bled gezi rehberi

Slovenya, yüz ölçümü ve nüfusu itibariyle çok küçük bir ülke olmasına rağmen hem tarihi dokusu hem de doğal güzellikleriyle kesinlikle turistik bir ziyareti hak eden ülkelerden. Slovenya gezisi planlanırken genelde hedef başkenti olan Ljubljana’dır. Ama Ljubljana’ya gidilmişken mutlaka en az 1 gününüzü Bled’e ayırmanızı, hatta vaktiniz varsa ve doğa ile baş başa huzur dolu birkaç güne ihtiyacınız varsa burada konaklamanızı tavsiye ederiz. İşte tüm detaylarıyla Bled gezi rehberi

bled gölü slovenya

Bled için Slovenya’daki gizli cennet de denilebilir. Eski zamanlarda padişah Abdulhamit’in de bir Avrupa seyahati sırasında burada mola verdiği ve bölgeyle özdeşlemiş kremşanti tatlısını denediği bilinmektedir.

Yüzölçümü ve nüfusu itibariyle aslında oldukça küçük bir kasaba sayılan Bled, özellikle son zamanlarda Ljubljana’ya giden tatilcilerin de uğrak yerlerinden biri olmasıyla Slovenya’nın başlıca turizm bölgelerinden olmuştur.

Bled’e Ulaşım

bled gölü ulaşım

Bled, konum itibariyle Ljubljana’nın kuzeyinde ve yaklaşık 55 kilometre mesafede, Avusturya sınırına oldukça yakın bir lokasyondadır. Bled’e ne yazık ki direk uçuş imkanı yoktur. Ülkemizden Ljubljana’ya direk uçuş mevcuttur ve yaklaşık 2 saat sürer.

Bled geziniz için Lubljana’da veya Bled’de konaklamayı tercih edebilirsiniz. Ljubljana’da konaklayarak tatilinizi geçiriyorsanız, şehrin merkezinden kalkan otobüsler ile 1 saatte Bled’e ulaşmanız mümkün.

Ljubljana otobüs garından her saat başı kalkan otobüsler önce Kranj, daha sonra da Radovljica’ya uğruyor. Son durak ise Bled Gölü. Dönüş için de yine aynı otobüsleri tercih edebilirsiniz. Yolculuk boyunca göreceğiniz hem doğa manzaraları, hem de Radovljica’nın şirin 2 katlı evleri ve küçük kasaba havası gerçekten muhteşem.

Bölgede ise genel olarak toplu taşıma imkanı (otobüs metro vs) bulunmamaktadır. Bled oldukça küçük bir kasaba olduğu için her yere yürüyerek veya bisikletle çok rahat ulaşabilirsiniz. Zaten bölgeye vardığınızda, yapmak isteyeceğiniz ilk aktivite Bled Gölü’nün enfes atmosferinde göl kıyısında yürüyüş yapmak olacaktır.

Bled Gezi Rehberi

bled gezi rehberi

Bled’e vardığınızda otobüs durağından hemen birkaç metre ötede, tüm ihtişamıyla duran Alpler’i ve hemen eteğindeki Bled Gölü’nü göreceksiniz.

Tam bir doğa harikası olan Bled Gölü aslında bir buzul gölü ve denizden yüksekliği 475 metre. Gölün e derin kesiminin derinliği ise 30 metre. Yüzey alanı açısından çok fazla büyük olmayan gölün belki de en farklılaşan özelliği ortasında küçücük bir ada oluşu.

Size oldukça enteresan gelebilir ama, bu minik adacık, Slovenya’nın tek adası olma özelliğini taşıyor. Gözyaşı damlası şekline de benzetilen ada, Bled şehrinin en çekici unsuru ve fotoğraflarının ana odağıdır.

Adaya ulaşmak için gondol tarzı ve kürekli kayıkları kullanabilirsiniz. Bu araçlara “Pletna” adı veriliyor. Gölde temizliği korumak için motorlu taşıtlar kullanılmıyor.

Bu yolculuğa kesinlikle değecek kadar güzel manzaralar sunar Bled Gölü. Adaya ulaşım ücreti, gidiş dönüş olarak 12 Euro‘dur. Bu teknelerle hareket etmek için minimum 10 kişi olmanız veya bu sayıyı tutturmak için beklemeniz gerekmektedir.

Tur; 60 dakikası göl üstünde, 30 dakikası da ada gezisi olacak şekilde 90 dakika sürmektedir. Pletna’lara gölün etrafında bir çok noktadan binebilirsiniz. Pletna.si web sitesinden de rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Ada, eski zamanlarda imparatorların yazlık mekanıymış. Adaya vardığınızda sizi bembeyaz boyanmış olan Assumption Kilisesi karşılar. Barok tarzının güzel bir örneği olan kilise, 17. yüzyılda inşa edilmiştir.

İçerisinde Romanesk döneminin de öncesine ait olan şapel ve dilek dilemek için olan küçük bir çanı da ulunan Çan Kulesi bulunmaktadır.

Adaya vardığınızda kiliseye ulaşmak için karşınıza çıkan merdivenlerin de bir rivayete göre meşhur bir hikayesi vardır. Bir inanışa göre, eğer erkek eşini bu merdivenlerden kucağında taşıyarak çıkarırsa, bu onların iyi bir evliliğe adım attığına yorumlanırmış.

Bled Kalesi

bled gezi rehberi bled kalesi

Göl kenarında, yürüyerek veya arabayla çıkabileceğiniz ve tüm Bled gölü manzarasına yukardan bakmanıza imkan veren Bled Kalesi’ne mutlaka uğramanızı öneririz. Kale, gölden yaklaşık 130 metre yukarıdadır. Yönlendirme tabelaları sizi kale girişine doğru yönlendirecektir.

1011 yılında inşa edilmiş olan kalenin içinde ilk ve ortaçağa ait el aletleri ve o döneme özgü pek çok eşyanın sergilendiği küçük bir müze mevcut. Ayrıca, ortaçağdan kalma bir şaraphane de yine ziyaretçilerin gezilerine açılmış durumda. Burada dilerseniz Sloven şaraplarını tadabilir veya beğendiklerinizi satın alabilirsiniz.

Bazı zamanlarda kalede çeşitli etkinlikler de düzenlenmektedir. Özellikle kalede geçmiş dönemleri canlandırdıkları tiyatro ve oyunlara denk gelirseniz izleyebilir ve keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Kalenin dışında ise tabi ki enfes Bled gölü manzarası ayaklarınızı altında olacak. Tırmanması oldukça güç olan bu kaleye varmışken dinlenebilir ve göl manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

Bled ve Slonenya Mutfağı

bled gezi rehberi kremsnita
Kremsnita, Bled

Bled Gölü’nde yürüyüş turuna çıkarsanız yaklaşık 1 saatte gölün çevresini dolaşmanız mümkündür. Merkez bölgede pek çok restoran ve kafe bulunmaktadır. Bunlardan birini tercih edip kahvenizin yanında bölgenin en meşhur olan ve oldukça da lezzetli tatlısı kremşinatayı deneyebilirsiniz.

Bunun dışında, Slovenya mutfağının diğer ünlü yiyeceklerini de Bled’de denemeniz mümkün. Örneğin, bizdeki mantıya oldukça benzeyen “strukljt”u deneyebilirsiniz.

Genelde içine et veya sebze konmaktadır. Tatlı tercihinizi kremşinatadan yana kullanmayacaksanız size önerimiz içine ceviz konularak hazırlanan hamur tatlısı “potica” olacaktır.

Ljubljana ve Bled, Avrupa şehirleri olduğu için, sadece Sloven mutfağı değil, pek çok mutfaktan kendi damak tadınıza göre uygun lezzetleri kolayca bulabilirsiniz.

Bled’deki ünlü restoranlar arasında Grajska Plaza, Okarina, Castle Restaurant sayılabilir. Restoranların bazılarında bahşiş hesaba ekli olarak gelebilir. Gelmiyorsa da yaklaşık olarak %10 bahşiş bırakabilirsiniz.

Genel olarak Bled de, tıpkı Ljubljana gibi diğer Avrupa şehirlerine oranla uygun fiyatlı yeme içme alternatifleri sunmaktadır. Örneğin kahve fiyatları ortalama 1-2 Euro civarındadır.

Ana yemek olarak uygun fiyatlı alternatif ararsanız tüm Slovenya’da yaygın olan ve ülkemizdekilerle hemen hemen çok benzer tatta olan börekleri tercih edebilirsiniz.

Bled’e ne zaman gitmeli?

bled rehberi

Slovenya’nın en çok ilgi çeken bölgeleri olan Ljubljana ve Bled geziniz için sonbahar veya bahar aylarını tercih edebilirsiniz. İstanbul’a göre 7 – 8 derece soğuk olan Ljubljana hava durumuna mutlaka göz atmanızı tavsiye ederiz, çünkü bölge özellikle göl ve Julian Alpleri’nin eteğinde olduğu için oldukça sisli olabiliyor.

Sonbahar, hem sissiz oluşu hem de yerlerdeki sarı yaprakların göl manzarasıyla eşsiz bir uyum yakalaması açısından en ideal mevsim olabilir.

Bled’de Alışveriş

bled slovenya

Bled, oldukça küçük bir şehir olduğu için hem popülasyonun az olması hem de doğal güzellikleri ile öne ıktığı için bünyesinde pek fazla alışveriş imkanı bulundurmamaktadır.

Genel olarak yerel dükkanlarda, Slovenya’da ahşap ve cam işçiliği yaygın olduğu için bu alanlarda el yapımı eşyalar bulabilirsiniz. Eşyaların fiyatları genellikle el işçiliğine göre değişiklik göstermektedir.

Bled Çevresinde Gezi

bled gölü gezisi

Bled Gölü’nü sevdiyseniz ve burada geçireceğiniz biraz daha zamanınız varsa size önerimiz, en az Bled Gölü kadar güzel olan Bohinj gölüne de uğramanız. Burası Bled’e yaklaşık 30 kilometre mesafede. Slovenlerin favori gölü olan Bohinj Gölü özellikle doğa sporu yapmaya oldukça elverişli oluşuyla ziyaretçi çekmektedir.

Yine Bled’e oldukça yakın konumdaki Radovljica kasabasına gezi yapabilirsiniz. Burası, Ljubljana–Bled arası ulaşımı sağlayan otobüslerin de ara durak noktası. Radolvljica, Slovenya’nın genelinde hakim olan küçük ve şirin kasaba ambiyansına sahip.

Eski şehir merkezi araç trafiğine tamamen kapalı. Arabayla ulaşım sağladıysanız araba park yerini hemen şehrin girişinde bulabilirsiniz ve burada manzara gerçekten inanılmaz, yemyeşil bir vadi ayaklarınız altında..

Bölgedeki en önemli yapılardan biri Lectar Evi. Burada zencefilli çörek yapımını izleyebilir ve lezzetli çöreklerin tadına bakabilirsiniz.

Bled’de Konaklama

bled gölü hakkında

Bled gezinizde tercihiniz göl kenarında konaklamak olabileceği gibi Ljubljana’da konaklayarak günübirlik Bled Gölü gezisi de yapabilirsiniz. Yolculuk gidiş dönüş toplam 2 saat sürecektir.

Göl çevresinde konaklayıp göl manzarasıyla uyanmak istiyorsanız önerimiz Bled Gölü‘nün tam kıyısında kurulmuş olan Čarman Guest House olacaktır. Otel, ön tarafta özel bir iskeleye sahiptir ve göl manzaralı odalarıyla öne çıkmaktadır.

Ljubljana’da kalacaksanız ise önerimiz şehrin hem eski merkezine hem de otobüs garına yakınlığı ile Ginger Rooms olacaktır. Otel, ana meydanın (Prešernov trg) yanı sıra sayısız bar, restoran ve turistik cazibe merkezine sadece birkaç adımlık mesafededir.

Apart otel konsepti bu otelde kahvaltı hizmeti bulunmamaktadır fakat çevrede pek çok cafede kruvasan ve kahve eşliğinde kahvaltı yapabilirsiniz, üstelik tüm Slovenya genelinde olduğu gibi yaklaşık 2 Euro maliyeti olacaktır.

1 Yorum

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın