bern gezilecek yerler

Orta Çağ’ın büyüleyici atmosferini derinden hissedebileceğiniz başkent Bern, popüler kayak merkezlerinin bulunduğu İsviçre Alpleri’nin eteklerinde yer alıyor. Benzersiz doğal güzelliklere sahip Bern gezilecek yerler anlamında zenginliğini, kurucusu Dük 5. Berthold’un önderliğinde gerçekleştirilen genişleme çalışmalarına borçlu.

Bern Gezilecek Yerler Listesi

Şehircilik anlamında İsviçre’nin diğer şehirleri gibi mükemmel bir yapıya sahip olan Bern’de konaklama tesislerinin ve gezilecek alanların neredeyse tamamı Eski Şehir’de yer alıyor.

Bu nedenle kentin popüler alanlarını yürüyerek keşfetmek mümkün. Yürümenin dışında bisiklet, tren, tramvay ve otobüs gibi araçları kullanarak da dilediğiniz yere kolayca ulaşabilirsiniz.

1. Eski Şehir (Altstadt)

bern gezilecek yerler Eski şehir

Kentin geçmişi hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlerin Bern gezilecek yerler listelerinde ilk sıraya koymaları gereken Eski şehir (Altstadt), büyük çoğunluğu 12. ila 15. yüzyıllar arasında inşa edilmiş yapıları barındırıyor.

3 tarafı Aare Nehri ile çevrelenmiş bir tepede kurulu yerleşim bölgesi, 1405’teki büyük yangına rağmen karakteristiğini korumayı başarmış.

Başarılı şehircilik projelerinin hayata geçirildiği genişletme çalışmalarıyla günümüzdeki görünümünü kazanan Bern’in eski yerleşiminde görmenizi önereceğim yapıların başında Bern Katedrali, Saat Kulesi, Parlamento Binası geliyor.

2. Bern Katedrali (Berner Münster)

Bern Katedrali

Eski Şehir’in güneyinde yer alan Bern Katedrali’nin (Berner Münster) inşa süreci 1421’de başlamış ve 1893’te kulesinin tamamlanmasıyla sona ermiş.

Kulesinin 100 metrelik uzunluğu sayesinde ülkenin alanında en yükseği olarak anılan katedralin kuzeyinde kentin ünlü caddesi Münstergasse uzanırken; batısında Münsterplatz, güneyinde Münsterplatform bulunuyor.

Küçük bir ücret karşılığı kulesinin tepesine çıkıp, kentin ve çevresinin muhteşem manzarasını seyredebileceğiniz dini yapıya kapısını çevreleyen kıyamet günü tasvirini dikkatlice incelemeden giriş yapmayın.

3. İsviçre Parlamento Binası (Bundeshaus)

bern İsviçre Parlamento Binası

Tasarımı mimar Hans Auer tarafından yapılan İsviçre Parlamento Binası (Bundeshaus), 1092 yılında kullanılmaya başlanmış.

Ulusal Konsey ile Devlet Konseyi’nin oturumlarının gerçekleştirildiği yapının iki kanadı hükümet birimlerini ve bir kütüphaneyi barındırıyor.

İsviçre Federal Sarayı’nın en çok ilgi çeken noktasını iç yüksekliği 33 metre olan kubbesinin altındaki devlet arması oluşturuyor. Armanın çevresinde binanın tamamlandığı 1902 yılında var olan 22 kantonun daha küçük boyutlardaki armaları bulunuyor.

4. Saat Kulesi (Zytglogge)

bern gezilecek yerler Saat Kulesi

Üzerinde bir astronomik saatin bulunduğu Saat Kulesi (Zytglogge), kentin ilk yerleşim bölgesi olan Eski Şehir’in kurulduğu 1151’den, 1256 yılına kadar batı kapısı olarak kullanılmış.

İnşa edilmesinin üzerinden 800 yıldan fazla süre geçmesine rağmen yenileme ve tadilat çalışmaları sayesinde orijinal görünümünü koruyan yapı, Gotik stilli ahşap süslemeleri ile dikkat çekiyor. Ayrıca kulenin saatinin kadranları farklı görsel ögeleri barındırıyor.

5. Bern Tarih Müzesi

bern gezilecek yerler Bern Tarih Müzesi

Tarih meraklılarının Bern gezilecek yerler listelerine ekleyebilecekleri Helvetiaplatz’daki Bern Tarih Müzesi (Bernishes Historishes Museum), 1894 yılında açılmış.

Neuchâtel doğumlu mimar Andre Lambert tarafından, 15. ve 16. yüzyıl şatolarından ilham alınarak tasarlanmış bir binada faaliyet gösteren müze, 500 binin üzerinde eşyadan oluşan bir koleksiyonu barındırıyor.

Kültürel tesisi ziyaret ettiğinizde tarih öncesi dönemden günümüze kadar Bern ve çevresinden toplanmış parçaları inceleyebilirsiniz.

Kalıcı koleksiyonunda Asya, Okyanusya, Amerika bölgelerinden ve Antik Mısır döneminden eserlerin de bulunduğu müzenin bünyesinde Einstein’ın hayatına ve çalışmalarına ışık tutan bir bölüm yer alıyor.

6. Paul Klee Galerisi

bern görülecek yerler Paul Klee Galerisi

1879-1940 yılları arasında yaşamış Bernli sanatçı Paul Klee’nin ömrü boyunca ürettiği 4000 çalışmayı içeren bir koleksiyonun sergilendiği Paul Klee Galerisi (Zentrum Paul Klee), 2005 yılında açılmış.

Modern görünümlü binasının tasarımı İtalyan mimar Renzo Piano tarafından tasarlanan müzede kalıcı serginin yanı sıra ayrıca İsviçreli diğer ressamların çalışmaları geçici olarak sanatseverlerin beğenisine sunuluyor. Müze interaktif gösterimler ve müzik etkinlikleri açısından da zengin bir takvime sahip.

7. Hapishane Kulesi (Kafigturm)

bern gezilecek yerler Hapishane Kulesi

Bern’in eski yerleşiminin en çok ilgi çeken yapıları arasında olan Hapishane Kulesi (Kafigturm), ilk olarak 1256 yılında kentin 2. defa genişletildiği çalışmalar sırasında kapı olarak inşa edilmiş.

1640’da kent konseyinin kararıyla yıkılan bu ilk kulenin yerine yenisi 1641-1644 yılları arasındaki süreçte dikilmiş. Geçmişte suçlu kadınların cezalarını çekmeleri için tutulduğu erken Barok stilli kule, günümüzde politik oturumlara ve kültürel etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Yapı ziyaretinizin ardından hemen arka tarafındaki Anna Seiler Çeşmesi’ni de görmeyi unutmayın.

8. Einstein Evi (Einsteinhaus)

bern Einstein Evi

Modern fiziğin başlangıcı sayılan ve 4 makaleden oluşan “Mucize Yıl” isimli çalışmanın sergilendiği Einstein Evi (Einsteinhaus), Kramgasse üzerindeki 49 numaralı binada bulunuyor.

Dünyaca ünlü fizikçinin eşi ve çocuğu ile beraber 1903-1905 yılları arasında ikamet ettiği 2. kattaki daire, değerli bilim insanının yaşam tarzını ziyaretçilere yansıtmak için aslına uygun olarak korunuyor.

Binanın 3. katındaysa Einstein’ın biyografisini ve çalışmalarını inceleyebilirsiniz. İnsanlık tarihinin en önemli şahsiyetlerinden birisi olan Einstein ile ilgili daha geniş bir koleksiyon Bern Tarih Müzesi’nde sergileniyor.

9. Güzel Sanatlar Müzesi

bern Güzel Sanatlar Müzesi

İsviçre’nin alanında en eskisi olan Güzel Sanatlar Müzesi (Museum of Fine Arts, Kunstmuseum), 1879 yılında kurulmuş.

Orta Çağ’dan günümüze kadar uzanan koleksiyonu sayesinde sanatsever gezginlerin Bern gezilecek yerler listelerinde kendisine yer bulan müzede aralarında Klee, Picasso ve Oppenheim’ın çalışmalarının da bulunduğu 3 binin üzerinde tabloya ev sahipliği yapıyor.

Tarihi Stettler Binası’nda faaliyet gösteren kültürel tesiste ayrıca 48 bine yakın çizim, baskı, fotoğraf ve film yer alıyor.

10. Ayı Parkı

bern Ayı Parkı

1857’de ayıların tutulması için açılan ilk tesisin kötü şartlar nedeniyle kapatılmasının ardından 2009 yılında ziyaretçi kabul etmeye başlayan Ayı Parkı (Bear Park), Aare Nehri’nin kıyısında yer alıyor.

Kentin ve çevresindeki kantonların simgesi olan kahverengi ayıların barındığı tesis, hayvanların doğal ortamlarına oldukça yakın şekilde tasarlanmış.

Parkta yer alan tünel, ayıların Eski Kent’in doğusundaki ilk tesise geçiş yapması için bir süre açık tutmuş. Ancak parkın şirin sakinleri Finn, Ursina ve Berna kullanmamaya başlayınca geçit, dükkânlara ve gösteri alanına ulaşmak isteyen insanların hizmetine sunulmuş.

11. Parlamento Meydanı

bern gezilecek yerler Parlamento Meydanı

1255’te başlayıp, 1260’ta sona eren ikinci genişleme sonucunda oluşturulmuş İç Yeni Şehir’in bir parçası olan Parlamento Meydanı (Bundesplatz), İsviçre Federal Sarayı adıyla da anılan Parlamento Binası’nın önünde yer alıyor.

Bu nedenle politik gösteriler için toplanma alanı olarak kullanılan meydanda alışveriş yapabileceğiniz bir açık pazar kuruluyor. Eğer meydanı ekimin ortasından kasımın sonuna kadar olan dönemde akşam saat 19.00 veya 20.30’da ziyaret ederseniz, sarayın ön cephesinde gerçekleştirilen 20 dakikalık ışık şovunu izleyebilirsiniz.

12. Hayvanat Bahçesi

bern Hayvanat Bahçesi

Ayı Parkı’nı da bünyesinde barındıran Hayvanat Bahçesi (Tierpark Dahlhölzli); nehrin kıyısında, Eski Şehir’e yakın bir alanda faaliyet gösteriyor. Kayın ormanı içerisindeki doğal yaşam parkı, yaklaşık 200 farklı türden 3000’e yakın hayvana ev sahipliği yapıyor.

Çocuklara yönelik eğlence alanları ile ailelerin uğrak noktası haline gelen tesisin, vivaryum ve ötesindeki diğer alanlar hariç tüm bölümlerini ücret ödemeden gezebilirsiniz.

13. Marktgasse

bern Marktgasse

Batıdaki Hapishane Kulesi’nden doğudaki Saat Kulesi’ne kadar uzanan Marktgasse, tıpkı Parlamento Meydanı gibi İç Yeni Şehir’in bir parçası. Spitalgasse ile birlikte kentin en önemli alışveriş bölgelerini oluşturan cadde, yeme-içme alanlarının zenginliğiyle dikkat çekiyor.

Konaklama için de tercih edebileceğiniz yolun üzerindeki meydanlarda haftanın belirli günlerinde taze tarım ürünlerinin satışının yapıldığı pazarlar kuruluyor. Cadde, alışveriş ve gastronomi olanaklarının dışında fotoğraf çekimi için de ideal atmosfere sahip.

14. Matte

bern Matte

Aare Yarımadası’nın güney doğusunda yer alan Matte, Orta Çağ’dan itibaren uzun süre atölyeleri ve ticari faaliyetleri ile anılmış.

İnsan eliyle yapılmış 3 su kanalının yer aldığı köy, günümüzde ise gezginlerin Bern gezilecek yerler listelerine huzurlu ortamı nedeniyle giriyor.Bölgeyi yürümek, fotoğraf çekmek veya piknik yapmak için ziyaret edebilirsiniz. Tekrar Eski Kent’e dönmek içinse dünyanın en dik tramvay hattını kullanabilirsiniz.

Bern’de Gezilecek Diğer Yerler

Bern seyahatinizde yeterli vaktiniz olursa Bern gezilecek yerler listenize şu noktaları da ekleyebilirsiniz;

 • Ayı Hendeği
 • Spitalgasse
 • Bern Botanik Bahçesi
 • Untertorbrücke Köprüsü
 • Swiss Alpine Müzesi
 • Garten
 • Kornhaus Platz
 • Zahring Fountain
 • Bern Tiyatrosu
 • Holy Ghost Kilisesi
 • Child Easter Çeşmesi
 • Egelsee
 • Kramgasse

Bern’de Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Bern seyahatinizde konaklama için 4 yıldızlı Best Western Hotel Bern adlı tesise göz atabilirsiniz. Bunun dışında Bern’de yer alan tüm otelleri incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Best Western Hotel Bern
4 yıldızlı Best Western Hotel Bern, konaklama için güzel bir seçenek.

Bern gezilecek yerler konusu bu şekilde. İsviçre’nin 4. büyük şehri Bern’de şimdiden eğlenceli bir gezi geçirmenizi dilerim, iyi tatiller!

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın