Beurs van Berlage Amsterdam
Beurs van Berlage Amsterdam

Amsterdam’ın merkezindeki Dam Meydanı yanında yer alan Beurs van Berlage, şehrin önemli tarihi yapılarından biridir. Şehrin eski borsa binası, 20. yüzyılın başında Hollanda modern hareketinin başını çeken Hendrik Petrus Berlage tarafından yeni ufuklar açacak bir eser olarak tasarlanmıştır. Berlage bu yapıyla Hollanda mimarisine yeni bir yön vermiş 19. yüzyıla damgasını vuran klasisizmi terk ederek daha net çizgilerin hâkim olduğu modern tarza geçmiştir.

Yenilikçi borsa binası, açılışının yapıldığı 1903 yılında kentte alay konusu olsa da günümüzde inşa edildiği dönemin önemli mimari örneklerinden biri ve tüm dünyanın takdirini toplayan bir eser olarak görülür.

Borsanın hemen yan binada bulunan bugünlü yerine taşınmasının ardından Beurs van Berlage Hollanda Filarmoni Orkestrası’na devredilmiştir. Bina, günümüzde konserler ve sergiler için kullanılmakta olup Hollanda Borsası’nın tarihini konu alan kalıcı bir sergiye ev sahipliği yapmaktadır.

Şehir merkezinde yer alan Beurs van Berlage’nin  çevresinde; Dam Meydanı, Nieuwe Kerk, Kraliyet Sarayı, Kırmızı Fener Mahallesi gibi Amterdam’da görmeniz gereken birçok ünlü yapı da yer almaktadır.

Beurs van Berlage Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Damrak 277, Amsterdam
  • Ulaşım: Tramay ile ulaşım: Dam: 4, 9, 14, 24
  • Ziyaret Bilgileri: Sadece sergiler sırasında açık.
  • Giriş Ücretleri: Giriş ücretli.
  • Web: www.beursvanberlage.nl

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın