Barselona Ulaşım

Barselona ulaşım konusunda gerek ülke dışından olsun gerekse şehir içinde olsun birçok seçenek sunmaktadır. Metropolitan bir şehir olması nedeniyle ulaşım ağı oldukça gelişmiştir. Barselona ulaşımda kullanılan farklı bilet çeşitleri vardır ve bir şekilde gitmek istediğiniz yere ulaşırsınız. En temel ulaşım yolları uçak, araba, tren ve hatta bottur.

Barselona‘da şehir içi ulaşım farklı şirketler tarafından gerçekleştirilmektedir. Fakat hepsi Autoritat del Transport Metropolita’nın bir parçasıdır. Bu şirket Barselona’da toplu taşımayı gerçekleştiren ana yapıdır. Barselona ulaşım konusunda yardım alabileceğiniz sokak haritaları El Corte Ingles tarafından basılmaktadır. Birçok dükkan ve otel lobisinden edinilebilen bu haritalar turist danışma merkezlerinde de bulunmaktadır.

Barselona'da nerede kalınır? başlıklı yazıda şehrin merkezinde, her bütçeye göre otel tavsiyelerimizi okuyabilirsiniz. Şehirdeki tüm otelleri incelemek için tıklayın.

Barselona Havaalanı

İspanya’nın en önemli şehirlerinden olan Barselona’ya hemen hemen tüm büyük havayolu şirketleri uçuş düzenlemektedir. Barselona uçuşları Barselona Uluslararası Havalimanı (El Prat) üzerinden gerçekleştirilmektedir. Avrupa’nın en büyük havalimanları arasında yer alan Barselona Uluslararası Havalimanı şehrin 13 kilometre güneyinde yer almaktadır. 2 adet terminal bulunan havalimanını yılda ortalama 30 milyon yolcu tarafından kullanılmaktadır. Havalimanı – Barselona şehir merkezi arası ulaşımı ise bir çok yolla yapılabilmektedir. En sık kullanılan araçlar ise trenler ve Aeurobus Havalimanı otobüsüdür. Havalimanı hakkında genel bilgiler ve şehir merkezi ulaşımında kullanılan araçlar hakkında bilgiler: Barselona Havaalanı sayfasında.

Barselona Ulaşım , Barselona Havaalanı ulaşım
Barselona Uluslararası Havalimanı (El Prat)

Barselona Tren Ulaşımı

Barselona tren ulaşımı açısından birçok hızlı ve uygun fiyatlı seçeneklere sahiptir. Uluslar arası sefer yapan birçok gece treni Barselona hattında çalışmaktadır. Bu trenler Paris, Cenova, Zürih ve Milan gibi diğer Avrupa kentlerinden gelmektedir. Uzun mesafede çalışan bu trenlerin hemen hepsi Estacio de Sants istasyonuna varmaktadır.

Liman yanında bulunan Estacio de França’ya genelde Katalonya bölgesinden gelen ülke içi trenler varmaktadır. Barselona’dan İspanya içindeki diğer şehirlere de tren seferleri bulunmaktadır. RENFE adı verilen kurum İspanya içi tren ulaşımını, AVE, TALGO ve ALTARIA ise uluslar arası tren ulaşımını sağlamaktadır. Barselona tren ulaşımı fiyat olarak da oldukça uygundur. Otobüsten sonra en uygun seyahat seçeneğidir. RENFE ile gidiş dönüş uzun yol biletine %20 indirim uygulanmaktadır. Barselona tren ulaşımı Noel, yılbaşı gibi dönemlerde yoğun talep görmektedir. Özellikle bu dönemlerde önceden rezervasyon yaptırmanız tavsiye edilir.

Barselona Tren İstasyonları: Barselona’da birkaç adet önemli tren istasyonu bulunsa da çoğu önemli sefer şehrin ana tren garı olan Sants İstasyonu üzerinden gerçekleşmektedir.

  • Barcelona Sants İstasyonu: Barselona’da yer alan ana tren istasyonudur ve birçok tren buradan kalkıp buraya varmaktadır. AVE, Euromed, Talgo, Tren Estrella, Trenhotel, Alvia,  ve Intercity gibi tren seferleri bu istasyondan yapılmaktadır.  Adres: Pl. Paisos catalans s/n 08014 Barcelona, Açılış – Kapanış Saatleri: 04:30 – 24:00, Metro: L5 ve L3, Otobüs: 27, 30, 32, 43, 44, 78, 109.
  • França İstasyonu: Bu tren istasyonu mimarisi ile de dikkat çekmektedir. 1929 yılında yapılan bu bina İspanyol demir mimarisinin en önemli örneklerindendir. Bu tren istasyonundan uluslar arası, bölgesel ve Barselona Havalimanına giden trenler kalkmaktadır. Adres: Av. Marquès de l’Argentera, s/n 08003 Barcelona, Açılış – Kapanış Zamanı: 04:45 – 24:00, Metro: L4, Otobüs: 39 ve 51.
  • Passeig de Gracia İstasyonu: Adres: Passeig de Gràcia – Aragó, s/n 08007 Barcelona, Açılış – Kapanış Zamanı: 05:00 – 24:00, Metro: L2, L3 ve L4, Otobüs: 17, 22, 24, 28.
  • Plaça de Catalunya İstasyonu: Adres: Plaça de Catalunya, Metro: L1 ve L3, Otobüs: 9, 22, 28, 42, 47, 58, 62, 66, 67 ve 68.
Barselona tren ulaşımı
Barselona Tren İstasyonu Estacio de Francia

Barselona Madrid Tren Ulaşımı: Dilerseniz Barselona’dan İspanya’nın başkenti Madrid’e trenle geçebilirsiniz. Barselona Madrid tren ulaşımı 3 farklı trenle sağlanmaktadır. 621 kilometrelik bu yol için kullanılabilecek ilk seçenek AVE trenidir. Diğeri Combinado trenidir ve Madrid Puerta de Atocha’ya varmaktadır. Son tren ise Costa Brava’dır ve Madrid Chamartin’e varmaktadır. İlk iki seçenek gündüz seferlerine sahipken Costa Brava gece sefer yapmaktadır.

AVE treni Barselona – Madrid arasında gündüzleri ve hemen her gün sefer düzenlemektedir. Seyahat yaklaşık 3 saat sürmektedir. Combinado treni daha fazla durağa sahiptir ve Barselona – Madrid arası yaklaşık 6 saat sürmektedir. Costa Brava’nın gece seferleri vardır ve yolculuk 9 saat sürmektedir. Costa Brava’nın saat 22:20’de kalkan tek seferi bulunmaktadır.

Barselona Şehir İçi Ulaşım

Avrupa’nın en turistik şehirlerinden olan Barselona’da şehir içi ulaşım konusu oldukça rahattık. Gezilecek yerlerin birçoğu birbirine yürüme mesafesindedir. Uzak olan kısımlar için en rahat yollardan biri metro diğeri ise hop on & hop off adındaki üstü açık turistik otobüslerdir.

Metro: Barselona şehir içi ulaşımın ana taşlarından biri metrodur. Metro ile şehirdeki hemen her noktaya ulaşım sağlayabilirsiniz. TMB (Transports Metropolitans de Barcelona) ve FGC (Ferrocarrils de la Generalitat) tarafından yürütülmektedir. 5 tane metro hattı bulunmaktadır ve bunlar farklı renkler ve sayılar ile gösterilmektedir. Metro haritası metro istasyonları ve turist danışma merkezlerinden edinilebilir. Plaça de Catalunya, Sants ve Passeig de Gracia metro istasyonlarının RENFE ve yerüstü trenleri ile bağlantısı vardır.

Metro biletleri istasyondan, bilet gişesinden ya da otomatlardan alınabilir. 1. bölgede geçerli tek yön bilet 1.40 Euro’dur. 10 bilet olarak biline T10’un fiyatı 7.85 Euro’dur ve bu bilet iki ya da daha fazla kişi tarafından paylaşılabilir. 24 saat içerisinde limitsiz seyahat seçeneği sunan T – Dia ise 5.90 Euro’dur. 2 ya da 3 gün geçerliliği olan seyahat kartları ise 11.20 – 15.90 Euro arasında satılmaktadır. Aktive edilen bir biletin geçerliliği 75 dakikadır ve farklı ulaşım araçlarında da kullanılır. Metro Pazar – Perşembe 05:00 – 24:00, Cuma – Cumartesi 05:00 – 02:00 arasında çalışmaktadır.

Barselona şehir içi ulaşımın altın ayağı olan metro gelişmeye devam etmektedir. Yapımı süren 9 numaralı hat 48 kilometre uzunluğu ile bitirildiğinde Avrupa’nın en uzun metro hattı olacaktır. Toplamda 52 istasyonu olan bu hattın 2014 yılında tamamlanması planlanmaktadır. Barselona’da gezilip görülecek ana noktalara yakın olan bazı istasyonlar şunlardır: Parallel – şehirdeki birçok müzeye yakındır, Lesseps – Gracia kasabası ve Park Güell’e yakındır, Sagrada FamiliaGaudi tapınağı yakınındaki duraktır.

Barselona metro
Barselona metrosu şehir içi ulaşımda gezi boyunca işinize yarayabilir.

Hop On Hop Off Turistik Otobüsler: Barselona içinde çok gelişmiş bir hop on & hop off otobüs sistemi mevcut. Şehrin her köşesinde görebileceğiniz bu otobüsler Barselona’daki önemli yerlere rahatlıkla gitmenizi sağlıyor. Otobüsler ile istediğiniz her durakta inip binmek serbest. Barcelona Bus Turistic firmasına ait otobüsler toplam 44 farklı duraktan oluşan 3 rotada hizmet veriyor. Özellikle Poble Espanyol, Nou Camp Stadyumu gibi merkezden biraz uzak konumdaki yerlere ulaşmak için otobüsler çok ideal. Biletinizi otobüs civarındaki görevliler ya da şoförden alabilirsiniz. Barcelona Bus Turistic’in 1 günlük sınırsız iniş-biniş ücreti 23 Euro, 2 günlük ücreti ise 30 Euro. Eğer 2 günlük bilet alırsanız bu 2 gün boyunca başka hiç bir ulaşım aracına gereksinim duymazsınız.  Otobüslerde 10 dilde sunum yapılıyor fakat maalesef  Türkçe dil seçeneği yok.

Barselona şehir içi ulaşım
Barcelona Bus Turistic, Avrupa’nın en başarılı hop on hop off otobüs firmalarından.

Tramvay: TMB beş tane tramvay hattı ile hizmet vermektedir. T1, T2, T3 hatları Barselona’nın uzak noktalarına ulaşmaktadır. T4 ise hayvanat bahçesinin arkasından kalkmaktadır ve Sant Adria’ya ulaşmaktadır. T5 hattı Glories – Badalona arasında sefer yapmaktadır.

Otobüs: Barselona şehir içi ulaşımda şehri detaylı şekilde görmek için kullanılabilecek yollardan biri otobüstür. Birçok otobüs seferi yaklaşık 5 dakika aralıklarla 05:00/ 06:00 – 22:00/ 23:00 arasında işlemektedir. Gece otobüs seferleri ise 30 – 45 dakika sıklığında yapılmaktadır. Ayrıca Barselona’da amacınız sadece bir yerden bir yere ulaşmak değilse hop on hop off olarak indi bindinin mümkün olduğu turları tercih edilebilir. Bu otobüsler için bir günlük tam bilet 22, indirimli bilet 14, iki günlük tam bilet 29, indirimli bilet 18 Euro’dur. Bu otobüsler Noel ve yılbaşı hariç her gün 09:00 – 21:30 arasında işlemektedir. Biletleri otobüste şoförden ya da turizm danışma merkezlerinden edinilebilir.

Taksi: Barselona şehir içi ulaşımda bir seçenek de taksidir. Aracın üzerindeki yeşil ışığın yanması taksinin boş olduğunu gösterir. Gündüz ve gece tarifeleri farklıdır. Gündüz tarifesi taksimetre açılış ücreti 2 Euro, gece açılış ücreti 3.10 Euro’dur. Ayrıca taksi içerisinde tarifeleri gösteren bir doküman vardır. Taksimetre açılması zorunludur. Fakat kimi şoförler taksimetre açmayarak farklı fiyatlandırma yapmaya çalışabilir. Bu konuda dikkatli olmalısınız.

Bisiklet: Şehirde gelişen ve yaygınlaşan ulaşım çeşitlerinden biri bisiklettir. Özellikle şehir merkezinde bisiklet kiralanabilecek birçok yer vardır. Un Coxte Menys, Esperteria 3 (93 268 21 05), Biciclot, Verneda 16 (93 307 74 75). Şehirde ayrıca 30 dakikaya kadar ücretsiz bisiklet paylaşım sistemi vardır. Bu bisikletler metro ve otobüs duraklarında bulunabilir.

Yürüme: Eğer özellikle bol vaktiniz varsa Barselona’yı adım adım keşfedip bu şehri gerçek anlamda yaşamak istiyorsanız şehir içi ulaşım için en uygun seçenek yürümektir. En azından şehir merkezinde ve birbirine yakın olan noktalar arasında bu yolu seçmeniz tavsiye edilir.

Barselona gezisi boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri Barselona Gezi Rehberi sayfalarında bulabilirsiniz.

Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
Balayı Turları
PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 30'dan fazla ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın