Bodrum Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 19 Nokta)

Aklınıza Bodrum düştü ve hayaller kurmaya, planlar yapmaya şimdiden başladınız mı? O zaman tatil başlamadan önce Bodrum gezilecek yerler nereler keşfedip keyfinize göre bir program çıkarmanın vakti gelmiş demektir.

2019’dan beri farklı deneyimlerle güncellenen ve binlerce gezgine tatil arkadaşlığı yapmış bu rehberde Bodrum tatili boyunca gezip görmeniz gereken yerlerle ilgili tüm bilgileri bulabilirsiniz. Uzatmadan Bodrum gezilecek yerler listemize geçelim…

Bodrum Gezilecek Yerler Listesi

Bodrum gezilecek yerler listesi ile bölgede gezip görülmesi gereken en güzel 19 yer hakkında bilgi ve fotoğraflar bulabilirsiniz. Gezi noktalarının ziyaret saatleri ve ücretler hakkındaki en sağlıklı bilgileri resmi web sitelerinden takip etmenizde fayda var.

Bodrum merkezi ve Bodrum çevresinde gezip görülecek tüm önemli yerlerin harita konumlarını ise topluca yazı devamındaki Bodrum gezilecek yerler haritası bölümünde bulabilirsiniz. Hadi başlayalım…

BUNLARA DİKKAT

Bodrum’da hangi bölgede konaklama yapacağınıza karar vermediyseniz Bodrum’da nerede kalınır? başlıklı yazımı da mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Bodrum seyahatinizde konaklama için The Marmara Bodrum, Doria Hotel Bodrum ve Mandarin Oriental Bodrum adlı tesislere göz atabilirsiniz.

1. Popüler Bodrum Beldeleri

Bodrum gezi notları

Bodrum Yarımadası’nın bence her bir beldesi gezilip görülmeye değer. Ben de bu nedenle Bodrum gezilecek yerler rehberime popüler Bodrum beldeleri ile başlamak istedim.

İşte Bodrum’da gezilecek en popüler beldeler:

Bodrum Merkez

Bodrum gezilecek yerler listesindeki yerlerin zaten birçoğu Bodrum merkezde. Gezilecek yerler harici popüler sokaklar, çarşı pazarlar gibi turistik birçok nokta da var.

Gümüşlük

Bodrum’un popüler bölgelerinden biri ama genele göre daha bohem ve sessiz, bakir bir belde. Bölgede özellikle denizin içine kurulmuş masalarıyla Gümüşlük meyhaneleri öne çıkıyor.

Yalıkavak

Popüler Bodrum beldeleri denince ilk akla gelenlerden. Kaliteli mekanları, lüks atmosferiyle öne çıkıyor. Yalıkavak Marina, Sandima Köyü, Sanatçılar Sokağı ve Yalıkavak Yel Değirmenleri beldenin meşhur noktaları.

Göltürkbükü

Türkbükü Plajı, beach clubları ya da eğlence mekanlarının yanında Peynirçiçeği Mağarası, Tunç Çağı kalıntıları da bölgenin öne çıkanları. Plajları kasıntı ve lüks ortamlar olsa da deniz Bodrum’daki en güzellerden.

Bodrum’daki diğer ünlü beldeler ise şunlar:

 • Bitez
 • Gümbet
 • Gündoğan
 • Torba
 • Güvercinlik
 • Turgutreis

2. Bodrum Kalesi

Bodrum Kalesi Bodrum gezilecek yerler

Bodrum’un sembolü Bodrum Kalesi ile devam edelim.

Bodrum Kalesi, 1406 – 1522 yılları arasında Saint Jean Şövalyeleri tarafından kurulmuş. İki liman arası bir yarımada üzerine kurulu kale Bodrum merkezden ister yürüyerek ister araçla ulaşılabilir.

Dünyanın yedi harikasından sayılan Mausoleion taşlarının kullanıldığı kalede Fransız, İtalyan, İngiliz, Alman ve İspanyol isimleriyle anılan 5 kule var. En yüksekleri ise 47.50 metre yüksekliğiyle Fransız Kulesi.

Bodrum Kalesi bugün Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak kullanılıyor. Kaleden manzaranın keyfini çıkarmak ve kaleyi keşfetmenin yanında dilerseniz Sualtı Arkeoloji Müzesi’ni de gezebilirsiniz.

3. Bodrum Aya Nikola Kilisesi

Aya Nikola Kilisesi Bodrum'da nereler gezilir?

Bodrum merkezde, meşhur Çarşı Mahallesi’ndeki meydanda yıkık bir yapı fark edecekseniz. İşte orası Aya Nikola Kilisesi.

Aya Nikola Kilisesi 1870 yılında, gemilerin koruyucusu, 4. yy Hristiyan azizlerinden biri olan Aya Nikola adına yapılmış. 1969 ise kontrollü bir şekilde yıkılmıştır. 2000’lerden beri restorasyon konuşulsa da şu an sadece yıkıntı olarak durmaktadır.

4. Mausoleion Anıt Müzesi

Bodrum gezi yazıları Mausoleion Anıt Müzesi Halikarnas Mozolesi

Halikarnas Mozolesi ismiyle de anılan Mausoleion Anıt Müzesi, Bodrum’da gezilecek yerler arasında en önemli noktalardan biri.

Dünyanın 7 Harikası arasında kabul edilen Mausoleion Anıt Müzesi, Kral Mausolos adına kızı ve eşi tarafından M.Ö 353 yılında yapılmaya başlanmıştır.

İlginç tarafı şudur ki bu anıt mezar daha Kral Mausolos ölmeden önce yapılmaya başlanmış. Büyük olasılıkla Mausolo ölümsüzlüğünü ve büyüklüğünü böyle görkemli bir yapıyla kanıtlamaya çalışmıştır.

Mozolenin mimarisi dönemine göre oldukça ilginçmiş. Kolonları Yunan mimarisini, piramit şeklindeki çatısı ise Mısır mimarisini andırıyormuş.

1304 yılında gerçekleşen deprem sonrası mozole yıkılsa da kalıntılar ören yeri olarak ziyaret edilebilir.

5. Zeki Müren Sanat Müzesi

Zeki Müren Müzesi Bodrum'da gezilecek yerler

Zeki Müren severler buraya!

Zeki Müren Sanat Müzesi ya da Zeki Müren Sanat Galerisi, Zeki Müren’in son yıllarını geçirdiği Bodrum’daki evinde, 2000 yılından beri misafirlerini ağırlıyor.

Zeki Müren’in sahne kostümlerinden özel eşyalarına, ödüllerinden hayran mektuplarına sanatçının en güzel anılarına ve anlarına burada tanıklık edebilirsiniz.

6. Bodrum Antik Tiyatrosu

Antik Tiyatro Bodrum gezi notları

Bodrum gezilecek yerler arasındaki en görkemli yapılardan olan Bodrum Antik Tiyatrosu mutlaka zaman ayırmanız gereken bir nokta.

Antik tiyatro, Bodrum’un klasik çağ dönemlerinden bugüne ulaşabilen tek yapı ve aynı zamanda da Anadolu’nun en eski tiyatrolarından biri.

13.000 kişilik tiyatro görkemli duruşuyla Bodrum’un ortasında Göktepe dağının güney eteklerinde yer alıyor. Sunduğu efsane Bodrum manzarası bir yana denk gelirseniz tiyatroda düzenlenen konser, festival gibi etkinliklere de katılabilirsiniz.

Zamanında oyunlardan önce Dionysos uğruna kurbanların kesildiği sunakların ve gölgelik olarak kullanılan deliklerin yarattığı ilginç atmosferiyle burada bir etkinliğe katılmak sıra dışı bir deneyim yaşamanızı sağlayabilir.

7. Bodrum Koyları

Bodrum gezi rehberi ünlü plajlar, koylar

Bodrum Bodrum! Bu ikilemeyi duyduğunuzda aklınıza masmavi koylar geliyorsa buraya odaklanın. Çünkü Bodrum’da keşfedilecek, tadını çıkarılacak çok fazla koy var!

Size tavsiyem denizi, yüzmeyi seviyorsanız Bodrum gezilecek yerler planınızda genişçe bir zaman aralığını Bodrum koyları için ayırmanız.

Biraz farklı şeyler göreyim ama en popüler Bodrum koyları için de zamanım elbet olacak derseniz işte farklı özellikleriyle Bodrum’da deniz içi en keyifli koylar:

 • Kargıcak Koyu
 • Çakılyalı Koyu
 • Adaboğazı Koyu
 • Akvaryum Koyu
 • Karaincir Koyu
 • Torba Koyu
 • Aspat Koyu
 • Gerenkuyu Koyu
 • Bardakçı Koyu
 • Cennet Koyu
 • Küçükbük Koyu
 • Hattat Palmiye Koyu

Liste uzadıkça uzar, ne de olsa bu yarımadada 65+ mavi bayraklı koy bulunuyor. Tercihlerinize göre önceliklendirebilirsiniz.

8. Bodrum Deniz Müzesi

Deniz Müzesi Bodrum'da görülmesi gereken yerler
Foto kaynak: kulturenvanteri.com / Anıl Karadağ

Bodrum Deniz Müzesi denizciliğe ilginiz varsa Bodrum’da gezilecek yerler listenize eklemeniz gereken en keyifli yerlerden biri. 2010 yılında kurulan müzede Bodrum’un eşsiz denizcilik tarihine şahit olacaksınız.

Müzede neler göreceğiz diyorsanız cevap çok!

Bodrum Mavi Yolculuk teknelerinin ataları Bodrum guletleri, tekne yapımcılığı, balıkçılık, nakliyecilik, süngercilik gibi farklı kategorilerin yanı sıra deniz kabukları ve meşhur Halikarnas Balıkçısı yani Cevat Şakir Kabaağaçlı’ya dair bölümler var.

Kalıcı sergiler haricinde denizci mutfağından deniz edebiyatına farklı alanlarda da geçici etkinlikler ve sergiler düzenleniyor. İlgileniyorsanız buradan göz atabilirsiniz.

9. Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi

Bodrum Kalesi’nden bahsederken belirttiğim gibi Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, Bodrum Kalesi’nin içinde yer alıyor ve meraklıları için görülmeden dönülmemesi gereken bir müze.

Müzenin ortaya çıkışı bir ilginç. 1960 yıllarda Antalya, Finike ve Gelidonya batıklarına ait eserler kaleye getirilmeye başlanıyor ve kalede bir müze deposu yaratılıyor.

Gün geçtikçe eserler çoğalıyor, müze ilk olarak “Bodrum Müzesi” sonrasında ise “Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi” ismiyle devam ediyor.

Türkiye’deki ilk ve tek, dünyada ise sayılı sualtı arkeoloji müzelerinden biri olması da oldukça önemli.

Müzede görecekleriniz de bir o kadar önemli. Dünyanın en eski batığı, Genç Tunç Devri’nden kalma “Uluburun Batığı” burada. Bu batık hariç Bodrum Yassıada Batığı, Marmaris Serçe Limanı Batığı, Şeytan Deresi Batığı gibi pek çok batık müzede sergileniyor.

10. Tavşan Adası

Bodrum gezi notları Tavşan Adası

Bodrum’un kendisi kadar adaları da meşhur, gerçekten tavşanlarla dolu Tavşan Adası ise aralarında en popülerlerinden.

Tavşan Adası, Gümüşlük Koyu’nda yer alıyor. 3.500 yıllık geçmişe sahip Myndos Antik Kenti’nden günümüze ulaşmayı başarabilmiş tarihi Kral Yolu ile anakaraya bağlı.

Tavşan Adası’na ulaşım hem ilginç hem keyifli! Kral Yolu’nda dizine genelde diz seviyesinde olan suların içinden yürüyerek adaya ulaşabiliyorsunuz.

Adaya ulaştıktan sonra ise enfes bir manzara ve sevimli tavşanlar sizi bekliyor! Hele ki gün batımı zamanında adaya ulaşırsanız manzara karşısında büyülenebilirsiniz.

11. Orak Adası

Orak Adası Bodrum gezilecek yerler

Masmavi, tertemiz, berrak deniz görünce aşka gelenlerdenseniz Orak Adası, Bodrum gezi planınız için olmazsa olmaz bir nokta olacak.

Neden mi? Çünkü burası Bodrum’un Maldivler’i olarak anılacak kadar güzel. Turkuaz renkte bir su düşünün. Üstelik sadece görüntü değil, canlı deniz altı yaşamı da etkileyici.

Yalnızca denizin tadını çıkarabileceğiniz gibi dalış tekneleriyle dalış da yapabilirsiniz.

Özellikle denizi ve yüzmeyi seviyorsanız Orak Adası için mutlaka zaman ayırmanızı öneririm.

Orak Adası’na ulaşım için ya Bodrum Mavi Yolculuk turlarına katılmalı ya da tekne kiralamalısınız.

12. Karaada

Karaada Bodrum'da gezip görülecek yerler

Ada severler için Bodrum adaları arasında popüler nokta Karaada ile devam edelim.

Karaada, Bodrum Yarımadası’nın en büyük adası. Bodrum merkezden denize baktığınızda gördüğünüz o ada işte Karaada.

Adına kanmayın, adanın her yeri çam ormanlarıyla süslü yemyeşil bir ada. Yeşilinin yanında mavisiyle de oldukça popüler.

Deniz şeffaf denecek kadar berrak, su derin de olsa suyun altındaki yaşamı görebiliyorsunuz.

Tabii ki böyle bir noktada tüplü dalış olmazsa olmaz. Kaçakçılar Mağarası, Kabarcık Mağarası gibi Karaada’da 8 dalış noktası var. Meraklıysanız dalış tekneleriyle Karaada’ya gelebilir ve buradaki canlı yaşamının keyfini çıkarabilirsiniz.

Dalış size göre değilse adadaki mağaralardan denize akan şifalı sıcak sularla çamur banyosu yapabilirsiniz. Özellikle adanın kuzey tarafı bu konuda popüler.

Orak Adası gibi Karaada’ya ulaşım için de teknelerle anlaşmanız gerekiyor.

13. Dibeklihan Kültür & Sanat Köyü

Dibeklihan Kültür Sanat Köyü Bodrum'da görülecek yerler

Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü aslında bir sanat galerisi ancak taş yapılardan oluşan hem mimarisi hem de sergi alanlarından restoranlara, etkinliklerden mağazalara keyif saçan büyük bir kompleks.

Eğer Şirince’ye yolunuz önceden düştüysen Dibeklihan’ın atmosferini de hayal edebilirsiniz. Doğanın içerisinde küçük bir şehir, adeta bir stüdyo gibi tasarlanmış bir atmosfere hakim.

Dibeklihan’da ne yaparız kısmına gelecek olursak yapacak şey çok! Öncelikle resim, heykel, fotoğraf, keçe, seramik gibi farklı alanlardaki sergileri keşfedebilirsiniz. Dans şovları, film gösterimleri, şiir okumaları, söyleşiler gibi farklı etkinliklere katılabilirsiniz.

Eğer karnınız acıkırsa keyifli restoranlarda bir şeyler yiyebilir, içebilir ya da sevimli butik ve mağazalardan alışveriş yapabilirsiniz.

Dibeklihan etkinlik takvimine göz atmak için web sitesine bakmanızı öneririm.

14. Bodrum Karakaya Köyü

Karakaya Bodrum gezilecek yerler

Bugünlerin gelişmiş Bodrum’undan tarihin Bodrum’una ziyaret etmek isterseniz 800 yıllık bir korsan köyü olan Bodrum Karakaya Köyü, Bodrum’da gezilecek yerler listenize mutlaka eklemeniz gereken yerlerden biri.

Karakaya Köyü’nün hikayesi biraz ironik. Korsan saldırılarından korunmak için yapılsa da korsanların eline geçiyor ve 300 yıl boyunca korsan köyü oluyor.

Karakaya Köyü dağların içerisine saklı 60 taş evden oluşuyor. Eski Bodrum mimarisini keşfetmek için mükemmel. Tarihi ahşap kapılar, taş sokaklar arasında gezmek oldukça keyifli.

Üstelik Gümüşlük Koyu’na yukarıdan bakan bir konumda efsane bir manzara sunuyor!

Bodrum’da tarihi bir yolculuk yapmak isterseniz mutlaka uğrayın.

15. Bodrum Barlar Sokağı

Barlar Sokağı Bodrum gezi notları

Bodrum’un gece hayatı ile popüler olduğunu bilmeyenimiz yoktur. E durum böyle olunca – tabii gece eğlencesini seviyorsanız – gezilecek yerler listenize Bodrum’da gece hayatı için nokta atışı Bodrum Barlar Sokağı’nı ekleyebilirsiniz.

Bodrum Gümbet’te yer alan ve gece hayatının en popüler noktası olan Barlar Sokağı; mekanları, müzikleri, renkli ve hareketli atmosferi ile eğlenmeyi sevenler için son derece uygun.

İsterseniz bir barda oturup muhabbet edebilir, isterseniz canlı müzik ya da DJ partileriyle sabaha kadar dans edebilirsiniz. Seçim sizin.

16. Pedasa Antik Kenti

Pedasa Antik Kenti Bodrum'da gezilecek yerler

Bodrum merkez yakınlarında yer alan, 3.500 yıllık Pedasa Antik Kenti, tarih severler için Bodrum gezilecek yerler listesine eklenmesi gereken bir yer.

Günümüzde en iyi korunmuş tarihi Leleg şehirlerinden olan Pedasa’da tapınaklar, kale kalıntıları, sur duvarları, mezarlar, tarım terasları gibi eski yaşama ait birçok kalıntıya rastlayabiliyorsunuz.

17. Myndos Kapısı

Myndos Kapısı Bodrum gezilecek yerler

Bodrum’da gezilecek yerler söz konusu olduğunda herkesin zaman ayırdığı bir diğer nokta da Myndos Kapısı ya da Türkçeleşmiş yazımıyla Mindos.

M.Ö 360’larda yapıldığı tahmin edilen Myndos Kapısı, Halikarnassos kentinin iki gösterişli giriş kapısından biri. Merak edenler için diğer Mylasa Kapısı ancak maalesef bugüne ulaşamamış.

Myndos Kapısı, Karya Satrabı Maussolos tarafından savunma amacıyla inşa edilmiş ve Büyük İskender’e karşı yapılan savunma savaşlarında büyük etki yaratmış ve bu tarihi yenilgi oldukça ses getirmiş.

Şehrin Batı tarafında, Gümbet Mezarlığı’nın yanında yer alan Mindos Kapısı çevresinde kapıdan kalan kalıntıları ve Helenistik ve Roma devirlerine ait mezarları görebilirsiniz.

18. Bodrum Beach Club Mekanları

Bodrum gezilecek yerler ünlü Beach Clublar

Bodrum’da çok fazla koy olduğundan bahsetmiştim. Şimdi gelelim bu birçoğunda yer alan tesislere yani Bodrum beach club mekanlarına.

Seveni çok olduğu kadar sevmeyeni de olan bu tarz mekanlar bence kitlesine, müzik tarzına, hizmet kalitesine göre değerlendirilebilir.

Şahsen deniz söz konusu olduğunda bakir koyları tercih etsem de Bodrum’da en güzel deniz noktalarının birçoğunda işletme yer aldığı için şans verilebilir. Üstelik ön yargılı da olsanız kimi yerlerden çok mutlu çıkabilirsiniz.

İlgilileri için Bodrum’un en popüler beach club mekanları ise şöyle:

 • Kuum Beach
 • Kai Beach
 • Moon Beach
 • Maça Kızı
 • Root
 • X Beach
 • Escape Beach
 • Buddha Bar Beach
 • Sarnıç Beach
 • Edition Bodrum Beach
 • XUMA Beach

19. Osmanlı Tersanesi

Osmanlı Tersanesi Bodrum'da nereler gezilir?

Osmanlı Tersanesi, Bodrum’da Osmanlı Dönemi’nden kalan sayılı yapıdan biri.

Bodrum merkezde, Bodrum Marina’nın yakınlarında yer alan Osmanlı Tersanesi’nin 1775 yılında yapıldığı biliniyor.

Bugün ise restore edilen tarihi yapı bir sanat galerisi olarak farklı sergiler ve etkinliklerle hizmet veriyor.

Bodrum Gezilecek Yerler Haritası (Google Maps)

Bodrum haritası
Bodrum gezilecek yerler haritası. Haritayı Google Maps’te açıp detaylıca incelemek için tıklayın.

Bu kadar yer nasıl gezilecek diyorsanız telaş yok çünkü sizi bekleyen bir Bodrum gezilecek yerler haritası var!

Rehber boyunca bahsettiğim tüm noktaların yanında otel tavsiyelerimin  ve popüler alışveriş yerlerinin konumlarına da bu haritadan rahatça ulaşabilirsiniz.

Haritayı kullanmak için tek yapmanız gereken akıllı telefonunuzdan harita linkine tıklamak. Dilerseniz gitmek istediğiniz noktanın yer imine tıklayarak da bulunduğunuz yerden en ideal ulaşım rotasını belirleyebilirsiniz.

Bodrum gezilecek yerler haritasını Google Maps’te açmak için tıklayın.

Bodrum’da Gezilecek Yerlere Yakın Otellerde Konaklayın

Bodrum'da gezilecek yerler konaklama yapılacak yerler

Rehber boyunca da anlamışsınızdır ki Bodrum’un her köşesinde görülmeye değer ve her gezgine hitap edecek farklılıkta birçok nokta var. 

E durum böyle olunca zamanınızı iyi değerlendirmek ve hayal ettiğiniz gibi bir tatil yaşamak için Bodrum’da konaklama konusu oldukça önemli oluyor.

Bodrum’da nerede kalınır? rehberinde detaylarını bulacağınız Bodrum’da konaklama için en ideal 10 bölge şöyle:

 1. Bodrum’un en yeşil bölgelerinden, hem merkeze yakın hem de keyifli koylarıyla bilinen Torba
 2. Bodrum’un en merkezi ve konaklama açısından en ideal noktası Bodrum merkez
 3. Merkeze yakın ve deniz keyfi için de ideal Bitez
 4. Güzel deniz arayanlar için doğal kalmayı başarmış koylarıyla Akyarlar
 5. Her geçen gün popülerleşen bölgelerden biri Turgutreis
 6. Balıkçı kasabası tadında sakin, huzurlu ve deniz kenarı mekanlarıyla öne çıkan Gümüşlük
 7. Lüks olanakları ve keyifli deniz kenarlarıyla öne çıkan Yalıkavak
 8. Bodrum’da daha az popüler bölge arayanlara doğal ortamıyla Gündoğan
 9. Beach club mekanları, restoranlarıyla Bodrum’un en sosyetik yeri Göltürkbüyü
 10. Gece hayatı ve merkeze yakınlığıyla öne çıkan Gümbet

Bodrum’da kaliteli ve güzel otel tavsiyesi isterseniz The Marmara Bodrum, Doria Hotel Bodrum ve Mandarin Oriental Bodrum adlı tesislere göz atabilirsiniz.

Bodrum’da Gezilecek Yerlere Nasıl Gidilir?

Bodrum gezi rehberi ulaşım

Bodrum’da gezilecek yerlere ulaşım, hem gezi planınızı yaparken hem de konaklama tercihinize karar verirken yol gösterici olacaktır. Bu nedenle özet olarak Bodrum’da ulaşım için de tavsiyelerimi paylaşmak isterim.

Öncelikle Bodrum’da gezilecek yerler yarımadanın etrafına dağılmış durumda. Bodrum merkez gezilecek yerler açısından en yoğun bölge olsa da Güvercinlik’te de Torba’da da her beldede görülmeye değer noktalar var.

Söz konusu Bodrum koyları ve plajları olduğunda da durum aynı. Bodrum Yarımadası boyunca görmekten mutlu olacağınız masmavi koylar var.

Anlayacağınız Bodrum’da ulaşım aslında önemli bir konu.

Gelelim ulaşım detaylarına. Bodrum içi ulaşım söz konusu olduğunda 5 alternatif var: Minibüs, otobüs, dolmuş, taksi ve araç kiralama.

Eğer Bodrum’da her yeri en rahat şekilde gezmek ve ulaşımla zaman kaybetmek istemiyorsanız tabii ki önerim araç kiralama olacak.

Ancak belirtmeden de geçmeyeyim araç kiralayacaksanız özellikle Bodrum merkez, Turgutreis, Yalıkavak ve Türkbükü gibi popüler bölgelerde trafik ve otopark konularını da göz önünde bulundurun.

Bodrum’da toplu taşıma tercih edecekseniz ise dolmuş en çok kullanacağınız alternatif olacaktır. Dolmuşlar gece gündüz, neredeyse 24 saat hem de tüm beldelere hizmet veriyor.

Son olarak da Bodrum’da taksi fiyatları oldukça yüksek. Mesafeler de uzun olduğu için ulaşımınızı taksiyle sağlamayı düşünürseniz sağlam bir bütçe ayırmanız gerekecektir, aklınızda olsun.

Bodrum’da Ne Yemeli?

Bodrum gezi rehberi yeme içme

Bu kadar gezeceğiz, yüzeceğiz peki ya Bodrum’da ne yemeli diyorsanız okumaya başlayın! Bodrum’da ne yenir, Bodrum’un yöresel lezzetleri nelerdir sizin için mini bir özet çıkardım.

Öncelikle Bodrum nefis Ege mutfağının lezzetine doyacağınız bir yer. Sebzeler, tazecik otlar, zeytinyağlılar ve daha bir sürü şey!

Bu kadar da değil, Bodrum’un masmavi denizi yalnızca yüzme ile aklınıza geliyorsa yanılıyorsunuz. Enfes deniz mahsulleri ve balık çeşitleri de Bodrum mutfağında sizleri bekliyor olacak.

Tabii tüm bunların yanında Bodrum restoranları dünya mutfağından en popüler lezzetleri de sunuyor. Yani enfes bir hamburger, nefis bir pizza ya da tadını unutamayacağınız bir sushi ile karşılaşmanız da çok olası.

İştah açan Bodrum lezzetleri arasında nelere öncelik verelim derseniz işte Bodrum’da yenmesi gereken en popüler lezzetler:

 • Bodrum Kebabı – Çökertme Kebabı (Ege mutfağı, deniz mahsulleri dedik ama et meraklısına kebap oldukça meşhur!)
 • Kabak çiçeği dolması
 • Ekşili palamut
 • Kefal dolması
 • Lokum pilavı
 • Acı ot kavurması
 • Taze börülce yemeği
 • Kaya koruğu salatası
 • Hardal otu salatası
 • Bodrum mantısı
 • Sebzeli döner
 • Bitez dondurması

Bodrum’da Alışveriş İçin Nereler Gezilir?

Bodrum gezi rehberi alışveriş

Tatilde alışveriş yapmayı seviyorsanız şanslısınız! Bodrum’da çarşılardan pazarlara, AVM’lerden butik dükkanlara alışveriş için birçok nokta ve farklı alternatifler var.

Peki ya Bodrum’da alışveriş için nereler gezilir?

Çarşı pazar gezmeyi sevenler için önerilerim:

Bodrum Çarşısı – Bodrum merkezde hediyelik eşya, butikler, mağazalar…

Bodrum Bazaar – Bodrum bit pazarları ve sokak pazarlarının olduğu nokta.

Bodrum Semt Pazarları

 • Pazartesi @Kumbahçe, Türkbükü, Güvercinlik
 • Salı @Bodrum merkez, Yalıkavak, Gölköy
 • Çarşamba @Gündoğan, Gümüşlük, Ortakent, Gölköy
 • Perşembe @Yalıkavak, Bitez, Akyarlar
 • Cuma @Bodrum merkez, Konacık, Yalı
 • Cumartesi @Turgutreis
 • Pazar @Mumcular, Gümbet

AVM gezmeyi sevenler için önerilerim:

 • Oasis Alışveriş Merkezi
 • Milta Bodrum Marina
 • Palmarina Yalıkavak
 • Konacık Avenue AVM
 • D-Marin Turgutreis Marina
 • Ortakent Midtown AVM

Bodrum’da Akşam Gezilecek Yerler Nereler?

Bodrum'da akşam gezilecek yerler

Bodrum’da gece hayatı gündüzler kadar hareketli ve dolu dolu! Eğer gece hayatını seviyorsanız tavsiyem tüm enerjinizi gündüz harcamamanız. Böylelikle Bodrum akşamları için de keyifli programlar yapabilirsiniz.

Bodrum gece hayatı akşamüstünden sabahın ilk saatlerine kadar süren ve farklı alternatifleriyle herkese hitap eden bir macera. Bu maceraya ne zaman ve hangi yönleriyle katılacağınız ise tamamen size kalmış.

Sakin bir akşam istiyorsanız Bodrum’da akşam yemeği için hem lezzetli hem şık fine – dining restoranları tercih edebilir ya da Bodrum meyhaneleri ile muhabbete ve lezzete doyabilirsiniz. Meyhane konusunda lokasyon önerim Gümüşlük meyhaneleri.

Yok biz hareketli, danslı felekten bir gece geçirmek istiyoruz diyorsanız ise seçenek bol.

Akşamüstü hafif hafif moda girmek isterseniz özellikle Türkbükü ve Yalıkavak civarı beach club mekanlarında geceye başlayabilirsiniz. DJ performansları ya da konserler gibi farklı ortamlar bulunuyor.

Gecenin ilerleyen saatlerinde ise yine Türkbükü, Yalıkavak gece kulüpleri ya da Bodrum Barlar Sokağı gibi Bodrum merkez civarı eğlence mekanlarını tercih edebilirsiniz.

Özet Olarak Bodrum’da Nereler Gezilir?

Bodrum'da gezilecek yerler

Uzuuun bir rehber sonrası Bodrum’da gezilecek çok fazla yer, görülecek çok fazla nokta olduğunu siz de anlamışsınızdır.

Bodrum gezilecek yerler listesi yapmak için tüm rehberi detaylarıyla okumaya vaktiniz yoksa ya da hızlıca özet bilgi istiyorsanız başlayalım.

Bodrum’da tarih severlerden deniz aşıklarına, eğlence insanlarından huzur arayanlara çeşit çeşit aktivite mevcut. Bana soracak olursanız Bodrum’a gelmişken Bodrum’u her yönüyle yaşamak için gezi planınızda tarihe de denize de eğlenceye de yer verin.

Bu kafada olanlar ve özellikle zamanı kısıtlı olup da öncelikli bir gezi listesi çıkarmak isteyenler için Bodrum’da gezilecek öncelikle 8 yer önerim şu şekilde:

 1. Popüler Bodrum Beldeleri
 2. Bodrum Kalesi
 3. Bodrum Antik Tiyatro
 4. Bodrum Koyları
 5. Bodrum Deniz Müzesi
 6. Bodrum Orak Adası
 7. Bodrum Karakaya Köyü
 8. Mausoleion Anıt Müzesi

Bodrum’u rahat rahat keşfetmek için konaklama konusunda da tavsiyeye ihtiyacınız varsa Bodrum’da nerede kalınır? rehberine göz atmanızı öneririm.

Tabii Bodrum gezilecek yerler listesi için ek önerileriniz varsa da yorumlara bekliyorum! Hadi yorumlara favorilerinizi ve önerilerinizi yazın, listeyi beraber zenginleştirelim.

Bodrum‘da Gezilecek Yerlerle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bodrum gezilecek yerler blog rehber

Bodrum’da gezilecek yerler konusunda sıkça sorulan sorulardan bazıları…

Bodrum’da mutlaka görülmesi gereken yerler hangileri?

Popüler Bodrum beldeleri ve koyları, Bodrum Kalesi, Aya Nikola Kilisesi, Zeki Müren Sanat Müzesi, Antik Tiyatro ve Deniz Müzesi bölgenin en önemli noktalarından bazıları.

Bodrum’da ücretsiz gezilecek yerler nereler?

Aya Nikola Kilisesi, Antik Tiyatro, Tavşan Adası, Orak Adası, Karaada, Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü, Karakaya Köyü, Barlar Sokağı, Pedesa Antik Kenti, Myndos Kapısı, Osmanlı Tersanesini ücretsiz olarak gezebilirsiniz.

Bodrum’un en ünlü müzeleri hangileri?

Mausoleion Anıt Müzesi, Zeki Müren Sanat Müzesi, Deniz Müzesi ve Sualtı Arkeoloji Müzesi Bodrum’daki en ünlü müzelerden.

Bodrum’un en ünlü plajları hangileri?

Kargıcak Koyu, Çakılyalı Koyu, Adaboğazı Koyu, Akvaryum Koyu, Karaincir Koyu, Torba Koyu, Aspat Koyu, Gerenkuyu Koyu, Bardakçı Koyu, Cennet Koyu, Küçükbük Koyu, Hattat Palmiye Koyu, Kuum Beach, Kai Beach, Moon Beach, Maça Kızı, Root, X Beach, Escape Beach, Buddha Bar Beach, Sarnıç Beach, Edition Bodrum Beach, XUMA Beach.

Bodrum’da kaç gün kalmalı?

Bodrum’a yazın gidecekseniz en az 3 gece 4 gün kalmanızı tavsiye ederim. Kışın ise denize ayıracağınız vakit ortadan kalkacağı için 2 gece kalarak gezilecek yerleri rahatça keşfedebilirsiniz.

“Bodrum Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 19 Nokta)” üzerine bir yorum

 1. Gerçekten çok sade ve güzel bir dille blog yazıyorsunuz. Bodrum çok güzel anlatılmış. Sizin gibi meslektaşlar sektöre değer katıyor. Muğla’ya gelirseniz her zaman bekleriz. Sevgiler.

  Yanıtla
 2. güzel ve detaylı olmuş, ellerinize sağlık. Sitede bulamadım ama bir de yeme içme rehberi gibi bir şey yazarsanız faydalı olacağını düşünüyorum. Sevgiler ‍♂️

  Yanıtla

Yorum yapın