Safranbolu gezilecek yerler

Ülkemizin her köşesi ayrı bir Cennet olsa da çoğu gezginin favori adresleri az çok belli. Özellikle doğa ile iç içe bir tatil geçirmek isteyenlerin ortak adresi Karadeniz. Karadeniz sahip olduğu birbirinden nefis ormanları, yaylaları ve doğal güzellikleri ile bir çoğumuzun hayallerini süsleyen bir bölge. Bölgenin en ünlü şehri tabi ki Trabzon. Trabzon gibi bazı şehirlerde hava ulaşımını kullanarak ve ekonomik uçak bileti bularak şehre hızla ulaşabilirsiniz. Özellikle son yıllarda Trabzon uçak bileti fiyatları gerçekten çok cezbedici sevilere gelmiş durumda. Peki tabuları biraz kırarak Doğu Karadeniz yerine Batı Karadeniz’e gitmeye ne dersiniz? Cevabınız evetse Batı Karadeniz’de muhteşem bir coğrafya sizi bekliyor, Safranbolu!

UNESCO tarafından ‘’Dünya Miras Listesi’’ne giren Safranbolu, birbirinden çarpıcı ahşap konakları ile bir yıldız gibi parlıyor adeta. 200 yüz yıllık ahşap konakları, yüzyıllara meydan okuyan tarihi dokusu, kültürel değerleri ve nefes kesen doğal güzellikleri ile doğal bir film platosunu andırır bu cennet köşe. Batı Karadeniz’in dikkat çeken turizm merkezlerinden olan Safranbolu’da keyifli, eğlenceli, dolu dolu bir gezi sizleri bekliyor.

1200’ü koruma altında bulunan birçok kültürel esere ev sahipliği yapan Safranbolu, Karabük ili sınırları içerisinde yer alır. Burada yapacağınız gezi sırasında, özellikle sokak aralarında yürüyüş yaparken zaman kavramını unutacak ve kendinizi bir masalın içinde gibi hissedeceksiniz. Her şeyi ve herkesi geride bırakıp, tarihe kısa bir yolculuk yapmak ve sıfırlanmak istiyorsanız en doğru adreslerden biridir burası.

Safranbolu gezilecek yerler
Safranbolu, Kardeniz’in en güzel yerlerinden.

Safranbolu Gezilecek Yerler

Yörük Köyü: Bölgeye ziyarete gelenlerin uğramadan dönmediği yerlerden biridir geleneksel mimarinin en güzel örneklerini görebileceğiniz bir yer olan Yörük Köyü. Bu şirinlik muskası köy adeta Safranbolu’nun küçük bir maketi gibidir. Mutlaka ama mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Booking.com yurt içi rezervasyonlar için şu an kapalı olsa da yan kuruluşu olan Agoda.com'dan otel rezervasyonunuzu yapabilirsiniz. Otelleri incelemek için Tıklayın!

Yemeniciler Çarşısı Arastası: Safranbolu’nun en renkli, en hareketli yerlerinden biridir ‘Yemeniciler Çarşısı Arastası’. Bölgeye özgü hediyelik eşyaların satıldığı sevimli dükkanlara, kafelere ve lokantalara ev sahipliği yapar bu tarihi çarşı. Unutulmaya yüz tutmuş bir kaç el ustalığının icra edildiği iş yerlerinin yer aldığı Yemeniciler Çarşısı, akşam saatlerine kadar yerli ve yabancı turistlerin yoğun ziyareti ile daha da şenlenir. Sevdiklerinize birbirinden güzel yöresel hediyeliklerden almak istiyorsanız mutlaka buraya uğrayın.

Hıdırlık Tepesi: Karabük Safranbolu’da en şahane manzaraya sahip olan yerlerden biridir doğal güzelliklerle çevrili Hıdırlık Tepesi. Tüm ilçenin güzelliklerini kuş bakışı izleyebileceğiniz tepeye çıkarken fotoğraf makinenizi yanınıza almayı unutmayın.

Kent Tarihi Müzesi: Bölgenin tarihine dokunan bir yerdir 3 katlı olan ‘Kent Tarihi Müzesi’. Tarihin tozlu sayfalarını aralayabileceğiniz bu müzede; Safranbolu’ya özgü eski eşyalar, fotoğraflar, madeni paralar, eski el yazmaları, haritalar ve yöresel kıyafetler sergilenmektedir.

Tokatlı Kanyonu: Burası tarihi ile olduğu kadar doğal güzellikleri ile de dikkatleri üzerine çekiyor. Doğa ile iç içe olmak, ertemiz havayı tüm hücrelerinizde hissetmek ve huzur bulmak itiyorsanız Tokatlı Kanyonu’nu mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Safranbolu Müzesi
Kent Tarihi Müzesi

Safranbolu’da Yapılacak Şeyler

Mini Arabalarla Kent Turu: Tatilinize renk ve eğlence katmak istiyorsanız birçok aktivite seçeneği var Safranbolu ve yakın çevresinde. Bu aktivitelerden biri de mini arabalarla kent turu. Kazdağlıoğlu camisinin altında golf arabalarıyla şehir turu yapan bir acenta var. Oraya başvuruyorsunuz ve gezi 45 dakika sürüyor. Bu süre boyunca yanınızda bir rehber oluyor. Her sokağın her evin kime ait olduğunu anlatıyor.

Yürüyüş:Bölgenin doğal güzellikleri ve tarihi değerleri arasında yapılacak en keyifli aktivitelerden biridir yürüyüş. Yüzyıllık evler, Arnavut kaldırımlı dar sokaklar, Hıdırlık Tepesi ve tarihi çarşı yürüyüş için en güzel yerler arasında geliyor. Bu şirin ilçe tam anlamıyla bir çekim platosu. Adım atığınız anda mıknatıs gibi çekecek sizi.

Kahve Molası: Safranbolu ve köylerindeki kır kahvelerinde kısa bir kahve molası verebilirsiniz. Yöre halkıyla sohbet etmek, bölgenin tarihini bir de onlardan dinlemek ve dinlenmek için birebirdir ruhu olan, yaşanmışlık kokan bu sevimli kahvehaneler.

Safranbolu Tokatlı Kanyonu
Safranbolu Tokatlı Kanyonu

Safranbolu’da Alışveriş

Alışveriş için bir cennettir adeta Safranbolu. Buradan el emeği, göz nuru ve ruhu olan birçok hediyelik eşya alabilirsiniz sevdiklerinize.

Yemeni, ahşap oymalar, Kastamonu dokumasından yapılmış giysiler en çok tercih edilen hediyelikler arasında gelir. Bunun dışında ise; bakır eşyalar, tarihi evlerin maketleri, magnetleri, kartposttaları ve deri eşyalar çarşıdaki dikkat çeken ürünler arasındadır.

Safranbolu alışveriş
Yemeniciler Çarşısı

Safranbolu Ne Yenir? Ne İçilir?

Yeme – içme konusunda zengin bir bölgedir Karabük Safranbolu. Hem Karadeniz mutfağının etkileri görülür, hem de yöresel birçok lezzete ev sahipliği yapar bu şirin ilçe. Bölgenin ruhunu yansıtan evler restore edilerek, birçok restoran ve kafe hizmete girmiştir. Yemek için özellikle bu mekanları tercih edebilirsiniz.

Bölge mutfağındaki damak tadınızı kışkırtacak yöresel tatlardan bazıları ise; ünü bölge sınırlarını aşan Safranbolu lokumu, kuyu kebabı, Safranbolu Bükmesi, gözleme çeşitleri, cevizli yayım makarnası, etli yaprak sarma, peruhi (mantı çeşidi) ve ev baklavasıdır.

Safranbolu yeme içme
Safranbolu Kuyu Kebabı

Safranbolu’da nerede kalınır?

Safranbolu çok güzel bir gezi noktası, özellikle hafta sonu kaçamakları için çok ideal bir yer. Yalnız konum olarak çok yakın olmadığı için  seyahatinizde 1 ya da 2 gece otelde kalıp bölgenin muhteşem atmosferini  daha çok yaşayabilirsiniz. Geçmişin tozlu sayfalarını aralayıp, tarihe kısa bir yolculuk yapmak istiyorsanız; buram buram yaşanmışlık kokan, ahşaptan, restore edilmiş otellerde konaklamayı tercih edin.

Mehves Hanim Konağı Safranboluda nerede kalınır
Mehveş Hanım Konağı, Safranbolu’da konaklama yapabileceğiniz güzel tesislerden bir tanesi.

Güneş KonakMehveş Hanım KonağıEfe Guest HouseGülevi ve Hotel Kayra, Safranbolu’da konaklama yapabileceğiniz en güzel tesislerden. Safranbolu’da konaklama konusunda detaylı bilgileri Safranbolu’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

PAYLAŞ
Sırt çantası sırtına yapışık gezgin, klasik müzik dinleyen inekten süt içici, kısa saç kullanıcısı, etsiz çiğ köfte yiyicisi.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın