berlin gece hayatı blog rehber

Berlin Gece Hayatı Rehberi: Popüler Bölgeler & Mekanlar

Almanya‘nın başkenti ve en büyük şehri Berlin, Avrupa’nın en popüler şehirlerinden biri. Senenin her dönemi binlerce turist tarafından tercih ediliyor. Kozmopolit yapısı, tarihi eserleri, modern ve kapsamlı müzelerinin yanında Berlin’i bu kadar popüler yapan başlı başına bir konu var: Berlin gece hayatı.

Berlin gece hayatı kulüpleri, barları, alternatif eğlence mekanları ve sıra dışı eğlence anlayışıyla Avrupa’nın gece hayatı trendlerine yön veriyor.

Peki, Berlin gece hayatını bu kadar popüler kılan şey ne? İlk neden, yıllardır standartlarını bozmamış Berghain, Tresor, Golden Gate gibi belli başlı Berlin gece kulüpleri. Buralar hem kuralları, hem ortamları, hem de kaliteli müziğe ev sahipliği yapmalarıyla tanınıyor.

İkinci olarak tabii ki Alman müzik prodüktörleri, DJ’ler ve gece hayatına yön veren şarkıları, trendleri ortaya çıkaran, hayatını müziğe adamış nice sanatçı. Bunların dışında Berlin gece hayatına dair dikkat çekici daha birçok konu var, ancak şimdi kısa keselim. Yazının devamında hepsine ulaşabilirsiniz.

Berlin Gece Hayatı Hakkında Önemli Bilgiler & Dikkat Edilecekler

berlin gece hayatı rehberi, bilgiler, tavsiyeler

Berlin gece hayatı hakkında detaylara girmeden önce Berlin seyahatiniz boyunca işinize yarayacak genel bilgiler ve dikkat etmeniz gerekenlerden kısaca bahsetmek istedim.

Berlin’e ne zaman gidilir? Berlin’e aslında yılın her dönemi gidilebilir. Her daim hareketli ve canlı bir şehir, ancak bahar ve yaz ayları bence Berlin’e gitmek için en ideal zaman. Özellikle Berlin’de gece hayatının tadını doyasıya çıkarmak istiyorsanız kesinlikle bu zamanlarda gitmelisiniz.

Bahar ve yaz dönemi Berlin’de mekanlar kadar sokaklar da hareketli oluyor. Hem de Berlin’de gezilecek yerleri üşümeden, rahat rahat keşfetme fırsatınız oluyor. Soğukla ilgili bir derdiniz yoksa yılbaşı, Noel dönemi de oldukça keyifli.

Berlin’de kaç gece kalmalı? Berlin’i keşfetmek için en az 4 gece kalmalısınız. Avrupa’nın turistik şehirlerinin geneline baktığımızda Berlin, bir çoğuna göre daha büyük ve görülmesi gereken yerler de birbirine daha uzak.

Berlin gece hayatı için de aynı şekilde 4 gece geçirmeniz ideal olacaktır. Yazının ilerleyen bölümlerinde daha detaylı bahsedeceğim ancak Berlinliler için gece hayatı genelde Cuma gecesinden başlayıp Pazar günü mekanı terk etmek sayılıyor.

Berlin Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım: Berlin Schönefeld Havalimanı ve Berlin Tegel Havalimanı. Her iki havaalanından da Berlin şehir merkezine ulaşım oldukça kolay. Otobüs, tren, havaalanı otobüsleri ya da taksi kullanabilirsiniz. Berlin Havaalanı şehir merkezi ulaşım hakkında daha detaylı bilgi için şu yazımıza göz atabilirsiniz: Berlin Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi

Berlin’de gece hayatı ve ulaşım: Gece hayatı dendiğinde akla gelen ilk sıkıntılardan biri ulaşım yani toplu taşımanın gece kullanımı oluyor. Berlin gece hayatı için böyle bir derdiniz olmadığını en başından belirtelim.

Berlin’de gece toplu taşıma kullanımı oldukça rahat. Özellikle hafta sonları tüm ulaşım araçları 24 saat çalışıyor. Hafta içleri ise S-Bahn ve U-Bahn gece 01.00’a, metrotram ise 24 saat çalışıyor. Şehir merkezine ulaşımı sağlayan önemli otobüs hatlarının ise N kodlu gece otobüsleri bulunuyor.

Berlin’de nerede kalınır? Berlin’de konaklama için en ideal bölgeleri Mitte ve Alexanderplatz Meydanı çevresi, Kreuzberg, Friedrichshain, Neukölln, Prenzlauer Berg ve Schöneberg olarak sıralayabiliriz.

Berlin gece hayatı için nerede kalmalıyım derseniz ise Friedricshain, Mitte ve Kreuzberg çevresini tercih etmelisiniz. Berlin’de nerede kalınır ve Berlin otelleri hakkında daha detaylı bilgi için şu yazımıza göz atabilirsiniz: Berlin’de Nerede Kalınır? Bölgeler ve Otel Tavsiyeleri

Berlin gezilecek yerler: Bu yazıda konumuz Berlin gece hayatı olsa da kısaca Berlin gezilecek yerlerden de bahsetmek istedim. Berlin gecesiyle olduğu kadar gün içinde görmeniz gereken yapıları, müzeleri, caddeleri ve daha birçok şeyiyle de göz alıcı bir şehir.

Brandenburger Tor, Berliner Dom, East Side Gallery (Berlin Duvarı), Checkpoint Charlie, Müzeler Adası, Holocaust Anıtı ve Charlottenburg Sarayı, Berlin’de görülmesi gereken yerlerden sadece birkaçı. Berlin gezilecek yerler konusunda daha fazla detay isterseniz şu yazımıza göz atabilirsiniz: Berlin Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 20 Yer!

Berlin gece hayatında dikkat edilecekler: Berlin gece hayatını yaşamak için en güvenli şehirlerden biri ancak yine de dikkat etmeniz gereken belli başlı şeyler var. Berlin gece kulüpleri genellikle ıssız bölgeler de olduğundan dolayı ilk defa giden için ulaşım ve vakit geçirme açısından tehlikeli görünebilir. Ancak, biraz zaman geçirdikten sonra sokaklarda, metrolarda ve kulüplerin içerisinde güvenliğin oldukça sağlam olduğunu göreceksiniz.

Tabii ki her şehirde güvende olmak için geçerli olan ana şeylere uymalısınız: Şehrin arka sokaklarında hırsızlık, gasp gibi konular düşünüldüğünde tek başınıza gezmek her zaman güvenli olmayabiliyor.

Metrolarda ve toplu taşıma araçlarında da durum aynı. Kalabalık içerisinde çantanıza dikkat etmelisiniz. Bir de toplu taşımada bilet kontrolleri geceleri çok daha sıkı, polisler metroların içerisinde ve istasyonlarda dolaşıyor.

Berlin’de bilet cezası ödemek istemiyorsanız mutlaka biletinizi alın ve binmeden önce makinelerde aktif etmeyi unutmayın. Son olarak kulüplerin çevresinde illegal madde satan kişiler dolanıyor. Hem sağlığınız için hem de polislerle başınızın derde girmemesi için bu insanlarla iletişime geçmemenizi tavsiye ederim.

Berlin Gece Hayatının En Canlı Olduğu Bölgeler

berlin gece hayati bolgeler

Berlin’in aslında her yerinde bir gece kulübüne, bara ya da alternatif bir eğlence mekanına denk gelmek mümkün ancak, özellikle gece kulüplerinin toplandığı belirli bölgeleri aşağıda görebilirsiniz:

Friedrichshain

Friedrichshain berlin gece hayatı

Berlin gece hayatının en yoğun yaşandığı yeri görmek isterseniz Friedrichshain’e gitmelisiniz. Berlin’in en meşhur gece kulüpleri ve barları bu bölgede yer alıyor.

Berghain ve Lab Oratory, bölgenin en meşhur gece kulüplerinden. Boxhagener Platz çevresinde ise zaman geçirebileceğiniz çeşit çeşit bar var.

Kreuzberg

Kreuzberg berlin gece hayatı

Meşhur Kreuzberg’i duymayanınız yoktur. Berlin denince yoğun Türk popülasyonuyla aklımıza gelen ilk bölge. Kreuzberg’in bir diğer özelliği ise Berlin gece hayatının kalbinin attığı bölgelerden biri olması.

So 36, GMF Berlin ve Ritter Butzke, Kreuzberg’de yer alan en meşhur gece kulüplerinden.

Mitte

Mitte berlin geceleri

Berlin’in merkezi Mitte bölgesi aynı zamanda gece hayatının da merkezi sayılan bölgelerden biri. Alexanderplatz Meydanı çevresinde birçok bara rastlayabileceğiniz gibi Berlin’in en popüler gece kulüplerinden biri Golden Gate de Mitte’de yer alıyor. Bir diğer popüler mekanlar Exodos Club ve Traffic Club da yine bu çevrede.

Rudolfkiez

Rudolfkiez berlin geceleri

Turistik açıdan bakıldığında çok zengin bir bölge olmasa da Rudolfkiez, Berlin gece hayatı düşünüldüğünde önemli bir bölge.

About Blank, Matrix Club ve Salon Zur Wilden Renate isimli popüler gece kulüpleri bu bölgenin sınırları içerisinde yer alıyor. Bölge de bu kadar popüler olmayan daha birçok eğlence mekanı ve bar var.

Schlesisches Tor

Schlesisches Tor berlin'de eğlenebileceğini en ünlü yerler

Berlin gece hayatı haritasının, Berlin’in ulaşım sisteminin temelini oluşturan U-Bahn hatlarıyla paralelliğini belki duymuşsunuzdur.

Belirli U-Bahn duraklarının çevresi onlarca gece kulübüyle doludur. İşte Schlesisches Tor durağı onlardan biri. İstasyondan çıkıp biraz yürüdükten sonra Berlin’in en popüler gece kulüpleri arasında olan Watergate’e ulaşabilirsiniz. Çevrede ise yine sayısız bar ve kulüp bulunuyor.

Heinrich-Heine-StraBe

Heinrich Heine Strasse berlin geceleri

Heinrich-Heine-StraBe de U-Bahn üzerinde yer alan duraklardan biri. Köpenicker Caddesi’ne doğru ilerlediğinizde meşhur Tresor, KitKat Club ve OHM’yi bulabilirsiniz.

Berlin’de Bar, Kafe ve Restoranlar

berlin gece hayatı kafe bar

Berlin gece hayatı yalnızca kulüplerden ibaret değil. Daha sakin takılmayı seviyor, arkadaşlarınızla muhabbet edebileceğiniz bar ve kafe tarzı mekanları ya da yemekle beraber birkaç kadeh bir şeyler içeceğiniz şık restoranları tercih ediyorsanız Berlin’de size uygun da birçok alternatif var.

Berlin kulüpleri için gecenin en erken 00.00 – 01.00 gibi başladığını da belirtmek gerekir. Geceye başlamadan önce zaman geçirmek için bar ve kafe gibi yerleri tercih edebilirsiniz.

Eğer Berlin seyahatinizi ilkbahar ya da yaz aylarına planladıysanız şanslısınız! Çünkü, şehrin her yeri akşamüstünün çökmesiyle beraber eğlence noktasına dönüşüyor. Sokaklarda, metro istasyonlarında, nehrin kenarında, parklarda, bahçelerde kısacası her noktada grup halinde eğlenen insanlar görebilirsiniz.

Daha spesifik mekan önerileri içinse Berlin seyahatimde en çok beğendiğim mekanları aşağıda inceleyebilirsiniz:

Pratergarten

Pratergarten berlin gece hayatı

Berlin’in en eski bira bahçesi olarak kabul edilen Pratergarten, 1837’den beri hizmet veriyor. Şehirden soyutlanmış, ağaçlar içerisinde bir atmosfere sahip.

Hem Berlinlilerle kaynaşmak hem de bir lokal gibi eğlenmek için mükemmel bir seçenek. Özellikle akşamüstü güneş batmaya başladığında ortam daha da güzelleşiyor. Yan yana sıralanmış ahşap masalar, ışıklarla süslenmiş ağaçların altında oldukça samimi bir ortam yaratıyor.

Berlin’in en meşhur lezzetlerinden “pretzels“i de burada denemenizi tavsiye ederim. Mekanın kendi hazırladığı biralar da bira meraklıları için güzel bir lezzet keşfi olabilir.

Konum: Kastanienallee 7-9, 10435 Berlin, Almanya

Cafe am Neuen See

cafe am neuen see berlin geceleri

Cafe am Neuen See, benim Berlin’de en sevdiğim mekanlardan biri oldu. Tiergarten içerisinde, Berlin Hayvanat Bahçesi’ne oldukça yakında yer alıyor. Yeşillikler içerisinde, nehrin kenarına kurulu hem huzurlu hem de oldukça eğlenceli bir mekan.

Açık havada birbiri ardına sıralı ahşap masalarda oturabilir ya da nehrin kenarına kurulu şezlonglarda havanın tadını çıkarabilirsiniz. Nehrin üstünde biranızı yudumlayacağınız küçük iskeleler bile var.

Biraz daha aksiyon isterseniz kanoyla nehir boyunca tura da çıkabilirsiniz. En güzel zamanı ise kesinlikle akşamüstü ancak Almanlar kahvaltıda bile bu mekanı tercih edebiliyor. Havaların güzel olduğu bir zamansa her daim kalabalık oluyor.

Ulaşım için en iyi seçenek Hayvanat Bahçesi durağında inmek ve yürümek.

Konum: Lichtensteinallee 2, 10787 Berlin

Strandbar Mitte

Strandbar Mitte en popüler berlin gece kulüpleri

Yine açık havada ancak şehrin biraz daha içerisinde olup Berlin’in kalabalığını hissedeyim diyorsanız Berlin’e dair bir diğer favori mekanım Strandbar Mitte’yi öneririm.

Mitte Bölgesi’nde, Bode Müzesi’nin tam karşısında, James Simon Park içerisinde yer alan bu mekan nehrin kenarında yer alıyor. Çimenlerin üzerine sıralanmış şezlonglar ve puflarla rahat bir atmosfer yaratılmış. Akşamüstü olup da gökyüzü hafif kararmaya başladığında müzelerin ve nehrin aydınlatmaları ortama çok daha güzel bir hava katıyor.

Konum: Monbijoustraße 3B, 10117, Berlin, Almanya

YAAM

berlin gece hayatı YAAM

Berlin’e yazın gittiniz ve bir plaj barı mı arıyorsunuz? İşte karşınızda, içeceğinizi yudumlarken ayaklarınızın kuma değeceği YAAM.

Nehrin kıyısında, kumların üzerine kurulu olduğuna bakmayın. Çevresi yine Berlin gece hayatının en belirgin farklılığı koca koca endüstriyel binalarla dolu ancak, gözünüz korkmasın. Bu tezatlık mekana çok daha ilgi çekici bir hava katmış. YAAM’ın bir diğer ilgi çekici özelliği ise içeri girerken küçük bir bağış yapmanız gerektiği.

Göçmenlere yardım amacıyla açılan bu mekanın ilk özelliği bugünler de böyle olmasa da yine saygıdeğer bir göçmen politikası izliyorlar. Bağış yapmak tabii ki size kalmış ancak burada bir gelenek haline geldiğini söylemek de fayda var. Mekanın içerisinde Berlin sokak lezzetlerinin satıldığı tezgahlar ve farklı barlar bulunuyor. Burada içeceğinizi yudumlarken farklı lezzetler tadabilirsiniz.

Hem Berlin’in hipster yüzünü hem de Berlinlilerin yazı nasıl değerlendirdiğini görmek istiyorsanız mutlaka uğramanız gereken bir yer.

Konum: An der Schillingbrücke 3, 10243, Berlin, Almanya

Diğer Öneriler

Berlin gece hayatına atılmadan önce akşamüstünü değerlendirmek için şu mekanlara da göz atabilirsiniz: Eski bir alışveriş merkezinin terasına kurulu restoran ve bar Klunkerkranich, “Ruin Bar” konseptine sahip Badehaus Szimpla ve hayvanat bahçesindeki maymunları izleyebileceğiniz terasıyla Monkey Bar.

Berlin Gece Kulüpleri | En Ünlü 7 Berlin Gece Kulübü!

1. Berghain

berlin gece hayatı Berghain

Berghain, dünyanın en meşhur gece kulüplerinden biri. İçerideki atmosferi, ses kalitesi, kapı politikası, sıra dışı binası ve eğlence anlayışıyla gece hayatını sevenlerin mutlaka yaşanması gereken bir deneyim.

Eski bir elektrik santralinden dönüştürülmüş devasa binayı, sabah gördüğünüzde terk edilmiş bir fabrika sanabilirsiniz. Friedrichshain bölgesinde ıssız bir arazinin içerisinde yer alıyor.

Biz ilk ziyaretimizde kapıdaki sırayı görene kadar doğru yerde olduğumuza emin olamamıştık. Kafanızda 10 – 15 kişilik bir sıra oluştuysa yanılıyorsunuz. Özellikle Cuma ve Cumartesi geceleri yüzlerce insan, kar kış demeden sırada bekliyor. Sıranın ne zaman size geleceği ya da sıra geldiğinde içeri girip giremeyeceğiniz tamamen belirsiz.

Britney Spears’ın bile içeri alınmadığı bir gece kulübü düşünün. Kapıya geldiğinizde, Sven isimli meşhur kapı görevlisi çoğu zaman tek bir bakışıyla duruma karar veriyor.

Berghain’e nasıl girilir diye merak ettiyseniz yazının sonunda kişisel deneyimlerimden yola çıktığım tüyolara göz atabilirsiniz.

Biraz da içeriden bahsedecek olursak ben ancak üçüncü Berlin seyahatimde, kaçıncı denemem bile olduğunu hatırlamadığım seferde Berghain’e girebilmiştim.

Girebilmemizdeki en büyük etkenin içeride çalan DJ’i önceden öğrenmiş olmamıza ve Perşembe akşamı olmasına bağlı olduğunu düşünüyorum. Bu kadar uğraşmaya gerek var mı derseniz orası tamamen size kalmış.

Tekno müziğe ve gece hayatına meraklıysanız kesinlikle değer. Dışarıdan bakıldığında pek de bir şeye benzemeyen binanın içi çok daha gösterişliydi. İçeride iki farklı kulüp var: Berghain ve Panorama Bar.

Berghain, Panorama Bar’a göre gece hayatının daha karanlık yüzünü yansıtıyor. Kocaman sütunlar, gecelerce partileyen insanların dinlenmesi için hazırlanmış demir ranzalar, ışıklandırmalar, heykeller.

Şansımıza o gün Berghain’in her bölümü açık olmadığı için bahsedilen diğer kısımları görme fırsatı bulamadık, ancak gizli ve daha karanlık yerlerin olduğu söyleniyor. Tabii buralarda çok da hoşunuza gitmeyecek eğlence anlayışlarıyla karşılaşmanız da mümkün.

Panorama Bar ise daha “neşeli” bir ortama sahip. Yeşil bir avluda, heykeller, farklı sanat eserleri, dondurma ve kahve standları gibi aslında biraz mola vermenizi sağlayacak bir ortam var.

2. Tresor

Tresor berlin gece hayatı

Aynı zamanda Alman tekno müzik piyasasına hakim bir plak şirketi olan Tresor, Berlin’in en popüler gece kulüplerinden biri. Berlin’in yeraltı eğlence kültürünün öncü isimlerinden biri.

Tarihi 1990’lara dayanan Tresor, şu an terk edilmiş bir enerji santralinde yer alıyor. İçerisi oldukça karanlık; mahzenler ve tünellerle dolu, korku labirentini andıran bir havası var. Eğer bu labirent içerisinde bulmayı başarabilirseniz farklı odalarda farklı partilere denk gelebilirsiniz.

Led ışıklar ve demir parmaklıklar ise mekanın atmosferine çok daha ilginç bir hava katıyor. Ses sistemi ve sahne alan sanatçılara gelecek olursak da dünyanın en iyisi desek yalan olmaz.

Tresor’da da günlerce, aralıksız süren partiler oluyor. Giriş politikası aynı Berghain gibi oldukça sert ve belirsiz. Berlin’e gitmişken Tresor’ı deneyimlemeden dönmek istemezseniz ne yazık ki yine uzun kuyrukları ve içeri girememe ihtimalinizi göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

3. Salon zur Wilden Renate

Salon zur Wilden Renate berlin gece hayatı

Dans etmeye varım ama öyle saatlerce karanlık ortamda, dans pistinde kalamam arada kaçacağım bir yer de olmalı diyorsanız Salon zur Wilden Renate, yeşiller içindeki dev arka bahçesiyle tam size göre.

Burada hem Berlin gece hayatını doyasıya yaşayabilir, hem de yeraltı tekno dünyasına ait karanlık mekanlardan daha uzak bir eğlence anlayışını deneyimleyebilirsiniz.

Sirk temalı bir eğlence mekanı olan Wilden Renate’in içerisi rengarenk dekorasyonu, sıra dışı atmosferi ve labirent misali dans pistleriyle oldukça etkileyici. Palyaçolar, akrobatlar, ateşli çemberler…

İçeriye girdiğiniz ilk an bayağı ürkütücü gelebilir, ancak Berlin’e gitmişken kesinlikle denemenizi tavsiye ederim. Bu arada aynı mekanın konsepti gibi müzikler ve kitlesi de sıra dışı. Berlin seyahatiniz bahar ya da yaz dönemine denk geliyorsa ağaçların içerisindeki bahçede yer alan dev pistin tadını da çıkarabilirsiniz.

Berghain ve Tresor’a göre içeri girmek biraz daha kolay, kalabalık bir grup halinde gitmezseniz girme şansınız oldukça artar.

4. Golden Gate

Golden Gate berlin gece hayatı

Golden Gate, Berlin’in popüler gece kulüplerinden bir diğeri. Jannowitzbrücke Tren İstasyonu’nun altında yer alıyor. Klasik yeraltı eğlencesine ait bir atmosferi var. Oldukça karanlık, özensiz ve minimal bir dekorasyona sahip.

Golden Gate’in en meşhur özelliği ise Berlinlilere bile uzun gelen partileri. Burada eğlence diğer gece kulüplerinin aksine Pazar günü bitmiyor, Cuma gecesi başlayıp Pazartesi akşamüstüne kadar devam ediyor.

5. ://about blank

About Blank berlin'deki en ünlü eğlence mekanları

://about blank, aynı Tresor ve Berghain gibi Berlin’in en karanlık gece kulüpleri arasında yer alıyor. Hem ortam, hem müzik tarzı hem de kitle olarak oldukça cesur bir eğlence anlayışına sahip bir mekan.

Birbirine bağlı farklı alanlardan oluşan About Blank, büyük bir kompleksi kapsıyor. İlkbahardan sonbahara 2 dans pistine sahip geniş bahçede sıra dışı partiler düzenleniyor. Her gecenin partisinin kendine özgü ayrı bir konsepti olabiliyor.

Kimi partilerin eğlence anlayışı fazla cesur olabiliyor, gitmeye niyetiniz varsa en azından sürprizle karşılaşmamak için etkinliğe önceden bakmanızı tavsiye ederim.

Bu arada, About Blank de Berlin’de içeri girmenin en zor olduğu gece kulüplerinden biri. Aynı şekilde içeride fotoğraf çekmek, ilaç sokmak yasak gibi katı kuralları var.

6. Sisyphos

Sisyphos berlin gece hayatı

Berlin gece hayatı dendi mi akla gelen ilk isimlerden biri de Sisyphos. Berlin’de gidilebilecek en çılgın ve cesur yerlerden biri. Berlinliler tarafından da en çok sevilen mekanların başında geliyor. Sisyphos’un bir de aslında içeriyi tarif eden bir lakabı var: Alice Harikalar Diyarı!

Sisyphos bir gece kulübünden çok daha fazlası, geniş bir alanı kaplayan kompleks bir yapısı var. İçeride kumlarla çevrili bir göl, terk edilmiş bir otobüs, pizzacı, kamp alanı ve dans pisti labirenti gibi farklı alanlar bulunuyor.

Berlin gece kulüplerinin klasikleşmiş özelliğine Sisyphos da sahip: Mekanın kapladığı alan aslında eskiden bir fabrikaymış.

7. Watergate

Watergate berlin'deki en ünlü eğlence mekanları

Berlin’in yeraltı tekno eğlencesi sizi sarmadıysa doğru yerdesiniz! Berlin’in en iyi gece kulüpleri listesinde ismi mutlaka geçen Watergate, çok daha “normal” bir eğlence anlayışına ve şık bir ortama sahip.

Watergate, Spree Nehri’nin hemen yanında bulunuyor. Hem manzara, hem ses sistemi, hem de ışıklandırmalar oldukça etkileyici. Diğer mekanlara göre ortam olarak çok daha farklı olsa da müzik tarzı olarak benzerlikleri var. Sahne, genelde tekno müziğin en iyi isimlerine ait oluyor.

Watergate’e girmenin diğer gece kulüplerine göre çok daha anlaşılır kuralları var. Kıyafetiniz ortama uygun, çok abartı değil ancak şık olmalı ve çok kalabalık olmamalısınız.

Berlin Gece Kulüplerine Girmek İçin Ne Yapmalı?

berlin geceleri gece kulüpleri

Berlin gece kulüpleri dendiğinde ilk akla gelen sorulardan biri: Berlin gece kulüplerine nasıl girilir? Berlin’de gece kulübüne girmek için bildiğimiz, standart kuralların geçerli olmadığını söyleyebiliriz.

Ne yazık ki özellikle Berghain, Tresor, Salon Zur Wilden Renate gibi en popüler Berlin gece kulüplerine girmek için kesin bir tüyo yok, ancak kişisel deneyimlerimden ve araştırmalarımdan yola çıkarak birkaç tavsiye verebilirim:

  1. Kesinlikle koyu renk kıyafetlerden oluşan salaş, ancak özen gösterilmiş bir tarz tercih edin.
  2. Makyaj, aksesuar, yapılı saç gibi özen gösterilmiş detaylardan uzak durun.
  3. İçeride hangi etkinliğin olduğunu ya da hangi DJ’in sahne aldığını önceden araştırın.
  4. Bir iki kelime de olsa (selam vermek, hal hatır sormak gibi) Almanca bilirseniz işiniz çok daha kolay.
  5. Turist olduğunuzu belli etmemeye çalışın.
  6. Kalabalık gruplar halinde kesinlikle gitmeyin.
  7. Türkiye’den alışık olduğumuz “Damsız girilmez.” kuralı, Berlin’de çok da geçerli değil. İki erkek gitmeniz, kalabalık bir grup halinde gitmenizden çok daha iyi bile olabilir.
  8. Berlin’de gece kulüplerine girmek için doğru zamanı bulmanız da önemli. Perşembe akşamı ya da Pazar sabahını tercih ederseniz şansınız daha yüksek.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top