Beykoz Kasrı İstanbul

Beykoz Kasrı, İstanbul gezilecek yerler listemizde yer alan kasırlardan biridir. İnşası yaklaşık 11 yıl süren yapı Mısır Valisi Kavalalı Mehmet Ali Paşa tarafından yaptırılmıştır. Padişah Abdulmecid’e hediye niyetiyle yapılsa da onun vefat etmesi ile Abdulaziz’e verilmiştir.

Milli Saraylar kapsamında bulunan Beykoz Kasrı, yapıldığı dönemde padişaha özel olarak kullanılsa da sonrasında kamuya açılmıştır. Bir dönem yetimler yurdu olarak da kullanılan Beykoz Kasrı, Cumhuriyet döneminde sağlık hizmetleri için kullanılmıştır. Orduya tahsis edilip askeri hastane olarak da hizmet veren kasır günümüzde ziyaretçi çeken bir yer haline gelmiştir.

Mimarlar Nigoğos ve Sarkis Balyan’ın yaptığı kasr, neo klasik mimari ile yapılmıştır. Yapının kendisi de balkonları da dikdörtgen şeklindedir. İki katlı binanın tavan yüksekliği yaklaşık 8 metredir ve iç mekanda büyük ferahlık sağlamaktadır. Dış cephesinde kullanılan taşların İtalya’dan getirildiği düşünülmektedir. Ne yazık ki Beykoz Kasrı içerisinde bulunan birçok tarihi, kültürel ve sanat eseri zaman içerisinde zarar görmüş ya da yağmalanmıştır.

Beykoz Kasrı Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Yalıköy Mah., 34825 İstanbul
  • Ulaşım: Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden geçip Kavacık istikametinden Beykoz’a ve kasra ulaşılabilir. Kadıköy’den buraya vapur bulunmaktadır. Anadolu Kavağı Kavacık arasında çalışan 15A Numaralı otobüsle de Servi Burnu durağında inerek kasra ulaşım mümkündür
  • Ziyaret Gün ve Saatleri: Pazartesi ve Perşembe hariç 08:30 – 17:00 arasında ziyaret edilebilir.
  • Giriş Ücretleri: Tam bilet 5, indirimli bilet 1 Lira’dır
  • Web sitesi: http://www.millisaraylar.gov.tr/portalmain/Palaces.aspx?SarayId=4
  • Notlar: Giriş ücretleri ve ziyaret saatleri dönemsel olarak değişebilir. Güncel bilgiler için lütfen internet sitesini kontrol edin.
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın