haftas sonu vizesiz belgrad seyahati

Balkanlar’ın gezilecek yerler açısından en zengin kentlerinden biri olan Belgrad, yaklaşık 1,5 saat süren uçak yolculuğu mesafesinde olması sebebiyle hızlı hafta sonu turlarının da ideal adreslerinden biri. Ki dikkatli yapılmış bir programla iki günde çok rahat gezilebilir. 

2 Günde Belgrad Turu yazısında sizlere bunun için çeşitli programlar vermeye, bu arada da şehirdeki görmeye değer yerlerden bahsetmeye çalışacağım. Siz biletinizi alın yeter…

2 Günde Belgrad Turu Öncesi

2 günde vizesiz belgrad turu

Kısa ve –görece- hızlı bir tur yapacağınız için Belgrad’ı gitmeden önce tanımaya başlamakta fayda var. Aslında sadece şehirdeki turistik yerleri görmekle yetinmiyor, kentin tarihini, kültürel hayatını, sosyoekonomik durumu gibi detayları da merak ediyorsanız, ki bana göre bir şehri asıl tanıtan biraz da bu detaylar, gitmeden önce Belgrad hakkında okumak, bu şehirle ilgili veya en azından Belgrad’da geçen filmler izlemek hem keyifli hem de son derece öğretici.

Bu açıdan bakıldığında araştırmacı gezginlere 2 Günde Belgrad Turu yapmadan önce, keyif de alabilecekleri birkaç tavsiye vermek istiyorum.

2013 yapımı Circles isimli film küçük bir Sırp çocuğu olan Srdjan Aleksic’in Bosnalı askerler tarafından öldürülmesinin ardından bu olayla bağlantılı üç farklı hikayeyi anlatıyor. Dolayısıyla bu film gerçek bir hikayeden yola çıktığı için hem Yugoslav Savaşı hem de Sırbistan’a dair daha gerçekçi bilgiler edinmenize yardımcı olacak.

Bunun dışında ünlü Sırp yönetmen Emir Kustarica’nın Underground ve Black Cat, White Cat isimli filmleri de Sırbistan’ı merkez alması dolayısıyla Belgrad turu öncesini izlemenizi önereceğim, ülkenin günlük hayatına dair detaylarla dolu olan ve kültürü çok daha iyi anlamanıza yardımcı olacak filmlerden.

Belgrad Gezilecek Yerler Listesi

hafta sonu belgrad turu gezilecek yerler
Knez Mihailova Caddesi

2 Günde Belgrad Turu yazısının başlarında da belirttiğim gibi şehri bu sürede doya doya gezebilirsiniz. Bunu iç içe geçmiş üç halka olarak düşünecek olursak;

Merkezde Cumhuriyet Meydanı, Knez Mihailova Caddesi, Kalemegdan kompleksi ve Skadarlija isimli bohem sokak yer alıyor.

Ki bunlar arasında birbirine en uzak olan iki nokta Kalemegdan ile Skadarlija ve bunların arasındaki mesafe bile 25 – 30 dakikada yürünebilir. Merkezde yer alan tüm bu turistik yerleri gezmeniz, zaman zaman durup mola vermeniz, bir kahve içmeniz halinde bile 1 günden biraz daha az sürecektir.

belgrad turu boyunca görülmesi gereken yerler

Bu merkez çemberin biraz dışına çıktığınızda; Nikola Tesla Müzesi, Sırbistan Ulusal Müzesi, Aziz Mark Kilisesi (St. Mark’s Church) ve Aziz Sava Kilisesi (St. Sava Church) görmeye değer yapılardan.

Bu kilise ve müzelerin hepsine girmek ister misiniz o size kalmış ama en azından dışarıdan görmenizi öneririm. İçini de mutlaka ziyaret edin dediğim tek yer ise Tesla’nın hayatını anlatan dökümanların, bazı çalışmalarının taslaklarının yer aldığı Tesla Müzesi. Aydınlığımızın mucidine saygılarımızı sunmadan dönmek olmaz, değil mi?

tesla müzesi belgrad tatili
Tesla Müzesi, Belgrad

2 Günde Belgrad Turu içerisinde bahsettiğim tüm bu yerleri gezmeniz 1,5 gün civarında sürecektir. Dolayısıyla biraz daha uzaklaşmak için hala yarım gününüz olacak.

Bunun için alternatifleriniz ise; yaz aylarında Ada Ciganlija veya şehrin Yeni Belgrad kısmında, nehir kıyısında yer alan Zemun Bölgesi.

belgrad turu Ada Ciganlija
Ada Ciganlija, Belgrad

Aslında her ikisine birden gidebilmek de harika olurdu ancak iki günlük turda, eğer biraz da yavaş ve her yerin tadını çıkararak gezmeyi seviyorsanız bu biraz zor.

Şehir’de gezip görülmesi gereken tüm bu önemli yerler hakkında detaylı bilgi ve fotoğrafları Belgrad gezilecek yerler başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Belgrad’da Ne Yapılır?

belgrad turu sırasında ne yapılmalı

Baştan belirteyim Belgrad özellikle bir aktivite ile ünlü bir şehir değil. Tabii isterseniz şehri bisikletle dolaşabilir veya şehrin biraz güneyinde yer alan Avala Dağı’ndan benzersiz bir Belgrad manzarası izleyebilirsiniz.

Ancak Balkanlar’ın en hareketli başkentlerinden Belgrad’ın özellikle “ucuz” bir şehir olmasından dolayı tercih edildiğini söylemeliyim. Tabii ucuz derken, Euro ve Dolar bu kadar yükselmeden önceydi o. Şimdi ise; diğer yurt dışı alternatiflerine göre daha ucuz demekle yetinmeliyim.

Dolayısıyla Belgrad; hem Balkan kültürünü tanıyabileceğiniz, hem Osmanlı ve Ortodoks geçmişinden kalma tarihi yapıları görebileceğiniz, hem de uygun fiyatlı ve çok lezzetli yemekler tadıp, nehirde yüzen botlardaki restoran ve barlarda veya Skadarlija, Savamala, Cetinjska gibi eğlence odaklı bölgelerde isterseniz gece hayatının da tadını çıkarabileceğiniz bir şehir diyebilirim.

2 Günde Belgrad Turu

hafta sonu vizesiz belgrad gezisi

Belgrad çok kısa (1,5 saat) uçuş mesafesinde olması ve sabah erken saatte gidiş, akşam dönüş uçak seçenekleri olması sebebiyle bir hafta sonunda rahatlıkla gezilebilecek bir konumda. THY‘nin Cumartesi sabah 07:40 uçağıyla gittiğinizde sabah 08:20’de şehre inmiş olur, 09:00 gibi de gezmeye başlayabilirsiniz.

Pazar akşam dönüşünü de 20:20 uçağına almanız şehirde dolu dolu iki gün geçirmeniz yeter. Tabii başka bir havayolu ile gitmeyi tercih ederseniz de benzer bir program yapabilirsiniz.

2 Günde Belgrad Turu yazısında ben aşağıda buna göre bir program vermeye çalışacağım:

Belgrad Turu 1. Gün

simit sarayı belgrad tatili

Sabah 09:00’da Belgrad’ın şehir merkezine vardığınızı düşünerek herhangi bir cafede kahvaltı yapmanızı tavsiye ederim. Aslında yeme içme kültürü açısından kent bizim kültürümüzle çok benzeşiyor o yüzden hangi cafeye giderseniz gidin seveceğiniz bir şey bulabilirsiniz.

Ancak risk almak istemeyenler kentte onlarca şubesi bulunan Simit Sarayı‘nı tercih edebilir. Ben Cumhuriyet Meydanı çevresinde 3 tane gördüm.

Bu sırada Cumhuriyet Meydanı’nı da gördünüz tabii ki. Ardından Knez Mihailova Caddesi‘nden yürüyerek Kalemegdan‘a geçmenizi öneririm.

belgrad gezi rehberi Kalemegdan
Kalemegdan

Kalemegdan içerisindeki ve bahçesindeki her şeyi görmek isteseniz bile en fazla 3 saatte gezebileceğiniz bir kale kompleksi. Daha kısa da sürebilir. Bu arada arka tarafından bahçede, çimlerin üzerinde biraz uzanıp uçak yorgunluğunu atmayı, sonra da Tuna ve Sava Nehirleri’nin kesiştiği yerden kenti seyretmeyi unutmayın.

Knez Mihailova Caddesi belgrad gezisi
Knez Mihailova Caddesi

Kalemegdan’dan dönerken Knez Mihailova Caddesi‘nde keyifle bir yürüyüş yapabilirsiniz artık. İsterseniz buradaki cafelerde oturup hareketli kalabalığı seyredin, isterseniz mağazaları ziyaret ederin.

Yeri gelmişken belirteyim; Knez Mihailova Caddesi daha çok uluslararası zincir mağazalarla dolu bir yer. Yerel butikler ve dükkanlar beklemeyin buradan. Bir benzetme yapacak olursam, bizdeki Bağdat Caddesi‘ne hafif İstiklal Caddesi (o da araç trafiğine kapalı olduğundan) esintisi taşınmış gibi.

Knez Mihailova Caddesi’nden ne zaman ayrılacağınız önemli. Öğleden sonra 15:00 gibi buradan çıkarsanız eğer (hatta özellikle günlerin uzun olduğu yaz mevsiminde gittiyseniz) yukarıda bahsettiğim ilk çemberin dışında da yerler görmeye zamanınız var demektir.

Bu durumda Terazije Caddesi‘ne girmenizi (devamı Kralja Milana Caddesi) ve Tesla Müzesi, Aziz Mark Katedrali veya Aziz Sava Katedrali‘nden tercihinize göre bazılarını görmelisiniz.

belgrad hakkında bilgiler Aziz Sava Katedrali

Akşam yemeğini ise ya Skadarlija Bölgesi veya gece hayatı ile ünlü Cetinjska Bölgesi‘nde yemenizi öneririm. Biz turumuzda tercihimizi Skadarlija Bölgesi’nden yana kullandık çünkü restoranları ve barları ile keyifli bir bölge olmasının yanı sıra, görsel olarak da çok estetik bir sokaktı.

Belgrad Turu 2. Gün

belgrad turu Skadarlija bölgesi

İkinci günün sabahında ise, üstelik yakın da bir yerde kalıyorsanız, bir de gündüz gözüyle görmek için Skadarlija Bölgesi‘ne mutlaka gidin. Zaten küçük bir bölge.

Bir ana sokak (evet bu bile cadde değil, sokak) ve buna bağlı kısa kısa birkaç sokaktan oluşuyor. Ancak Arnavut kaldırımlı sokaklar, sanki Instagram için özel hazırlanmış gibi duran dekorlar ve cafelerle gittiğinize pişman etmeyecek sizi.

Ardından ise günün geri kalanını geçirmek için ya Zemun Bölgesi‘ne veya Ada Ciganlija‘ya gidebilir ve biraz da modern Belgrad’ın keyfini çıkarabilir, hatta mevsimlerden yazsa Ada Ciganlija’da deniz keyfine taş çıkaran bir yüzme ve güneşlenme molası verebilirsiniz.

Belgrad Turu Sırasında Ulaşım

belgrad gezisi ulaşım araçları

Aslında Cumhuriyet Meydanı ve çevresindeki tüm turistik yerler yürüme mesafesinde diyerek ulaşım konusundaki sözlerime başlayayım. Dolayısıyla bu çevreyi rahatlıkla yürüyerek dolaşabilirsiniz.

Gideceğiniz en uzun mesafe Skadarlija ile Aziz Sava Katedrali arası, ya da Kalemegdan ile Aziz Sava Katedrali arası olur ki bu bile 20 dakika ile yarım saat arası bir yürüyüş demek. Ki bu yürüyüş sırasında da yol üzerinde bazı turistik yerlere uğrayacağınız için kesintisiz bir yürüyüş olmayacak.

belgrad turu sırasında ulaşım bilgileri

Yine de bu civarda dahi toplu taşıma kullanmak isterseniz, yanınızda uzun süre yürüyemeyen çocuklar veya yaşlılar varsa 2 ve 3 numaralı tramvaylar yeterli olacaktır.

Toplu taşımaya ise Ada Ciganlija veya Zemun Bölgeleri‘ne gitmek için ihtiyaç duyabilirsiniz. Yeni Belgrad Bölgesi’nde yer alan Zemun’a gitmek için 11 ve 13 numaralı tramvayları kullanabilir, Ada Ciganlija için Cumhuriyet Meydanı’ndan 37 numaralı otobüslere binebilirsiniz.

Belgrad Turu Sırasında Konaklama

belgrad turu boyunca konaklama yapılacak bölgeler
Cumhuriyet Meydanı, Belgrad

2 Günde Belgrad Turu yazısında sizlere son olarak ve kısaca bahsetmek istediğim konu ise konaklama. Kısa süreliğini şehri ziyaret edecek, 1 veya en fazla 2 gece kalacaksanız aslında turistik yerlere yakın olması sizin için en önemli kriter.

Temizlik, konfor gibi özellikler de önemli ancak kısacık zaman diliminde bir de –her ne kadar küçük bir şehir olsa da- zamanınızı oradan oraya gitmekle harcamak istemezsiniz.

Bu açıdan en ideal bölgeler ise Belgrad’da Nerede Kalınır yazısında da bahsettiğim, hatta haritada 1 ve 2 ile işaretlediğim Skadarlija Bölgesi ile Stari Grad (Cumhuriyet Meydanı) çevresi. Hatta, aradaki fark küçük olmakla birlikte Cumhuriyet Meydanı çevresi ulaşım açısından daha da avantajlı konumda.

Bu bölgedeki konaklama önerilerim ise uygun fiyatları sebebiyle 3★ Garni Hotel Opera ve konumu, konforu ve şıklığı sebebiyle 4★ Eden Garden Suits.

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın