Booking.com
Booking.com rezervasyon
Booking.com internetin en çok tercih edilen online rezervasyon sitelerinden.

Yapacakları seyahatleri kendileri organize eden gezginlerin sayıları günümüzde bir hayli fazla. Üstelik bireysel düzenlenen geziler tur paketlerine nazaran çok daha esnek ve ekonomik olabiliyor. Otel rezervasyonu konusunda internette onlarca site bulunsa da bunların içinde en ünlü olan Booking.com. Gezip Gördüm içindeki gezi rehberlerinde satış ortağımız olan Booking.com bizim bireysel gezilerimizde de sıklıkta kullandığımız bir site.

Booking.com üzerinden otel rezervasyonu yapmak konusunda tecrübe sahibi gezginler rezervasyonlarını dakikalar içinde yapabilirken bu konuda tecrübesi olmayanlar ise ilk rezervasyonda biraz çekinebiliyorlar. Bu konuda yardıma ihtiyacı olanlar için Booking.com’da otel rezervasyonu nasıl yapılır? ve ihtiyaç halinde bu rezervasyonda değişiklik nasıl yapılır ya da rezervasyon nasıl tamamen iptal edilir konusunda resimli, kapsamlı bir rehber hazırladık.

Booking.com’da Adım Adım Rezervasyon

1)Otel Seçimi

Rezervasyonda ilk adım otel seçimi. Booking.com’un gelişmiş arama motoru sayesinde taleplerinize bağlı olarak otelinizi seçebilirsiniz. Arama sayfasının sol menüsünde çeşitli sekmeler göreceksiniz. “Filtrele” sekmesini kullanarak gösterilen otel sayısını istediğiniz kriterlere göre azaltabilirsiniz. Buradan otelin yıldız sayısı, gecelik fiyat aralığı, otelin konumu ve ziyaretçi değerlendirme puanı gibi filtreleri kullanabilir arama sonuçlarında çıkan binlerce oteli taleplerinize bağlı olarak sayısını azaltarak seçim yapabilirsiniz. Bu filtrelerden bize göre en önemli olanlardan biri ziyaretçi puanı. Biz kendi gezilerimizde mümkün olduğunca 10 üzerinden 7 puandan düşük ziyaretçi puanına sahip otelleri tercih etmiyoruz. Dilerseniz para birimini üst menüden “TL” ya da “Euro” şeklinde değiştirebilirsiniz.

Otel seçerken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu otelin konumu. Otel sayfasında, sağ üst köşede, otel adresi yanında yer alan “haritayı göster” linkine tıklarsanız otelin şehirdeki konumuna ulaşabilirsiniz. Merkezin çok uzağında kalan otelleri ucuz diye tercih etmeyin, gezi boyu maddi manevi sıkılırsınız.

Gezip Gördüm’de yer alan otel tavsiyeleri sayfalarında yukarıda bahsettiğimiz tüm işlemleri biz sizin için yaptık ve her şehre özel çeşitli otelleri sayfamızda yer verdik. Örnek olarak Paris’te yer alan, minimum 8 ziyaretçi puanına sahip, merkezde yer alan en gözde otelleri Paris’te Nerede Kalınır? sayfasında bulabilirsiniz. Buralarda yer alan linkleri kullanarak otellerin Booking.com sayfalarına ulaşabilirsiniz. Bu şekilde giriş yaptığınızda Booking.com logosu yanında bizim logomuzu da görebilirsiniz.

Sitede yer alan otel rehberlerimiz:

2)Üye Girişi

Booking.com sayfası açıldığında sağ üst köşede üye giriş alanı bulunuyor, buradan üye girişi yapabilir ya da yeni üye kaydı yapabilirsiniz. Unutmayın, Booking.com’da bazı özel indirimler yalnızca üyelere gösterilebiliyor. Yani bazı otellerin fiyatları üyelere “%10 Genius indiriminde” olabilir.  Giriş yaptıktan sonra istediğiniz otellere detaylı olarak tekrar bakabilir, beğendiklerinizi favorilerine kaydedebilirsiniz.

Booking.com üye girişi 4

3)Tarih Seçimi ve Rezervasyon

Diyelim ki artık otellerden birini seçtiniz ve rezervasyon yaptırmak istiyorsunuz. Eğer otel aramanızı belirli bir tarih aralığına göre yapmışsanız zaten sonuçlarda müsait olan oteller listelenmiştir ve seçtiğiniz tarih otelin tarih bölümünde otomatik olarak çıkmıştır. Eğer çıkmamışsa buradan tarih seçerek “Tarihlere bak” linkine tıklayabilirsiniz. İstenilen tarihlerde otel müsaitse, müsait olan odaların yanındaki “Oda sayısı” alanından sayıyı seçerek “Rezervasyon yap”  diyebilirsiniz.

Booking.com rezervasyon 5

4)Ziyaretçi Bilgileri

Açılan sayfada konaklama yapacak ziyaretçinin bilgilerini giriyoruz. Oda başı 1 kişi yeterli. Eğer otel fiyatına kahvaltı dahilse mu sayfadaki “Kahvaltı istiyorum” alanını seçin. Aynı şekilde sayfadan “sigara”, “yatak tercihi”, “özel notlar” gibi alanları kullanıp tercihlerini belirtebilirsiniz. Gerekli bilgileri doldurduktan sonra “Devam” diyoruz. Unutmayın, bu alanları her zaman güncelleme şansınız var. Hata yapsanız da sıkıntı olmayacaktır.

Booking.com rezervasyon 6

5)Ödeme Bilgileri

Açılan sayfada iletişim ve kredi kartı bilgilerinizi giriyorsunuz. Booking.com’da yer alan çoğu otel ödemeyi otelde alır. Bu noktada “rezervasyon şartları” konusu önemli. Eğer oteliniz rezervasyon tarihine belli bir gün kalana kadar ücretsiz iptal garantisindeyse kredi kartı ile ödeme yapsanız bile tutar kartınızdan çekilmez. Ödemenizi otele gittiğinizde bu kartla yapabileceğiniz gibi nakit ya da farklı kart ile de yapabilirsiniz. Eğer seçtiğiniz otel ve oda “iptal edilemez” durumundaysa ödemenizi onaylanınca ilgili tutar karttan çekiliyor. “xxx ücretli bu odayı ayırtın deyince” işlem tamamlanıyor.

Booking.com rezervasyon 7

6)Rezervasyon Onayı

Yaptığınız rezervasyonun onayını bu sayfada görüyorsunuz. “Onayı yazdır” linkinden yapmış olduğunuz rezervasyonu Türkçe ya da otelin bulunduğu ülkenin resmi dilinde yazdırabilirsiniz. Eğer gezi için vize alacaksanız çıktı aldığınız bu belgeyi vize dosyanıza koymanız gerekiyor. Ben kendi gezilerimde bu onayı hem Türkçe hem geçerli dilde bastırıp hem vize dosyama hem de gezi çantama koyuyorum. Olur da ülke girişinde havaalanı polisi sıkıntı çıkartırsa elimde belge olmuş olur. Rezervasyon tamamlanınca bu onay size ayrıca mail olarak da iletiliyor.

Booking.com rezervasyon onayı 8

Rezervasyonda Bilgi Değişikliği & Rezervasyon İptali

Booking.com’da  yapmış olduğunuz tüm rezervasyonlarla ilgili değişiklikleri üye girişi yaptıktan sonra kontrol paneliniz üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Üye girişi yaptığınızda yapmış olduğunuz rezervasyonlar listelenir.

1)Değişiklik yapmak istediğiniz rezervasyonun altındaki “Rezervasyonları yönet” linkine tıklayın.

Booking.com rezervasyon değişikliği 9

2)Bu alandan konuk bilgilerini, kredi kartı bilgilerini ya da konaklama tarihlerinizi değiştirebilirsiniz. Eğer otelde konaklama yapacağınız sayıyı azaltacaksanız işlem kolay. Örnek olarak Paris otelinizdeki gece sayınızı 3 geceden 2 geceye rahatça indirebilirsiniz. Eğer gece sayısını arttıracaksanız otel burada güncel fiyatlarını kontrol ediyor. Yani gece sayınızı 4’e çıkartacaksanız eklediğiniz gecenin fiyatı hemen hemen önceki fiyata yakın olsa da dikkat etmekte fayda var. Örnek olarak o gece için otelin standart odası bitmişse size bu alanda seçenek olarak “lüks büyük daire” sunulabilir. Tabi bu odanın fiyatı biraz daha yüksek olacaktır.

Booking.com rezervasyon iptali 10

3)Eğer rezervasyonunuzu tamamen iptal etmek isterseniz “Rezervasyonunu iptal et” linkine tıklayabilirsiniz.  Rezervasyon şartlarına göre rezervasyonunuz iptal edilecektir. Eğer konaklamanızı ücretsiz iptal olarak seçmişseniz ve konaklama tarihlerinde otelin şartı olan belirli günden az kalmamışsa kartınızdan hiçbir tutar çekilmeden rezervasyon iptal edilir. Örnek olarak Paris otelinizi “ücretsiz iptal” garantisi ile 10 Haziran için ayırttınız. Otelin şartı “konaklamaya 48 saat kalana kadar ücretsiz iptal” olsun. Bu durumda 8 Hazirana kadar yapacağınız iptallerde kartınızdan herhangi bir tutar çekilmez. Diyelim ki 9 Haziran’da iptal etmeniz gerekti. Uçağı kaçırdınız. Bu durumda da otelin şartı önemli. Çoğu otel bu gibi durumlarda ilk gecenin ücretsiz karttan çeker ve kalanı iptal eder. Bu gibi detayların hepsi otellerin rezervasyon sayfalarında, otellerin yanındaki “şartlar” alanında detaylı olarak belirtilir. Elimden geldiğince detaylı yazdım ama Booking.com rezervasyon iptalindeki en rahat site.

Booking.com rezervasyon iptali 11

4)İptal:  “Rezervasyonunu iptal et” linkine tıkladığınızda son olarak bu sayfa açılıyor. Bu sayfada rezervasyonunuzu neden iptal etmek istediğinizi seçiyorsunuz. Eğer neden belirtmek istemezseniz “Özel sebepler” seçebilirsiniz.  Yukarıda bahsettiğim rezervasyonunuzun hangi şartla iptal edileceğini bu sayfada görebilirsiniz. Resimdeki örnekte “İptal koşullarında, toplam: Ücretsiz” gibi bir uyarı var. “Evet, bu rezervasyonu iptal et.” Dediğinizde rezervasyonunuz iptal edilmiş olur. İptal onayı üyelik panelinizde görebilirsiniz. İptal onayı ayrıca size mail olarak da iletilecektir.

Booking.com rezervasyon iptali 12

Sonuç olarak Booking.com’dan rezervasyon yapmak da yaptığınız rezervasyon üzerinde değişiklik yapmak da son derece basit. Tur şirketlerinden satın alacağınız paket turlar ile gittiğiniz şehirlerde merkezden çok uzak otellerde konaklama yapmak yerine kendi gezi planınızı oluşturabilir, özgürce dilediğiniz otelde konaklama yapabilirsiniz. Gezilerde ihtiyacınız olabilecek tüm gerekli bilgileri Gezip Gördüm’de yer alan şehir rehberlerinde bulabilirsiniz.

39 Yorum

 1. Merhabalar. Elinizden geldiğince tüm sorulara içtenlikle cevap vermişsiniz. Benim sorum da şu. Rezervasyon yapan kişi ile kredi kartı farklı kişilerin. Otele gidince, kredi kartı istenecek. Burda da sorun şuki, kart olmazsa rezervasyon kabul edilmeyebilir, kart olursa, isimler farklı olduğundan, kredi kartı dolandırıcılığı yapılıyor muamelesi görülebilir. Bookingde bazı otellerde ödeme bilgilerinde, bu otelin ödemesini booking tahsil eder diyor. Yukarıda yazdığım durumu bu tarz ödemekerde de yaşarmıyız.

 2. İyi günler.
  Örneğin ben Zaporijya’ya gideceğim ve 7 günlüğüne bir daire kiralamak istiyorum. Rezervasyonumu doğru yaptığımızı varsaydık. Ben yolculuğu tamamladım ve kiraladığım adrese de geldim diyelim. Daireyi kimden ve nasıl teslim alıyorum? Yani bana ilgili bir kişinin telefonu veriliyor ve ben o kişiyi arayıp, daireye geldim anahtarı teslim almak istiyorum mu diyorum? Bu kısmı soru işareti. Teşekkürler.

  • Sedat Bey merhaba,

   Booking.com vb adreslerden, apart vb daire rezervasyonu yaptığınızda otel gibi belirtilen adrese gidersiniz. Bu gibi tesisler apart otel mantığı ile çalışır. Yani resepsiyon tarzı yerleri olur. Oradan giriş, çıkış işlemlerinizi yapabilirsiniz. Saygılarımla…

 3. Merhaba ben booking.com sitesinden tesiste ödeme seçeneğiyle bir otel rezervasyonu yaptım. 24 hazirana kadar ücretsiz iptal etme seçeneği var. 24 haziranda kredi kartıma otel ücreti kadar bir bloke mi konuluyor yoksa otele kayıt yapılacak tarihe kadar bekleniliyor mu? Ve otele gitmezsem otrl ücreti kartımdan çekilir mi ya da ne olur?

 4. Merhaba ,Sakız adasına gideceğim. Ancak takdir edersiniz ki iade edilmez seçeneğini seçerseniz ücret düşüyor.Oldu ya iptal edeceğiz,paralar gitti..Şimdi tatile yakın yer ayırtsam fiyatlar uçar mı?

  • Merhabalar. İptal edilemez seçeneğin en büyük artısı, mantığı zaten indirimli olması. Tatile yakın otel fiyatları konusu ise tamamen otelin satış politikasına bağlı. Ama uçak bileti fiyatlarında olduğu gibi tatil yaklaştıkça otel fiyatları da doğru orantılı olarak artacaktır.

 5. merhabalar,
  booking.comdan iadesiz bir otelden rezervasyon yaptırdım. doğal olarak internet alışverişlerimde sanala kart kullanıyorum ve az önce kredi kartınız reddedildi maili geldi. muhtemelen limit tanımlamadığım için. limit tanımladığı takdirde ücret direk mi kesilecek otelde mi alınacaktır.

  • Merhabalar,

   Eğer kredi kartınız reddedildi diye mail gelmişse muhtemelen karşı taraf ödemeyi sanal kartınızdan tahsil etmeye çalışmış ama başarısız olmuştur. Zaten “iadesiz” rezervasyonlarda otellerde diledikleri zaman ödemeyi çekme hakkına sahiplerdir. Şu an için rezervasyonunuz baki olsa da bence “24 saat” gibi bir süre içerisinde yeni bir kredi kartı tanımlamanız (ya da sanal karta limit verip tekrar bilgileri girmeniz) gerekiyor. Aksi taktirde rezervasyonunuz iptal olabilir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için rezervasyon öncesinde sanal kartınıza limit tanımlamanızı tavsiye ederim. Saygılarımla

 6. Merhabalar, yukarıda da arkadaşların sorduğu bir problemim var. Booking üzerinden yaptığım rezervasyon çıktısında adım görünmüyor konsoloslukta adımın olması gerektiği söylendi. Dediğiniz gibi düzenlemelere girince adım var fakat belgelendirince yok. Ne yapmak gerek?

  • Özge Hanım merhabalar,

   Normalde konsolosluklar bu tip bilgi talep etmiyor. Örnek olarak ben genelde otel rezervasyonumuzu kendi adıma 2 kişilik yaparım ve eşim de ismi yazmasa bile aynı belgeyi istenen evraklar arasına koyar ve sorun çıkmaz. Rezervasyonlarım bölümünden bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz. Bu şekilde gözükmesi gerekiyor.

 7. Merhaba,
  Booking.com üzerinden ücretsiz iptal olarak otel rezervasyonu yaptım. Toplam tutar €82,12. otele gittiğimizde fazla bir ücret alınır mı? Booking.com da yapılan bazı yorumlarda otele vardığımızda 2 katı ücret ödedik diye şikayet edenler var.

  • Eda Hanım merhabalar,

   Booking.com internetin en güvenilir rezervasyon sitelerinden bir tanesi. Ücretsiz iptal şeklinde yapılan rezervasyonlarda genellikle otele vardığınızda ödeme alınır. Nakit ya da kredi kartı ile. Rezervasyon anında verilen banka bilgileri rezervasyonun güvenliği içindir. Yani siz internetten rezervasyon yaparken kart bilgilerinizi verseniz bile otelde sizden tekrar kartı isteyip işlem yapabilirler. Esas para çekimi o zaman, otelde olur. Yani 2 kez çekim gerçekleşmez. Siteden şu ana kadar onlarca rezervasyon yapmış biri olarak şimdiye kadar hiç ciddi sorun yaşamadım. Tabi bu hiçbir zaman sorun yaşamazsınız anlamına gelmez. Sorun olursa hemen ilgileniyorlar yalnız.

   Ama örnek olarak, son seyahatlerimden bir tanesinde otel check in esnasında ekstra olarak depozito tutarı tahsil etti ama otelden çıkış anında hemen depozitoyu kaldırmadı. Ben de booking.com call center ile görüştüm (telefonla Türkçe hizmet veriyor). Onlar da otel ile görüşüp işlemi hızlandırdı ve depozito kalktı.

 8. Odamı değiştirmek istiyorum yani 1 kişilik odayı 2 kişilik odaya değiştirmek istiyorum ama yapamadım yardımcı olur musunuz

  • Cenk Bey merhabalar,

   Sizin adınıza maalesef işlem yapamam ama Booking.com üzerinden tesis ile iletişime geçerseniz bu istediğinizi çok kolay çözebileceklerine inanıyorum. Saygılarımla.

 9. booking.com da kredi kartı bilgilerini girip rezervasyon yapacağım. ama ücreti otelde elden nakit ödemek istiyorum. bookinge kredi kartıyla rezervasyon yapınca karttan çekecek mi parayı elden nasıl ödeyebilirim ?

  • Merhabalar

   Booking.comda çoğu otel istediğiniz şekilde ödemeyi kabul ediyor. Bu durum zaten rezervasyon onayında yazıyor. Şartlarda da belirtiliyor. ‘Tesiste öde’ vb. Yani dilerseniz otele gittiğinizde nakit ödeyebilirsiniz yeter ki rezervasyon şartları uygun olsun. Eğer iptal edilemez şekilde rezervasyon yaptırmışsanız zaten otel dilediği zaman ödemeyi kartınızdan alıyor çoğunlukla.

   Yani iptal edilebilir bir rezervasyonunuz varsa ister nakit, ister rezervasyonda kullanıldığınız kartla isterseniz de farklı bir kartla ödeme yapabilirsiniz.

 10. Merhaba, booking de kredi kartı bilgilerini vermeden bir sonraki gün iç rezervasyon yaptım.5 dk sonrada iptal ettim. Rezervasyon ücreti kadar ödeme istiyorlar. Kredi kart bilgileri olmadan bu ücreti alabilirler mi?

  • Merhabalar. Kartınızı vermediyseniz zaten sizden para tahsil edebilecekleri bir ortam Yok denektir. Lakin bu sizin booking.com üyeliğininize olumsuz yansır mı bilemiyorum. Yani ileride kart tanımladığınız an bu geçmiş tahsilatlar yapılıyor mu bilmiyorum. Rezervasyon yaparken en sağlıklısındaysa edilebilir yapmak. Süre geçmişse yapacak bir şey kalmıyor maalesef.

 11. Güzel bir blog ve iyi ilgi..
  Şimdi, ben ücretsiz iptal seçeneği olan rezervasyonu yaptığımın aynıı günü içinde iptal ettim. Onayı da geldi. Fakat kredi kartı bilgilerini sorgulama yapınca toplam tutar çekilmiş gözüküyor. Ücretin iadesinde sorun oluyor mu . Teşekkürler

  • Umut Bey merhaba,

   Kredi kartınızdan tutar çekilmiş ya da provizyon alınmışsa iadesi yapılacaktır. Benzer şekilde “ücretsiz iptal” şeklinde rezervasyon yaptığınızda konaklama tarihiniz gelmeden önce tesis dilerse provizyon çekebilir. Bu çekilen tutarlar rezervasyonunuz olumlu ya da olumsuz sonuçlandığında kartınıza iade edilir. Siz yine de takipçi olun. Bir süre içinde iade gerçekleşmezse booking.com müşteri hizmetleri ile iletişime geçebilirsiniz. Saygılar…

 12. merhabalar,

  baku’ye giderken booking üzerinden rezervasyon yaptım ve otele gittiğim zaman, overbooked olduklarını yer olmadığını iletti otel. rezervayonumu 4 gün öncesinden yapmama rağmen, bilgi vermemişlerdi ve gidince yerimiz yok, elimizden birşey gelmiyor demişlerdir. yeni otel/oda buldum. bookinge şikayet ettim ancak booking ‘de sessiz kalıyor. halbuki, bu durumu otel ve /veya booking’in ödemesi gereklidir. mağdur edilen biz olduk.

  • Özlem Hanım merhabalar.

   Yaşadığınız olumsuz deneyim için çok üzüldüm. Yıllar boyunca booking.com’dan rezervasyon yapmama rağmen overbook olayı ile ben hiç karşılaşmamıştım açıkçası. Ama asıl sorun otelin bunu size zamanında bildirmemesi ve booking.com’un olayın üzerine düşmemesi. Bence booking.com’da farklı bir müşteri temsilcisi ile olayın üzerine gidin. Hatta sosyal medya hesaplarınızdan direkt booking.com etiketleyip/mentionlayıp sorun çözümünde ısrarcı olun.

   Ben daha önceden booking.com müşteri temsilcileri ile görüşmelerimde olumlu geri dönüşler aldım. Zaten oteller booking.com’dan gerçekten çekiniyorlar lakin booking.com’un sessiz kalması normal değil, üzerine gidince en azından müşteri memnuniyeti adına bir hediye almanız gerektiğini düşünüyorum. Saygılarımla…

 13. Merhaba ,ücretsiz iptal olmayan bir oda kiraladım ve otel kartdan parayı çekdikden sora dolandıra bilirmi .ilk sefer kullandığım için dolandırılma (otele kabul edilmeme )korkum var

  • Merhabalar,

   Booking.com’un sistemi çok katı. Müşteri mağduriyeti yaşanmaması için otelleri gerçekten sıkıştırıyorlar. En ufak bir olumsuz deneyimde müşteri temsilcisini arayıp Türkçe mağduriyetinizi anlatabilirsiniz. Her yerde olduğu gibi bookin.com’da da mümkün olduğunca en çok tercih edilen, en yüksek ziyaretçi puanlarına sahip tesislerde konaklamaya özen gösterin. Yeni açılan, tesis görünümünün kötü olduğu, birkaç yorum olan, hatta 10 üzerinden 7 puandan düşük puanı olan tesislerden uzak durursanız pek sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum açıkçası. Saygılarımla…

 14. Merhaba rezervasyon onayının yazdırdığımda onayda isim gözükmüyor vize için belgelerin arasına ekleyeceğim ismim yazmıyor sorun olur mu

 15. Selamlar
  Vize alabilmek için rezervasyon yaptığımız odanın tüm fiyatını ödemek zorunda mıyız? Yoksa sadece rezervasyon yapmak yeterli mi?

  • Ekrem Bey merhabalar. Ödeme yapmanıza gerek yok. Hatta vize aldıktan sonra rezervasyonunuzu iptal edip dilediğiniz otelden de yer ayırtabilirsiniz. Ya da örneğin İtalya’dan vize almak için sadece İtalya içi rezervasyon yapıp sonrasında dilediğiniz şehirlerden rezervasyon yapabilirsiniz.

   Booking.com’da seçim yaptığınız otel ve rezervasyon tipine göre ödeme yaparsınız. Kiminde rezervasyon tarihinize 24 saat kalıncaya iptal etme şansınız varken kiminde rezervasyon anında ödemeniz alınır ve iptal şansınız kalkar. Tabi bu tip rezervasyonlar çok daha ekonomik olabiliyor. Rezervasyon anında iptal koşullarına mutlaka dikkat edin. Saygılarımla.

 16. merhaba, booking’den rezervasyon yapmak istiyorum ancak 4 kişilik oda tercih ettiğimde sadece tek bir isim yazabiliyorum diğer konukların isimlerini yazamıyorum. Vize evrak listesinde şöyle bir açıklama var her başvuru sahinin adı ve soyadı otel rezervasyonunda mutlaka yazmalıdır. bu durumu nasıl halledebilirim?

  • Hilal Hanım merhabalar,

   Booking.com’da genellikle oda başına tek isim yazılır. Bu diğer siteler için de çoğunlukla böyledir. Fakat bu durum vize evrakları konusunda sıkıntı yaratmaz. Örnek olarak eşimle ben vize başvurusunda bulunuyoruz ama oda rezervasyonunda sadece benim adım geçiyor. Aynı soyad vb varsa zaten sıkıntı olmayacaktır. Kısaca siz konsolosluğa konaklama konusunda sıkıntı yaratmayacağınızı anlatmaya çalışıyorsunuz. Son örnek, haftaya 4 kişi Kiev seyahatimiz var. Benzer şekilde 2 oda için sadece 2 kişinin adı geçiyor ama ben ne olur ne olmaz dye 4 kişiye aynı rez. belgesini alıp çantama koyacağım. Şimdiden iyi yolculuklar dilerim.

 17. rezervasyon yaptım kart bilgilerimi verdim mail geldi onu çıkarttım sonra rezervasyonu iptal ettim kaarttan para çekmesinler diye acaba vize için böyle olurmu

  • Merhabalar,

   Şöyle yapabilirsiniz; dilediğiniz otelden “iptal edilebilir” şeklinde rezervasyon yapın. Yalnız iptal edilme durumuna “kesintisiz, son 24 saate kadar iptal edilebilir” şeklinde seçin. Zaten vize başvurusu seyahatten çok önce yapıldığı için sorun olmaz. Vizenizi aldıktan sonra otel rezervasyonunuzu dilediğiniz gibi revize edebilirsiniz.

 18. Merhaba;

  Benim vize almam için gerekli rezervasyon çıktısı.Fakat adım yazmıyor aldığım çıktıda ne yapabilirim?

  • Merhabalar,

   Booking.com’da üye girişi yaptıktan sonra “Rezervasyonlarım” bölümünden rezervasyonunuzu dilediğiniz gibi revize edebilirsiniz. Konuk adları vb bu bölümde yer alıyor. Birebir sizin adınız yazmasa, eşinizin adı vb yazsa da sorun olacağınız sanmıyorum. Oda bir kişinin adına gözüküyor, şimdiye kadar vize evraklarında bu konudan dolayı sıkıntı yaşamadım.

 19. Merhaba,

  Ben geçtiğimiz günlerde sonradan ödemeli ve 6 temmuza kadar ücretsiz iadeli bir otelde rez. yapmış olmama rağmen, ödeme karttan gerçekleşti. Sebebini de anlayamadım. Bu durumda rezervasyonu iptal edebilir miyim acaba?

  • Büşra Hanım merhaba,

   Rezervasyon ve ödeme durumları otelden otele değişebiliyor. Örnek olarak geçen ay Sapanca’da anında ödemeli otel ayırttım. Otele gittiğimde ödeme henüz çekilmemişti orada ödeme yaptım. Eğer iptal edilebilir seçim yapmışsanız rezervasyonu iptal ettiğiniz anda bakiye hesabınıza geri yüklenir. Bazen de oteller karta rezervasyon tutarınca bloke koyabiliyor. Kısacası Booking.com’dan dolayı hiçbir mağduriyet yaşamazsınız. En ufak anlaşmazlıkta Booking.com müşteri numarasını ararsanız sorunu hemen çözerler. Oteller Booking.com ile ciddi sözleşmeler yapıyorlar, sorun yaşamamak adına ellerinden geleni yaparlar.

 20. Ücretsiz iptal sonra öde şeklinde yapılan rezervasyonlarda, acaba sorun olabilir mi diye bir tedirginliğim var? Konaklama günü geldiğinde otelde yeriniz ayırtılmadı şeklinde geri çevirme olabilir mi? Hiç böyle birşey duydunuz mu?

  • Ece Hanım merhabalar. Booking.com’un oteller üzerinde ciddi bir yaptırımı var. Rezervasyonu geçersiz sayma, rezervasyon tutarı vb gibi farklılıklarda Booking.com ile iletişime geçerseniz sorunu çok hızlı çözüyorlar. Zaten iletişim kurmaya bile gerek kalmıyor. Bu site üzerinden her gün ciddi miktarda rezervasyon alıyorlar.

   Booking.com’un Türkçe destek hattı var. Son yaşadığım bir olay; Dubai’de iken aldığımız vefat haberinden sonra otelimizden 2 gün önce ayrılmamız gerekti. Otel çok yardımcı olmadı daha sonra Booking.com Türkçe destek hattını aradık. Onlara durumu anlattık ve onlar da bizim adımıza otelle iletişime geçtiler. Normalde 1 gecelik ücret iademiz olacaktı ama otel de takındığı tavrı değiştirdi ve 2 gecelik iade verdi. Kısacası bana göre internetin en güvenilir rezervasyon sitelerinden biri Booking.com.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın