansa Frankfurt, British Airways Londra, Aegean Airlines Atina ve Air France Paris üzerinden kente ulaşım sağlıyor.

Barselona’ya Tren ile Ulaşım

barselona'ya nasıl gidilir trenle seyahat

Avrupa’daki farklı bir destinasyondan Barselona’ya ulaşmak içinse sizlere trenle seyahat etmenizi öneririm. Çünkü trenle Barselona’ya gitmek neredeyse uçak yolculuğu yapmak kadar hızlı ve konforlu.

3 tren garının bulunduğu kentte ülke içerisinden ve dışından seferler ağırlıklı olarak merkezin güneybatısında kalan Barcelona-Sants İstasyonu’nda sonlanıyor.

AVE trenleri Madrid’den 2 saat 30 dakikada bu istasyona ulaşıyor. Malaga, Cordoba ve Sevilla’dan yola çıkan trenlerse seferlerini 5 buçuk ila 6 saat arasında değişen sürelerle tamamlıyorlar. Alvia, San Sebastian’dan Barselona’ya tren seferi düzenleyen tek firma konumunda.

Bahsetmiş olduğum tüm seferler, özellikle turizm sezonunda yoğun ilgi görüyor. Bu nedenle çoğu zaman online satış kanalı üzerinden rezervasyon yaptırmak gerekiyor.

Barcelona nerede sorusunun yanıtını öğrendikten ve kendiniz için en uygun seyahat zamanını, ulaşım şeklini seçtikten sonra konaklama önerilerine ihtiyaç duyarsanız “Barselona’da Nerede Kalınır?” başlıklı yazıma göz atabilirsiniz.

Kentte yapabilecekleriniz hakkında bilgi edinmek isterseniz, tüm detaylara “Barselona Gezi Rehberi” aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın