Belgrad Gezilecek Yerler

Tuna ve Sava nehirlerinin buluştuğu noktada kurulan Belgrad, Sırbistan‘ın başkenti olmasının yanı sıra, Avrupa’nın en büyük şehirlerinden biri olmasıyla da tanınıyor. Dolayısıyla gitmeden önce Belgrad gezilecek yerler listesi yapanlar, bu muhteşem şehrin keyfini doya doya çıkarıyorlar.

Adının anlamı “Beyaz Şehir” olan kent; yeşilliklerle dolu parkları, tarihi eserleri, renkli gece hayatı ile turistlerin ilgisini çekiyor. Belgrad’a giden Türklerden vize istenmemesi ise bu şehrin ülkemizdeki cazibesini önemli ölçüde arttırıyor.

Belgrad Gezilecek Yerler Listesi

Antik dönemlerden günümüze kadar birçok ülkeye ev sahipliği yapmış olan Belgrad’da, kültürel zenginliğinin izlerini taşıyan eserler yer alıyor. Diğer birçok Avrupa ülkesine nazaran çok daha ekonomik bir kent olan Belgrad’a yapacağınız gezide, görmeniz gereken önemli yerleri sizin için listeledim. Belgrad’da konaklama hakkında genel bilgileri ve otel tavsiyelerimizi Belgrad’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

1. Knez Mihailova Caddesi

Belgrad Knez Mihailova Caddesi (Knez Mihailova Street)

Adını Sırbistan Prensi 3. Mihailova‘dan alan ve sadece yayaların kullandığı Knez Mihailova Caddesi‘nde (Knez Mihailova Street) dolaşırken Belgrad’ın ruhunu hissedebilir, aynı zamanda onlarca mağazadan alışveriş de yapabilirsiniz. Kafelerin, restoranların ve mağazaların olduğu bu caddenin dinamizmi zaten sizi kendisine çekecektir. Şehri keşfetmek için başlangıç noktası olarak Knez Mihailova Caddesi‘ni alabilirsiniz.

2. Kalemegdan

Belgrad Gezilecek Yerler Kalemegdan

Kent Osmanlı hakimiyetindeyken “kale” ve “meydan” kelimelerinin birleşiminden “Kalemeydan” ismi verilen bölge, günümüzde “Kalemegdan” olarak anılıyor. Belgrad’a gidenlerin mutlaka görmesi gereken bu bölge, Knez Mihaliova Caddesi‘nin sonunda yer alıyor. Çok büyük bir alan bu bölgede, 1521 yılında Kanuni Sultan Süleyman’ın fethettiği kalenin yanı sıra müzeler, anıtlar, parklar ve müthiş bir şehir manzarası sizi bekliyor.

3. Cumhuriyet Meydanı

Belgrad Cumhuriyet Meydanı

Belgrad gezilecek yerler listesinin üçüncü sırasında yer alan Cumhuriyet Meydanı (Republic Square), yine Knez Mihailova Caddesi‘ne oldukça yakın bir yerde bulunuyor. İstanbul’daki Taksim Meydanı gibi halkın ve turistlerin buluşma noktası olan Belgrad’daki Cumhuriyet Meydanı’nda da bir heykel bulunuyor. Gösterilerin, konserlerin yapıldığı meydanda sıralanan kafelerden birinde keyif kahvesi içtikten sonra civarda yer alan ulusal müze ve ulusal tiyatro binalarına rotanızı çevirebilirsiniz.

4. Skadarlija

Belgrad Skadarlija

Cumhuriyet Meydanı‘nın biraz aşağısında kalan ve turistlerin akınına uğrayan Skadalija bölgesindeki sokaklarda sanat galerilerini keşfedebilir, yerel restoranlarda canlı müzik eşliğinde yemek yiyebilirsiniz. Kentin bohem bölgesi olarak ünlenen ama turistlerin yoğun ilgisi nedeniyle bu özelliğini günden güne kaybeden bölgede sokağa taşan sanatın izlerini sürerek şehrin entelektüel dünyasına adım atabilirsiniz.

5. Aziz Sava Katedrali

Belgrad Gezilecek Yerler Belgrad Aziz Sava Katedrali

Eğer tamamlanırsa Balkanların en büyük Ortodoks kilisesi olacak olan Aziz Sava Kilisesi (Church of Saint Sava) Belgrad manzarasına hakim bir tepede yer alıyor. Sırp Ortodoks Kilisesi’nin kurucusu olan Aziz Sava anısına inşa edile kilisenin 2019 yılında mozaiklerinin tamamlanacağı öngörülüyor. Rivayete göre Aziz Sava’ya ait kalıntıların Osmanlı Paşası Sinan Paşa tarafından 1594’de yakıldığı 1894 yılında başlaya inşaat, çeşitli siyasi nedenlerle bir türlü tamamlanamamış.

6. Zemun Bölgesi

Belgrad Gezilecek Yerler Zemun Bölgesi

Tuna Nehri‘nin kıyısında yer alan Zemun Bölgesi‘ne yarım gün ayırabilirsiniz. Oldukça canlı olan bölgede nehir kıyısında yürüyüş yapabilir, bisiklete binebilir, kahve içebilir, yemek yiyebilirsiniz.

7. Nikola Tesla Müzesi

Nikola Tesla Müzesi Belgrad Gezilecek Yerler

Belgrad gezilecek yerler arasında en öncelikli olanlardan biri de kuşkusuz ki merkezdeki Krunska Caddesi üzerinde yer alan Nikola Tesla Müzesi. Edison kadar tanınmasa da günümüzde kullanılan birçok cihazın çalışma prensibinin mucidi Nikola Tesla’dır. MüzedeTesla’nın hayatı ve arşivi hakkında birçok bilgi bulabilirsiniz.

8. Ada Ciganlija

Belgrad Ada Ciganlija

Belgrad merkeze arabayla yaklaşık 10 dakikalık mesafede yer alan Ada Ciganlija, Sava Nehri’nde yer alan ve yol ile karaya bağlı olan bir ada. Sava Nehri‘nde yüzmek, nehir kenarında yürümek, bisiklete binmek, eğlence mekanlarına gitmek isterseniz, kesinlikle Ada Ciganlija’yı görmeden gezinizi bitirmeyin.

9. Aziz Mark Kilisesi

Belgrad Aziz Mark Kilisesi (St. Mark's Church, Belgrade)

1940 yılında tamamlanan Aziz Mark Kilisesi (St. Mark’s Church), kızıl renkli taşlarıyla Belgrad’a gidenleri etkileyen binalar arasında yer alıyor. Popüler Taş Meydan‘da yer alan bu muhteşem kiliseye Belgrad’da görülecekler listesinde mutlaka yer ayırmalısınız.

10. Sırbistan Ulusal Müzesi

Belgrad Sırbistan Ulusal Müzesi (National Museum of Serbia)

Cumhuriyet Meydanı’nda yer alan Ulusal Müze (National Museum of Serbia), günümüzde Sırbistan’ın, geçmişte ise Yugoslavya’nın en eski ve en büyük müzesi olan bina, 1844 yılında kurulmuş. Aralarında Raphael, Renoir, Monet, Degas, Pissaro gibi ünlü sanatçıların eserlerinin de yer aldığı 5600’den fazla resim olan ve 400.000‘den fazla eserin sergilendiği müzeyi gezmek, Belgrad gezinizi unutulmaz kılacaktır.

11. Savamala

Belgrad Savamala

Savamala, şehrin en güzel bölgelerinden biri. Sava Nehri’ndeki eski köprünün kenarında yer alıyor. Restore edilen binalardaki küçük dükkanları, kafeleri, yirminci yüzyılın seçkinlerine ev sahipliği yapmış Art Nouveau tarzındaki binaların büyüleyici havasını yansıtıyor.

12. Yeni Belgrad (Nova Grad)

Belgrad Yeni Belgrad (Nova Grad)

Belgrad gezilecek yerler listemizin sonlarına yaklaşırken Yeni Belgrad‘dan bahsetmemek olmaz. Tuna ve Sava nehirlerinin kesiştiği bir yer olan Belgrad’da şehrin her yerinde nehre rastlamak mümkün. Sava Nehri, şehri ikiye ayırıyor. Tarihi merkeze “Stari Grad”, yeni yerleşim bölgesine ise “Nova Grad” deniliyor. Nova Grad, alışveriş merkezlerinin olduğu bölüm.

13. Taş Meydan (Tasmajdan)

Belgrad Taş Meydan (Tasmajdan)

Eskiden yapılan binaların taşları bu meydandan çıkarıldığı için adına “Taş Meydan” denilmiş olan bölgede St Mark Kilisesi yanı sıra parklar, oteller ve restoranlar yer alıyor. Şehrin en büyük parkı olan bu bölgede keyifle gezmeyi listenize eklemeyi unutmayın.

14. Usce Parkı

Belgrad Usce Parkı

Birçok konsere ev sahipliği yapan, alışveriş yapılabilecek, aynı zamanda otellerin de yer aldığı Usce, Yeni Belgrad’da yer alıyor. Nehrin kenarında yer alan büyük Usce Parkı’nda yeşillikler ortasında spor yapanlara siz de katılabilirsiniz.

15. Avala Kulesi

Belgrad Avala Kulesi (Avala Tower)

Belgrad gezilecek yerler listemizin sonunda yer alan Avala Kulesi, şehrin simge yapılarından biri. Şehrin 16 kilometre uzağında yer alan bu ünlü kuleye çıkarak gezinizi panoramik bir Belgrad manzarası eşliğinde tamamlayabilirsiniz. 1999 yılında Yugoslavya’nın bombalanması sırasında yıkılan kule 2010’da yeniden açıldı. Şu anda Balkanların en yüksek kulesi olan Avala 205 metreden seyir imkanı sunuyor.

Belgrad’da nerede kalınır?

Eğer Belgrad seyahatinizde konaklama yapacağınız otelinizi kendiniz ayarlayacaksanız 4 yıldızlı; Courtyard by MarriottZepter HotelHotel MoskvaHotel Nevski ve Radisson Blu Old Mill Belgrade adlı otellere göz atabilirsiniz. Adı geçen tüm bu oteller Belgrad’da en yüksek ziyaretçi değerlendirme puanına sahip tesislerden bazıları. Otellerin hepsi merkezi konumda yer alıyor ve yüksek fiyat/performans oranlarına sahip. Bunlar dışında Belgrad’da konaklama hakkında genel bilgileri Belgrad’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Courtyard by Marriott Belgrade City Center
4 yıldızlı Courtyard by Marriott Belgrade City Center, şehirde konaklama yapabileceğiniz güzel tesislerden.

Belgrad gezilecek yerler konusu kısaca bu şekilde. Şehirle ilgili genel bilgileri Belgrad Gezi Rehberi başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz. Belgrad gezilecek yerler yazısı boyunca şehirde mutlaka görmeniz gereken en önemli yerler hakkında bilgiler ve fotoğraflar paylaştım. Umarım bu yazı Belgrad seyahatiniz öncesinde sizin için faydalı bir kaynak olur. İyi tatiller!

PAYLAŞ
Yurt içi & yurt dışı birbirinden güzel seyahat destinasyonları hakkında pratik ve eğlenceli bilgiler...

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın