bologna gezi rehberi

Kızıl renkli binalarındaki “portico” isimli revaklarıyla ün kazanmış olan Bologna, tarihi dokusu sayesinde adeta Orta Çağ’da takılıp kalmış bir görünümde. Sahip olduğu özellikleri Bologna gezi rehberi içerisinde detaylıca anlattığım kent, köklü geçmişi ve kaliteli kent yaşamıyla ziyaretçilerinin beğenisini kazanıyor.

Bologna Gezi Rehberi

Kenti tanımanıza yardımcı olacak kısa bilgiler vererek İtalya’nın ekonomik açıdan en güçlü, eğitim seviyesi bakımından en yüksek seviyedeki şehirlerinin başında gelen Bologna hakkındaki gezi rehberine başlamak istiyorum.

Nüfus: Son yapılan nüfus sayımına göre kentte 387 bin kişi yaşıyor.

Din: Kentin tamamına yakını Hristiyanlık dinine mensup.

Resmi Dil: Yerel halk İtalyanca konuşuyor ve dillerine tutkuyla bağlılar. Birkaç kelime de olsa İtalyanca konuşursanız, kentte yaşayan halkla daha samimi ilişkiler kurabilirsiniz.

İklim: Kent, ılıman iklimin etkisi altında.

Yüz Ölçümü: Kentin sahip olduğu yüzölçümü 140 km².

Coğrafya: İtalya’nın kuzeyinde yer alan şehir, Po Ovası’nın dağlarla buluştuğu noktaya kurulmuş.

Ekonomi: Ülkenin önemli demir ve kara yollarının kesişim noktasında yer alan Bologna tarım, endüstri ve zooteknik alanlarındaki üretimleri ile güçlü bir ekonomik yapıya kavuşmuş.

Para Birimi: Bologna’da para birimi olarak Euro kullanılıyor.

Saat Farkı: Türkiye ile arasında 1 saatlik zaman farkı var.

Vize: Normal (bordo) pasaport sahiplerinin kente seyahat edebilmeleri için Schengen Vizesi’ne sahip olmaları gerekiyor.

Gezi Süresi: Sahip olduğu zengin içerik nedeniyle kentte minimum 3 gün geçirmenizi tavsiye ediyorum.

Tarih: M.Ö. 1000’li yıllarda yerleşimin başladığı düşünülen Bologna, Roma İmparatorluğu’nun çöktüğü 5. yüzyıla kadar bölgenin en gelişmiş şehirlerinden birisi olarak anılmış.

Çöküşün ardından yitirdiği önemini Piskopos Petronius önderliğinde eski görkemine kavuşmuş. İtalya Krallığı kurulana kadar hanedanlar arasında el değiştiren şehir, 2. Dünya Savaşı’ndaki bombardımanlarla yerle bir olmuş.

Sol görüşün ağırlıkta olduğu kent, savaş sonrasındaki başarılı restorasyon çalışmaları ile günümüzdeki halini almış.

Bologna’da Ulaşım

bologna gezi rehberi ulaşım

Bologna gezi rehberi yazımızda ilk önemli konumuz ulaşım. Bologna, yüz ölçümü bakımından küçük bir şehir olduğu için bisiklet kullanarak veya yürüyerek rahatça gezebilirsiniz.

Metro hattının bulunmadığı kentte yararlanabileceğiniz tek toplu taşıma seçeneğini ise otobüsler oluşturuyor.

Normal otobüslere ek olarak kenti tanımak isteyen turistler için Bologna’da tur otobüsleri hizmet veriyor. Mavi “T” tabelalı gişelerden bilet alarak binebileceğiniz tur otobüsleri, kentin görülmeye değer tüm noktalarını kapsayan bir rotayı takip ediyor.

Gezi rehberlerinde her zaman için konforlu yolculuk yapmak isteyenlere önerdiğim taksiler, Bologna’da Avrupa ortalamasının üzerinde bir fiyata taşımacılık yaptıkları için çok fazla tercih edilmiyorlar.

Bologna Havaalanı – Şehir Merkezi Arası Ulaşım: Uluslar arası uçuşlara açık olan Bologna Guglielmo Marconi Havalimanı’ndan şehir merkezine Shuttle servisler aracığıyla yolculuk yapabilirsiniz.

Havalimanının hemen dışından kalkan servisler, merkez tren istasyonuna ulaşım sağlıyor. Bu taşıtlarda yolculuk edebilmek için ihtiyacınız olan bileti, araca bindikten sonra satın alabilirsiniz.

Bologna’da Yeme İçme

bologna gezi rehberi yeme içme

Zeytinyağlı yemekleri ile ünlü İtalya’da Bologna mutfağı apayrı bir yere sahip. Kentin yerel mutfağının bu özel konumu elde etmesinde Bolonez sos oldukça etkili olmuş. Bu yüzden üst düzey lezzeti ve pratik kullanımı nedeniyle ünü dünyaya yayılmış olan sos eklenerek hazırlanan makarnayı yemeden şehirden ayrılmamanızı tavsiye ederim.

Yerel restoranlarda Ragu ismiyle anılan Bolonez soslu makarna dışında Tigelle, sizlere tatmanızı önereceğim bir diğer yemek.

Bologna mutfağına zenginlik katan bir diğer malzeme ise peynir. Mozarella, parmesan, ricotta gibi coğrafyaya özgü peynir türleri pizzaların, makarnaların yanı sıra tatlılara da lezzet katıyor.

Pizza yemek için San Martino Meydanı’ndaki Nicola’s Pizzeria uygun bir yer. Indipendenza Caddesi üzerindeki Diana ise yörenin bir diğer beğenilen yemeği tereyağlı ve porcini mantarlı tagliolini ile ün kazanmış.

Yemeğinizin yanında dilerseniz antiposta adı verilen sıcak veya soğuk mezeleri tüketebilirsiniz.

Kahve tüketiminin yaygın olduğu Bologna’da öne çıkan tür espresso. Tatlılarda ise ricotta peynirli dondurmayı beğeneceğinizi düşünüyorum.

Hesaba ve mekâna göre değişiklik göstermekle birlikte Bologna’da oturduğunuz yerde hesabın yanında 2-3 Euro bahşiş bırakmak, adet haline gelmiş.

Detaylı bilgiler Bologna Yemek Rehberi & Bologna’da Ne Yenir? başlıklı yazımızda…

Bologna Gezilecek Yerler

bologna gezi rehberi gezilecek yelrer

Bologna gezi rehberi içerisindeki başlıklar arasında en kapsamlı konuyu gezilecek yerler oluşturuyor. Çünkü yüz ölçümü açısından şehir küçük olsa da neredeyse her köşe başında değerli bir kültürel hazineyi barındırıyor.

Bologna gezi planlarınızı oluştururken kentin ana meydanı olarak anılan Piazza Maggriore’yi merkeze alırsanız, oldukça rahat edersiniz. Üstelik burada bulunan turizm danışma bürosundan kent hakkında ihtiyacınız olan tüm bilgileri edinebilirsiniz.

Meydanın ardından eğik yapılarıyla Pisa’yı anımsatan Asinelli ve Garisenda Kuleleri’ni, San Domenico ile San Petronio bazilikalarını ziyaret edebilirsiniz.

Göz alıcı Neptün Çeşmesi’ni inceledikten sonra kentin tarihi kısımlarını kapsayan gezinizi eşsiz manzarasıyla konuklarını büyüleyen Sanctuary di Madonna di San Luca ile noktalayabilirsiniz.

Kentin gezilecek mekânları hakkında detaylı bilgi için önceden yayınladığım “Bologna Gezilecek Yerler” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Bu arada Bologna’da yapılacak şeylerle ilgili tavsiyelerimizi Bologna’da yapılacak 6 şey başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Bologna’da Alışveriş

bologna gezi rehberi alışveriş

Kuzey İtalya’nın en önemli tatil destinasyonlarından birisi olan Bologna, yemek kültürü ve gezilecek mekânlarının ardından ayakkabıları ile ün kazanmış bir kent.

Kendinize ve sevdiklerinize kentin ünlü ayakkabılarında satın almak isterseniz Independenza Caddesi’ndeki mağazalara uğrayabilirsiniz.

Bologna’da alışveriş tercinizi lüks mağazalardan yana kullanmak isterseniz, Via Farini’deki butiklere bakmanızı öneriyorum. Kent veya ülke kültürüne özgü eşyalar peşindeyseniz Il Quadrilatero’nun antika eşyalardan ve çiftlik ürünlerinden oluşan içeriği ile sizleri memnun edeceği düşüncesindeyim.

Adını Eski Market olarak dilimize çevirebileceğim bu mekâna benzer içerikteki bir diğer yerse Via Peschiere Vecchie’de kurulan ve yerel halkın alışveriş için yoğun bir şekilde kullandığı pazar yeri Mercato di Mezzo.

Bologna’da Nerede Kalınır?

Ekonomik açıdan gelişmiş olan Kuzey İtalya’nın gözde kenti Bologna’da yaşam kalitesinin yüksekliği konaklama tesislerini de olumlu etkilemiş. Bu nedenle kentin Art Hotel Orologio, Novotel Bologna Fiera, Starhotels Excelsior gibi popüler otelleri hizmet açısından tüm beklentilerini karşılayacak düzeyde.

Otel seçiminde ise kent merkezi, tren garı ve fuar alanı gibi bölgelerde faaliyet gösteren tesisler arasından seçim yapabilirsiniz.

Kent merkezi otelleri gezilecek yerlere birkaç adım uzaklıkta oldukları için avantaj sağlıyor. Bu otellerin dezavantajı ise akşamları geç saatlere kadar araç trafiğine kapalı caddeler üzerinde bulunmaları.

Kent merkezi dışında sizlere önerdiğim bölgelerden tren garı civarını planlarınızda komşu şehirleri kapsayan geziler varsa, fuar alanı çevresini kentteki ticari etkinliklere katılacaksanız tercih edebilirsiniz.

Konaklama bölgeleri ve bu yazıda bahsettiğim oteller hakkında ayrıntılı bilgi için “Bologna’da Nerede Kalınır?” başlıklı içeriğe göz atabilirsiniz.

Bologna gezi rehberi boyunca “Kızıl Şehir” hakkında sizlerin seyahat planlamanızı yapmanızı kolaylaştıracak bilgiler sunmayı amaçladım. Umarım bu yazı rüya gibi bir Bologna tatili yaşamanıza yardımcı olur.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın