belvedere sarayı blog

Belvedere Sarayı Hakkında Detaylı Bilgiler & Fotoğraflar

Viyana‘daki görkemli saraylardan bir tanesi olmakla birlikte İmparatorluk Ailesi’nin o dönemdeki yaşamını seyretmekten sıkılıp, biraz daha Rönesans, Barok ve Neoklasik sanat eserlerine odaklanmak isteyenler için benzersiz bir adres Belvedere Sarayı.

Kentteki en önemli 3 saraydan biri olan yapı gerek mimarisi, gerek devasa büyüklükteki bahçesi, gerekse içerisinde sergilenen paha biçilmez resim ve heykellerle ziyaretçilerini yüzyıllardır etkilemeye devam ediyor.

Bu arada Viyana hakkında daha detaylı bilgi edinmek için sitemizdeki Viyana Gezi Rehberi yazısını okuyabilir, bu şehre bir seyahat düşünüyorsanız yeme içmeden konaklamaya kadar her detayı planlayabilirsiniz.

Belvedere Sarayı Hakkında Bilgiler

schloss belvedere

Barok tarzda inşa edilmiş iki saray, ahırlar, bahçeler ve Orangery Salonu ile bunlara sonradan eklenmiş Belvedere 21’den oluşan Belvedere Sarayı, başta sanatseverler olmak üzere bence herkesin bir Viyana seyahatinde görmesi gereken yerlerden biri.

Yazının devamında daha detaylı bilgiler vereceğim ancak şimdiden özetle belirtmem gerekirse Belvedere Sarayı kentteki diğer iki önemli saray olan Hofburg ve Schonbrunn‘den belirgin bir şekilde ayrışıyor.

Hofburg Sarayı ve Schonbrunn Sarayı Avusturya İmparatorları’nın çıktığı Habsburg Hanedanı‘nın yaşantısına ışık tutan, dönemin görkemini yansıtan mimari eserlerken Belvedere Sarayı -her ne kadar kendisi bir mimari şaheser olsa da- resim ve heykel gibi sanat eserlerinin sergilendiği bir müze aslında.

Dolayısıyla diğer ikisinden farklı olan Belvedere Sarayı’nı ziyaret ettiğinizde çok geniş bir zaman aralığına yayılmış, 8.YY’dan bugüne Gotik, Rönesans ama aslında daha çok Barok ve Neoklasik sanat eserlerini, hatta bunların en değerlilerini bir arada bulabileceğiniz bir yer.

Belvedere Sarayı Tarihçesi

belvedere sarayı hakkında bilgiler

Belvedere Sarayı tarihçesi ise Savoy Prensi Eugene ile başlıyor. Avusturya Ordusu’nda önemli başarılara imza atan Prens Eugene’nin isteğiyle Belvedere Sarayı’nın arazisi satın alınıyor ve 1712 yılında Aşağı Belvedere Sarayı‘nın (Lower Belvedere – Unteres Belvedere) inşaatı başlıyor.

Bu sarayın inşaatının bittiği zamanlarda yani 1717 yılında ise Yukarı Belvedere Sarayı‘nın (Upper Belvedere – Oberes Belvedere) yapımına başlanıyor.

belvedere sarayı geçmişi

Her iki sarayın da mimari dönemin önemli isimlerinden Johann Lucas von Hildebrandt. Aynı dönemde Fransız peyzaj mimarı Dominique Girard tarafından da sarayın bahçeleri dizayn ediliyor. 1720 yılına gelindiğinde ise ünlü Rokoko stili mimarlarından Carlo Carlone tarafından Yukarı Belvedere’nin mermer salonunun tavan freskleri tamamlanıyor.

Prens Eugene’nin mirasçısı olmaması sebebiyle ölümünün ardından yapı yeğeni Prenses Victoria’ya kalıyor ancak prensesin bu görkemli sarayların değerini pek de bildiğini söyleyemeyiz.

Sarayları elden çıkararak memleketine dönmesinden sonra Belvedere Sarayı yaklaşık 20 yıl boyunca Hanedanlık gayrimenkulü olmaktan çıkıyor ve 1752 yılında İmparatoriçe Maria Theresa burayı tekrardan satın alarak Belvedere Sarayı’nı İmparatorluk Resim Galerisi haline getiriyorlar. Ve Yukarı Belvedere Sarayı 1781 yılında dünyanın ilk halka açık müzesi olarak kapılarını açıyor.

belvedere palace history

Çeşitli İmparatorlar döneminde zaman zaman tadilat geçiren, sıklıkla koleksiyonu yeni eserlerle zenginleştirilen Belvedere Sarayı 1900’lerin başında Gustav Klimt’in dünyaca ünlü “Öpücük” isimli eserini koleksiyonuna katmasıyla ününe ün katıyor.

2011 yılında Belvedere 21‘in de bu komplekse eklenmesiyle Belvedere Sarayı bugünkü haline en yakın şeklini almaya başlıyor diyebilirim.

Belvedere Sarayı Bölümleri

belvedere sarayı gezilecek yerler

Belvedere Sarayı’nın Yukarı ve Aşağı Belvedere olmak üzere 2 saray, Belvedere 21 binası, Orangery Galerisi, ahırlar ve bahçelerden oluştuğunu belirtmiştim.

Bugün sadece bahçeler ücretsiz ziyaret edilebiliyor. Biletle ziyaret edebileceğiniz diğer tüm kısımlarda ise kalıcı ve geçici sergiler yer alıyor.

Yerleşim planını yukarıdaki görselde bulabileceğiniz saray kompleksindeki yapılardan tek tek bahsetmem gerekirse…

Yukarı Belvedere (Upper Belvedere – Oberes Belvedere)

Viyana Upper Belvedere Sarayı

Yukarı Belvedere Sarayı Gustav Klimt özel galerisi de dahil olmak üzere kalıcı sergilere ev sahipliği yapan bir müze.

Burada sadece Carlone Contemporary Galerisi‘nde geçici sergiler düzenleniyor. Benim müzeyi ziyaret ettiğim dönemde Carlone Contemporary Galerisi’nde Uli Aigner Sergisi yer alıyordu.

aşağı belvedere sarayı

Müzenin zemin katında dört heykelin yer aldığı sütunlarla süslü Sala Terrena Giriş Salonu, Belvedere Sarayı’nın tarihçesini anlatan görsellerin bulunduğu bir salon, hediyelik eşya mağazası ve kafeterya mevcut.

Ünlü Mermer Salon‘un yer aldığı birinci kat ve ikinci kattaki galerilerde ise ;

  • Dönemin gündelik hayatından sahnelerin betimlendiği Barok resim ve heykel eserlerin sergilendiği “Life and Society” Galerisi,
  • Yine Barok dönem eserlerinin yer aldığı “Barok Avusturya” Galerisi,
  • Neoklasik eserlere ev sahipliği yapan “Neoclassicism A New Era” Galerisi,
upper schloss belvedere
  • Kendilerini Nazarene sanatçıları olarak adlandıran sanatçıların eserlerinin sergilendiği “Romanticism and Biedermeier People And Faith” Galerisi,
  • Realist ve emrpesyonist eserlerin yer aldığı birden fazla “Realism & Impresionism” Galerileri,
  • Viyana çevresindeki doğal hayata dair resimlerin sergilendiği “Images of Nature” Galerisi,
  • Avusturya Macaristan İmparatorluğu’nun 19. YY başlarındaki dönüşümüne tanıklık etmenizi sağlayan “Austria in Transition” Galerisi,
  • Müzenin koleksiyonundaki sürrealist eserlerin sergilendiği “Surrealism and Objective” Galerisi,
belvedere sarayı sanat eserleri
  • Ve elbette, bazılarının sadece bunun için bile Belvedere Sarayı’nı ziyaret ettiği, Gustav Klimt’e adanmış, “Öpücük – The Kiss” adlı eseri görebileceğiniz ve hatta ressamın en çok eserinin bulunduğu, dünyadaki en büyük Klimt Koleksiyonuna sahip olan, önünde uzun kuyruklar bulunan “Klimt Galerisi” Bunlardan sadece bir kısmı.
schloss belvedere salon

Yukarı Belvedere Sarayı’nda Martin Knoller, Franz Christoph Janneck, Hans Canon, Martin van Meytens, Franz Eybl, Moritz von Schwind, Johann Knapp, Joseph Martin Höger, Ferdinand Georg Waldmüller, Carl Blechen, Anton Romako, Friedensreich Hundertwasser, Claude Monet, Ernst Ludwig Kirchner ve Oskar Kokoschka gibi ressamların son derece etkileyici ve değerli eserleri sergileniyor.

belvedere sarayı gezisi

Müzenin zemin katta yer alan, hediyelik eşya mağazasının içinden geçilerek ulaşılan cafesi ise ayrı güzel. Burada karşılıklı duvarlarda yer alan dev Sisi ve Franz Joseph resimleri de görmeye değer eserlerden.

Aşağı Belvedere (Lower Belvedere – Unteres Belvedere)

lower belvedere sarayı

Dışarıdan bakıldığında Yukarı Belvedere’ye kıyasla daha sade ancak içi çok daha görkemli olan Aşağı Belvedere Sarayı’nın galerilerinde ise geçici sergiler yer alıyor.

Aslında bu yazıda bu sergilerden de bahsedebilirim ancak ziyarete gideceğiniz dönemde muhtemelen değişmiş olacaklar. O yüzden Aşağı Belvedere Sarayı Bölümlerinden kısaca bahsetmem yeterli olacaktır.

Apollo’nın güneş arabasında resmedildiği, Martino Altomonte tarafından yapılan tavan freskleriyle süslü giriş holü Mermer Salon, tavan süslemeleri  Jonas Drentwett  tarafından yapılan Grotesques Salonu ve İmparatoriçe Maria Theresa tarafından renove ettirilen Altın Salon Aşağı Belvedere Sarayı içerisinde yer alan en ilgi çekici yerlerden.

lower belvedere palace

Orangery de Aşağı Belvedere Sarayı’ndan ayrı bir yapı olmakla birlikte yine buranın bir parçası. Orangerie Salonu‘nda ise genellikle modern sanatlar temalı geçici sergiler düzenleniyor.

Belvedere 21

belvedere 21 belvedere sarayı

Belvedere Sarayı kompleksine çok sonradan, 2000’li yıllarda eklenen Belvedere 21 çağının tüm özelliklerini yansıtıyor. Modern mimarinin güzel eserlerinden olan yapıda yer alan geçici sergilerde de ağırlıklı olarak modern sanatlara odaklanılıyor.

Belvedere 21 yapısında yer alan geçici sergilerle ilgili bilgileri müzenin resmi internet sitesindeki Exhibitions bölümünde görebilirsiniz.

Belvedere Sarayı Ziyaret Saatleri

belvedere sarayı ziyaret saatleri

Belvedere Sarayı ziyaret saatleri görmek istediğiniz yerlere göre değişiyor. Aşağıda hepsini tek tek belirteyim.

Belvedere 21: Perşembe, Cumartesi ve Pazar günleri 11:00-18:00 arası, Çarşamba ve ve Cuma günleri 11:00-21:00 arası

Aşağı Belvedere: Cuma hariç her gün 10:00-18:00 arası, Cuma günleri 10:00-21:00 arası

Yukarı Belvedere: Cuma hariç her gün 09:00-18:00 arası, Cuma günleri 09:00-21:00 arası

belvedere palace hours

Burada önemli bir bilgi de vereyim. Normalde Yukarı Belvedere için aldığınız biletle Gustav Klimt Galerisi‘ne girebiliyorsunuz ancak bu galeriye aynı anda sınırlı sayıda ziyaretçi alındığı için girişte uzun, bitmek bilmeyen kuyruklar oluşuyor.

Bu sebeple 1 Temmuz 2019’dan itibaren alacağınız Yukarı Belvedere Sarayı biletlerinde Klimt Galerisi için belirli bir ziyaret saati olacak.

Sarayda istediğiniz kadar zaman geçirebilirsiniz ancak Klimt Galerisi’ni sadece biletinizde yazan saatte ziyaret edebileceksiniz. Bu uygulamanın sebebi Klimt Galerisi girişindeki kuyruklarda bekleme süresini engellemekmiş.

Belvedere Sarayı Giriş Ücretleri

belvedere sarayı bilet fiyatları

Belvedere Sarayı giriş ücretleri de sarayın görmek istediğiniz yerlerine göre değişiyor. 2018 yılı güncel fiyatları aşağıdaki gibi:

Belvedere 21: Yetişkinler için 8 Euro, 65 yaş üstü ve 18-26 yaş arası öğrenciler için 6 Euro, 18 yaş altı için ücretsiz.

Aşağı Belvedere: Yetişkinler için 14 Euro, 65 yaş üstü ve 18-26 yaş arası öğrenciler için 11 Euro, 18 yaş altı için ücretsiz.

Yukarı Belvedere (Klimt Galerisi dahil): Yetişkinler için 16 Euro, 65 yaş üstü ve 18-26 yaş arası öğrenciler için 13,50 Euro, 18 yaş altı için ücretsiz.

Yukarı ve Aşağı Belvedere Sarayı ziyaretlerini kapsayan Klimt Biletleri: Yetişkinler için 22 Euro, 65 yaş üstü ve 18-26 yaş arası öğrenciler için 19 Euro, 18 yaş altı için ücretsiz.

Yukarı ve Aşağı Belvedere Sarayı ile Belvedere 21’i kapsayan kombine biletler: Yetişkinler için 25 Euro, 65 yaş üstü ve 18-26 yaş arası öğrenciler için 21 Euro, 18 yaş altı için ücretsiz.

belvedere sarayı ziyareti

Eğer Vienna Card‘ınız varsa bilet fiyatlarına yaklaşık %10 indirim uygulanıyor, Vienna Pass kartınız varsa giriş zaten size ücretsiz.

NOT: Bazı günler, ki bu günlerin nasıl ve neye göre belirlendiğini ben de anlayamadım, Yukarı Belvedere Sarayı biletine Aşağı Belvedere Sarayı’nı da dahil ediyorlar. Bizim ziyaret ettiğimiz gün böyleydi. Gişede bunu bir sormanızı tavsiye ederim.

Biletleri bahçenin ana giriş kapısının yanında yer alan binadan alabilirsiniz ancak internet üzerinden satın almak isteyenler için de şuraya linkini bırakayım, tıklayın: tickets.belvedere.at/en/tickets

Belvedere Sarayı Nerede, Nasıl Gidilir?

belvedere sarayı'na nasıl gidilir

Viyana’nın tarihi şehir merkezinin güney doğusunda yer alan Belvedere Sarayı aslında Hofburg Sarayı, kiliseler, opera binası gibi turistik diğer yapılardan biraz daha ayrı konumlanmış ancak çok uzak değil.

Prinz Eugen-Straße 27, 1030 Viyana adresinde yer alan saraya otobüs, tramvay, metro veya taksi ile ulaşabilirsiniz.

Taksi: Eğer şehrin tarihi merkezindeyseniz (Hofburg Sarayı veya Opera Binası yakınlarında) ve 3-4 kişilik bir grupsanız sizin için en uygun seçenek taksi.

Bahsettiğim yerden Belvedere Sarayı’na ortalama 7-10 Euro arası ödersiniz ki bu da tramvay veya otobüse ödeyeceğiniz toplam tutardan çok da fazla değil. Hatta eğer kendinize güveniyorsanız ve zamanınız varsa yürüyebilirsiniz de, ki bu da yaklaşık yarım saat sürer.

belvedere palace vienna

Tramvay: Tarihi şehir merkezinin batısında herhangi bir duraktan binebileceğiniz D kodlu tramvaya binip Schloss Belvedere Durağı’nda inerseniz sarayın hemen giriş kapısında buluyorsunuz kendinizi.

Metro: U1 hattına binerek Hautbahnhof İstasyonu’nda inmeniz halinde 10 dakika yürüyerek Belvedere Sarayı giriş kapısına ulaşabilirsiniz.

Otobüs: 13A numaralı otobüse binip Mommsengasse Durağı’nda inmelisiniz. Buradan 10 dakikalık bir yürüyüşle saraya ulaşabilirsiniz.

Viyana seyahatinizde ihtiyacınız olabilecek tüm bilgilere Viyana gezi rehberi, Viyana gezilecek yerler ve Viyana’da nerede kalınır? gibi yazılarımızda okuyabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top