Bursa gezilecek yerler Bedesten
Bedesten

Bursa Bedesteni 1400 yılında, dönemin Osmanlı hükümdarı Yıldırım Bayezid tarafından Bursa‘da yaptırılmıştır. Ticaretin ve günümüz karşılığıyla bankacılığın merkezi olan bedesten, ülkenin en değerli mallarının ticaretinin yapılıp kıymetli eşyaların saklandığı yer olarak kullanılmıştır.

Bedesten, enlemesine uzanan dikdörtgen bir alan içinde yer almakta olup altı masif paye ve 14 bölüme ayrılmıştır. İçerisinde duvarlara bitişik halde dükkanları bulunan medresenin, dışında da zamanında dört çarşısı olduğu tahmin edilmektedir. Türk tarihinin en büyük bedestenlerinden biri olarak kabul edilen Bursa Bedesteni’nin, 1958 yılında çıkan bir yangında bazı kısımları yıkılmış ve sonrasında hemen onarılmıştır. Yapılan onarımda dış dükkanlar beton olarak tamamlanmış, çevre çarşıların dış dükkanları da bedestenin bütünlüğünün bozulmaması amacıyla yine betonarme şeklinde yenilenmiştir.

Günümüzde, Bursa Bedesteni ile yakınında yer alan Ulu Camii arasında; Koza Han, Fidan Han, Emir Han, Geyve-İvaz Paşa, Karacabey, Pirinç Han, Katır, Tuz Han, Çukur, Eski Tahıl, Yeni Tahıl hanları ve Sipahi, Gelincik, Okçular gibi çarşıların bulunduğu büyük bir alışveriş alanı yer almaktadır. Bu han ve çarşıların bulunduğu sokakların bir kısmının üstü sonradan örtülerek bu alan bir kapalı çarşı haline getirilmiştir.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın