Begijnhof Amsterdam

Begijnhof, Amsterdam’ın en güzel ve önemli yapılarından bazılarına ev sahipliği yapan şehrin önemli avlusudur. 1346 yılında, manastır yeminleri olmadan rahibe olarak yaşayan Katolik kardeşler birliği Begijntjes için ibadethane olarak inşa edilmiştir. Burada yaşayanlar, barındıkları odaların karşılığında ise yoksullara eğitim ve hastalara bakım işlerini üstlenmişlerdir. 

Amsterdam’ın önemli meydanlarından Spui Meydanı’na hemen yakın konumda yer alan Begijnhof’ta inşa edilen ilk binalar günümüze kadar ulaşmamış olsa da avluda çevresinde şehrin önemli yapılarından bazıları halan yer alır.

Begijhof’ta yer alan en önemli tarihi yapı 34 numarada yer alan Het Houten Huis adlı şehrin en eski evidir. Amsterdam’da yer alan 2 ahşap cepheli evden biridir. Evin tarihi 1470 yılına kadar dayandığı tahmin edilmektedir. İncil’deki konuların işlendiği çeşitli plakaları evin arkasındaki duvarda görebilirsiniz.

Meydanın güney kenarında 15. yüzyıldan kalma Engelse Kerk bir diğer önemli yapıdır. 1419 yılında inşa edilen kilise Alterasyon’dan sonra kamulaştırılarak 1607 yılında bir grup İngiliz ve İskoç Presbiteryen’e kiralanmıştır.

Begijnhof Amsterdam

1680 yılında yapılan Begijnhof Şapeli; Begijntjes ve diğer Katoliklerin 1795 yılına kadar gizli ibadet ettikleri, iyi korunmuş bir yer altı kilisesidir.

26 numaradaki Başrahibenin Evi avludaki bir diğer önemli noktadır. Son Begijntjeler 20. yüzyılın ikinci yarısında hep beraber bölgenin bu en büyük evinde yaşamışlardır.

Günümüzde Begijnhof’ta rahibeler bulunmuyor. Tarikatın son üyesi 1971 yılında ölmüştür, geniş evler artık bayan öğrencilere ve yaşlı kadınlara kiralanmaktadır. Bölgede yaşayanlar turistlerin sessiz olmasını isterler, bu nedenle burada gezerken bölgede yaşayanlara saygı gösterilmesi gerektiğini unutmayın.

Begijnhof Amsterdam

Amsterdam’ın ünlü evlerini bir arada görebileceğiniz bu sakin ve ünlü avluyu mutlaka Amsterdam gezilecek yerler listenize ekleyin.

Begijnhof Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Spui (giriş Gedempte Begijnensloot’tan), Amsterdam
  • Ulaşım: Tramvay ile ulaşım: Spui, Nieuwezijds Voorbugwal: 1, 2, 5; Spui, Rokin: 4, 9, 14, 16, 24
  • Ziyaret Bilgileri: Her gün 09.00-17.00, Begijnhof Şapeli: Pazartesi 13.00-18.30, Salı-Cuma 09.00-18.30, Cumartesi-Pazar 09.00-18.00.
  • Giriş Ücretleri: Giriş ücretsiz.
  • Not: Avluda gezerken yerli halkı rahatsız etmemek adına sessiz olmaya özen gösterin.
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın