Günümüzde hemen hepimiz yaşadığımız şehirlerde iş hayatının ve şehrin karmaşasının içinde boğulup gidiyoruz. Trafikte ve şehrin gri renginde yaşadığımız sıkıntıların üstümüzden gitmesi için iple çektiğimiz tatillerde deniz kıyısı bölgeleri tercih etmemiz tesadüf değildir.

İnsanın doğası gereği sürekli olarak ihtiyaç duyduğu temiz ve etkileyici doğal mekânların son örnekleri deniz kıyısı il ve ilçelerimizde olduğu için ülkemizde insanların çok büyük bir oranı tercihini sahil kentlerinde tatil yapmaktan yana kullanıyor.

İnsanlarımızın denizin mavisi ve doğanın yeşilini bir arada yaşaması ile hayatında önemli değişiklikler olmaktadır. Gerek fiziksel açıdan daha sağlıklı olan solduğumuz hava ve tükettiğimiz besinler, gerekse psikolojik olarak geçirdiğimiz eğlenceli vakitler ve doğanın sakinliği bir araya geldiğinde çok mutlu ve sağlıklı bireyler haline kısa sürede geliyoruz.

İnsanların özellikle yaz aylarında tatil dönemlerinde sahil kentlerini tercih etmelerinin en önemli nedenlerinden birisi de hiç şüphesiz mavi yolculuklardır. Denizin muhteşem mavisi ile doğanın yeşilini bir arada yaşayabileceğiniz turlar günü birlik olabileceği gibi 1 haftayı bulan sürelerde de yaşanabilir. Özellikle doğa ve denize düşkün olan insanlar için planlanmış bir aktivite olan mavi yolculuklar sizlere yaşadığınız şehirden çok uzak diyarların huzur ve muhteşem tabiatını gösterecektir.

Mavi yolculuk ya da mavi tura nasıl çıkabilirim?

Tekneler ile denizin, güneşin ve doğanın keyfini doyasıya çıkarmak isteyen kişiler için oluşturulan programlar isteğinize göre bir rota ve plan bulmanıza oldukça yardımcı olacaktır. Mavi yolculuk öncesi en önemli kriter yolculuğa çıkılacak kişi sayısıdır. Örneğin 3-4 kişilik bir arkadaş grubu ile bir mavi tur düşünülüyorsa tamamen bir teknenin kiralanması oldukça maliyetli olabilir. Teknenin tamamının az sayıda kişi tarafından kiralanması durumunun maliyetini yenmek için oluşturulan kabin kiralama hizmeti az kişili grupların tercih noktasını oluşturuyor. Teknelerde genellikle iki kişilik olan kabinlerden birkaçının kiralanması size belirlenen rota ve teknede bir mavi tur keyfi yaşatacaktır. Tabi ki tekne kiralama ve kabin kiralama seçimlerinin kendilerine göre olumlu ve olumsuz yanları da mevcuttur. Tekne kiralama işlemiyle istediğiniz tarihte istediğiniz koylara sadece tanıdığınız ve bildiğiniz kişiler ile çıkabilme imkânına sahipken kabin kiralama tercihinde tarih, rota ve tekne seçim şansınız oldukça düşüktür. Fakat sizler hem bu konuda pek tecrübeli değilseniz hem de tatile sosyalleşmek ve bütün yılın stresini yeni insanlar tanıyarak üzerinizden atmak istiyorsanız kabin kiralama yöntemi seçerek kalabalık bir grup ile planlı bir şekilde gezinizi gerçekleştirmeniz çok daha mantıklı olacaktır.

Mavi yolculuk ya da mavi tura çıkarken yanımda neler bulundurmalıyım?

Mavi yolculuklar genellikle mavi turlara kıyasla bir haftayı geçebilen süreleri kapsamaktadır. Mavi turlar ise günü birlik gezilere verilen addır. Bu nedenle mavi tura çıkan bir kişinin o gün içerisinde kullanacağı basit eşyaları yanında bulundurması yeterli olabilir. Bu eşyalar genellikle havlu, terlik, güneş kremi ve kullanılıyorsa ilaçları kapsamaktadır. Uzun bir süreci kapsayan mavi yolculuk için ise küçük bir çanta oluşturmanız tatilinizi daha keyifli bir hale getirir. Bir hafta gibi bir süre için çıktığınız mavi yolculukta yedek kıyafetler ve havlularınızın olması, bolca güneş kremi ve şapka bulundurmanız, ihtiyaç duyabileceğiniz birkaç çeşit ilaç taşımanız işlerinizi kolaylaştırır. Ayrıca mavi yolculuğun en keyifli yanlarından biri olan gece sohbetlerinde gündüz yaşadığınız kavurucu sıcağın aksine serin esen deniz rüzgârı üzerinize bir hırka ya da sweat almanızı gerektirebilir. Çok sık yaşanmasa da genellikle tarihi yerlerin bulunduğu koylara yapılan ziyaretlerde çıkabileceğiniz kara turları için spor ayakkabısı bulundurmak da aklınızda olmalıdır.

Mavi yolculuklarda tatilin keyfini doruklarda yaşamak için hangi rotaları izlemeliyiz?

Rotalar tatil için bulunduğunuz sahil kentine göre değişiklik gösterebilmektedir. Örnek vermek gerekirse tatil için Fethiye’yi tercih eden misafirlerimiz için:

  • Fethiye – Marmaris – Fethiye
  • Fethiye – Kekova – Fethiye

Bodrum ya da Marmaris’i tercih eden misafirlerimiz için:

  • Bodrum – Gökova – Bodrum
  • Marmaris – Datça – Marmaris

Ege kıyılarını tercih eden misafirlerimiz için:

  • Kuzey Yunan Adaları
  • Güney Yunan Adaları
  • Mikanos – Santorini

Ve Antalya’yı tercih eden misafirlerimiz için ise:

  • Antalya – Kekova – Antalya mavi tur ve yolculuk rotalarını takip etmekteyiz.

Yukarıda bahsi geçen tüm rotalar Albatros Yatçılık olarak bizlerin uzunca bir süredir yürüttüğümüz bu yolculuklarda edindiğimiz tecrübelerle hazırlanmıştır. Misafirlerimize tatillerini en iyi şekilde değerlendirebilmeleri ve denizin ve doğanın keyfini doyasıya çıkarabilmeleri için hazırladığımız bu rotalar, isteğe bağlı olarak kiraladığınız teknenin imkân vermesi durumunda başka rotalar ile de değiştirilebilmektedir.

Albatros Yatçılık olarak bizler, sizleri misafirimiz olarak tüm yılın yorgunluğunu denizin muhteşem mavisi ve doğanın eşsiz yeşili ile atmanız için sabırsızlıkla bekliyoruz.

PAYLAŞ
Gezi rehberleri ve yurt içi yurt içi çeşitli destinasyonlar hakkında bilgiler, advertorial reklam içerikleri...

1 Yorum

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın