Belgrad'da ne yapılır rehberi, Belgrad'da yapılacak şeyler

Belgrad’da Ne Yapılır? Yapılacak Şeyler Listesi

Belgrad’da ne yapılır? Sırbistan‘ın başkenti ve 1,5 milyona yaklaşan nüfusuyla en büyük kenti Belgrad; fetihler, savaşlar ve iç çatışmalarla dolu zengin tarihi, Avrupa’ya uyum sağlamaya çalışan modern yüzü ve kültürel hayatıyla yanı başımızda yer alan benzersiz bir turistik destinasyon. Vizesiz seyahat de bir başka avantajı tabii.

Ben de Belgrad’da yapılacak şeyler listesi oluşturarak, 1,5 yıl önce doya doya gezdiğim bu şehri ve burada yapılabilecek eğlenceli ve kültürel aktiviteleri hap gibi bir yazıda toparlamak istedim. Yola çıkmadan önce bir doz almanız yeterli.

Yalnız Belgrad’da yapılacak şeyler listesine geçmeden önce konaklama konusunda da kısaca bilgiler vereyim.

Konaklama: Knez Mihailova Caddesi, Cumhuriyet Meydanı çevresi ile Skadarlija bölgesi şehirde konaklama için en uygun yerler. Belgrad’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda konu hakkında çok detaylı bilgi ve tavsiyeler bulabilirsiniz.

Otel: 3★ Belgrade Inn Garni Hotel, 4★ Mama Shelter Belgrade, 5★ Hotel Metropol Palace  şehirdeki en popüler otellerden bazıları…

Belgrad’da Ne Yapılır?

Belgrad'da ne yapılır blog rehber

Belgrad’da yapılması gereken en önemli şeylerden bazıları:

 1. Kalemegdan’ı gezin.
 2. Knez Mihailova Caddesi’nde yürüyün.
 3. Skadarlija’da eğlenin.
 4. Ada Ciganlija’da yüzün, güneşlenin.
 5. Danube Nehri’nde tekne turu yapın.
 6. Ulusal Tiyatro’da bir temsil seyredin.
 7. Zeleni Venac Pazarı’nda alışveriş yapın.
 8. Splavovi’de gece hayatının tadını çıkarın.
 9. Betonski Brod’da bir akşam yemeği yiyin.
 10. Belgrad’ın müzelerinden birini gezin.
 11. Cevapi (Cevapcici) tadın.
 12. Sırp şaraplarını ya da Sırp rakısını tadın.

1. Kalemegdan’ı gezin.

Kalemegdan Belgrad'da ne yapılır

Belgrad’da Ne Yapılır yazısında sizlere aktivite olarak ilk önerim şehrin en önemli parkı Kalemegdan ve içerisindeki Belgrad Kalesi’ni gezmeniz.

Yemyeşil çimlerle kaplı park Danube (Tuna) ve Sava Nehirleri’nin kesiştiği yerde, şehre hakim bir tepede yer alıyor.

Parka ve kaleye giriş ücretsiz. Burası birkaç saat keyifle çimlerde uzanıp etrafı seyredebileceğiniz, kalenin girişindeki tezgahlardan hediyelik eşyalar alabileceğiniz ve ardından kaleyi gezebileceğiniz, kısacası; doğa, tarih ve alışverişi aynı anda bulabileceğiniz bir yer. Kentin de simgesi aynı zamanda.

2. Knez Mihailova Caddesi’nde yürüyün.

Knez Mihailova Caddesi Belgrad'da yapılacak şeyler

Cumhuriyet Meydanı’ndan Kalemegdan’a uzanan, araç trafiğine kapalı Knez Mihailova Caddesi de Belgrad’ın simgelerinden biri.

Geniş bulvar sağlı sollu zincir mağazalar, restoran ve cafelerle dolu. Tahmin edebileceğiniz üzere burası bol bol vitrinlere bakıp, alışveriş yapıp, bir kahve eşliğinde gelip geçeni ve sokak sanatçılarını seyredebileceğiniz yerlerden biri.

Cadde için İstiklal Caddesi benzetmesini yapabilirim ama biraz daha geniş, bulvarımsı hali demek daha doğru olur.

3. Skadarlija’da eğlenin.

Belgrad’da ne yapılır listenize keyifli bir akşam yemeği ve sonrasında biraz eğlence için gideceğiniz adresi “Skadarlija” olarak yazmanızı öneririm. “Gece hayatı” demiyorum aslında. Onun adresi başka.

Daracık Arnavut kaldırımlı sokakları, araç trafiğine kapalı yapısı, bu sokaklardaki restoran, cafe ve pubları ile Skadarlija Bölgesi “sakin bir akşam eğlencesi” için ideal adres. Yine bir benzetme yapmam gerekirse, İstanbul’un Asmalımescit’i ile Paris’in Montmartre’si karışımı bir yer.

Özetle; Skadarlija’ya akşam yemeği öncesi gidiyorsunuz, sokaklarında dolaşıp bol bol Instagramlık fotoğraf çekiyorsunuz, sonra bir restoranda lezzetli bir akşam yemeği yerken tatlı tatlı çalan müziği dinliyorsunuz.

Sonrasında isterseniz otelinize dönüp ertesi gün için dinlenin, isterseniz de daha hareketli bir gece hayatı için Belgrad’da yapılacak şeyler listesinin devamında bahsedeceğim Splavovi’ye geçin. Orası size kalmış.

4. Ada Ciganlija’da yüzün, güneşlenin.

Ada Ciganlija Belgrad'da yapılacak şeyler

Şehrin merkezinde olsa da doğal hali korunmuş bir yarımada Ada Ciganlija. Sava Nehri’nde yer alan bölge şehrin yerlilerinin biraz güneşlenmek ve yüzmek için tercih ettiği, bir çeşit sayfiye yeri aslında.

Havanın sıcak olduğu herhangi bir günde Ada Ciganlija yürüyüş yapanlar, gölde kano yapanlar ve tenis, basketbol ve değişik sporları yapanlarla dolu. Ancak adaya insanları çeken asıl atraksiton çakıl taşlı plajı ve bu plaj çevresinde şekillenen, cafeler ve restoranlarla dolu sosyal hayatı.

Kısacası; eğer şehri yaz aylarında ziyaret ediyorsanız, Belgrad’da ne yapılır listenize Ada Ciganlija’yı eklemeyi ve valizinize mayolarınızı koymayı unutmayın.

5. Danube Nehri’nde tekne turu yapın.

Danube Nehri Belgrad'da ne yapılır

Belgrad sadece bir değil, birbiri ile kesişen iki nehir üzerine kurulu bir kent. Haliyle böyle bir coğrafyada tekne turu yapıp, şehri su üzerinden seyretmekten daha doğalı ve daha güzeli olamazdı.

Daha çok Danube (Tuna) Nehri üzerinde gerçekleştirilen 1 – 2 saatlik tekne turları ile hem Kalemegdan ve Belgrad Kalesi’nin de yer aldığı eski Belgrad’ı, hem de -görece- yeni Zemun Bölgesini seyredebilir, eşsiz fotoğraflar çekebilirsiniz.

Belgrad Tekne Turu: Kişi başı ücreti 42 Euro olan tura küçük gruplarla 3 saatlik nehir gezisi,  alkollü veya alkolsüz 3 içecek ve ücretsiz WiFi dahil. Turu yapmış olan kullanıcıların puanı ise 5. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

6. Ulusal Tiyatro’da bir temsil seyredin.

ulusal tiyatro Belgrad'da ne yapmalı

Belgrad’da Ne Yapılır yazısında kültürel bir aktivite de önermek istediğim için Ulusal Tiyatro’dan bahsetmek istiyorum.

1869 yılında Cumhuriyet Meydanı’nda açılan Ulusal Tiyatro, Belgrad kültürel hayatının önemli bir parçası. Milano’daki La Scala Operası’nın bir benzeri olarak yapılan bina isterseniz son derece uygun fiyatlarla opera, bale gibi temsilleri seyredebileceğiniz, isterseniz de gündüz yapının içini, sahneyi ve sahne arkasını gezebileceğiniz bir yer.

Burada sergilenen temsillerin fiyatı 10 USD seviyesinden başlıyor ve ilgileniyorsanız yaklaşan programların listesine şu linkten ulaşabilirsiniz.

 • narodnopozoriste.rs/en/

7. Zeleni Venac Pazarı’nda alışveriş yapın.

Zeleni Venac Pazarı Belgrad'da yapılacak şeyler

Alışveriş yapmayı seviyorsanız, ki şehir diğer Avrupa kentlerine kıyasla çok daha uygun fiyatlı olduğu için bence sevseniz iyi olur, Belgrad’da ne yapılır listenize Zeleni Venac Pazarı’nı eklemelisiniz.

Aslında Belgrad’da birkaç tane sokak pazarı var ancak 1847 yılından beri kurulan Zeleni Venac hem merkezi lokasyonu, hem diğerlerine göre daha uygun fiyatlı ürünler bulma imkanı hem de ürün çeşitliliği açısından en zengini.

Knez Mihailova Caddesi’nden 5 dakikalık yürüyüşle ulaşabileceğiniz pazar her gün 06:00 – 19:00 saatleri arasında açık. Yiyecek içecek, hazır giyim ürünleri, aksesuar, küçük elektrikli aletler ve dekorasyon objelerini bulabileceğiniz Zeleni Velac aynı zamanda nefis fotoğraflar da çekebileceğiniz bir mekan.

8. Splavovi’de gece hayatının tadını çıkarın.

Splavovi gece hayatı Belgrad'da ne yapılır

Gece hayatını sevip Belgrad’da ne yapılır diye araştıranlar için cevap: Splavovi.

Sava ve Danube Nehri kıyılarında demirlemiş teknelerin bar ve gece kulübüne dönüştürülmesiyle (ki her birine Splav deniliyor) oluşturulan bölge sabaha kadar müzik dinlemenin ve dans etmenin Belgrad’daki adresi. Ki burada haftanın her gecesi hareket ve eğlence var.

Buradaki “Splav“ların herhangi birinde canlı veya DJ müziği dinleyip dans edebilir ve gece hayatının tadını çıkarabilirsiniz ancak en çok alternatif yeni Belgrad Bölgesi’nde Brankov Köprüsü’nün kuzeyinde, eski Belgrad’da ise Old Sava Köprüsü’nün güneyinde yer alıyor. Kendinize mekan seçerken bu detayı da atlamayın.

9. Betonski Brod’da bir akşam yemeği yiyin.

Betonski Brod Belgrad'da ne yapılır

Hiç sıra dışı bir yerde yemek yediniz mi? Cevabınız hayırsa Naziler’den kalma, restorana çevrilmiş Betonski Brod Gemisi sizin için yeni ve farklı bir deneyim olabilir, bu yüzden de Belgrad’da ne yapılır planlarınıza dahil edebilirsiniz.

Gemi II. Dünya Savaşı sırasında Almanlar tarafından inşa edilmiş ve sonunda Belgrad’da ortaya çıkmış. Yaz aylarında restoran ve kültür merkezi olarak hizmet veren Betonski Brod hem nefis manzarası, hem ilginç hikayesi hem de lezzetli seçeneklerden oluşan menüsü ile keyifli bir akşam yaşamak için ideal bir seçenek.

10. Belgrad’ın müzelerinden birini gezin.

belgrad müzeleri Belgrad'da ne yapılır

Seyahat ederken, yepyeni bir şehri gezerken sadece eğlenmek değil, kültürel olarak da kendini geliştirmek veya farklı şeyler öğrenmek isteyenlerdenseniz Belgrad zengin müze alternatifleriyle sizi tatmin edecektir.

Belgrad’da Ne Yapılır yazısında ben farklı ilgi alanlarına hitap eden en önemli müzelerden kısaca bahsedeyim. Siz artık en çok neyi seviyorsanız onunla ilgili müzeye gidip gerisini kendiniz keşfedin. Ki zaten müze gezmenin tadı da burada.

Belgrad Ulusal Müzesi (Narodni Muzej): Cumhuriyet Meydanı’nda yer alan müze antik çağlardan 20. YY’a kadar uzanan periyottaki sanat eserleri ve objelerle Sırbistan tarihine ışık tutan bir koleksiyona sahip.

Uygulamalı Sanatlar Müzesi: Metal, tekstil, ahşap veya diğer malzemelerle üretilmiş fonksiyonel ürünlerin sanatsal bir bakış açısıyla ele alındığı ve sergilendiği müze.

Nicola Tesla Müzesi Belgrad'da ne yapılır
Nicola Tesla Müzesi

Nicola Tesla Müzesi: Bugün elektrik sayesinde kullandığımız hemen her şeyi borçlu olduğumuz ünlü Sırp bilim adamı Nicalo Tesla’nın buluşlarına ve özel hayatına dair detayların sergilendiği müze belki de şehrin en önemli müzesi.

Çağdaş Sanatlar Müzesi (Muzej Savremene Umetnosti): Yirminci ve yirmibirinci yüzyıl Yugoslav sanatına odaklanan müze Branko Köprüsü yakınında yer alıyor ve Marina Abramovic, Peter Dobrovic gibi bu alandaki en provokatif sanatçıların eserlerini sergiliyor.

Sahne Sanatları Müzesi: Afişler, fotoğraflar ve YugoslavTiyatrosu üzerine diğer pek çok dökümanın sergilendiği Sahne Sanatları Müzesi de Belgrad’daki sıra dışı müzelerden biri.

Askeri Müzesi Belgrad'da ne yapılır
Belgrad Askeri Müzesi

Belgrad Askeri Müzesi: Kalemegdan’da, Belgrad Kalesi’nde yer alan Askeri Müze farklı çağlarda, farklı savaşlarda kullanılmış silahların sergilendiği, koleksiyonundaki en önemli eserlerin Sırbistan’ın Osmanlı Yönetimi’nde olduğu dönemde kalma Türk zırhlıları ve kılıç koleksiyonu olduğu bir müze.

Belgrad’da Ne Yapılır yazısında sizlere şehirdeki en önemli müzelerden bahsettim ancak yazıyı fazla uzatmamak adına burada kesmek istiyorum. Bu konuya gerçekten ilgi duyanlar Sırp ressamların eserlerinin sergilendiği Belgrad Şehir Müzesi, Sırp kültürüne odaklanan Etnografya Müzesi, Afrika sanatlarına dair sergilerin yer aldığı Afrika Sanatları Müzesi, Havacılık Müzesi, Demiryolu Müzesi ve Yugoslavya Müzesi‘ni de programlarına alabilirler.

11. Cevapi (Cevapcici) tadın.

belgrad yemekleri Cevapi Cevapcici Belgrad'da ne yapmalı

Belgrad’da Ne Yapılır yazısında elbette kentin yerel lezzetlerinden de bahsedeceğim. Ancak merak etmeyin, bu lezzetler bizim mutfağımıza çok çok yakın. Ülkenin milli yemeği bizim kebabımızın muadili olan Cevapi veya başka bir deyişle Cevapcici.

Kıymadan yapılan kebap yanında çiğ soğan ile servis ediliyor. Yalnız Sırbistan da bu yemek inek veya domuz eti ile yapıldığından, eğer domuz eti yemek istemiyorsanız gittiğiniz restoranda önce bunu sorup öğrenmenizi öneririm.

Bunun dışında tadabileceğiniz diğer yerel lezzetler ise kajmak (kaymak) ve pljeskavica (cevapcicinin köfte hali).

12. Sırp şaraplarını ya da Sırp rakısını tadın.

Sırp içkileri Belgrad'da yapılacak şeyler

Alkol tüketen veya seven biriyseniz Sırbistan’da yerel Sırp şarapları ve Sırp rakısını da tatmalısınız.

Genellikle Fruska Gora, Karlovci ve Novi Sad Bölgesi üzümlerinden yapılan Sırp şarapları Bir İtalyan, Fransız şarabı kalitesinde olmasa bile hem uygun fiyatı hem de yerel bir tat olması sebebiyle denemeniz gerekenlerden. Eğer bu lezzeti denemek istiyorsanız, en yerel ürün olan Temjanika üzümlerinden yapılmış beyaz şarapları tatmalısınız.

%60 alkol oranıyla Sırp rakıları ise bu içkiyi sevenlerin tatması için ideal bir yerel lezzet.

Novi Sad ve Karlovci Sremski Şarap Tadımı Turu: Kişi başı 49 Euro ücreti olan tur tüm gün sürüyor ve programa otelinizden alınıp bırakılma, üzüm bağlarına ulaşım, profesyonel rehberlik hizmeyi ile Sremski Karlovci’de şarap tadımı dahil. Turu yapmış olan 100 kullanının puanı ise 5 üzerinden 4,7. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

Özetle Belgrad’da Ne Yapılır?

Belgrad'da ne yapılır listesi, Belgrad'da yapılacak şeyler

Yanı başımızda hem bize çok benzeyen hem de bizden çok farklı Belgrad aslında 1,5 – 2 günde gezilebilecek bir şehir. O yüzden Belgrad’da Ne Yapılır yazısında bahsettiğim aktivitelerin neredeyse tamamını bir hafta sonunda gerçekleştirebilirsiniz. Dolayısıyla “kısıtlı zaman” bu şehirde bir problem olmaz.

Ancak kısıtlı bir bütçeniz varsa, Belgrad’ı gördüm diyebilmek için en azından Kalemegdan, Knez Mihailova Caddesi ve Skadarlija’yı gezmeli, Zeleni Venac Pazarı’nda ufak tefek alışveriş yapmalı ve mümkünse bir de tekne turu yapmalısınız.

Belgrad’da Ne Yapılır yazısında burada görebileceğiniz yerler yanında, yapabileceğiniz eğlenceli, dinlendirici veya kültürel aktivitelere yer vermek istedim. Şehirle ilgili daha detaylı bilgi edinmek isterseniz aşağıdaki yazılardan faydalanabilirsiniz:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top