Beylerbeyi Sarayı İstanbul
Beylerbeyi Sarayı

Beylerbeyi Sarayı, Sarkis Balyan tarafından tasarlanmış İstanbul’da bulunan bir saraydır. Dolmabahçe ve Küçüksu Kasrı’na göre daha sade olan bu saray, Sultan Abdulaziz tarafından konukevi olarak yaptırılmıştır.

İstanbul gezilecek yerler listemizin önemli yapılarından olan Beylerbeyi Sarayı 1860 – 1865 yıllarında yaptırılmıştır ve sarayda Fransa Kraliçesi Eugenie, Windsor Dükü gibi ünlüler konaklamıştır.

Sarayda yer alan haremlik selamlık şeklindeki iki ayrı hamam dikkat çekicidir. Kabul salonundaki fıskiyeli havuz farklı bir atmosfer yaratmaktadır. Zemin kısmında Mısır’dan getirilen hasır örgüler, iç dekorasyonda Bohemya süsleme ve avizeleri görülmeye değerdir.

İstanbul’un en eski yerleşim yerlerinden birinde kurulan Beylerbeyi Sarayı, barok izler taşımaktadır. Doğu Batı mimarisinin sentezlenerek kullanıldığı bu yapıda 24 oda, iki hamam ve bir banyo vardır. Altın işçiliğinin en güzel örneklerinin görülebileceği sarayda yer alan Uluslar arası Kabul Salonu’nda çeşitli davetler düzenlenmektedir.

Ahır Köşkü II. Mahmut döneminde saraya eklenen bölümlerdendir. Atlara ayrılan bu bölüm oldukça büyük ve güzeldir. Saray dahilinde bulunan diğer köşkler ise Mermer ve Sarı Köşk’tür.

Beylerbeyi Sarayı Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Beylerbeyi Mah. 34676 Üsküdar İstanbul
  • Ulaşım: Saraya Üsküdar yönüne giden her otobüs ya da araçla ulaşmak mümkündür.
  • Ziyaret Gün ve Saatleri: Pazartesi ve Perşembe günleri hariç 09:00 – 17:00 arasında ziyarete açıktır.
  • Giriş Ücretleri: Tam bilet 20, indirimli bilet 10 Lira’dır.
  • Web sitesi: http://www.millisaraylar.gov.tr/portalmain/Palaces.aspx?SarayId=11
  • Notlar: Giriş ücretleri ve ziyaret saatleri dönemsel olarak değişebilir. Güncel bilgiler için lütfen internet sitesini kontrol edin.
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın