Belgrad Ormanı nerede

Belgrad Ormanı, İstanbul’un yanı başında bulunan ormanlık bir alandır. Adını burada bulunan Belgrad Köyü’nden ve Kanuni Sultan Süleyman’ın 1521’de Belgrad’ı almasının ardından buraya getirdiği göçmenlerden almaktadır. Belgrad seferi sonrasında buraya yerleştirilen göçmenler daha sonra su kaynaklarını ve ormanı kirlettikleri gerekçesiyle burada çıkarılmıştır.

Kent merkezinden uzakta doğal bir ortamda vakit geçirmek isteyenlerin favori mekanı olan ve Çatalca Yarımadası’nda bulunan Belgrad Ormanı’nda çam, meşe, kayın, kestane ve kavak ağaçlarının yanı sıra birçok farklı bitki türü görülebilir. İklimler arası bir noktada bulunması nedeniyle bitki çeşitliliği oldukça fazladır. Ayrıca içerisinde binlerce memeli, sürüngen, kuş ve hayvan türü yaşamaktadır.

İçerisinde bulunan park, özellikle hafta sonları çok kalabalık olmaktadır. Bahçeköy Kapısı’ndan girdikten sonra yaklaşık yarım saat yürüyüp bu parka ulaşabilirsiniz. Burada bin yıldan fazla süre şehre su taşıyan bent ve su kemerlerinin kalıntılarını görebilirsiniz. Bu bentlerden en eskisi Bizans döneminden kalma Büyük Bent’tir.

İstanbul gezilecek yerler listemizdeki en güzel yeşil alanlardan olan orman, 1956 yılından beri İstanbul Orman Müdürlüğü denetimindedir ve park ve mesire yeri olarak kullanılmaktadır. Belgrad Ormanı’nda 11 tane mesire yeri bulunmaktadır. Bunlardan en bilineni ve popüler olanı yaklaşık 200 bin metrekarelik bir alanı kaplayan Fatih Rıfkı Atay mesire yeridir.

Belgrad Ormanı Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Sarıyer Köyü, Belgrad Ormanı  Ana Girişi, 34450 Bahçeköy Merkez Mah. İstanbul
  • Ulaşım: Ormana toplu taşıma ile gelecekseniz Bahçeköy Kapısı’nı tercih etmelisiniz. Buraya Taksim’den 42T, Sarıyer’den 42HM, 4. Levent’ten 42 numaralı otobüslerden biriyle gelebilirsiniz.
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

1 Yorum

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın