bologna yapılacak şeyler

Bologna, İtalya’nın kuzeyinde bulunan gezgin rotalarına gün geçtikçe daha fazla girmeye başlayan bir şehir. Birçok Avrupa şehrinin aksine kendine özgü bir havası olmasından dolayı birkaç kelime ile şehri betimlemek şehir her ne kadar küçük olsa da imkansız.

Şehrin meşhur kızıllığı ve bitmek bilmeyen revaklı Bologna sokakları bana göre Bologna’nın en dikkat çeken özellikleri. Kızıllık yalnızca gözünüze hitap ederken, Bolognalıların “portico” olarak adlandırdıkları revaklar sıcak havalarda güneşten yağmurlu havalarda ıslanmaktan korunmanızı sağlıyor.

Gözünüzü kırmızı tuğlalı Bologna evlerinden ve ihtişamlı revaklardan alabildiğinizde ise bu modern şehrin aslında Orta Çağ dönemlerinden fırlamış halini fark ediyorsunuz. Son olarak, karnınız acıktığında Bologna’daysanız kendinizi şanslı hissetmelisiniz; çünkü burası gerçek bir lezzet şehri. Makarnasından pizzasına, dondurmasından atıştırmalıklarına kadar bir kere yediniz mi bir daha unutamayacağınız tatlara sahip.

Şehir bu kadar çok yönlü olunca Bologna’da gezilecek yerler ve Bologna’da yapılacak şeyler için de uzun uzun listeler oluşturmak mümkün ancak kurtarıcı bir program istiyorsanız Bologna’da yapılacak 6 şey ile kendinizi seyahate hazırlayabilirsiniz.

Bologna’da Yapılacak 6 Şey

revaklar bologna

Lezzetli mutfağından dolayı “şişman“, Avrupa’nın en eski üniversitesine sahip olmasından dolayı “bilgili” ve hayran bırakan kızıl tuğlalı mimarisinden dolayı “kızıl” lakaplarını almış kızıl, bilgili ve şişman şehir Bologna, gezginlere özellikle kültür ve gastronomi alanlarında yapılacak birçok aktivite sunuyor. Bu aktiviteler arasında şehri en iyi şekilde yaşamak için gerçekleştirebileceğiniz aktiviteler için Bologna’da yapılacak 6 şey yazımıza göz atabilirsiniz.

1. Maggiore Meydanı’nda Orta Çağ havasını soluyun.

bologna yapılacak şeyler Piazza Maggiore

İtalya’nın en büyük ve eski meydanları arasında kabul edilen Maggiore Meydanı şehrin en meşhur, en ihtişamlı ve en hareketli meydanı. Kısacası burası şehrin kalbinin attığı yer diyebiliriz. Meydanı tanımlamak için “kutu gibi” ve “geçmişten fırlamış” gibi betimlemeleri kullanılabilir çünkü meydanın dört tarafı da yapılarla Orta Çağ dönemlerini yansıtan yapılarla çevrili.

Meydanda bulunan San Petronio Bazilikası, Bologna’da görülecek yerler arasında ilk sıralarda geliyor. San Petronio, Bologna’nın en büyük kilisesi olmasının yanında dünyanın en büyük kiliseleri arasında da 5. sırada geliyor. 1390 yılında inşa edilmeye başlanan kilise tam olarak tamamlanmamış bu görüntü de kiliseye ilginç ve gotik bir hava katmış. İçeriyi mutlaka görmenizi tavsiye ederim çünkü ne kadar büyük olduğunu içeriden çok daha iyi anlayabiliyorsunuz. Giriş ücretsiz ve her gün 07.45-18.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor ancak kıyafetlerinizin çok açık olmamasını istiyorlar.

bologna yapılacak şeyler San Petronio

Palazzo Del Podesta, meydanın “dede” yapılarından biri. Belediye sarayı olarak inşa edilen yapının inşasına 1200’lü yıllarda meydanın inşası ile aynı dönemde başlanmış. Bugün yalnızca özel etkinlikler ve sergiler için ziyarete açılıyor. Ancak kemeleri altında bulunan kafelerde keyifli zaman geçirmek mümkün.

Maggiore Meydanı’na bağlantılı olan, hatta neredeyse tek bir meydanmış gibi görünen Nettuno Meydanı ise şehrin bir diğer önemli sembolü Neptün Çeşmesi’ne ev sahipliği yapıyor. 1566 yılında inşa edilen Neptün Çeşmesi, Papa’nın talebiyle halka hizmet amaçlı bir çeşme olarak inşa edilse de halk çeşmedeki suyu yalnızca içmek için değil, çamaşır yıkamak gibi farklı aktiviteler için kullanmaya başlayınca bir yasak getirilmiş.

Neptune Fountain bologna

Palazzo D’Accursio, meydanı saran diğer tarihi kompleks bir bina. İçerisinde Belediye Meclis Dairesi, Morandi Müzesi, Eski Kardinal Odaları gibi birçok şey bulunuyor.

2. Venedik Penceresi’ne göz atın.

venedik penceresi bologna
Venedik Penceresi, Bologna

Benim için Bologna’lara kadar gelmişken Venedik’e geçmek Bologna’da yapılacak şeyler arasında yer alıyor ama buna zamanınız yoksa Venedik Penceresi ile Bologna’da, Venedik’i yaşayabilirsiniz. Bologna aslında aynı Venedik gibi kanallar üzerine kurulu bir şehir ancak bu kanallar zaman içerisinde üzerlerine yapılaşma başlatılarak kapatılmış.

Şu an şehirde bu kanallardan arda kalanların görülebileceği çok az yer var. Bunlardan biri de Via Pella 18 numarada biraz pazarlama kafası kullanılarak yaratılan küçük bir pencere. Pencereyi açıp baktığınızda kanal üzerinde kurulu bir sokağın manzarası ile karşılaşıyorsunuz. Sokağın direk karşı tarafına geçtiğinizde ise kanalın geri kalan kısmını görüyorsunuz. Şehrin eskiden neyi benzediğini merak edenler ve farklı manzaraları fotoğraflamayı sevenler için güzel bir deneyim olacaktır.

3. Bologna’nın ikiz kulelerine tırmanın.

bologna ne yapılır ikiz kuleler

Bologna’nın henüz bahsetmediğim bir diğer lakabı da “birçok kuleye sahip şehir” anlamına gelen “la turrita“. 12. ve 13. yüzyıllar arasında şehirde 180’e yakın kule bulunuyormuş. Günümüze ise 24 tanesi ulaşmış. Bunlar arasından ise en meşhurları “Le Due Torri” ismi ile bilinen “eğik ikiz kuleler”: Asinelli ve Garisenda.

Asinelli, 97 metre uzunluğunda ve İtalya’nın en uzun kulelerinden biri. 498 basamaklı bir yolculuktan sonra tepesinden büyüleyici bir Bologna manzarası sunuyor. Dante’nin Cehennemi’ne konu olmuş Garisenda ise 48 metre uzunluğunda ancak inanılmaz bir eğimle ayakta duruyor. Bu eğimden kaynaklanan tehlikeden dolayı Garisenda’nın içine girmek mümkün değil.

4. “Aperitivo” zamanını deneyimleyin.

bologna ne yapılır Aperitivo

Bologna yemek kültürünün vazgeçilmez bir parçası olan aperitivo zamanı Bologna’da yapılacak şeyler listesinin demirbaşlarından biri. Bana göre şehrin en keyifli saatlerini de bu zaman dilimi oluşturuyor. Bolognalılar saat 18.00 itibari ile şehrin kafe, bar ve restoranlarına yayılıp sipariş ettikleri içeceklerinin yanında ücretsiz olarak dahil edilen aperatif barlarının tadını çıkarıyor. Yani oturduğunuz bir kafede içeceğe ortalama 5-8 Euro arası bir ücret ödedikten sonra istediğiniz kadar aperatif yiyebiliyorsunuz.

Aperitivo olarak isimlendirdikleri olayı ben aperatif barları olarak betimlemeyi tercih ettim ancak aklınızda yalnızca iki çeşit çerez, üç çeşit kraker canlanmasın. Pizzasından makarnasına, salatasından haşlanmış sebzelere, sandviçlerden tatlı çeşitlerine kadar her şey bulunuyor. Bolognalılar aperitivo olayını akşam yemeğinden önce atıştırmalık saati olarak kabul etse de bizim için akşam yemeği yerine geçti. Hem daha az para harcamış, hem şehrin yemek kültürüne uyum sağlamış, hem de aynı anda birden çok lezzet deneme fırsatı bulmuş oluyorsunuz.

Bologna’da aperitivo için nereye gidilir diye soracak olursanız benim tavsiyem şehrin en ünlü meydanı Maggiore Meydanı’nda bulunan Palazzo dei Banchi isimli tarihi yapının kemerlerinden geçerek ara sokaklara ulaşın. Zaten sokakların ne kadar hareketli olduğunu görünce doğru yerde olduğunuzu anlayacaksınız. Amacınız sadece karın doyuracak kadar hafif bir atıştırma molasıysa “Mercato Di Mezzo” isimli market/restoran konseptine sahip mekanı tercih edebilirsiniz. Uzun uzun vakit geçirmek içinse Caffe del Mercato güzel bir seçenek.

5. Bologna dondurmacılarını keşfedin.

dondurma bologna

İtalya şehirlerindeki dondurmacılarının lezzetini duymayan yoktur. Bologna da dondurmasıyla dillere destan bu şehirlerden biri. Hatta çoğuna göre dondurma, Bologna’da daha fazla lezzet ve önemle anılıyor. Öyle ki şehirde ziyaret edebileceğiniz bir dondurma müzesi ve üniversitesi bile bulunuyor. Dondurma aşkınız yemekle bitmeyecek kadar büyükse dünyanın ilk dondurma müzesi Gelato Museum Carpigiani isimli müzeyi ziyaret edebilir ya da işi daha da ciddiye taşıyıp Carpigiani Gelato University isimli üniversiteye bir göz atabilirsiniz. Kısacası lezzet şehri olarak “şişman” Bologna lakabıyla anılmaya uygun görülen şehirde aperitivo, bolonez sos ve tagliatella bir yana dondurma diğer bir yana.

Bologna’da dondurma nerede yenir sorusu için ününü hakkıyla elde etmiş birçok meşhur Bologna dondurmacısı cevap olabilir. İlk olarak Bologna’nın ikiz kuleleri, Garisenda ve Asinelli, gölgesinde şehrin en meşhur dondurmacısı bulunuyor. Yüzünüzü kulelere dönüp kafanızı sola çevirdiğinizde Gelateria Gianni ile karşılaşacaksınız. Diğer bir meşhur adres ise tamamen doğal dondurmalar satan Cremeria Funivia.

Her iki dondurmacıda da özellikle şehre özgü dondurma çeşitleri kulağa ne kadar ilginç gelseler de denemeye değer. Küçücük şehirde kaç öğün dondurma yiyeceğiz diye düşünüp Gelateria Grom isimli mekanı da es geçmeyin, gerçekten lezzetli. Benim her İtalya şehrinde favori dondurmacım olan Venchi de Bologna’da yine favorilerim arasında oldu. Şehre özgü olmasa da peşinden sürükleyecek kadar lezzetli dondurma yapıyor.

6. Gelmişken uğrayın: Venedik, Milano, Floransa

Central station bologna

Bologna bana göre seyahat rotalarına dahil edilmeyi her yönü ile hak eden bir şehir. Bologna’da huzur ve sakinliği de eğlence ve hareketi de bulabilir, kültür ve tarihin tadına sonuna kadar doyabilir, karnınızı muhteşem lezzetlerle doldurabilirsiniz. Yalnızca boş boş dolansanız bile göz dolduran sokaklar keşfedip, büyüleyici ayrıntılara takılabilirsiniz. Ancak tüm bunlar Bologna’nın küçük ve çabuk tüketilen bir şehir olduğunu değiştirmiyor. Eğer ortalama hızla hareket eden bir gezginseniz Bologna’yı tam anlamı ile keşfetmeniz en fazla 2 tam gününüzü alacaktır. Birazcık daha hızlı davranarak bunu 1.5 güne bile indirebilirsiniz.

Neyse ki Bologna’nın İtalya’nın popüler birçok şehrine trenle yalnızca birkaç saatlik mesafede oluşu şehir tükendiği anda yardımınıza koşuyor. Örneğin Bologna Venedik arası normal hızlı trenle yaklaşık 2 saat sürüyor ve 12 Euro civarında bir ücreti var. Bologna Floransa arası süren bir buçuk saat civarındaki yolculuk ise 9 Euro’ya halledilebiliyor. 16 Euro karşılığında ortalama 3 saatte de Bologna Milano arası bir yolculuk planlayabilirsiniz. Zamanınız kısıtlıysa biraz daha fazla para vererek hızlı trenleri tercih edip yolculuk süresinin yarıya indirme şansınız da var.

Bologna seyahatinizde gerekli olabilecek tüm bilgileri Bologna gezi rehberi, Bologna gezilecek yerler ve Bologna’da nerede kalınır? başlıklı yazılarımızda okuyabilirsiniz.

Avatar
Hayatını yeni yerler keşfetme ve aşık olduğu yerleri tekrar tekrar ziyaret etme üzerine kurmuş biriyim. Ani kararları ama planlı gezileri, yalnızca görmeyi değil keşfetmeyi seviyorum. Seyahatlerimin bana kattıklarını iyi kötü yazıya dökerek hem yaşadıklarımı başkaları ile paylaşmanın verdiği keyfi tadıyor hem de seyahat etmediğim zamanlarda bile yolda olma duygusunu hissediyorum.

3 Yorum

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın