Belgrad Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 15 Nokta)

Belgrad’da nereler gezilir? Belgrad gezilecek yerler listesine nereleri yazmalı? Sırbistan‘ın yerel dildeki adı “Beyaz Şehir” olan başkenti Belgrad, gerek kültürü gerekse de tarihi birikimi ile Avrupa’nın en özel destinasyonları arasında gösteriliyor.

Konumu nedeniyle tarihi boyunca savaşlardan ve yıkımlardan payını fazlasıyla alan şehir, yaşadığı tüm olumsuzluklara rağmen kendisine özgünlük kazandıran birçok yapısını korumayı başarmış.

Sırbistan’ın başkenti, Eski Şehir (Stari Grad) ve Yeni Şehir (Novi Grad) olmak üzere iki ana bölgeye ayrılmış. Turistik mekânların tamamı kentin tarihi kısmında yer alıyor. Yeni Belgrad ise alışveriş merkezleri ve gökdelenleri ile kentin modern yüzünü temsil ediyor.

Hazırladığım Belgrad gezilecek yerler listesinde Sava ve Tuna nehirleri arasına kurulu kentte tatil yaparken ziyaret etmek isteyebileceğiniz bu yapıların en önemlilerini sizler için sıraladım. Rehber boyunca çok önemli bilgiler paylaşacağım ama öncesinde şu konulara dikkat;

Nerede kalınır? Knez Mihailova Caddesi, Cumhuriyet Meydanı çevresi ile Skadarlija bölgesi şehirde konaklama için en uygun yerler. Detaylı bilgileri Belgrad’da nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

Otel tavsiyeleri: Belgrad’da yer alan en popüler otellerden bazıları: 3★ Belgrade Inn Garni Hotel, 4★ Mama Shelter Belgrade, 5★ Hotel Metropol Palace.

Yapılacak şeyler: Şehirdeki en popüler turlardan bazılarına gezi öncesinde kayıt olarak rahat edebilirsiniz: Belgrad: Rehberli Yürüyüş Turu ve Belgrad: Nikola Tesla Havaalanı özel transfer adlı turlara mutlaka göz atın.

Belgrad’da yapılması gereken şeylerle ilgili detaylı listeyi Belgrad’da ne yapılır? başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Belgrad Gezilecek Yerler Listesi

Belgrad gezilecek yerler konum bilgileri
Belgrad gezilecek yerler haritası. Görsele tıklayarak büyütebilirsiniz. Google Maps’te açmak için tıklayın.

Belgrad’da gezip görülmesi gereken yerler:

 1. Kalemegdan
 2. Knez Mihailova Caddesi
 3. Skadarlija
 4. Aziz Sava Katedrali
 5. Ada Ciganlija
 6. Cumhuriyet Meydanı
 7. Nikola Tesla Müzesi
 8. Zemun Bölgesi
 9. Sırbistan Ulusal Müzesi
 10. Aziz Mark Kilisesi
 11. Taş Meydan (Tasmajdan)
 12. Gardoš Kulesi
 13. Avala Kulesi (Avala Tower)
 14. Savamala
 15. Yeni Belgrad (Nova Grad)

1. Kalemegdan

Kalemegdan Belgrad görülecek yerler

Tarihi öneminden dolayı birçok gezgin gibi siz de Belgrad gezilecek yerler listenizin ilk sırasına Kalemegdan‘ı yazabilirsininiz.

Osmanlı’nın kente hâkim olduğu 1521 yılından beri adı değişmeyen kalenin bulunduğu alanda ilk yerleşim Kelt kökenli bir kabile tarafından M.Ö. 3. yüzyılda kurulmuş.

Farklı dönemlerdeki kapsamlı yenileme çalışmaları sonucunda günümüzdeki görünümünü kazanan askeri yapı, Roma İmparatorluğu’nun bölgeyi egemenliği altında tuttuğu zamanlarda ise kuzeydeki kabilelerin saldırılarına karşı kuvvetlendirilen önemli bir savunma üssü haline gelmiş.

Altında Atilla’nın mezarının bulunduğuna inanılan kale 53 hektarlık alanı içerisindeki parkları, tarihi yapıları ve anıtlarıyla kentin en çok ziyaret edilen cazibe noktası konumunda yer alıyor.

Konuklarına Sava ve Tuna nehirleri ile Yeni Belgrad’ın eşsiz manzarasını sunan askeri yapının çevresini saran yeşil alanda askeri müze, hayvanat bahçesi, sanat merkezi, şehir enstitüsü bulunuyor.

Kalenin iç kısmına girdiğinizdeyse Saat Kulesi, Büyük Cephanelik, Roma Kuyusu ve Nebojsa Kulesi’ni ziyarete öncelik verebilirsiniz.

 Tur Tavsiyesi:  Belgrad’ı dilerseniz rehberli turlar ile de gezebilirsiniz, tıklayın: Belgrad Şehir Turu: Minibüs tarafından Panoramik Tur

 • Ziyaret Saatleri: 11.00-19.00
 • Web Sitesi: beogradskatvrdjava.co.rs

2. Knez Mihailova Caddesi

Belgrad'da görülmesi gereken yerler Knez Mihailova

Kalemegdan’dan ayrıldıktan sonra kent merkezine uzanan Knez Mihailova Caddesi‘ne gidip hem hareketli kent yaşamını gözlemleme hem de barındırdığı fırsatları değerlendirerek keyifli zaman geçirme fırsatı bulabilirsiniz.

Etrafındaki yerleşim ve içeriği nedeniyle İstiklal Caddesi’nin eski halini anımsatan bir kilometre uzunluğundaki Knez Mihailova’nın geçmişi kentin Roma hâkimiyetinde olduğu döneme kadar uzanıyor.

Sırbistan Prensi III. Mihailov’un adıyla anılan cadde, 20. yüzyılın başında Vlada Mitić’in ilk mağazayı açmasından bu yana kentin alışveriş konusunda kalbi sayılıyor. Hatta kentin en prestijli AVM’lerinden biri olan Rajićeva Shopping Mall bu cadde üzerinde faaliyetlerini sürdürüyor.

Gezginlerin yerel mutfak kültürünü tanımalarına, keyifli zaman geçirmelerine imkân veren restoran ve kafelerin sıralandığı caddede ayrıca 19. yüzyıl sonlarında inşa edilmiş mimari harikası birçok yapıyı görebilirsiniz.

Srpska Kruna Hotel, Sırbistan Bilim ve Sanat Akademisi, Nikola Spasić Pasajı ve kent tarihinde önemli yere sahip birçok şahsiyete ait mülkler göze hoş gelen mimari ayrıntılarıyla caddenin görünümünü bir hayli zenginleştiriyor.

 Otel Tavsiyesi:  Eğer şehrin bu hareketli alışveriş caddesi yakınlarında konaklamak isterseniz 4 yıldızlı Belgrade Art Hotel‘e göz atabilirsiniz.

3. Skadarlija

Belgrad gezisi Skadarlija bölgesi

Belgrad’ın Eski Şehir bölgesinde yer alan ve Bohem yaşam tarzının merkezi konumundaki Skadarlija‘nın tarih sahnesine çıkışı, 1830 yılında kentin bu kesimine yerleşen Çingeneler sayesinde olmuş.

1854’deki yenileme çalışmaları sonucunda derme çatma çadırlarla kaplı bir alandan daha modern görünümlü bir yerleşim bölgesi haline gelen caddeyi gezginler daha çok yerel müzik kültürünü tanımak, Sırp mutfağının özgün lezzetlerinin tadına bakmak ve sanat galerilerinde sergilenen çalışmaları incelemek için ziyaret ediyor.

400 metre uzunluğundaki cadde, 7/24 hareketli atmosferi ve Arnavut kaldırımı kaplı, rengârenk çiçeklerle süslü sokaklarıyla ilgi çekici bir görünüm oluşturuyor. Dilerseniz tüm gününüzü bu sokaklarda gizli kalmış kültürel zenginlikleri keşfetmeye ayırabilirsiniz.

Eğer keyifli bir akşam yemeği deneyimi yaşamak isterseniz yerel dilde “Kafana” ismiyle anılan restoranlardan birine oturabilirsiniz. Taze çiftlik ürünlerinden satın almak istediğinizdeyse caddenin sonundaki pazara uğrayabilirsiniz.

 Otel Tavsiyesi:  Bölgede yer alan 3 yıldızlı Belgrade Inn Garni Hotel, şehirde konaklama için tercih edebileceğiniz en güzel tesislerden.

4. Aziz Sava Katedrali (Church of Saint Sava)

Aziz Sava Katedrali Belgrad görülecek yerler

Yapımına 1935 yılında başlanan Aziz Sava Katedrali‘nin tamamlandığında Balkanlar’daki türdeşlerinin en büyüğü olacağı söyleniyor.

Çeşitli siyasi olaylar ve yaşanan savaşlar, Sırp Ortodoks Kilisesi’nin kurucusu Aziz Sava’nın adıyla anılan dini yapının inşa sürecinin günümüze kadar uzamasına neden olmuş.

Mimari görünümüyle Ayasofya’yı anımsatan katedral, özellikle II. Dünya Savaşı sırasında gerçekleşen Nazi bombardımanında neredeyse tamamen yıkılmış.

Slavija Meydanı’na yakın konumdaki katedralin projesi, Vojislav Zadina’nın yardımıyla Aleksandar Deroko ve Bogdan Nestorović tarafından çizilmiş.

Sırp Ortodoks Kilisesi’nin kuruluşunun 800. yıldönümü olan 2019’da inşasının bitirilmesi planlanan dini yapının iç kısmında Saint Sava’nın etkileyici görünüme sahip mezarını görebilirsiniz.

Mekâna girdiğinizde iç mimarisine göz alıcı güzellik katan mozaikleri de incelemenizi tavsiye ederim.

 • Adres: Krušedolska 2a, Beograd
 • Ziyaret Saatleri: 07.00-19.00

5. Ada Ciganlija

Ada Ciganlija Belgrad gezilecek yerler

Kent merkezine 4 kilometre uzaklıktaki Ada Ciganlija, tatil günlerini sakin ve huzur dolu geçirmek isteyenlerin Belgrad gezilecek yerler listelerine dâhil edebilecekleri cazibe merkezlerinin başında geliyor.

Meşe ve karaağaç ormanları ile kaplı oluşu, farklı hayvan türlerine ev sahipliği yapması nedeniyle Sava Nehri kıyısındaki yarımada adeta bir vahayı andırıyor.

Zaten yerel halk hem içeriği hem de sunduğu olanaklar nedeniyle kentin bu bölgesini resmi adından çok “Belgrad’ın deniz kıyısı” yakıştırması ile anıyor.

2,7 kilometrekarelik alana sahip bölge, özellikle yaz aylarında yoğun ilgi görüyor. Sezon içerisinde günlük 100 binin üzerinde ziyaretçi ağırlayan yarımadaya gittiğinizde dilerseniz tüm vaktinizi bakımlı plajlarından birinde geçirebilirsiniz.

Plajda dilerseniz su sporları seçeneklerini değerlendirerek gününüzü daha eğlenceli hale getirebilir veya kumsala uzanıp dinlenerek tatil sonrası için enerji toplayabilirsiniz.

Hatta Eski Hamam tarafına giderseniz ressamların ve heykeltıraşların çalışmalarını inceleyebilirsiniz. Eğer Ada Ciganlija’ya benzer özelliklere sahip başka yerleri ziyaret etmek isterseniz, gezi rotanıza Ada Huja ve Ada Medjica’yı ekleyebilirsiniz.

6. Cumhuriyet Meydanı

Belgrad gezilecek yerler Belgrad Cumhuriyet Meydanı

İkonik Skadarlija Caddesi’nin başlangıcında yer alan Cumhuriyet Meydanı, Eski Şehir’in merkezi sayılıyor.

Kentin ana arterlerinden biri olan Kolarćeva’yı motorlu taşıtlara kapalı olduğu için yayalara güvenli ortam sunan Khez Mihailova’ya bağlayan meydan, sosyal olanaklarının zenginliği kadar tarihi dokusuyla da dikkat çekiyor.

Kent gezisi sırasında mola vermek için tercih edebileceğiniz kafelere ev sahipliği yapan alanın etrafında bulunan tarihi yapıların başında Ulusal Tiyatro geliyor.

Tiyatro binasını ziyaret ettikten sonra rotanızı Mihailo Obrenović Anıtı ile Ulusal Müze’ye çevirebilirsiniz. 19. yüzyılda bu iki yapının arasında İstanbul Kapısı yer alıyormuş.

Meydanda ayrıca 4 ihtişamlı çeşme bulunuyor. Bunlar arasından en yoğun ilgiyi Belgrad Kültür Merkezi önündekiler görüyor.

 Otel Tavsiyesi:  4 yıldızlı Courtyard by Marriott Belgrade City Center, şehirde konaklama için oldukça güzel bir seçenek. Otel meydanın hemen köşesinde yer alıyor.

7. Nikola Tesla Müzesi

Belgrad gezilecek yerler Nikola Tesla Museum

Alternatif akımın mucidi, Sırp asıllı bilim insanına adanan Nikola Tesla Müzesi, 1952 yılında Yugoslavya Hükümeti’nin emri doğrultusunda kurulmuş.

1927’de Dragiša Brašovan’ın tasarımlarına bağlı kalınarak Krunska Caddesi üzerinde inşa edilen bir köşkte faaliyetlerini sürdüren kültürel tesiste tamamı Tesla’nın çalışmalarını ve hayatını anlatan 160 binin üzerinde orijinal doküman, 2 binden fazla kitap ve dergi ile çok sayıda fotoğraf, çizim, plan, alet sergileniyor.

Müzede inceleme fırsatı yakalayabileceğiniz tüm eşyalar ve teknik dokümanlar, Tesla’nın vasiyeti doğrultusunda tek yasal varisi olan yeğeni Sava Kosanovic’in gözetiminde Amerika Birleşik Devletleri’nden getirilmiş.

Bilim insanının teknolojiye olan katkılarını vurgulamak adına müzede bu koleksiyona ek olarak interaktif gösterimler de yapılıyor. Bilgisayar destekli oluşturulan bu gösterimleri izleyerek Tesla’nın buluşları hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 • Adres: Krunska 51, Beograd
 • Ziyaret Saatleri: 09.45-20.00
 • Giriş Ücreti: 500 RSD
 • Web Sitesi: nikolateslamuseum.org/en/

8. Zemun Bölgesi

Belgrad görülecek şeyler zemun bölgesi

1934 yılına kadar bağımsız bir yerleşim statüsünde olan Zemun, günümüzde sınırları içerisinde barındırdığı kültürel ve tarihi yapılarla Belgrad’ın en popüler bölgeleri arasında gösteriliyor.

Neolitik Çağ’dan bu yana çeşitli topluluklar tarafından yerleşim alanı olarak kullanılan Zemun Bölgesi, Kelt ve Roma medeniyetlerinin yanı sıra Baden, Bosut kültürlerinden de izler taşıyor.

Bölgeye gündüz saatlerinde giderseniz nehir kenarında yürüyerek veya cazibe noktalarını ziyaret ederek keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Zemun’un ulusal tiyatrosu statüsündeki Madlenianum, yerleşimin karanlık geçmişine ışık tutan Eski Hava Üssü ve günümüzde restoran olarak hizmet veren Sinagog bölgede ziyaret edebileceğiniz yerlerin başında geliyor.

Eğer nehir kıyısında yürümek sizi tatmin etmezse rehberli tekne ya da bisiklet turlarına katılabilirsiniz. Gün batımına doğru Gadoš Tepesi’ne çıkıp eşsiz manzaranın tadını çıkartabilirsiniz.

Tabii tüm bu aktivitelerin arasında acıktığınızı hissederseniz nehir kenarındaki restoranlardan birini tercih edebilirsiniz. Zemun’a akşam gidenleri ise hareketli bir gece hayatı bekliyor.

9. Sırbistan Ulusal Müzesi

Belgrad'da gezilecek yerler sirbistan ulusal müzesi

Yugoslavya döneminde yetişmiş birçok ressama ait eserlere ek olarak Avrupa’nın farklı ülkelerinden ünü tüm dünyaya yayılmış isimlerin çalışmalarını inceleme fırsatı bulacağınız Sırbistan Ulusal Müzesi, dönemin eğitim bakanı Jovan Sterija Popović’in emri doğrultusunda 1844 yılında kurulmuş.

İlk başlarda Belgrad’ın en dikkat çekici yapılarından biri olan Miša Anastasijević’e ait konutta konuklarını ağırlayan müze, günümüzde faaliyetlerini sürdürdüğü binasına 1950 yılında taşınmış.

Ülkenin en eski müzesi olma özelliğini taşıyan kültürel tesis, 2003-2018 yılları arasında kapsamlı bir yenileme çalışmasına alınmış.

Ana girişi Cumhuriyet Meydanı’na bakan müzede sergilenen 34 koleksiyon 4 ana kategoriye ayrılmış durumda. Arkeoloji kategorisi altında gösterimi gerçekleştirilen eserler arasında Vinča, Antik Roma, Antik Yunan, Kelt ve Mısır kökenli objeler bulunuyor.

Kültürel tesisin Nümismatik bölümü 300 binin üzerinde metal para, madalya, yüzük ve mührü bünyesinde barındırırken Orta Çağ koleksiyonu döneme ait tarihi öneme sahip çeşitli nesnelerden oluşuyor.

Müzenin en önemli bölümü sayılan sanat koleksiyonuna zaman ayırırsanız Bosch, Flanders, Rubens, Monet, Picasso gibi isimlere ait çalışmaları yakından görebilirsiniz. Ayrıca Miroslav İncili de bu bölümde sergileniyor.

 • Adres: Trg republike 1а, Beograd
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-18.00
 • Giriş Ücreti: 300 RSD
 • Web Sitesi: narodnimuzej.rs

10. Aziz Mark Kilisesi (St. Mark’s Church)

St Mark Church Belgrad'da gezilecek yerler

Krstić Kardeşler gözetiminde Sırp-Bizans stili mimariyle 1931-1940 yılları arasında inşa edilen Aziz Mark Kilisesi, Belgrad gezilecek yerler listesinde sizlere ziyaret etmenizi önereceğim son dini yapı.

Taş Meydan’da yer alan kilisenin yapım sürecine, kent nüfusunun artması nedeniyle başlanmış. Dini yapının inşası için Aziz Mark’ın mezarının bulunduğu ahşap bir kilisenin hemen yan tarafındaki alan seçilmiş.

1835 yılından bu yana faaliyette olan bu küçük eski kiliseyse 1941’deki Nazi bombardımanı sırasında ağır hasar görerek kullanılamaz duruma gelmiş.

Dış mimarisindeki ayrıntılarla dikkat çeken yapının içerisine girdiğinizde değerli dini objelerden oluşan zengin bir koleksiyona sahip kilise hazinesini görme imkânına sahip olabilirsiniz.

İmparator Stefan Dušan’ın mermerden yapılma mezarının bulunduğu kilisede ayrıca Stefan Lazarević’e adanan sunak ile ikonostasis de bir hayli ilgi görüyor.

 • Adres: Bulevar kralja Aleksandra 17, Beograd
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-17.00
 • Web Sitesi: crkvasvetogmarka.rs

11. Taş Meydan (Tasmajdan)

Tasmajdan Belgrad'da görülmesi gereken yerler

Hazır Aziz Mark Kilisesi’ni anlatmışken Taş Meydan hakkında da sizlere detaylı bilgi vermek istiyorum.

Meydanın bulunduğu alan, Roma döneminde şehrin inşası için gerekli taşların çıkartıldığı bir ocakmış. Bu nedenden dolayı Osmanlı’nın kente hâkim olduğu dönemden itibaren alan şimdiki ismiyle anılmaya başlanmış.

Belgrad’da yaşayan Sırplar özgürlükleri için Osmanlı yönetimine karşı ayaklandıklarında kamplarını buraya kurmuşlar. Bu ayaklanma sonucunda elde edilen özerklik ile ilgili duyuru da meydanın doğusunda yer alan bölümde okunmuş.

Terazije’ye sadece 600 metre uzaklıktaki meydanda Aziz Mark’a adanmış dini yapının dışında Ortodokslar tarafından kullanılan daha küçük boyutlu kiliseyi de ziyaret edebilirsiniz.

İçerisinde bir stadyum ve çok sayıda yüzme havuzu barındıran kapsamlı spor kompleksine ev sahipliği yapan alanın altında bulunan tüneller ve mağaralar ise ne yazık ki halen daha ziyarete kapalı tutuluyor.

12. Gardoš Kulesi

gardos tower Belgrad gezilecek yerler

Zemun Bölgesi’ni dolaşırken ziyaret etme fırsatı bulabileceğiniz Gardoš Kulesi, Macarlar’ın Pannonian Ovası’na yerleşmelerinin bininci yılını kutlamak amacıyla 1896 yılında inşa edilmiş.

Kule aynı zamanda Osmanlı’ya karşı verilen özgürlük mücadelesine önderlik eden Janko Sibinjanin anısına dikilen 4 milenyum kulesinden biriymiş.

Bir Orta Çağ kalesinin kalıntılarının üzerine 15 günde inşa edilen anıtsal yapı, uzun süre boyunca yangınları ve düşman hareketlerini gözlemek için kullanılmış.

Gardoš Tepesi’nde yer alan kule günümüzde ise kültürel miras olarak koruma altında tutuluyor. Grobljanska’ya 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kulede ayrıca sanat koleksiyonları sergileniyor. Burada sergilenen koleksiyonları inceledikten sonra büyüleyici güzellikteki manzarayı seyretmeye odaklanabilirsiniz.

 • Ziyaret Saatleri: 10.00-20.00
 • Giriş Ücreti: 200 RSD
 • Web Sitesi: kulanagardosu.com/sr/kula_gardos

13. Avala Kulesi (Avala Tower)

avala kulesi Belgrad görülecek şeyler

Şehir merkezinden 16 kilometre uzaklıktaki Avala Kulesi, ilk olarak 1961-1965 yılları arasında inşa edilmiş. Ancak tasarımı Ugylješa Bogunović ve Slobodan Janjić tarafından yapılan, 202,8 metre yüksekliğe sahip bu ikonik yapı, 1999 yılında gerçekleşen NATO bombardımanı sırasında yıkılmış.

Zirvesinde yükseldiği dağın adını alan günümüzdeki kulenin yapımına ise eski yapının bulunduğu aynı alana 2006 yılında başlanmış. Tıpkı ilk kule gibi üçlü ayak üzerinde yükselen yapı, 2009’da tamamlanarak hizmet vermeye başlamış.

204,68 metre yüksekliğindeki yeni Avala Kulesi’nin bünyesinde bir restoran, sergi alanı, hediyelik eşya dükkânı ve spor sahaları bulunuyor.

Üst kısmından Belgrad’ın nefes kesen manzarasını izleyip bol bol fotoğraf çekebileceğiniz kulenin hemen yakınındaysa “İsimsiz Kahramanlar Anıtı” yer alıyor.

Ivan Meštrović’in imzasını taşıyan anıt, I. Dünya Savaşı kurbanlarının anısına inşa edilmiş. Kulenin ve anıtın bulunduğu alana, Voždovac’tan kalkan 400 numaralı otobüse binerek kolayca ulaşabilirsiniz.

 • Ziyaret Saatleri: 09.00-20.00
 • Giriş Ücreti: 300 RSD
 • Web Sitesi: avalskitoranj.rs/?lang=en

14. Savamala

Savamala bölgesi Belgrad'da görülmesi gereken yerler

Sokak sanatına ve gece hayatına ilgi duyan gezginlerin akın ettikleri Savamala, Kalemegdan ile Kosancicev Venac arasındaki alanı kaplıyor.

Sava Nehri kıyısındaki yerleşim bölgesi, kentin Avusturya işgali altında olduğu 1717-1740 yılları arasında kurulmuş. Osmanlı yönetimine karşı ilk ayaklanma, Sava Mahallesi’nde baş göstermiş. 19. yüzyılın ortalarına doğru Prens Miloš Obrenović, bölgedeki düzensiz yapılaşmaya son vermiş.

İlerleyen yıllardaysa bölge önemli bir liman yerleşimi olarak kalburüstü Belgradlılar’ı kendisine çekmiş. I.Dünya Savaşı sonrasında bölge yavaş yavaş önemini yitirmeye başlamış. Tuna Limanı açılınca da mahalle tam anlamıyla kaderine terk edilmiş.

Salaş görünümlü yerleşimin nehir kenarındaki kısmında 2 binden fazla yüzen bar, restoran ve gece kulübü ve restoran faaliyet gösteriyor.

Bölge, Türk kahvesi bulabileceğiniz en iyi yerlerden biri aynı zamanda. Yalnız Savamala son yıllarda kentsel dönüşüm projelerinin merkezinde yer alıyor. Bu nedenle kendine özgü atmosferini kaybetmeden önce bölgeyi mutlaka görmenizi tavsiye ederim.

15. Yeni Belgrad (Nova Grad)

Nova Grad Belgrad gezilecek yerler

Savamala’da zaman geçirdikten sonra Savski Most Köprüsü aracılığıyla karşıya geçip Yeni Belgrad‘a ya da yerel dildeki adıyla Nova Grad’a ulaşabilirsiniz.

Bölge özellikle alışveriş tutkunu gezginlerin Belgrad gezilecek yerler listelerinin vazgeçilmezi konumunda. Çünkü kentin bu kesiminde modern alışveriş merkezleri ile dünya çapında ünlü markalara ait mağazalar faaliyet gösteriyor.

Ušće Shopping Center ve Delta City, Yeni Belgrad denildiğinde akla ilk gelen alışveriş merkezleri oluyor.

Alışveriş yapmak dışında Nova Grad’da zaman geçirirken nehir kenarında uzun yürüyüşlere çıkabilir, parklarda oturup yerel halkın gündelik yaşam ritüellerini gözlemleyebilirsiniz. Nehir kenarı Zemun’dan sonra kent manzarasını fotoğraflamak için en ideal noktalardan biri olarak gösteriliyor.

Belgrad’da Gezilecek Diğer Yerler

Belgrad turu Museum of Yugoslav History

Belgrad seyahatinizde zaman kısıtlamanız yoksa, Belgrad gezilecek yerler listenize şu yerleri de ekleyebilirsiniz;

 • Museum of Yugoslav History
 • Museum of Contemporary Art
 • Etnografya Müzesi
 • Bayraklı Camii
 • Askeri Müze
 • House of Flowers
 • Belgrad Sarayı
 • Belgrad Ulusal Tiyatrosu
 • Belgrade Modern Art Museum
 • Eski Saray
 • Kalenić Pijac
 • National Museum of Serbia
 • Nikola Pašić Meydanı
 • Parlemento Binası
 • St. Petka’s Chapel
 • Terazije Meydanı
 • Usce Parkı
 • Yeni Saray
 • Branko Köprüsü
 • National Theatre

Belgrad’da Nerede Kalınır?

Belgrad'da nerede kalınır
4 yıldızlı Courtyard by Marriott Belgrade City Center, şehirde konaklama yapabileceğiniz güzel tesislerden. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Belgrad’da nerede kalınır? yazımda detaylıca anlattığım gibi Belgrad’da konaklama yapabileceğiniz en güzel bölgeler: Knez Mihailova Caddesi, Cumhuriyet Meydanı çevresi ile Skadarlija bölgesi.

Eğer Belgrad seyahatinizde konaklama yapacağınız otelinizi kendiniz ayarlayacaksanız 4 yıldızlı; Courtyard by MarriottZepter HotelHotel MoskvaHotel Nevski ve Radisson Blu Old Mill Belgrade adlı otellere göz atabilirsiniz.

Adı geçen tüm bu oteller Belgrad’da en yüksek ziyaretçi değerlendirme puanına sahip tesislerden bazıları.

Otellerin hepsi merkezi konumda yer alıyor ve yüksek fiyat/performans oranlarına sahip. Bunlar dışında Belgrad’da konaklama hakkında genel bilgileri Belgrad’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Belgrad gezilecek yerler yazısı boyunca şehirde yer alan ve gezip görmeniz gereken tüm önemli yerler hakkında bilgiler vermeye çalıştım.

Belgrad seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olabilecek diğer tüm bilgileri şu yazılarda bulabilirsiniz;

“Belgrad Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 15 Nokta)” üzerine 8 yorum

 1. İlk kez Milano için tavsiyelerinize bakmıştım ve sonrasında hep nereye gidersem gideyim gezip gördüm e girip bakıyorum artık. Belgrade planım için de en güzel anlatımlı bolca seçenekli tavsiye sizin sayfanızda buldum. Emeğinize sağlık.

  Yanıtla
  • İlginiz ve güzel yorumlarınız için çok teşekkür ederim Nur Hanım. Sevdiklerinizle birlikte sağlık, mutluluk ve seyahat dolu bir ömür geçirmenizi dilerim. Sevgiler

   Yanıtla

Yorum yapın