Barselona ulaşım konusunda bilgi ve tavsiyeler

Zengin kültürel birikimin hâkim olduğu atmosferi, insanda masal diyarlarından kopup gelmiş hissi uyandıran sıra dışı yapıları ve uzun kumsalları ile Barselona Akdeniz Havzası’nda tatil için seyahat edilebilecek en güzel yerlerden bir tanesi. 1990’ların başından itibaren her yıl daha fazla turisti kendisine çeken Barselona ulaşım ve konaklama konularında da konuklarını fazlasıyla memnun ediyor.

Barselona Nerede ve Nasıl Gidilir?

Katalonya Özerk Topluluğu’nun başkenti, İspanya’nın kuzeydoğusunda yer alıyor. Balear Denizi’ne kıyısı olan kent sırtını, en yüksek noktası Barselona gezilecek yerler listesinde sizlere detaylıca anlattığım, Tibidabo Tepesi olan sıradağlara dayamış. Ciutat Vella kıyı şeridini uzun kumsalların kapladığı şehrin tarihi kısmını oluştururken, Eixample çağdaş yüzünü temsil ediyor.

Barselona’ya ülkemizden en rahat ulaşım şekli, uçak yolculuğu. Yaklaşık 3 saat 35 dakika süren direkt seferleri Türk Hava Yolları ile Pegasus düzenliyor. Ayrıca Lufthansa, British Airways, Aegean Airlines ve Air France’ın İstanbul çıkışlı aktarmalı seferleri de bulunuyor.

Avrupa’nın çeşitli yerlerinden ise kentte gitmek için otobüs veya araba yolculuğunu tercih edebilir, konfor ve hız sizin için önemliyse yüksek hızlı tren seferlerini kullanabilirsiniz.

Hatta dilerseniz aralarında İbiza ve Mallorca’nın da bulunduğu adalardan, Fas’tan, İtalyan kentlerinden kalkan feribotlara binip, keyifli bir yolculuğun ardından Barselona’ya ulaşabilirsiniz.

Kentin konumu, tatil için en uygun dönemleri ve ulaşım seçenekleri hakkında detaylı bilgiyi “Barselona Nerede? Barselona’ya Nasıl Gidilir?” başlıklı yazımda bulabilirsiniz.

Barselona Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşımı

barselona havaalanı şehir merkezi ulaşım reberi

Barselona – El Prat Havalimanı, ülkemizden düzenlenenler de dâhil olmak üzere tüm ülke içi ve uluslararası uçuşlara neredeyse tek başına cevap veriyor.

Şehir merkezinin 17 kilometre kadar dışında yer alan tesisin 2 terminali bulunuyor. THY, British Airways, Emirates, Air France, Lufthansa gibi firmalar Terminal 1’i kullanırken Pegasus, EasyJet ve ekonomik fiyatlı diğer hava yolu şirketleri Terminal 2’yi tercih ediyor.

Kent merkezine gitmek isteyen gezginlere, uluslararası havalimanının her iki terminalinden de pek çok seçenek sunuluyor. Bu seçenekler içerisinde en popüleri 35 dakikada Plaça Catalunya’ya ulaşan Aerobus’ın A1 ve A2 hat numaralı otobüsleri.

Sefer sıklıkları 5 ila 10 dakika arasında değişen otobüsler 05.35-01.00 saatleri arasında çalışıyor. Araçlara 4 yaşın altındaki çocuklar ücretsiz, diğer yolcular ise tek yön için 5,90 Euro ödeyerek binebiliyor.

Aerobus’a alternatif olarak belediyenin de havalimanından kent merkezine çalışan otobüsleri bulunuyor. 04.50-23.50 saatleri arasında yolcu taşıma görevini 46 numaralı araç üstlenirken, gecenin ilerleyen saatlerinde bu işi N17 ve N16 devralıyor.

Belediyeye ait otobüslere ister standart biletlerle isterseniz de Barcelona Card kullanarak binebilirsiniz. Özel ve belediyeye bağlı otobüsler dışında ekonomik yolculuk için ayrıca RENFE trenini ya da metroyu kullanabilirsiniz. Tren 05.42-23.38 arası çalışırken, metronun sefer saatleri gün bazında farklılık gösterebiliyor.

Konforlu yolculuk etmek isteyenler içinse başta taksi ve otel pickup olmak üzere çok sayıda seçenek bulunuyor. Taksiler sabit ücret uygulaması dâhilinde Terminal 1’den 30, Terminal 2’den ise 35 Euro’ya gezginleri kentin kalbine taşıyor.

Shuttle Direct, myDriver gibi özel servis hizmetlerinden yararlanmanın bedeli ise seçilen aracın özeliklerine ve ulaşımı sağlanacak kişi sayısına göre farklılık gösteriyor.

Barselona ulaşım rehberi içerisinde kısaca anlatmış olduğum tüm seçeneklere dair detaylar, “Barselona Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım” başlığı altında sizleri bekliyor.

Barselona Tren Ulaşımı

Barselona'da tren ulaşımı, Madrid ve diğer şehirler

Yüksek hızlı tren seferleri İtalya, Fransa, Hollanda, İngiltere gibi Avrupa’nın farklı ülkelerinden Barselona’ya seyahat etmek isteyenler için hız ve konfor bakımından en ideal çözümlerden bir tanesi.

Ülke içerisinden ve Avrupa’dan gerçekleştirilen tüm seferler, kentte bulunan 3 garın en büyüğü olan merkezin güneybatısındaki Sants’ta sonlanıyor.

TGV, Barselona’ya başta Paris olmak üzere Fransa’nın çeşitli kentlerinden gün içerisinde seferler düzenliyor. İtalya, Almanya, İngiltere’den kente gelmek için aktarmalı yolculuk yapmak gerekiyor.

Ülke içerisinde ise AVE tarafından işletilen yüksek hızlı trenler, demir yolu ile ulaşımı tercih eden bireylerin ihtiyaçlarına cevap veriyor. Firmanın Madrid’den kalkan trenleri 2 saat 30 dakikada; Malaga, Cordoba ve Sevilla’dan hareket eden taşıtlarıysa 5 ila 6 saat arasında değişen süreler içerisinde Barselona-Sants’a ulaşıyor.

İspanya’nın bir diğer ünlü tatil destinasyonu San Sebastian’dan ise kente tren seferleri Alvia gözetiminde gerçekleştiriliyor. Barselona’ya düzenlenen tren seferlerinden yararlanabilmek için ihtiyacınız olan biletleri https://loco2.com/ adresinden kolayca temin edebilirsiniz.

Barselona Şehir İçi Ulaşım Seçenekleri

Barselona'da şehir içi ulaşım rehberi

Barselona ulaşım konusunda konuklarına pek çok alternatif sunuyor. Eğer seyahat ettiğiniz yerleri karış karış gezmekten zevk alıyorsanız yürüyerek Barselona‘nın kendine has dokusundaki detayları keşfedebilir, sıcak günlerde klimanın serinlettiği bir ortamda zahmetsizce yol almayı tercih ediyorsanız taksi ve metro gibi ulaşım araçlarından yararlanabilirsiniz.

Hatta şehirde gezmek için tuk tuk’lara binebilir veya bisiklet, scooter kiralayabilirsiniz.

Yürüme: Kent merkezinin yüz ölçümü bakımından oldukça küçük olduğu Barselona’da gezilecek yerlere ulaşmak için illa da bir taşıt kullanmanız gerekmiyor. Özellikle Barri Gotic Bölgesi’ndeki, Katalonya Meydanı ya da La Rambla çevresindeki otelleri konaklama için tercih ederseniz, yürüyerek kent içerisinde dolaşmanın getireceği avantajları daha rahat yaşayabilirsiniz.

Hatta bu bölgelere dair konaklama önerilerimizi, yayınlamış olduğumuz “Barselona’da Nerede Kalınır?” rehberimizde bulabilirsiniz.

Metro: Yaz aylarındaki sıcak günlerdeyse metro, en ideal ulaşım seçeneği. 11 hat üzerinde işleyen metro araçları, Pazartesi’den Perşembe’ye ve Pazar günü 05.00-00.00 saatleri arasında sefer yapıyor. Cuma günü son seferin 02.00’da gerçekleştiği metro ağı, Cumartesi tüm gün faaliyet gösteriyor.

Belediye Otobüsü: Konaklama için tercih ettiğiniz bölge metro durağına uzaksa belediye gözetimindeki otobüsler vasıtasıyla dileğiniz yere rahatça ulaşabilirsiniz.

Kent genelindeki çeşitli noktalara işleyen 200 hat, bu rahatlığın en büyük nedeni. Hatta metro başta olmak üzere diğer tüm toplu taşıma araçlarının faaliyetlerini sonlandırdıkları gece saatlerinde devreye giren NitBus seferleri hem yerel halkın hem de gezginlerin ulaşım ihtiyaçlarını gideriyor.

Eğer kentte ilk seyahatinizi gerçekleştirdiyseniz ve hangi hattın nereye gittiği konusunda bir fikriniz yoksa TMB’nin web sitesine bakabilir veya otelinizdeki resepsiyon görevlilerinden yardım alabilirsiniz.

Tramvay: Güven ve hız açısından konuklarının beklentilerini fazlasıyla karşılayan “El Tram” dâhilindeki araçlar, faaliyette oldukları 05.00’dan gece yarısına kadar günün büyük bölümünde 15 dakikada bir sefere çıkıyor.

Sabahın erken saatlerinde ve gece yarısına doğruysa sefer sıklığı 30 dakikada bire çıkıyor. 6 farklı hatta çalışan tramvayların durakları arasındaki mesafe tam 2 dakika olarak ayarlanmış.

Taksi: Her şehirde olduğu gibi Barselona’da da taksiler, gezginlere konfor ve çabukluk avantajı sağlıyor. Kentte faaliyet gösteren lisanslı taksiler sarı-siyah renkleri ve üst kısımlarında yer alan yeşil aydınlatmaları sayesinde kolaylıkla diğerlerinden ayrılıyor.

Bu araçların büyük çoğunluğu maksimum 4 kişi taşıyabiliyor. Tabi 4 kişiden fazla sayıdaki gruplar, şirketleri arayıp daha büyük araçlar çağırabiliyor. Eğer Barselona’daki herhangi bir yere taksiyle gitmek için ne kadar ücret ödemeniz gerekeceğini öğrenmek isterseniz, şu siteden * yararlanabilirsiniz.

  • taxifarefinder.com/main.php?city=Barcelona-Spain

Barselona Şehir İçi Ulaşım Fiyatları & Barcelona Card

Barcelona card ne işe yarar

Barselona ulaşım rehberinde sıra, tatil bütçelerinde önemli bir yere sahip toplu taşıma fiyatlarını anlatmaya geldi. Şehir içerisindeki tüm ulaşım ağında geçerli tek yön biletin fiyatı 2,15 Euro olarak belirlenmiş.

Barselona gezilecek yerler listesinde sıraladığım çoğu mekânı kapsayan Zone-1’de kullanılan bu biletin 10 biniş hakkı barındıran kart şeklindeki versiyonunun fiyatıysa 10,30 Euro. Her iki ürün de kullanıcısına 75 dakika içerisinde bir başka araca aktarma yapabilme olanağı tanıyor.

Şehirde 3 gün ve üzerinde bir süreyle kalacaklar içinse en avantajlı ürün Barcelona Card. Özellikle çok sayıda yeri kapsayan gezi programı hazırlamış, bol bol toplu taşımayı kullanmayı düşünen gezginlerin ihtiyaçları düşünülerek hazırlanan indirim kartının 72, 96 ve 120 saat geçerliliğe sahip 3 farklı versiyonu bulunuyor.

Ulaşım araçlarından ücretsiz yararlanmanın dışında sahibine kentteki çoğu mekânı giriş ücreti ödemeden gezme ve kentte bulunan olanaklardan cazip indirimlerle yararlanma ayrıcalığı veren Barcelona Card’ın fiyatı yetişkinler için 48, çocuklar içinse 21 Euro’da başlıyor. Ayrıca şehir indirim kartının 48 saatlik bir alt türü daha bulunuyor.

Barselona’ya özel indirim kartının fiyatları, satış noktaları ve avantajları hakkında detayları merak ediyorsanız, “Barcelona Card Nedir? Nerelerde Geçerli? Fiyatları” başlıklı rehberimize göz atabilirsiniz.

Barselona Hop On Hop Off Otobüs Turları

 

Kentin sahip olduğu tüm tarihi ve kültürel değerleri içeren geniş rotalarıyla hop on hop off otobüs turları, gezginlere büyük kolaylık sağlıyor. Ayrıca ulaşım giderlerinden de ciddi anlamda tasarruf edilmesine izin veriyor.

Duraklamalı tur düzenleyen firmalar içerisinde benim önerim, sefer sıklığı ve durak sayısının fazlalığı ile dikkat çeken Barcelona Bus Turistic.

Firmanın otobüsleri toplamda 44 durak içeren 3 farklı rota üzerinde ilerliyor. Kırmızı ve mavi rotalar daha çok kent merkezine odaklanmışken, yılın belirli dönemlerinde turun düzenlendiği yeşil rotada ağırlık sahil kesimine verilmiş.

Türkçe de dâhil olmak üzere 16 farklı dilde verilen rehberlik hizmeti ve interaktif harita uygulaması sayesinde karşınıza çıkan mekânlar hakkında detaylı bilgiler edinebileceğiniz turların biletleri 1 ve 2 günlük seçenekler halinde sunuluyor.

24 saatlik turlara katılmanın bedeli yetişkinler için 29, 48 saatlik turunki ise 39 Euro olarak belirlenmiş. 12 yaşın altındaki çocuklar ile 65 yaş üstü bireyler ve bedensel engelli gezginler için biletler indirimli fiyattan satışa çıkartılıyor.

Ayrıca kentteki tatil günleriniz sırasında neler yapabileceğinizi öğrenmek isterseniz “Barselona Gezi Rehberi” adlı kapsamlı yazıma vakit ayırabilirsiniz.

Sami Altınay
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın