Barselona Nasıl Gezilir? Ulaşım Seçenekleri

Barselona nasıl gezilir diye merak mı ediyorsunuz? Mimarisi, tarihi ve kültürüyle her sokağında farklı bir deneyim yaşatan Barselona’da yapılacak şeyler bir hayli fazla. Tabi tatil günlerini eğlenerek, müze ziyaretleriyle, deniz keyfi yaparak geçirmek isteyenlerin öncelikle kentin sunduğu bu olanaklara nasıl ulaşacaklarını bilmeleri gerekiyor.

Eğer konu hakkında hiçbir fikriniz yoksa detaylı Barselona nasıl gezilir? rehberi ile kendiniz için en uygun seçeneklerin hangisi ya da hangileri olduğunu belirleyebilirsiniz.

Barselona Şehir İçi Ulaşım Seçenekleri

İspanya’nın ikinci büyük şehri Barselona, toplu ulaşım olanaklarının zenginliği ile dikkat çekiyor. Metro, otobüs, tramvay, taksi gibi klasik araçların yanı sıra kentte ulaşım için tuk tuk gibi egzotik seçenekleri de tercih edebilirsiniz.

1. Yürüme

Barselona nasıl gezilir? yürüme

Eğer kenti tüm ayrıntıları ile tanımak istiyorsanız, yürümeyi tercih edebilirsiniz. Özellikle Barselona’da nerede kalınır? rehberimizde bahsettiğimiz gibi otelinizi Barri Gotic bölgesi, Katalonya Meydanı çevresi, La Rambla çevresinde ayarlarsanız, birçok yere yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Zaten çoğu gezgin kent merkezinin düşündüklerinden daha küçük olduğu anladığında, kentin gelişmiş toplu taşıma sistemini bir kenara bırakıp ellerine birer harita alarak ya da akıllı cihazlarına Barselona için hazırlanmış interaktif turizm rehberlerini indirerek sokakları ve caddeleri keşfe çıkıyor.

Eğer yürümeyi ve kentin eşsiz mimarisine, zengin kültürüne yakın olmayı tercih ederseniz, değişik rotaları kapsayan ücretli ya da ücretsiz turlara katılabilirsiniz.

2. Metro

Barselona nasıl gezilir? metro

Barselona nasıl gezilir yazısında sizlere önermek istediğim ilk toplu taşıma alternatifi, doğal olarak, metro. Çünkü yürümek, Barselona’yı keşfetmek için en ideal ulaşım seçeneği olsa da özellikle sıcaklıkların arttığı aylarda metro en ideal çözüm haline geliyor.

Metro ağı, 11 hattı sayesinde kent merkezindeki neredeyse her turistik noktaya ulaşım imkânı yaratıyor. Hatta Katalonya Meydanı, Diagonal gibi duraklara yakın bölgelerde konaklarsanız, metronun sağladığı ulaşım konforundan maksimum düzeyde yararlanabilirsiniz.

Hatların 8 tanesi (L1, L2, L3, L4, L5, L9, L10 ve L11) TMB, diğerleri FCG tarafından işletiliyor. Bu nedenle örneğin L8’den L3’e geçiş yaparken tekrardan bilet ücreti ödemek gerekiyor.

Metro hatlarında araçlar Pazartesi-Perşembe arası ve Pazar günü 05.00’dan gece yarısına kadar çalışıyor. Cumartesi 24 saat kesintisiz hizmet veren metronun Cuma günü son sefer saati 02.00. 23 Haziran ve 31 Aralık ile 22-24 Eylül tarihlerinde de tam gün sefer yapan metronun resmi tatillerdeki tarife saatleri Cuma günlerindekiyle aynı.

Metro hatlarında çalışan araçlar genelde 2 dakikalık aralıklarla duraklara geliyor. İstasyonlarda ve araçlarda genel anonslar hem yerel dilde hem de İspanyolca yapılıyor. Ancak panolarda ve bilet makinelerinde İngilizce’ye de yer verilmiş.

Ayrıca güç kesintisi gibi seferlerde aksaklık yaratan önemli olaylar yaşandığında bilgilendirme için çok daha fazla dil kullanılıyor.

Not: Şehrin en popüler gezi noktası olan Sagrada Familia Bazilikası‘nın hemen yanında bir metro durağı yer alıyor.

3. Belediye Otobüsü

Barselona'da şehir içi ulaşım otobüs

Eğer konakladığınız otel metro duraklarına uzaksa ulaşım için belediye otobüslerini kullanabilirsiniz. Barselona’da otobüsler 200’ü aşkın hatta faaliyet gösteriyor.

Hat sayısının fazla olması özellikle ilk defa kente gelenlerin gözünü korkutabiliyor. Böyle bir karışıklık yaşarsanız, hangi hattı kullanmanız gerektiğini otelinizdeki resepsiyon görevlisine sorabilir veya otobüsleri işleten TMB’nin resmi web sitesine bakabilirsiniz.

Metro da dâhil olmak üzere çoğu toplu taşıma seçeneğinin devre dışı kaldığı gece yarısından sonraysa devreye NitBus giriyor. Gece otobüsü anlamına gelen NitBus’ın seferleri, hatta göre farklılık göstermekle birlikte 22.00’da başlayıp 05.00’da sonlanıyor.

4. Barcelona Bus Turistic (Hop On Hop Off Turistik Otobüsler)

Barselona ulaşım hop on hop off

Barcelona şehir içi ulaşım rehberi dâhilinde sizlere önereceğim en avantajlı ulaşım seçeneği hop on hop off otobüsler. Çünkü özellikle The Barcelona Bus Turistic kentteki tüm turistik noktaları tek bir bilet alarak 1 ya da 2 gün boyunca rahatça gezmenize olanak veriyor.

Toplam 44 ziyaret noktasını barındıran 3 farklı hatta çalışan firmanın tur otobüsleri 5 ila 25 dakika arasında değişen aralıklarla duraklara uğruyor.

Diagonal, Passeig de Garcia, Casa Batllo, Camp Nou gibi gezginlerin Barselona gezilecek yerler listelerinin vazgeçilmezi konumundaki popüler mekânlara ulaşımı kolaylaştıran otobüslerin kırmızı ve mavi hattaki yolculukları ortalama 2 saatte tamamlanırken, yılın belirli zamanlarında kat edilen yeşil rotada yolculuk 40 dakikada sonlanıyor.

Ücretsiz kablosuz internet bağlantısına sahip otobüslerde rehberlik hizmeti Türkçe de dâhil olmak üzere 16 farklı dilde veriliyor.

Hop on hop off otobüsleri zamandan tasarruf etmek isteyenler başta olmak üzere, yer yön bulmakla uğraşmayı sevmeyenler, bir şehri gezerken rehberlik hizmetleri aracılığıyla bilgi de edinmek isteyenler gibi çok farklı kitlelere hitap eden, seyahatlerini kolaylaştıran bir seçenek. Öyleyse neden olmasın?

İsterseniz Hop on Hop off turunuzu şu adresten önceden satın alarak seyahatiniz sırasında detaylarla zaman kaybetme meselesini sıfıra indirebilirsiniz.

5. Tramvay

Barselona'da ulaşım araçları tramvay

Barselona nasıl gezilir yazısında bir diğer raylı sistem ulaşım seçeneğine daha değinelim mi?

Barcelona’daki tramvay ağı “El Tram”, otobüs ya da metro kadar tercih edilmese de gezginlere güvenli ve hızlı ulaşım olanağı sunuyor. Tibidabo Bulvarı’ndaki metro istasyonunu tepeye çıkan füniküler sisteminin başlangıç noktasına bağlayan Tramvia Blau gibi nostaljik versiyonları da bulunan tramvay ağı toplamda 6 hattan oluşuyor.

Numaraları T1’den T6’ya kadar sıralanmış olan bu hatlardan ilk üçüne “Trambaix”, diğerlerine “Trambesos” adı verilmiş. 05.00’den gece yarısına kadar çalışan araçların kullandıkları duraklar birbirlerine ikişer dakikalık aralıklarla sıralanıyor.

Gün içerisinde yoğunluğun arttığı zamanlar araçların çalışma sıklığı 15 dakikada bire düşerken, sabahın erken saatlerinde ve gece yarısına doğru araçlar 30 dakikalık aralıklarla sefere çıkıyor.

6. Taksi

Barselona nasıl gezilir? taksi

Konfor ve çabukluk sizin için daha ön planda ise ulaşım için lisanslı taksileri tercih edebilirsiniz. Kentte resmi izne sahip araçlar sarı-siyah renkleri ve üst kısımlarındaki yeşil aydınlatmalı yazılarıyla kolayca fark edilebiliyor.

Kentte faaliyet gösteren çoğu taksi, maksimum 4 yolcu taşımalarına izin veren lisansa sahip. Bu yüzden eğer içinde bulunduğunuz grup daha kalabalıksa taksi şirketini arayıp, daha geniş bir araç istemenizi tavsiye ederim. Böylece aşağı yukarı 10 Euro tutacak 15 dakikalık bir yolculuk için standart tipteki 2 araca binip, aynı yere 2 katı ücret ödemek zorunda kalmazsınız.

Barselona’da faaliyet gösteren resmi taksilerde bahşiş verme zorunluluğu bulunmuyor. Ancak hizmetten memnun kalır ve bahşiş bırakmaya karar verirseniz, taksimetrede yazan ücretin yüzde 5’i la 10’u arasında bir meblağ yeterli olacaktır.

Barselona Şehir İçi Ulaşım Fiyatları 

Barselona'da şehir içi ulaşım fiyatları

Barselona nasıl gezilir yazısında sadece ulaşım seçeneklerinden bahsetmek yeterli değildir sanırım. Bunların maliyetini de bilin ki kabaca da olsa bir planlama yapabilesiniz.

Kentte gezilecek yerlerin neredeyse tamamı Zone-1 olarak adlandırılmış bölge içerisinde yer alıyor. Bu bölge sınırları içerisinde faaliyet gösteren metro, tramvay ve otobüs başta olmak üzere kentin tüm toplu taşıma sisteminde geçerli tek seferlik biletler gezginlere 2,40 Euro’dan satışa sunuluyor.

Ayrıca bu biletlerin 10 kullanım hakkını barındıran ve T-casual Card adıyla satışa sunulan bir versiyonu daha bulunuyor. Bu ürün için belirlenmiş fiyat ise 11,35 Euro. Her iki ürünle de 75 dakika içerisinde bir başka ulaşım aracına aktarma yapılabiliyor.

Kentte uzun süreli konaklama yapacaklar için 1 ila 5 gün arasında değişen sürelere sahip toplu taşıma bilet çeşitleri de sunuluyor. Ancak kapsamı düşünüldüğünde bu biletlerin hiçbiri Barcelona Card kadar kullanıcısına avantaj sağlamıyor.

Barcelona Card

Barselona nasıl gezilir yazısında sizlere son olarak maliyet azaltıcı bir detaydan da bahsetmek istiyorum.

Eğer kentte 3 günde fazla kalacaksanız ve yoğun bir gezi programı hazırladıysanız almanızı tavsiye edeceğim Barcelona Card adlı kent kartın 72, 96 ve 120 saatlik 3 farklı seçeneği bulunuyor.

Yetişkinler için kartın ücreti 48, çocuklar içinse 26 Euro’dan başlıyor. Barcelona Kart ile hem kentteki toplu taşımayı ücretsiz kullanabilir hem de bazı turistik yerlere ücretsiz, bazılarına da indirimli giriş sağlayabilirsiniz.

Kentte 1-2 gün geçirmeyi planlayan gezginler düşünülerek şehir indirim kartının ücretsiz müze ziyaretlerini içermeyen Barcelona Card Express isimli bir alt versiyonu daha hazırlanmış.

48 saat geçerliliğe sahip Barcelona Card Express 22 Euro’dan satışa sunulurken, tüm ulaşım araçlarına ücretsiz biniş ve mekân ziyaretlerinde indirim gibi avantajlar içeriyor.

Barselona nasıl gezilir yazısı kısaca bu şekilde. Barselona seyahatinizde ihtiyacınız olabilecek diğer önemli bilgileri Barselona’da ne yapılır?, Barselona’da ne yenir? ve Barselona havaalanı ulaşımı başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

“Barselona Nasıl Gezilir? Ulaşım Seçenekleri” üzerine bir yorum

  1. merhaba
    merak ettiğim iki kişi için tek bir kart kullanılabilir mi?
    barcelona card express kartı almayı düşünsem eşim ve ben ayrı ayrı almamız mı gerekli?

    Yanıtla
  2. Mükemmel bir rehber olmuş emeğinize sağlık gezmek istediğimiz yerler hakkında önceden bilgilenmiş oluyoruz sayenizde.

    Yanıtla

Yorum yapın