Brüksel gezilecek yerler, Royal Palace

Belçika Kraliyet Sarayı (Royal Palace), Brüksel’de bulunan kraliyet ailesine ait resmi saraydır. Kraliyet Ailesi’ne ait olsa da son dönemde bu amaçla kullanılmayan yapı buna rağmen Brüksel gezilecek yerler listesinde üst sıralarda yer alır. Kraliyet Ailesi günümüzde Brüksel merkezine uzak bir noktada olan Laeken Kalesi’nde yaşamaktadır.

Brüksel Park’ın önünde bulunan Belçika Kraliyet Sarayı yakınında bir meydan ve Palace of Nation federal parlamento binası bulunmaktadır. Sarayın inşasına 18. yüzyılda başlanmıştır. Fakat günümüzde gördüğümüz bina yapılmadan önce de bu alanda buna benzer bir yapı olduğu düşünülmektedir. Bu eski yapı Burgundy Dükü, İmparator V. Charles, Avusturya Dükü gibi isimlerin ikametgahı olmuştur.

Royal Palace iki ayrı kısım şeklinde inşa edilmiştir. Coudenberg Manastırı olarak inşa edilen bölümden sonra iki kısım birleştirilmiş ve Royal Palace oluşturulmuştur. 20. yüzyılın başında sarayın kraliyet ailesi için sade bulunması nedeniyle saray genişletildi ve ön yüzü mimari açıdan zenginleştirilip ön bahçeler eklenmiştir. Belçika Kraliyet Sarayı içerisinde Belçika tarihinin sergilendiği Musee Belvue  ziyaret edilebilir.

  • Adres: Place Royale, 1000 Bruxelles
  • Ulaşım: Parc metro durağından buraya ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Gün ve Saatleri: Temmuz – Eylül 10:00 – 16:30 arasında ziyaret edilebilir.

Musee Belvue Ziyaret Bilgileri

Musee Belvue Brüksel
Musee Belvue, Brüksel

Musee Belvue, Brüksel’de bulunan Belçika tarihi ile ilgili bir müzedir. Farklı farklı kısımlara ayrılmış müze içerisinde Belçika tarihi, devrimi ve I. ve II. Dünya Savaşı ile ilgili bilgi edinip eserleri görebilirsiniz. Müze, 18. yüzyılda inşa edilen lüks Bellevue Hotel’i yakınlarında bulunmaktadır. 2004 yılında açılan Musee Belvue, bağımsızlığın 175. yıl şerefine Belçika tarihine armağan edilerek ziyarete açılmıştır. Müzede sabit koleksiyonların yanı sıra geçici sergiler de mevcuttur.

  • Adres: Place des Palais 7, 1000 Bruxelles
  • Ulaşım: Metro ile Parc, Trône, Porte de Namur, Gare Centrale; 92, 92 numaralı tramvay hatlarıyla veya 27, 38, 71, 95 numaralı otobüslerden biriyle buraya ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Gün ve Saatleri: Salı – Cuma 10:00 – 17:00, Cumartesi ve Pazar 10:00 – 18:00 arasında ziyarete açıktır.
  • Giriş Ücretleri: Tam bilet 2.5 Euro’dur.
  • Web sitesi: http://belvue.be/
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın