berlin alışveriş

Berlin Almanya’nın baş şehri… Tarihi, geçmişini her zaman göz önünde tutması ve kendine özgü olmasıyla Avrupa’nın birbirine benzeyen masalsı şehirlerinden ayrılıyor.

Her giden de farklı izler bırakan Berlin, sunduğu alışveriş imkanları bakımından da oldukça zengin bir şehir. Eğer Berlin’e gidecekseniz, alışverişe özel olarak bir harita çıkarmanız tavsiye olunur. Çünkü burada Berlin Duvarı’ndan bir parçayı bile alıp evinize götürmeniz mümkün.

Bu şehirde lüks mağazalardan tutun, semt pazarlarına ve hatta şehrin belirli bölgelerinde yaygın olarak kurulan meşhur bit pazarlarına  kadar her türlü zevkinize hitap edecek bir alışveriş modeli bulunmakta…

Berlin’de Alışveriş Hakkında Genel Bilgiler

berlin alışveriş

Para birimi: Berlin’in alışveriş detaylarına girmeden para biriminden kısaca bir giriş yapalım. Burada Almanya’nın para birimi olan Euro kullanılmaktadır. Euro’nun simgesi ‘dir. Çalkantılı bir dönemden geçen Euro’nun günümüz itibariyle değeri yaklaşık 4 TL’ye gelmektedir.

Döviz bozdurma: Euro dünya genelinde en yaygın para birimlerinden biri olduğu için rahatlıkla ülkemizdeki dövizcilerde bulabileceğiniz gibi, havaalanlarınızda da paranızı Euro’ya çevirebilirsiniz.

Kredi kartı kullanımı: Berlin’de yerel işletmelerin bazıları kredi kartı kabul etmese de şehrin hemen hemen her yerinde kredi kartının kabul gördüğünü söyleyebiliriz. Eğer yanınızda çok fazla nakit taşımayı sevmeyenlerdenseniz, kredi kartı Berlin seyahatinizde iyi bir seçenek olabilir.

Pazarlık: Avrupa şehirleri genelinde en fazla Türkün yaşadığı Berlin’de bakkallardan tutun, pazarlara ve hatta restoranlarda çalışanlara kadar bir Türkle karşılaşma ihtimaliniz çok fazla olacağından, ülkemizin vazgeçilmez geleneği pazarlık konusunu aklınızda bulundurmanızda fayda var.

Berlin’de Alışveriş Yapabileceğiniz Bölgeler

Berlin kendine has havadaki cadde üstü, sokak içi butiklerinden, her sokağında değişen alışveriş tarzlarına kadar şehirde alışverişinizi istediğiniz tarzda oluşturmanız mümkündür.

Berlin’de  bir akşam yemeğinden daha uygun fiyata alışveriş yapabileceğiniz gibi ayrıca maliyetinin bir daireye denk geleceği ürünler ve kıyafetler de bulabilirsiniz.

Lüks markaların sıralandığı ünlü caddeleri, alışveriş merkezleri ya da sokak stilinin yoğunlaştığı renkli sokaklardaki bağımsız dükkanlar ve hipsterlığın kol gezdiği bit pazarlarıyla Berlin’de kendi renginizi bulamamanız biraz imkansız gibi.

Berlin’in nabzını tutan ünlü alışveriş bölgelerini;

Kurfürstendamm (ku’damm), Tauentzienstrasse, Potsdamerplatz, Friedrichstrasse, Alexanderplatz şeklinde sıralayabiliriz

berlin'de alışveriş Friedrichstraße

Kurfürstendamm (ku’damm): Bu cadde Berlin’in en önemli lüks alışveriş ve turistik caddelerinden biridir.

Civarındaki alışveriş merkezleri ile de önem taşıyan Ku’damm aynı zamanda Zara, Pull&Bear, Bershka, Urban Outfitters gibi her kesime hitap eden markalarla, Hermes, Valentino, Chanel gibi tasarım markaları bir araya getirmesiyle her zevkten insan için vazgeçilmez bir alışveriş durağı özelliği taşımaktadır.

Tauentzien Caddesi: Bu cadde üzerinde Berlin’in gurme yiyeceklerine ve özel üretim markalarına ev sahipliği yapan alışveriş merkezi Kadewe bulunmaktadır.

berlin Kadewe

Kaufhausdes Westens yani ‘batının mağazası’ anlamına gelen KaDeWeKürfürstemdamm’a yürüme mesafesi uzaklığında olup 7 katlı bir giyim, yaşam ve kültür merkezidir.

İlk dört katı yoğun olarak ünlü giyim tasarım markalarına ayrılmış olan Kadewenin 5. Katı oyuncak, kitap ve elektronik. 6. ve 7. Katlarında da çikolata, dünya mutfağı ürünleri ve Wintergarden denilen geniş, açık büfe yiyecek kısmı bulunmaktadır.

Potsdamerplatz: PotsdamerPlatz Berlin’in ünlü meydanlarından biridir. Özellikle bir çok alışveriş merkezinin bu meydan çevresine toplanması nedeniyle hem turistlerin hem de Berlin halkının sıkça tercih ettiği yerlerin başında gelmektedir.

Bu alışveriş merkezlerinin önde gelenleri arasında Mall of Berlin ve Arkaden söylenebilir.

berlin Potsdamerplatz

Mall of Berlin günlük yaşam aktivitelerine vurgu yapmasıyla tanınmaktadır. Sıradan alışveriş merkezi çizgisini değiştirerek yeni bir yaşam tarzı vurgusuna önem veren Mall of Berlin’de pazar günleri alışveriş günü olup ve haftanın geri kalanında ise  dünya ülkeleri kültür günleri düzenlenmektedir. Ayrıca Mall of Berlin özel günler olan paskalya ve Christmasta özel aktivitelere de yer vermektedir.

berlin alışveriş mall of berlin

Postdamerplatz’da  tercih edebileceğiniz bir diğer alışveriş merkezi ise Arkaden‘dir. Size devasa bir alışveriş deneyimi vadeden Arkaden de 120 dükkanı ve sayısız restoranı bir arada bulabilirsiniz.

Friedrichsrasse: Ünlü Checkpoint Charlie kontrol noktasının çok az ilerisinde bulunan uzun alışveriş caddesi Friedrich de tıpkı Ku’damm Caddesi gibi lüks tüketim mağazalarından, uygun fiyatlı mağazalara kadar bir çok seçeneği bir arada bulabilirsiniz.

Burada tercih edebileceğiniz mağazaları H&M, Espritstore, MarcO’Opolo, Lacoste, Lush, Mauermuseum hediyelik eşya, Karl Lagerfeld şeklinde sıralayabiliriz.

Alexanderplatz: Şehrin merkezi olan Mitte’de yer alan bir meydan ve turistlerin buluşma noktası görevini gören Alexanderplatz alışveriş severler için bir meydandan çok daha fazla anlam taşıyor.

Yakınındaki Alexa alışveriş merkezi ve ekonomik alışveriş severlerin göz bebeği Primark ile burayı da Berlin alışveriş listenize ekleyebilirsiniz.

Berlin’deki Diğer Ünlü Alışveriş Merkezleri ve Dükkanlar

berlin BIKINI

Berlin Bikini: Berlin hayvanat bahçesine çok yakın mesafede bulunan bu alışveriş merkezi  Berlin’in gözde konsept (moda, yaşam, gastro) merkezi olma özelliğini taşıyor.

Almanya’nın ilk konsept merkezinin içinde butiklerden, pop-up mağazalara, ve gurme marketlere kadar aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Üç katı ve geniş bir terası bulunan konsept merkezini  alışveriş listenize eklemeniz güzel bir seçenek olacaktır.

  • Adres: BudapesterStr. 38-50, 10787 Berlin

Quartier 206: Eğer lüks tasarım mağazalarından alışveriş yapmayı tercih ediyorsanız Friedrich Caddesi’nde yer alan ve Louis Vuitton, Gucci, YSL gibi markayı ve daha fazlasını tek bir çatıda toplayan bu mağazayı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

  • Adres: Friedrichstrasse  7110117 Berlin

Douglas: Uygun fiyatlı ve kaliteli kozmetik ürünleri ve parfümleri bu mağazalar zincirinde bulabilirsiniz. Douglas parfümeriler Berlin’in dört bir yanına yayılmış haldedir. Alışveriş merkezleri ve caddelerde kolaylıkla karşınıza çıkacaktır.

Berlin’den Ne Alınır?

berlin'den ne alınır ampelman

Bu soruya verilebilecek en net cevaplardan biri tabii ki Çikolata! Bu şehirde aklınızın alamayacağı kadar çikolata çeşidi bulabilirsiniz.

Likörlüsünden, fındıklısına, şekillisinden, bitterine kadar her türlü çikolatayla kendinizi ve sevdiklerinizi mutlu etmeniz çok kolay. Ayrıca gerçek bir çikolata tutkunuysanız Gendarmakt’ ta bulunan ünlü çikolata müzesini bir kenara not etmenizde fayda var.

Club-mate: Mate çay yapraklarından üretilen ve Berlin’in en sevilen alkolsüz içeceklerinden olan club-mate Berlin’den evinize götürebileceğiniz şeyler arasında güzel bir seçenek olabilir. Kafein oranı kahveyle hemen hemen aynı etkiye sahip olan içeceği özellikle gazlı içeceklerden hoşlanıyorsanız denemelisiniz.

Ampelmannlar: Şehrin en ünlü simgelerinden biri olan trafik işaretlerinin içindeki sevimli adam ampelmannlar, Berlin’den alabileceğiniz anlamlı ve simgesel hediyelerin başında gelmektedir.

Şehrin çeşitli yerlerinde kendilerine ait hediyelik eşya dükkanları olan ampelmanları ister anahtarlık olarak çantanızda taşıyın, isterseniz yağmurlu bir Berlin gününde yağmurluk olarak kullanın. Ampelman mağazalarında hediye seçmek tamamen sizin ne istediğinize ve hayal gücünüze bağlı 🙂

Berlin’i yansıtan ayıcıklı olan her şey: Berlin’in resmi olmayan bir simgesi haline gelen ayıcık figürünü şehrin her tarafındaki hediyelik eşyacılarda bulabilirsiniz. Ayıcık anahtarlıklar, buzdolabı magnetleri, kartpostallar sayabileceğim en iyi seçeneklerden sadece bir kaçı.

Berlin Alternatif Alışveriş Noktaları

berlin'den ne alınır bit pazarı

Mauer park bit pazarı: Her Pazar günü Berlin’in en ünlü bit pazarının kurulduğu Mauer Park sabah 9’dan akşam 6’ya kadar faaliyet gösteriyor.

Özellikle hipsterlerin ve turistlerin göz bebeği olan pazarda ikinci el eşyalardan, çılgın takı ve çantalara, Berlinli tasarımcıların tişörtlerine kadar istediğiniz her şeyi bulabilirsiniz.

Bit pazarı dışında çeşitli yiyecek standlarına ve canlı müzik gösterilerine de ev sahipliği yapan parka eğlence ve alışveriş dolu bir gün için uğramayı unutmayın.

  • Adres: Bernauerstrabe 63, M10 Berlin wollinerstr trenini ve 247 otobüsünü kullanarak buraya ulaşabilirsiniz.

Nowkoelln Flowmarkt: Bu market hem nehir kenarına kurulmasıyla güzel bir atmosferi eğlenceli aktivitelerle süslerken, aynı zamanda da  özel üretim tasarımcı parçaları barındırması bakımından her şeyi kendinde toplayan bir özelliğe sahiptir.

berlin'de alışveriş Nowkoelln

Eğer farklı ve ilginç parçalar arıyorsanız bu pazar sizin için  güzel bir seçenek olabilir. Gezmekten yorulup bir şeyler yiyip içmek için oturduğunuzda Flowmarkt sizin için adeta küçük bir festivale dönüşecektir. Burada ayrıca oturup müzisyenlerin performanslarını da dinleyebilirsiniz.

Nisandan ekime kadar kurulan bu market her ayın ilk ve 3. Pazar ayında düzenlenmektedir. 100 den fazla standa sahip olan pazarda, şehirde kurulan diğer marketlere oranla daha düşük fiyatlı ürünler bulabilirsiniz.

  • Adres: Maybachufer 31, 12047 Berlin, Almanya

Berlin seyahatinizde ihtiyacınız olabilecek bilgileri Berlin Gezi Rehberi, Berlin’de nerede kalınır ve Berlin’de gezilecek yerler başlıklı yazılarda okuyabilirsiniz.

Avatar
Blogger, Gezip görmeye ve özellikle Asya ülkelerine aşık bir hayalperest. 12 yıldır amatör olarak yazar, çizer. Fotoğraf çekme meraklısı ve sürekli yeni fikirler üretip durur. Hayali, Asya turu yapmak ve gezerken yazılarını yazmaya devam etmek.

1 Yorum

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın