Belgrad’da Nerede Alışveriş Yapılır?

Belgrad’da nerede alışveriş yapılır diye bir soru soruyorsanız az çok bir bütçe de belirleyin kendinize. Öyle aşırı yüksek rakamlara çıkmanıza da gerek yok. Her ne kadar döviz kurlarından dolayı yurt dışında alışveriş bizler için eskisi kadar kolay olmasa da, diğer Avrupa kentleriyle kıyaslandığında Belgrad bu açıdan çok daha bütçe dostu. Başka bir deyişle; alışverişin tadını çıkarabilirsiniz.

Sırbistan’ın güzel başkentinden alabileceklerinizin başında ise ülkenin milli gururu Nikola Tesla’nın fotoğraflarının basılı olduğu her türlü hediyelik eşya geliyor. Gurme ürünleri ise ünlü kahvaltılık sos ajvar ve rakı diyebilirim. Ki Sırbistan’ın erik rakısı alkol tüketenler için en iyi gurme ürünlerden.

Fiyatlar diğer Avrupa kentlerine kıyasla daha makul olduğundan giyim alışverişi için de Belgrad ideal. Hatta ülkenin genç yerli tasarımcılarının koleksiyonlarına mutlaka bir göz atmalısınız.

Bu ürünleri Belgrad’da nerelerde bulabileceğinize gelecek olursak….

1. Knez Mihailova Caddesi

Knez Mihailova Belgrad alışveriş caddesi

Republic Meydanı’ndan Kalemegdan’a uzanan Knez Mihailova Belgrad’ın İstiklal Caddesi diyebilirim. Tam şehir merkezinde yer alan cadde hem alışveriş seçeneklerinin zenginliği, ham cafe, restoran bolluğu hem de burayı süsleyen tarihi binaların şıklığıyla dikkat çeken bir yer. Zaten bu nedenle Belgrad gezilecek yerler listemizde de ilk sıralarda bu caddeye yer vermiştik.

Özellikle Mayıs – Ekim ayları arasında cafe ve restoranların sokaklara masa atmasıyla, caddenin tam ortasına kurulan ve hediyelik eşya satan, bazı sanatçıların eserlerini sergiledikleri tezgahlarla ortam daha da canlanıyor.

Knez Mihailova Caddesi’nde Diesel, Zara, Swarovski, Reebok, Armani, Cavalli gibi aklınıza gelebilecek tüm markaları bulabilirsiniz. Bunun dışında ürün gamı da giyim, aksesuar, kitap-kırtasiye, elektronik, dekorasyon gibi çok geniş bir yelpazeye sahip.

Tabii burada aslında konu sadece alışveriş değil. Olanaklar var ama Knez Mihailova alışveriş yapmasanız bile cıvıl cıvıl caddede yürümek, biraz etrafı seyretmek, hareketli ortama adapte olmak ve bir cafede keyifle kahve içmek için de ideal.

Bu arada Belgrad’da konaklama yapacağınız otele henüz karar vermediyseniz Belgrad’da nerede kalınır? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

2. Bulevar Kralja Aleksandra Caddesi

Bulevar Kralja Aleksandra Belgrad'da nerede alışveriş yapılır?

Belgrad’ın en uzun caddesi Bulevar Kralja Aleksandra uygun fiyatlı giyim alışverişi için en doğru adres. Burada çok lüks markalar pek yok. Ancak cadde çok büyük, çok fazla mağaza ve marka seçeneği var ve bunların ağırlıklı kısmı da uygun fiyatlı seçenekler.

Yaz aylarında burası özellikle çok hareketli oluyor, onu da belirteyim.

3. Terazije ve Kralja Milena Bulvarı

Terazije Belgrad'da nerede alışveriş yapılır?

Republic Bulvarı’ndan Kalemegdan’a doğru değil de, tam tersi istikamette yürürseniz kendinizi Terazije’de bulacaksınız. Ki bu geniş bulvarın devamı da Kralja Milena Bulvarı.

Özellikle high-end yani lüks mağazaların yer aldığı bulvarda Sırp ve Uluslararası markalar bulunuyor. Hugo Boss, Armani gibi markaları sıra sıra göreceğiniz bulvar ağırlıklı olarak moda (giyim ve aksesuar) alışverişi açısından zengin seçenekleri olsa da, oyuncak, dekorasyon gibi ürün gamları bulunan mağazaları da görmek mümkün.

Özetle; bütçenizi bir gözden geçirin, mümkünse biraz arttırın ve Terazije’deki nefis mağaza ve ürünlerinin keyfini çıkarın.

4. Belgrade Design District

Balgrade Design District Belgrad'da nerede alışveriş yapılır?

Belgrad’da nerede alışveriş yapılır yazısında şehrin tam da merkezinde olan bir bölgeden de bahsedeyim.

Belgrade Design District adından da anlayabileceğiniz üzere genç tasarımcıların butiklerinin sanatçı galerileriyle harmanlandığı, en son trendlerin ve en sıra dışı ürünlerin bulunabileceği bir bölge.

Mücevher ve aksesuar, ayakkabı, çanta, giyim ve dekorasyon ise buradaki mağazalarda bulabilecekleriniz arasında.

5. Balkanska Cadesi

Balkanska Caddesi Belgrad'da alışveriş

Balkanska Caddesi özellikle yerel ürün alışverişi için tercih edilebilecek bir adres.

Nesiller boyunca aynı işi yapan ailelerin mağazalarından Sırp el işi ürünleri, şapka, kıravat, eldiven gibi aksesuarlar burada bulabileceğiniz en ilginç ve özgün ürünlerden. Sırp mutfağına özgü gastronomi ürünleri de Balkanska Caddesi’ndeki irili ufaklı mağazalarda ve marketlerde satılıyor.

Balkanska Caddesi aynı zamanda Belgrad’da en çok jean ürün çeşitliliğine sahip yerlerden biri. Haliyle özellikle denim koleksiyonlarına ilgi duyuyorsanız buradaki giyim mağazalarına uğramanızda fayda var. 

6. Kalemegdan Parkı Tezgahları

Kalemegdan Park Belgrad'da nerede alışveriş yapılır?

Kalemegdan Parkı içerisinde yer alan tezgahlar aslında hem bir alışveriş caddesi hem de sokak pazarı formatına uygun. Öte yandan, tezgahların üst üste yığıldı daracık bir alan da değil.

Magnet, yerel desenlerle boyanmış seramikler, ülkeye özgü görseller basılmış t-shirtler, kupalar, anahtarlıklar gibi tüm turistik alışverişinizi burada yapabilirsiniz.

7. Buvljak Pazarı

Belgrad’da nerede alışveriş yapılır yazısının pazar yerleri kısmında ilk bahsetmek istediğim yer Buvljak Pazarı.

“Open Trade Center – Açık Alışveriş Merkezi” olarak da bilinen pazar yerinde hem sıfır hem de ikinci el ürünler bulmak mümkün. Giyim, ayakkabı, çanta, aksesuar, oyuncak, ev ve bahçe ürünleri gibi aklınıza gelebilecek her şey burada satılıyor ve fiyatlar da mağaza fiyatlarından daha uygun.

Şehrin yerlilerinin de alışveriş için Buvljak Pazarı’nı tercih etmesine şaşmamak lazım. Ki burası haftanın her günü açık.

Ulaşım: 7, 9, 11 ve 13 no’lu tramvaylar, 95 no’lu otobüs veya metro ile Novi Beogard İstasyonu’nda inerek ulaşabilirsiniz.   

8. Kalenic Pazarı

Kalenic Pazarı Belgrad'da alışveriş

Maksima Gorkog and Njegoševa Caddeleri arasında kurulan ve haftanın 7 günü açık olan Kalenic Pazarı Belgrad’daki en büyük pazar yeri.

Ağırlıklı olarak taze sebze ve meyve alışverişi için uygun olsa da burada onlarca tezgahta antikalar, aksesuarlar, hazır giyim gibi ürünler de satılıyor. Fiyatlar uygun ve pazarlık da mümkün olduğu için, neden olmasın?

9. Zemun Pazarı

Zemun Market Belgrad'da nerede alışveriş yapılır?

Neredeyse Belgrad’ın dış mahallelerinden sayılabilecek olan Zemun Kasabası’nda kurulan Zemun Pazarı’ndan da Belgrad’da nerede alışveriş yapılır yazısında bahsetmek istiyorum.

Pazar günleri kurulan ve Sırbistan’ın en iyi pazar yeri de diyebileceğim Zemun Pazarı hazır giyim, elektronik ürünler, kitap, dekorasyon objeleri, aksesuar ve oyuncak gibi zengin bir ürün yelpazesine sahip. Pazar çevresinde dinlenme ve atıştırma için ürülü ufaklı cafeler ve restoranlar da mevcut.

10. Ušće AVM

Usce Belgrad alışveriş merkezi

Belgrad’daki en yüksek bina Ušće Kulesi’nde yer alan Ušće AVM aynı zamanda ülkenin en büyük alışveriş merkezi. Lokasyon olarak da (Novi Belgrad’da, Ušće Park içerisinde) son derece merkezi. Dolayısıyla Ušće AVM her şehrin yerlileri hem de turistler arasında fazlasıyla popüler.

Alışveriş merkezinde yüzden fazla mağazanın yanı sıra restoran ve cafeler, sinema, süpermarket, çocuk oyun salonları gibi etkinlik alanları da mevcut. Orta ve orta üstü segmente hitap eden giyim, ayakkabı, çanta, dekorasyon, elektronik ve kitap, kırtasiye ürün gamlarının tamamı mevcut.

Adres: Mihajla Pupina 4, 11070 New Belgrade 

11. Big Fashion AVM

Big Fashion Belgrad avm

Tarihi Belgrad kısmında yer alan Big Fashion AVM de şehrin bu bölgesindeki en büyük alışveriş merkezi.

Uluslararası ve yerel 100’den fazla markanın yer aldığı alışveriş merkezi lokasyonu dolayısıyla turistler açısından çok kolay ve de haliyle popüler.

Adres: Visnjicka 84

12. Delta City AVM

Delta City Belgrad alışveriş merkezi

Belgrad’da nerede alışveriş yapılır yazısında sizlere önerebileceğim son alışveriş merkezi de Yeni Belgrad (Novi Beograd)’da bulunan Delta City AVM. Her türlü ürün gamının yer aldığı mağazalar, sinema, cafe ve restoranlar ile çocuk oyun salonları da içeren AVM bir günü geçirmek için ideal.

Adres: Jurija Gagarina 16, 11070 New Belgrade

Belgrad’da nerede alışveriş yapılır yazısında sizlere şehirdeki alışveriş caddeleri, sokak pazarları ve AVM’lerden en iyi örnekleri vermeye çalıştım.

Kente dair daha fazlasını Belgrad’da ne yapılır?, Belgrad’da ne yenir? ve Belgrad havaalanı şehir merkezi ulaşım başlıklı yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Yorum yapın