Belçika Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi

Belçika Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi (Musees Royaux des Beaux Arts), farklı dönemlerden sanatçıların değerli eserlerinin sergilendiği bir Brüksel müzesidir. Brüksel gezilecek yerler listesinde ilk sıralarda yer alan bu müze, Musee d’Art Ancien, Musee d’Art Moderne ve Musee Magritte olarak üç bölümden oluşmaktadır. Belçikalı sanatçıların çalışmalarına ağırlıklı yer veriliyor olsa da dünya sanatçılarının eserlerini görmek de mümkündür.

Kraliyet Güzel Sanatlar Müzelerinde sergilenen koleksiyonlar Rubens, Rönesans/ Flaman Primitifler, Gerçekçilik, Yaşlı Pieter Bruegel, Altın Çağ/ 17. yüzyıl, Belçika İzlenimciliği, Gillion Crowet, Magritte ve Simgeciliktir. Müzede mutlaka görmelisiniz denen eserler arasında Ortaçağ yaşamının adaletsizliğinin betimlendiği “Otto’nun Adaleti”, 15. yüzyıl eseri ve İsa’nın çarmıhtan indirilişini anlatan “Yas”, İkarus’un çırpınışının anlatıldığı “İkaros’un Düşüşü”, Rubens imzalı “Aziz Livinus’un Şehit Olması”, Weyden’den “Burgonyalı Antony’in Portresi”, 1475 yılında yapılan “Aziz Sebastianus’un Şehit Olması”, Fransız devrimci Marat’ın bir suikastçi tarafından öldürülmesinin betimlendiği “Marat’ın Ölümü”, Jordaens imzalı “Kral İçki İçiyor”, Rubens’den “Dört Mağribi Portresi”, 1962 tarihli “Arnheim Hükümdarlığı” bulunmaktadır.

Musees Royaux des Beaux-Arts
Belçika Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi, Brüksel

Belçika Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Rue de la Régence 3, 1000 Bruxelles
  • Ulaşım: Parc veya Gare Centrale metro istasyonlarından metro ile; 27, 38, 71, 95 numaralı otobüslerle Royale durağında inerek; 29, 63, 65, 66 numaralı otobüslerle Parc ya da Gare Centrale duraklarından birinde inerek; 92, 94 tramvay hatlarını kullanarak ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Gün ve Saatleri: Salı – Cuma 10:00 – 17:00, hafta sonları 11:00 – 18:00 arasında ziyarete açıktır.
  • Giriş Ücretleri: Tam bilet 13, indirimli bilet 3 Euro’dur.
  • Web sitesi: http://www.fine-arts-museum.be/en
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın