Westminster Sarayı Big Ben Londra gezi notları

Londra’nın Simgesi: Big Ben ve Westminster Sarayı

Müzeleri, kiliseleri, sarayları, yemyeşil devasa parkları ve gece hayatı ile Londra gezginlerin her türden beklentisini fazlasıyla karşılıyor. Bugün Parlamento Binası (House of Parliament) olarak kullanılan, Victoria Dönemi Gotik stili Westminster Sarayı ve saat kulesi Big Ben de bunlardan biri. Gerçi Big Ben saat kulesinin değil, bu kuledeki çanın adı aslında ama buna daha sonra değinelim.

Londra Westminster Sarayı Big Ben hakkında bilgiler

İngiltere Hükumeti’nin temsil edildiği, ülkenin politikalarına dair hararetli tartışmaların yapıldığı, üstelik tarihi açından son derece zengin, estetik açıdan son derece şık olan Westminster Sarayı turistik gezilerin de bu yüzden önemli adımlarından biri.

Bu yazıda da hem Westminster Sarayı hem de sarayın bir parçası olan Big Ben hakkında biraz daha detaylı bilgiler vereyim. Böylece Londra turunuzda bu durağa uğrayıp uğramamaya karar vermenize, uğramak istiyorsanız sizi burada nelerin beklediğine dair yardımcı olayım.

Bir de eğer yakınlarda bir Londra seyahati planlıyorsanız şehir hakkında her konuda daha detaylı bilgi edinmek için Londra Gezi Rehberi yazımızı okumanızı öneririm.

 

Westminster Sarayı ve Big Ben Hakkında Bilgiler

Westminster Sarayı Big Ben

Lordlar KamarasıAvam Kamarası… Bunlar İngiltere Hükumeti ile ilgili haberlerde sıkça duyduğumuz, kimimizin çok iyi bildiği kimimizin de terimlere aşina olsa da pek ilgilenmediği konular.

İşte İngiltere’nin yürütme kolu olan, hükumet ile muhalefetin çalıştığı meclis, yani Parlamento Binası tarihi Westminster Sarayı’nda yer alıyor. Aslında burada meclisin oturumlarını da izlemek mümkün. Ancak ben bu yazıda biraz daha turistik bir bakış açısıyla saray ve Big Ben hakkında konuşmak istiyorum. Ve buna da isterseniz birkaç cümlelik tarihçesi ile başlayalım.

Londra’daki tüm gezilecek yerler hakkında bilgi edinmek için ve kişisel tercihlerinize uygun bir seyahat planlamak için Londra Gezilecek Yerler yazımızı da okuyabilirsiniz.

Kısaca Westminster Sarayı ve Big Ben Tarihi

Big Ben efsanesi Westminster Sarayı

Westminster Sarayı tarihçesi 8. YY’a aynı yere Aziz Peter’e adanmış bir kilise yapılmasıyla başlıyor. Ancak St. Paul Katedrali yazımı da okuduysanız hatırlayabileceğiniz gibi Londra’da bir Aziz Peter Kilisesi zaten var. İşte Aziz Peter’e adanan o kilise East Minster olarak tarif edilirken, bu yeni yapılana da West Minster denilmiş ve zamanla kelime Westminister’a dönmüş.

Zaten 10. YY’da da buraya bir manastır ve saray eklenmiş. Ki o manastır da Westminister Abbey. 11.YY’da bugün Westminister Hall olarak bildiğimiz küçük sarayın eklenmesiyle de yapının ana hatları ortaya çıkmış diyebiliriz.

Westminster Sarayı ilk başlarda kraliyet sarayı iken parlamento binası olması ise 13. YY’a dayanıyor ve bu değişikliğin arkasında da VIII. Henry var.

1834 yılında yaşanan büyük yangın ise Westminster Sarayı tarihçesindeki en son büyük olay. Bu yangının ardından büyük kısımda yıkılan sarayın restorasyonu için Sir Charles Barry isimli mimar görevlendirilmiş ve kendisi de bugün gördüğümüz bu harika tarihi eseri ortaya çıkarmış.

Westminster Sarayı Big Ben Londra bilgiler

Big Ben ise, ki aslında kulenin adı Elizabeth Tower, yapıya 1859 yılında eklenmiş. 106 metre yüksekliğinde saat kulesi dünyanın en ünlü saat kulesi diyebilirim.

Tepesindeki Big Ben isimli 14 tonluk çan ise özel olarak dökülmüş ve her saat başı çalıyor. Kuledeki saat ülkenin en büyük saati olup, yapıldığı 1859 yılından beri hiç aksatmadan, bozulmadan çalışmaya devam ediyor.

Westminster Sarayı ve Big Ben Bölümleri

İngiltere Parlamentosu’nun Avam Kamarası ve Lordlar Kamarası‘ndan oluştuğundan bahsetmiştim. Seçimle iş başına gelen milletvekillerinin oluşturduğu Avam Kamarası, Lord, Dük, Baron gibi soyluların (veya sonradan bu ünvanları alanların) oluşturduğu Lordlar Kamarası Westminster Sarayı’ndan ülke politikalarını oluşturup yönetiyor.

Bu durum da elbette sarayın tarihi değerine modern bir önem de yüklüyor. Bir turist olarak yapacağınız Westminster Sarayı ve Big Ben saat kulesinde görebilecekleriniz ise…

Elizabeth Tower ve Big Ben

Lodra'nın simgesi Elizabeth Tower Big Ben

1859 yılında yapılan Elizabeth Tower Westminster Sarayı’nın kuzeyinde yer alıyor ve turistik ziyaretlere normalde açık. Kulenin dört yüzünde yer alan 7,5 metrelik çapıyla dev saat, 14 tonluk çanların her saat başı çıkardığı tok ses, yapının tarihi önemi ve ilk günden bu yana sahip olduğu sembolik anlamı buranın  İngiltere’nin simge yapılarından biri olmasını sağlıyor.

Elizabeth Tower – Big Ben turunda 334 basamaklı kuleye çıktıktan sonra saat mekanizmasının içine girip bu muhteşem tarihi saati daha yakından görebilirsiniz.

Victoria Tower

Westminster Sarayı Victoria Tower

100 metre yüksekliğindeki Victoria Tower da Wesminister Sarayı’nın silüetini süsleyen bir diğer kule. Zamanında Westminster Sarayı’na kraliyet girişi olması için yapılan kulenin geçitleri Kraliçe’nin arabasının geçebileceği kadar da geniş.

Bu gelenek Parlamento açılışı dönemlerinde halen devam etmekle birlikte Victoria Tower artık Parlamento arşivlerinin de saklandığı bir yer olarak hizmet veriyor.

Avam Kamarası

Westminster Sarayı Avam Kamarası Londra gezisi

Devasa saray içerisinde olmasını hayal edebileceğinizden daha küçük bir alan Avam Kamarası. Milletvekillerinin toplandığı, çeşitli konularda oturumların yönetildiği Avam Kamarası ayrıca sadeliğiyle de ziyaretçileri etkiliyor.

Lordlar Kamarası

Bugün yaklaşık 900 üyesi olan Lordlar Kamarası da ilk günkü gibi korunan bölümlerden. Avam Kamarası’nın aldığı kararların son onay merci de olan Lordlar Kamarası hala ahşap sandalyeleri olan, bir yandan görkemli bir yandan da son derece sade bir bölüm.

Westminister Hall

Westminster Sarayı’nın o kadar deprem ve yangına rağmen sağ kalan, orjinal yapıdan bugüne ulaşabilen tek parçası. Buradaki en dikkat çekici detaylar ise bir sanat eseri güzelliğinde olan Avrupa’daki en geniş antika ahşap çatı, II. Richard heykelleri ve Kral masası.

Westminster Sarayı ve Big Ben Nerede ve Nasıl Gidilir?

Westminster Sarayı Big Ben nerede ve nasıl gidilir

Londra’nın merkezinde, Westminister Bölgesi’nde yer alan Westminster Sarayı ve Big Ben ulaşımı tahmin edebileceğiniz üzere çok kolay.

Metro ile; Distric, Jubilee ve Circle hatları ile Wesminister İstasyonu’nda inerek ulaşabilirsiniz.

Otobüs ile gitmeyi de tercih edebilirsiniz, şehrin en merkezi yeri olduğu için hemen hemen tüm otobüsler buradan geçiyor. Victoria Caddesi’ndeki Parlamento Meydanı’nda inmeniz yeterli.

Westminster Sarayı ve Big Ben lokasyonundan bahsetmişken konaklama ile ilgili de kısaca bilgi vereyim. Londra’nın çeşitli bölgelerindeki konaklama alternatiflerini ve bu bölgelerin özelliklerini öğrenmek için Londra’da Nerede Kalınır? yazımızı da okumanızı öneririz.

Westminster Sarayı ve Big Ben Güncel Giriş Ücretleri

Londra Big Ben Westminster Sarayı giriş ne kadar

Big Ben maalesef bu yazıyı yazdığım tarihte restorasyon sebebiyle ziyarete açık değil ve 2021 yılında tekrar turistik ziyaretlere açıldığında giriş ücretinin ne olacağı şimdilik belirsiz. Ancak Westminster Sarayı güncel giriş ücretlerinden bahsedebilirim.

  • Yetişkinler için rehberli turlar 26,50 Pound, rehbersiz turlar 19,50 Pound.
  • Öğrenciler ve 60 yaş üstü ziyaretçiler için rehberli turlar 22 Pound, rehbersiz turlar 17 Pound.

Online biletleri isterseniz seyahatinizden önce Wesminister Sarayı resmi websitesinden alabilirsiniz.

London Pass ise Wesminister Sarayı turlarında geçerli değil.

Westminster Sarayı ve Big Ben Ziyaret Gün ve Saatleri

Big Ben Westminster Sarayı ziyaret gün ve saatleri

Westminster Sarayı hem turistik ziyaretler hem de Parlamento görüşmelerini gözlemlemek isteyenler için tüm yıl boyunca açık. Rehberli turlar Cumartesi günleri ve Parlamento’nun toplanmadığı hafta içi günlerde yapılıyor.

Big Ben’de 2021 yılında tamamlanması planlanan restorasyon çalışmaları halen sürdürülüyor ve bu sebeple 2021 yılına kadar ziyaretçi alınmıyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top