Bordeaux gezilecek yerler listesi

Bordeaux’da nereler gezilir? Bordeaux gezilecek yerler listesine nereleri yazmalı? Fransa’nın güney batısında yer alan 500 bin nüfuslu Bordeaux (Bordo) kenti adını da verdiği Bordeaux şarapları ile tanınıyor. Küçük bir yerleşim olmasına rağmen şehrin tarihi dokusunun zenginliği, yemek ve şarap kültürünün gelişmişliğiyle de birleşince eşsiz bir seyahat destinasyonu haline gelmiş.

Avrupa’da Paris, Roma, Amsterdam kıskacından çıkarak biraz daha farklı, yerel kültüre biraz daha yakından dokunabileceğiniz bir yer arıyorsanız Bordeaux keşfetmek için ideal bir kent.

Konuştuğum çoğu gezgin bu kentte görülebilecek yerlerin sınırlı olduğunu söylüyor ancak ben tam tersini düşünüyorum. Bordeaux gezilecek yerler yazısında sizlere hem tarihi, hem doğal güzellikler içeren 16 farklı önerim var.

Bordeaux Gezilecek Yerler Listesi

Bordeaux gezilecek yerler haritası listesi

Bordeaux’da gezip görülmesi gereken en önemli 10 yer:

  1. Saint André Katedrali ve Pey-Berland Kulesi
  2. Saint Seurin Bazilikası
  3. Le Grand Théâtre
  4. Saint Michel Bazilikası
  5. Pierre Bölgesi ve St. Pierre Köprüsü
  6. Hotel De Ville
  7. Mirror D’eau
  8. Croiseur Colbert
  9. Palais Gallien
  10. Palais GallienPalais Gallien

1. Saint André Katedrali ve Pey-Berland Kulesi

Bordeaux'da görülecek yerler Saint Andre Katedrali

Unesco Kültür Mirasları listesinde yer alan Saint André Katedrali’nin tarihi 12. YY’a uzanıyor. Médoc’dan Santiago De Compostela’ya kadar uzanan Saint James hac yolunun da bir parçası olan ibadethane Notre Dame veya büyüleyici Reims Katedrali ile yarışacak güzellikte.

1137 yılında geleceğin Fransa Kralı VII. Louis ve Eleanor’un nikahının kıyıldığı katedral Fransız Devrimi sırasında da depo olarak kullanılmış.

Katedralin en görkemli kısmı ise 13. YY Fransız Gotik stilinin eşsiz bir örneği olan Kraliyet Girişi. Diğer pek çok katedralde olduğu gibi Saint André de son akşam yemeği, İsa ve Hristiyanlıkla ilgili renkli duvar resimleri ve heykellerle süslenmiş.

Katedralin 12. YY’da yapılan orjinal kulesi yeterince sağlam olmadığı için sonradan Pey-Berland Kulesi eklenmiş. Yapıdan ayrı inşa edilen bu yeni çan kulesi 1440 yılında yapılmış ancak hala şehirdeki en yüksek yapı diyebilirim. 50 metre yüksekliğindeki kuleye tırmandığınızda Bordeaux kenti manzarası izlemeniz de mümkün.

Yaz aylarında Saint Andrée Katedrali’nde düzenlenen Uluslararası Org Festivali’ne denk gelirseniz eğer yetenekli müzisyenlerden birinin konserine mutlaka gitmenizi öneririm. Kilisenin akustiği son derece büyüleyici.

2. Saint Seurin Bazilikası

Bordeaux'da gezilecek yerler Saint Seurin

Bordeaux gezilecek yerler listesindeki bir başka ibadethane de Saint Seurin Bazilikası. Yine Unesco Kültür Mirasları listesinde de yer alan bazilika Romanesk stili mimarisi ile dikkat çekiyor ancak yapımından sonraki yüzyıllarda yapılan eklemeler de Gotik stilinde.

Dolayısıyla bazilika farklı mimari tarzların güzel bir karışımı. Tarihi 11. YY’a uzanan Saint Seurin Bazilikası içindeki şapelleri, koro bölmesi, rölyefleri ve duvar resimleri ile tarih meraklıları için mutlaka görülmesi gereken bir yer.

3. Le Grand Théâtre

Le Grand Theatre Bordeaux

1780 yılında yapılan Le Grand Theatre şehrin Roma Dönemi’ne ait en etkileyici yapılardan. Mimar Victor Louis tarafından tasarlanan yapının dış cephesinde Korint stili 12 sütun ve 9 ilham perisi ile mitolojik tanrı Juno, tanrıçalar Venüs ve Minerva’ya ait heykeller yer alıyor. Merdivenleri ve görkemli fuayesi ile tiyatro ziyaretçileri büyülüyor.

Tarihi yapının kendisini görmek bile yeterince etkileyiciyken burada sahnelenen Bordeaux Ulusal Orkestrası ve Balesi’nin bir temsilini görmeniz yıllarca hatırlayacağınız bir deneyim.

4. Saint Michel Bazilikası

Saint Michel Bordeaux

Bordeaux gezilecek yerler listesindeki diğer iki ibadethane gibi Saint Michel Bazilikası da Unesco Kültür Mirasları arasında yer alıyor.

Gotik mimarinin 13. YY Fransa’daki uygulaması olan Rayonnant Gotik stili yapının inşasına 14. YY’da başlanmış ve 200 yıl sürmüş. Bazilikanın önündeki Saint Michel Meydanı da bir başka ilginç yer. Pazartesi ve Cumartesi günleri pazar kurulan meydan son derece renkli ve hareketli.

5. Place de la Bourse Meydanı

Bordeaux gezilecek yerler Place de la Bourse

Garonne Nehri kıyısında yer alan Place de la Bourse 18. YY’dan kalma zarif binaların oluşturduğu etkileyici bir mimari koleksiyonu. Hatta bence bir açık hava müzesi.

O dönem pek çok mimar çıkaran Gabriel Ailesi tarafından 17301755 yılları arasında yaptırılan Neoklasik yapılar ve bunların etrafında sıralandığı meydan Bordeaux şehrinde görmeden dönmemeniz gereken yerlerden. Meydandaki Üç Güzel Çeşmesi de bir diğer tarihi yapı.

6. Pierre Bölgesi ve St. Pierre Köprüsü

St Pierre Bordeaux

Bordeaux gezilecek yerler listesindeki bir başka tarihi yer ise tamamen St Pierre Bölgesi ve burada yer alan köprü. Garonne Nehri kıyıları aslında Bordeaux kentinin geçmişiyle olan bağlantısı diyebilirim.

Bölgede pek çok bar, restoran ve küçük butikler yer alıyor. Keyifli  bir öğleden sonra geçirmek için ideal olan St Pierre kentin en hareketli yeri.

Nehir üzerindeki St Pierre Köprüsü ise Claude Descamps tarafından dönemin koşullarına göre bir mühendislik harikası olarak tasarlanmış. Yapımı 1821 yılında tamamlanan 17 kemerli köprü Garonne Nehri üzerinde kurulan ilk köprü olmasının yanında o dönemde dünyanın en büyük köprülerindenmiş.

St Pierre Köprüsü’nün gün batımında ziyaret etmenizi ve nehirden şehri seyretmenizi tavsiye ederim.

7. Hotel De Ville (Belediye Binası)

Bordeaux gezilecek yerler Hotel De Ville

Adında otel kelimesi geçmesine rağmen yapı aslında belediye binası. 1770 yılında yapımı tamamlanan Neoklasik bina Bordeaux gezilecek yerler listesindeki bir başka zarif tarihi yapı. Bu mimari şaheserin içinde ilgilenenler için ayrıca Güzel Sanatlar Müzesi de yer alıyor.

8. Mirror D’eau (Su Yansıması)

Mirror D eau Bordeaux

Place de la Bourse ile Garrone Nehri arasında yer alan Mirror D’eau 2006 yılında Mimar Michael Corajoud ve Jean-Max Llorca tarafından yapılmış.

3450 metrekare genişliğindeki granitten yapılmış ve 2 cm derinliğinde su içeren havuz bugün dünyadaki en büyük yansıma havuzu.

Place de la Bourse’nin tarihi binalarının yaratıcılıkta son nokta da diyebileceğim Mirror D’eau üzerindeki yansıması fotoğraf severler için de bir cennet sayılır. Havuzun granit zemini ve su besleme sistemi öyle bir tasarlanmış ki günün ve mevsimin şartları değiştikçe suya yansıyan görüntülerin efektleri de değişiyor.

9. Croiseur Colbert (Colbert Kruvazörü)

1953 yılında yapılan Colbert Kruvazörü Fransa’nın en büyük savaş gemisiymiş ve Körfez Savaşı’na kadar da denizlerde görev yapmış. Kruvazörün tüm odaları, mutfağı, makine dairesi ve hatta kaptan köşkü de bugün Garonne Nehri kıyılarında turistlerin ziyaretine açık.

10. Palais Gallien

Bordeaux gezilecek yerler Palais Gallien

Tarihi 2. YY’a kadar uzanan amfitiyatro Roma Dönemi kalıntıları arasında da en önemlilerden. O dönemde Burdigala kentinin hemen dışında yer alan Palais Gallien 15 bin kişilik kapasitesi ile gladyatör savaşları da dahil olmak üzere her türlü sosyal etkinlikte kullanılıyormuş.

Bordeaux gezilecek yerler listesindeki en eski kalıntı olan amfi tiyatroyu ziyaret etmeniz kentteki Roma Dönemi yaşantısını gözünüzde bir nebze olsun canlandırmanızı sağlıyor.

11. Quinconces Meydanı

Quinconces Bordeaux

Avrupa’nın en büyük meydanı olan Quinconces’in tarihi 1800’lü yılların başına uzanıyor. Fransız Devrimi sırasında hayatlarını ortaya koyan Gironne’lu cumhuriyetçilerin heykellerinin yer aldığı anıt-çeşme, Montesquieu ve Montaigne heykelleri ile ziyaretçileri bir tarih yolculuğuna da çıkaran meydan aynı zamanda etrafta biraz dolaşmak, Bordeaux havasını solumak ve keyifli zaman geçirmek için ideal.

12. Pas Saint George Caddesi

Instagram severlere tavsiye edeceğim Pas Saint George Caddesi çıkmaz sokaklar, küçük, sevimli dükkanlar, cafeler ve restoranlardan oluşuyor. Son derece fotojenik sokaklara sahip olan Saint George’da birkaç huzurlu saat geçirip bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

13. Şarap Tadımı Turları ve Papa Clement Şatosu

Papa Clement Bordeaux

Bordeaux gezilecek yerler listesinde şarap tadımı olmazsa yazı eksik kalırdı. Üstelik ben size şarap tadımını nefes kesici Pepe Clement Şatosu ziyaretiyle birleştirmenizi öneriyorum.

Adını Papa V. Clement’den alan şato bölgede 24 ayrı şatoya daha sahip olan şarap üreticisi Bernard Magrez’e ait. Tarihi yapının bağlarında yetişen üzümlerle yapılan ve mahzenlerinde en az 2 yıl dinlendirilen şaraplar bölgenin de en iyilerinden.

Şatoda bireysel veya grup olarak farklı şarap tadımı turları düzenleniyor ve en düşük ücret de 49 Euro. Eğer şarap tadımı ile ilgileniyor ve gerçekten farklı bir deneyim yaşamak istiyorsanız şu linkten rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Papa Clement Şatosu aynı zamanda bir otel. Bordeaux’ya sevgilinizle veya eşinizle giderseniz ve bütçenizi de biraz arttırabilirseniz şatoda 1 veya 2 gece romantik bir konaklama yapmanızı da öneririm.

Şarap tadımı için daha uygun fiyatlı seçenekler arıyorsanız kentteki bir Turizm Ofisi’ne giderek seçeneklerden herhangi birini de değerlendirebilirsiniz. Size önerilen turlar Bordeaux’a yakın köylere gitmenizi gerektirecektir. Bunlar arasında benim önerim ise St. Emilion, Médoc veya Arcachon.

14. Müzeler

14.a Güzel Sanatlar Müzesi (Musée de Beaux Arts): Hotel de Ville (yani belediye binasında) yer alan Güzel Sanatlar Müzesi 15. ve 20. yüzyıllar arasındaki Avrupa sanatına dair benzersiz eserlere sahip.

Müzenin koleksiyonunda Rubens, Titians, Veronese, Delacroix, Renoir ve Rodin gibi ustaların en önemli yapıtları yer alıyor. Salı hariç her gün açık olan müzede kalıcı koleksiyonu görmek ücretsiz, dönemsel sergiler için giriş ücreti ise 5 Euro.

14.b Akitanya Müzesi (Musée d’Aquitaine): Bordeaux ve Akitanya Bölgeleri tarihine ışık tutan eserlerin yer aldığı müzenin koleksiyonu altın sikkelerden heykellere, günlük hayatta kullanılan kap kacaktan dekoratif ürünlere kadar çok geniş bir yelpazeye sahip. Pazartesi hariç her gün açık olan müzeye giriş ücreti 4 Euro.

14.c Şarap Müzesi (Musée du Vin et du Négoce): Bordeaux gezilecek yerler listesindeki bana göre en sıra dışı müze. Şarapçılık ve şarap ticaretine dair her türlü obje, görsel ve dokümanın yer aldığı müze bu konuda son derece geniş bir arşive sahip.

Eskiden bir şarap tüccarına ait olan tarihi bir binada yer alan müzede giriş ücretine 2 farklı şarap tadımı da dahil. Giriş ücreti 10 Euro olan müze haftanın her günü açık.

Bordeaux’da Nerede Kalınır?

Bordeaux seyahatinizde konaklama yapacağınız otelinizi kendiniz ayarlayacaksanız; 3 yıldızlı Wellkhome Appartements ya da 4 yıldızlı Best Western Plus “Beyonne Etche-Ona” ile Hotel Burdigala Bordeaux adlı tesislere göz atabilirsiniz.

Bordeaux otel fiyatları Hotel urdigala
Şehir merkezindeki 4 yıldızlı Hotel Burdigala Bordeaux, konaklama için güzel bir seçenek.
Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın