Booking.com rezervasyon
Booking.com internetin en çok tercih edilen online rezervasyon sitelerinden.

Yapacakları seyahatleri kendileri organize eden gezginlerin sayıları günümüzde bir hayli fazla. Üstelik bireysel düzenlenen geziler tur paketlerine nazaran çok daha esnek ve ekonomik olabiliyor. Otel rezervasyonu konusunda internette onlarca site bulunsa da bunların içinde en ünlü olan Booking.com. Gezip Gördüm içindeki gezi rehberlerinde satış ortağımız olan Booking.com bizim bireysel gezilerimizde de sıklıkta kullandığımız bir site.

Booking.com üzerinden otel rezervasyonu yapmak konusunda tecrübe sahibi gezginler rezervasyonlarını dakikalar içinde yapabilirken bu konuda tecrübesi olmayanlar ise ilk rezervasyonda biraz çekinebiliyorlar. Bu konuda yardıma ihtiyacı olanlar için Booking.com’da otel rezervasyonu nasıl yapılır? ve ihtiyaç halinde bu rezervasyonda değişiklik nasıl yapılır ya da rezervasyon nasıl tamamen iptal edilir konusunda resimli, kapsamlı bir rehber hazırladık.

Booking.com’da Adım Adım Rezervasyon

1)Otel Seçimi

Rezervasyonda ilk adım otel seçimi. Booking.com’un gelişmiş arama motoru sayesinde taleplerinize bağlı olarak otelinizi seçebilirsiniz. Arama sayfasının sol menüsünde çeşitli sekmeler göreceksiniz. “Filtrele” sekmesini kullanarak gösterilen otel sayısını istediğiniz kriterlere göre azaltabilirsiniz. Buradan otelin yıldız sayısı, gecelik fiyat aralığı, otelin konumu ve ziyaretçi değerlendirme puanı gibi filtreleri kullanabilir arama sonuçlarında çıkan binlerce oteli taleplerinize bağlı olarak sayısını azaltarak seçim yapabilirsiniz. Bu filtrelerden bize göre en önemli olanlardan biri ziyaretçi puanı. Biz kendi gezilerimizde mümkün olduğunca 10 üzerinden 7 puandan düşük ziyaretçi puanına sahip otelleri tercih etmiyoruz. Dilerseniz para birimini üst menüden “TL” ya da “Euro” şeklinde değiştirebilirsiniz.

Otel seçerken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu otelin konumu. Otel sayfasında, sağ üst köşede, otel adresi yanında yer alan “haritayı göster” linkine tıklarsanız otelin şehirdeki konumuna ulaşabilirsiniz. Merkezin çok uzağında kalan otelleri ucuz diye tercih etmeyin, gezi boyu maddi manevi sıkılırsınız.

Gezip Gördüm’de yer alan otel tavsiyeleri sayfalarında yukarıda bahsettiğimiz tüm işlemleri biz sizin için yaptık ve her şehre özel çeşitli otelleri sayfamızda yer verdik. Örnek olarak Paris’te yer alan, minimum 8 ziyaretçi puanına sahip, merkezde yer alan en gözde otelleri Paris’te Nerede Kalınır? sayfasında bulabilirsiniz. Buralarda yer alan linkleri kullanarak otellerin Booking.com sayfalarına ulaşabilirsiniz. Bu şekilde giriş yaptığınızda Booking.com logosu yanında bizim logomuzu da görebilirsiniz.

Sitede yer alan otel rehberlerimiz:

2)Üye Girişi

Booking.com sayfası açıldığında sağ üst köşede üye giriş alanı bulunuyor, buradan üye girişi yapabilir ya da yeni üye kaydı yapabilirsiniz. Unutmayın, Booking.com’da bazı özel indirimler yalnızca üyelere gösterilebiliyor. Yani bazı otellerin fiyatları üyelere “%10 Genius indiriminde” olabilir.  Giriş yaptıktan sonra istediğiniz otellere detaylı olarak tekrar bakabilir, beğendiklerinizi favorilerine kaydedebilirsiniz.

Booking.com üye girişi 4

3)Tarih Seçimi ve Rezervasyon

Diyelim ki artık otellerden birini seçtiniz ve rezervasyon yaptırmak istiyorsunuz. Eğer otel aramanızı belirli bir tarih aralığına göre yapmışsanız zaten sonuçlarda müsait olan oteller listelenmiştir ve seçtiğiniz tarih otelin tarih bölümünde otomatik olarak çıkmıştır. Eğer çıkmamışsa buradan tarih seçerek “Tarihlere bak” linkine tıklayabilirsiniz. İstenilen tarihlerde otel müsaitse, müsait olan odaların yanındaki “Oda sayısı” alanından sayıyı seçerek “Rezervasyon yap”  diyebilirsiniz.

Booking.com rezervasyon 5

4)Ziyaretçi Bilgileri

Açılan sayfada konaklama yapacak ziyaretçinin bilgilerini giriyoruz. Oda başı 1 kişi yeterli. Eğer otel fiyatına kahvaltı dahilse mu sayfadaki “Kahvaltı istiyorum” alanını seçin. Aynı şekilde sayfadan “sigara”, “yatak tercihi”, “özel notlar” gibi alanları kullanıp tercihlerini belirtebilirsiniz. Gerekli bilgileri doldurduktan sonra “Devam” diyoruz. Unutmayın, bu alanları her zaman güncelleme şansınız var. Hata yapsanız da sıkıntı olmayacaktır.

Booking.com rezervasyon 6

5)Ödeme Bilgileri

Açılan sayfada iletişim ve kredi kartı bilgilerinizi giriyorsunuz. Booking.com’da yer alan çoğu otel ödemeyi otelde alır. Bu noktada “rezervasyon şartları” konusu önemli. Eğer oteliniz rezervasyon tarihine belli bir gün kalana kadar ücretsiz iptal garantisindeyse kredi kartı ile ödeme yapsanız bile tutar kartınızdan çekilmez. Ödemenizi otele gittiğinizde bu kartla yapabileceğiniz gibi nakit ya da farklı kart ile de yapabilirsiniz. Eğer seçtiğiniz otel ve oda “iptal edilemez” durumundaysa ödemenizi onaylanınca ilgili tutar karttan çekiliyor. “xxx ücretli bu odayı ayırtın deyince” işlem tamamlanıyor.

Booking.com rezervasyon 7

6)Rezervasyon Onayı

Yaptığınız rezervasyonun onayını bu sayfada görüyorsunuz. “Onayı yazdır” linkinden yapmış olduğunuz rezervasyonu Türkçe ya da otelin bulunduğu ülkenin resmi dilinde yazdırabilirsiniz. Eğer gezi için vize alacaksanız çıktı aldığınız bu belgeyi vize dosyanıza koymanız gerekiyor. Ben kendi gezilerimde bu onayı hem Türkçe hem geçerli dilde bastırıp hem vize dosyama hem de gezi çantama koyuyorum. Olur da ülke girişinde havaalanı polisi sıkıntı çıkartırsa elimde belge olmuş olur. Rezervasyon tamamlanınca bu onay size ayrıca mail olarak da iletiliyor.

Booking.com rezervasyon onayı 8

Rezervasyonda Bilgi Değişikliği & Rezervasyon İptali

Booking.com’da  yapmış olduğunuz tüm rezervasyonlarla ilgili değişiklikleri üye girişi yaptıktan sonra kontrol paneliniz üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Üye girişi yaptığınızda yapmış olduğunuz rezervasyonlar listelenir.

1)Değişiklik yapmak istediğiniz rezervasyonun altındaki “Rezervasyonları yönet” linkine tıklayın.

Booking.com rezervasyon değişikliği 9

2)Bu alandan konuk bilgilerini, kredi kartı bilgilerini ya da konaklama tarihlerinizi değiştirebilirsiniz. Eğer otelde konaklama yapacağınız sayıyı azaltacaksanız işlem kolay. Örnek olarak Paris otelinizdeki gece sayınızı 3 geceden 2 geceye rahatça indirebilirsiniz. Eğer gece sayısını arttıracaksanız otel burada güncel fiyatlarını kontrol ediyor. Yani gece sayınızı 4’e çıkartacaksanız eklediğiniz gecenin fiyatı hemen hemen önceki fiyata yakın olsa da dikkat etmekte fayda var. Örnek olarak o gece için otelin standart odası bitmişse size bu alanda seçenek olarak “lüks büyük daire” sunulabilir. Tabi bu odanın fiyatı biraz daha yüksek olacaktır.

Booking.com rezervasyon iptali 10

3)Eğer rezervasyonunuzu tamamen iptal etmek isterseniz “Rezervasyonunu iptal et” linkine tıklayabilirsiniz.  Rezervasyon şartlarına göre rezervasyonunuz iptal edilecektir. Eğer konaklamanızı ücretsiz iptal olarak seçmişseniz ve konaklama tarihlerinde otelin şartı olan belirli günden az kalmamışsa kartınızdan hiçbir tutar çekilmeden rezervasyon iptal edilir. Örnek olarak Paris otelinizi “ücretsiz iptal” garantisi ile 10 Haziran için ayırttınız. Otelin şartı “konaklamaya 48 saat kalana kadar ücretsiz iptal” olsun. Bu durumda 8 Hazirana kadar yapacağınız iptallerde kartınızdan herhangi bir tutar çekilmez. Diyelim ki 9 Haziran’da iptal etmeniz gerekti. Uçağı kaçırdınız. Bu durumda da otelin şartı önemli. Çoğu otel bu gibi durumlarda ilk gecenin ücretsiz karttan çeker ve kalanı iptal eder. Bu gibi detayların hepsi otellerin rezervasyon sayfalarında, otellerin yanındaki “şartlar” alanında detaylı olarak belirtilir. Elimden geldiğince detaylı yazdım ama Booking.com rezervasyon iptalindeki en rahat site.

Booking.com rezervasyon iptali 11

4)İptal:  “Rezervasyonunu iptal et” linkine tıkladığınızda son olarak bu sayfa açılıyor. Bu sayfada rezervasyonunuzu neden iptal etmek istediğinizi seçiyorsunuz. Eğer neden belirtmek istemezseniz “Özel sebepler” seçebilirsiniz.  Yukarıda bahsettiğim rezervasyonunuzun hangi şartla iptal edileceğini bu sayfada görebilirsiniz. Resimdeki örnekte “İptal koşullarında, toplam: Ücretsiz” gibi bir uyarı var. “Evet, bu rezervasyonu iptal et.” Dediğinizde rezervasyonunuz iptal edilmiş olur. İptal onayı üyelik panelinizde görebilirsiniz. İptal onayı ayrıca size mail olarak da iletilecektir.

Booking.com rezervasyon iptali 12

Sonuç olarak Booking.com’dan rezervasyon yapmak da yaptığınız rezervasyon üzerinde değişiklik yapmak da son derece basit. Tur şirketlerinden satın alacağınız paket turlar ile gittiğiniz şehirlerde merkezden çok uzak otellerde konaklama yapmak yerine kendi gezi planınızı oluşturabilir, özgürce dilediğiniz otelde konaklama yapabilirsiniz. Gezilerde ihtiyacınız olabilecek tüm gerekli bilgileri Gezip Gördüm’de yer alan şehir rehberlerinde bulabilirsiniz.

PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 30'dan fazla ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

9 Yorum

 1. rezervasyon yaptım kart bilgilerimi verdim mail geldi onu çıkarttım sonra rezervasyonu iptal ettim kaarttan para çekmesinler diye acaba vize için böyle olurmu

  • Merhabalar,

   Şöyle yapabilirsiniz; dilediğiniz otelden “iptal edilebilir” şeklinde rezervasyon yapın. Yalnız iptal edilme durumuna “kesintisiz, son 24 saate kadar iptal edilebilir” şeklinde seçin. Zaten vize başvurusu seyahatten çok önce yapıldığı için sorun olmaz. Vizenizi aldıktan sonra otel rezervasyonunuzu dilediğiniz gibi revize edebilirsiniz.

 2. Merhaba;

  Benim vize almam için gerekli rezervasyon çıktısı.Fakat adım yazmıyor aldığım çıktıda ne yapabilirim?

  • Merhabalar,

   Booking.com’da üye girişi yaptıktan sonra “Rezervasyonlarım” bölümünden rezervasyonunuzu dilediğiniz gibi revize edebilirsiniz. Konuk adları vb bu bölümde yer alıyor. Birebir sizin adınız yazmasa, eşinizin adı vb yazsa da sorun olacağınız sanmıyorum. Oda bir kişinin adına gözüküyor, şimdiye kadar vize evraklarında bu konudan dolayı sıkıntı yaşamadım.

 3. Merhaba,

  Ben geçtiğimiz günlerde sonradan ödemeli ve 6 temmuza kadar ücretsiz iadeli bir otelde rez. yapmış olmama rağmen, ödeme karttan gerçekleşti. Sebebini de anlayamadım. Bu durumda rezervasyonu iptal edebilir miyim acaba?

  • Büşra Hanım merhaba,

   Rezervasyon ve ödeme durumları otelden otele değişebiliyor. Örnek olarak geçen ay Sapanca’da anında ödemeli otel ayırttım. Otele gittiğimde ödeme henüz çekilmemişti orada ödeme yaptım. Eğer iptal edilebilir seçim yapmışsanız rezervasyonu iptal ettiğiniz anda bakiye hesabınıza geri yüklenir. Bazen de oteller karta rezervasyon tutarınca bloke koyabiliyor. Kısacası Booking.com’dan dolayı hiçbir mağduriyet yaşamazsınız. En ufak anlaşmazlıkta Booking.com müşteri numarasını ararsanız sorunu hemen çözerler. Oteller Booking.com ile ciddi sözleşmeler yapıyorlar, sorun yaşamamak adına ellerinden geleni yaparlar.

 4. Ücretsiz iptal sonra öde şeklinde yapılan rezervasyonlarda, acaba sorun olabilir mi diye bir tedirginliğim var? Konaklama günü geldiğinde otelde yeriniz ayırtılmadı şeklinde geri çevirme olabilir mi? Hiç böyle birşey duydunuz mu?

  • Ece Hanım merhabalar. Booking.com’un oteller üzerinde ciddi bir yaptırımı var. Rezervasyonu geçersiz sayma, rezervasyon tutarı vb gibi farklılıklarda Booking.com ile iletişime geçerseniz sorunu çok hızlı çözüyorlar. Zaten iletişim kurmaya bile gerek kalmıyor. Bu site üzerinden her gün ciddi miktarda rezervasyon alıyorlar.

   Booking.com’un Türkçe destek hattı var. Son yaşadığım bir olay; Dubai’de iken aldığımız vefat haberinden sonra otelimizden 2 gün önce ayrılmamız gerekti. Otel çok yardımcı olmadı daha sonra Booking.com Türkçe destek hattını aradık. Onlara durumu anlattık ve onlar da bizim adımıza otelle iletişime geçtiler. Normalde 1 gecelik ücret iademiz olacaktı ama otel de takındığı tavrı değiştirdi ve 2 gecelik iade verdi. Kısacası bana göre internetin en güvenilir rezervasyon sitelerinden biri Booking.com.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın