Beyazıt Kulesi İstanbul
Beyazıt Kulesi

Beyazıt Kulesi, İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü içerisinde yer alan yangın kulesidir. 1828 tarihli kule, Fatih Sultan Mehmet’in yaptırdığı Eski Saray’ın arazisinde bulunmaktadır. Aynı yerde bulunan ahşap iki kule 1756 ve 1826 yıllarında meydana gelen yangınlarda yok olmuştur. II. Sultan Mahmut döneminde Marmara Adası’ndan getirilen mermerlerle inşa edilen Beyazıt Kulesi, şehrin en güzel manzarasının görülebileceği yerlerden biridir.

Cumhuriyet dönemine kadar yoğun bir şekilde kullanılan Beyazıt Kulesi, “Köşk” adıyla da bilinir. Yangın gözetlemede çalışan memurlara köşkçüler denirdi ve bunlar görev sırasında kulede kalırdı. Bu nedenle kule “köşk” adıyla da anılmaktadır. Bir dönem hava tahminleri için de kullanılan kule üç bölümden oluşmaktadır. Yangın gözetleme memurlarının kaldığı nöbet katı, yangın işaretinin verildiği işaret katı ve Osmanlı Bayrağı’nın dalgalandığı Sancak Katı, kulenin bölümleridir.

Günümüzde gördüğümüz kule 1997 ve 2010 yıllarında onarılmıştır. 2010 yılındaki yenileme çalışması İstanbul 2010 Kültür Başkenti çalışmaları kapsamında Rektörlük, Büyükşehir Belediyesi ve Kültür Başkenti Ajansı tarafından gerçekleştirilmiştir.

Beyazıt Kulesi Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Kemal Paşa Mah. 34134 Fatih İstanbul
  • Ulaşım: Kule, İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü içerisinde bulunmaktadır. Tramvaydan Beyazıt durağında inerek buraya gelebilirsiniz. Ayrıca Taksim’den kalkan 46H veya 61B otobüslerinden biri ile buraya ulaşmak mümkündür.
  • Notlar: Beyazıt Kulesi tam olarak ziyarete açık bir yapı değildir. Yabancı turistler tur kapsamında, yerli turistler ile ancak özel izin ile burayı ziyaret edebilir. Bunun nedeni kulenin hala yangın gözetleme amacıyla kullanılıyor olmasıdır.
Önceki makaleYılanlı Sütun
Sonraki makaleDikilitaş
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın