bozcaada seyahati

“Tanrı,insanlar uzun ömürlü olsunlar diye Bozcaada’yı yaratmış.” diyen ünlü tarihçi Heredot’a kulak verip ‘Tenedos’ adıyla da bilinen ve popülerliği gün geçtikçe artan Bozcaada’ya doğru yola çıkalım.

Bozcaada Nerede?

bozcaada nerede
Bozcaada haritası

Türkiye’nin üçüncü büyük adası olarak geçen Bozcaada, Çanakkale iline bağlı olup Ege Denizi’nin kuzeyinde yer almaktadır. Yaklaşık 37 kilometrekare yüz ölçümüne sahip olan adada 2 bin civarında nüfus yaşamaktadır.

Adanın tadını en güzel mayıs-ekim ayları arasında çıkabilirsiniz. Denize girmeyi planlıyorsanız ancak haziran-eylül arasını öneririm. Adayı tempolu olarak bir gün içinde dilerseniz gezebilirsiniz. Tavsiyem iki – üç gün ayırıp doya doya gezmeniz ve denizin tadını çıkarmanız.

Bozcaada’ya Ulaşım

Araba ile: Ulaşımınızı araba ile sağlamayı düşünüyorsanız İstanbul – Bozcaada arası mesafe 400 km, Çanakkale – Bozcaada arasında ise 60 km mesafe bulunmaktadır. Bozcaada’ya ulaşmak için nereden gelirseniz gelin Geyikli’den kalkan feribotlara binmeniz gerekmektedir.

İstanbul’dan gelenler için çeşitli güzergahlar bulunmakta. Bunlardan ilki Yenikapı – Bandırma feribotunu kullanıp, Bandırma’ya ulaştıktan sonra Lapseki – Çanakkale ya da Biga – Çan güzergahını takip ederek Geyikli’ye ulaşabilirsiniz.

Feribotla Bandırma’ya ulaşmak yaklaşık iki saat, Bandırma’dan Geyikli’ye ulaşmak da yaklaşık üç- dört saati bulabiliyor. Bandırma feribot bileti mevsimine göre ücretleri değişmekle birlikte 120-150 lira arası. Bilet almak için ya da sefer saatleri ile ilgili detaylı bilgiye ulaşmak için burayı tıklayınız (http://www.ido.com.tr )

Diğer güzergahta ise Tekirdağ üzerinden Çanakkale yolunu takip ederek Gelibolu, Eceabat ya da Kilitbahir’e gelip buradan feribot ile Çanakkale Boğazı’nı geçme seçenekleri bulunuyor. İstanbul’dan Gelibolu’ya ulaşmak 4 -5 saati buluyor.

  • Gelibolu – Lapseki arası 20 dakika, ücreti ise 35 lira.
  • Kilitbahir – Çanakkale arası 8 dakika, ücreti 30 lira.
  • Eceabat – Çanakkale arası 15 dakika, ücreti 35 lira.

Sefer saatleri ve ücret tarifelerine buradan ulaşabilirsiniz. (http://www.gdu.com.tr )

Boğazı geçtikten sonra Bozcaada’ya ulaşmak için Geyikli tabelalarını takip etmeniz gerekiyor. Çanakkale – Geyikli arası ise yaklaşık bir saat sürmekte.

Geyikli – Bozcaada arasındaki feribotun otomobil fiyatı 70 lira. Bu hattaki biletler gidiş – dönüş olarak kesilmektedir. Dönerken tekrar bilet almanız gerekmiyor. Yaz mevsiminde kalabalıktan dolayı geri dönüşte otomobiliniz için rezervasyona gerek duyulabileceğini unutmayınız. Feribotla yarım saat içerisinde Bozcaada’ya ulaşabilirsiniz.

bozcaada seyahati

Otobüs ile: Ekonomik olarak biraz daha uygun olsun, adada da arabaya çok ihtiyacım olmaz diyorsanız en rahat seçenek otobüs ile ulaşımı sağlamak. Şahsen ben tercihimi otobüs ile ulaşımdan yana kullandım.

Bir çok şehirden Çanakkale’ye farklı otobüs firmaları tarafından seferler düzenleniyor. Ada mevsiminde yani yaz döneminde gidiyorsanız otobüsler sizi Geyikli Feribot İskelesi’ne kadar bırakıyor.

Oradan hemen yürüyerek iskeleye ulaşıyorsunuz. Sezon dışında ise son durakları Ezine’deki otobüs garı oluyor, buradan ise minibüslerle ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Otobüs fiyatı kişi başı ortalama 60 – 70 lira civarında. Geyikli – Bozcaada feribotunda öğrenci 3 lira, yetişkin ise 7 lira. Feribot yarım saat sürmekte.

Feribotun saatine daha varsa vakit geçirmek ya da bir şeyler yiyip  içmek için iskelenin yakınında bulunan bir iki tane salaş mekanda oturabilir ya da Geyikli sahilinde denizi izleyerek de zamanın geçmesini sağlayabilirsiniz.

Uçak ile: Uçak ile ulaşım sağlamak istiyorsanız, İstanbul ya da Ankara’dan Çanakkale Havaalanı’na ulaşmanız gerekmektedir. Buradan Çanakkale merkeze ulaştıktan sonra otogardan otobüs ya da minibüslerle Geyikli İskelesi’ne ulaşmanız mümkün.

bozcaada

Bozcada İçinde Ulaşım

Adanın merkezinde olduğunuz sürece hiçbir ulaşım aracına ihtiyacınız yok. O dar sokakları adımlamaya başlayacağınız zaman ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

Bunun dışında 2015 yılından itibaren adanın merkezinde araç kullanımına kısıtlılık getirilmiş. İskeleden indikten sonra eğer arabanız ile gelmişseniz otomobilinizi belediyenin ücretsiz otoparklarından birine park etmelisiniz. Merkez dışındaki plajlara ulaşmak için arabanızı tabi ki de kullanabilirsiniz.

Adada en çok tercih edilen ulaşım aracı ise minibüs. Minibüslerle Ayazma, Akvaryum ve Habbele plajlarına gitmek mümkün. Ayazma 3 lira , Akvaryum ve Habbele ise 4 lira. Ayrıca minibüsler günbatımı için rüzgar güllerinin bulunduğu bölgeye de sefer düzenlemekte.

Adada taksi kullanmak isterseniz ortak bir taksi durağı bulunmamakta. Bu yüzden taksi şoförlerine cep telefonlarından ulaşmanız gerekiyor. Ada merkezinden Ayazma arası taksi ile 20 lira.

Bozcaada Gezilecek Yerler

bozcaada kalesi

Bozcaada Kalesi: Feribotla Bozcaada İskelesi’ne yanaşırken ihtişamı ile sizi Bozcaada Kalesi karşılıyor. Bu ihtişamın arkasında köklü bir tarih barındırıyor kale. İlk olarak kimin tarafından inşa edildiği bilinmese de Ceneviz, Venedik ve Bizans uygarlıkları tarafından kullanıldığı bilinmekte.

Osmanlı döneminde Fatih Sultan Mehmet ve 2. Mahmut tarafından onarılmış ve en son olarak 1996 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restore edilerek koruma altına alınıp günümüze kadar ulaşmıştır.

Kaleye girişin 5 lira ücreti bulunmakta. Müze kart geçmiyor. Her gün saat 10:00 – 19:00 saatleri arasında kaleyi ziyaret edebilirsiniz.

Bozcaada Müzesi: Adanın ruhunu tam anlamıyla yaşamak istiyorsanız ziyaret etmeniz gereken yer bu müze. Müzenin içerisinde Türk ve Rumlara ait kullanılmış eşyalar, fotoğraflar, Osmanlı dönemine ait objeler, adanın eski şaraplarının bulunduğu şişeler ve daha nice yaşanmışlık hissi veren koleksiyon parçaları yer almakta.

Müze yıl içerisinde Mayıs ve Ekim ayları arasında ziyarete açılıyor. Saat 10:00 ile 20:00 arasında müzeyi öğrenciler için 5 lira, yetişkinler için 10 lira ödeyerek ziyaret edebilirsiniz.

Şarap Fabrikaları: Bozcaada dendiği zaman akla gelen ilk şeylerden birisidir üzüm bağları ve şarap. Şarap fabrikalarını ziyaret edebilmek, şarap yapımı ile ilgili detaylı bilgi almak için adanın merkezinde bulunan satış ofisleri ile iletişime geçebilirsiniz. Gelen talepler doğrultusunda üreticiler tarafından turlar düzenlenmektedir.

Bazı üreticilerin fabrikaları da merkezde yer alırken, daha sonra açılmış olanların fabrikaları ise merkezin dışında bulunmaktadır. Adada 6 tane şarap üreticisi bulunuyor. Bunlar; Corvus, Gülerada, Amadeus, Ataol, Talay ve Yunatçılar.

Bozcada gün batımı

Rüzgar Gülleri ve Polente Feneri: Bozcaada’ya gidip yapmadan dönmeyin dediğim şeylerin en başında günbatımını izlemek geliyor.

Bozcaada’nın bir geleneği haline gelmiş durumda. Gitmeden önce yanınıza almanız gerekenler şarabınız, bardağınız, yere oturmak için örtü vb. Onun dışında isteğinize bağlı olarak peynir tabağı, adanın meşhur kurabiyeleri alıp almamak size kalmış.

Saat 18:00 civarı adanın merkezinden kalkan minibüsler size ufak bir ada turu attırarak rüzgar güllerinin olduğu bölgeye götürüyor ve günbatımından sonra aynı araçlarla geri dönüyorsunuz. Minibüs ile 4 liraya yarım saat içerisinde ulaşabilirsiniz. Size tavsiyem, kalabalık bir sezonda gittiyseniz minibüs kuyruğuna takılabilirsiniz o yüzden biraz erken gitmekte fayda var.

Eğer şahsi arabanız ile gelmişseniz merkezden Fener’e yaklaşık 25 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz. Güneş batana dek şarabınızı yudumlayın, fotoğraf çekinin ve en önemlisi ise manzaranın tadını çıkarın.

bozcaada sokakları

Ada Sokakları: Bozcaada’yı Bozcaada yapan buranın o Arnavut kaldırımlı, dar sokaklarıdır. Adanın bir tarafı Türk mahallesi, diğer tarafı ise Rum mahallesi olarak geçmektedir. Aslında eskiden adanın ortasından geçen bir dere bu ayrımın yapılmasına neden olmuş. Şu an bu tarz bir ayırım olmasa da mimari yapılardan anlayabilirsiniz.

Türk mahallesi daha çok ahşap evlerden oluşmakta ve turistik mekan olarak daha az yer bulunmakta. Rum mahallesinde ise evlerin renkleri dikkatinizi çeken ilk şey oluyor. Rum mahallesi daha çok turistik kafe, restoran ve meyhanelerin yer aldığı taraf oluyor. Genellikle pansiyon ve otellerin hizmet verdiği bölge de burası.

bozcaada denizi ayazma plajı
Ayazma Plajı

Bozcaada Plajları: Bozcaada tertemiz denizi, birbirinden güzel koyları ile bizi cezbediyor.

Adalılara sorduğunuzda denize gireceğiniz plajı esen rüzgara göre seçmenizi söylüyorlar. Eğer poyraz esiyorsa güneyde yer alan Ayazma, Habbele ve Akvaryum, lodos esiyorsa kuzeyde yer alan Tuzburnu ve Çayır Koyu’nu tercih etmelisiniz. Böylelikle rüzgarlı havada sakin bir deniz keyfi yaşayabilirsiniz. Yalnız Tuzburnu ve Çayır’a minibüs ile ulaşım seçeneği maalesef bulunmamakta.

Adada en popüler olan Ayazma Plajı. İncecik kumu ve masmavi berrak denizi ile sizi adeta kendine doğru çekiyor. Şemsiye ve şezlong kiralayabilir ya da havlunuzu serip oturabilirsiniz. Yoğun saatlere kaldıysanız boş şemsiye bulmanız biraz zor olabilir.  Sahilin üst kısmında sıra sıra restoran ve büfeler yer almakta.

Akvaryum Koyu adını akvaryum gibi berraklığından almakta. Bu koy özellikle su sporları ve dalış yapanların uğrak noktası. Burayı tercih ediyorsanız deniz gözlüğü ve şnorkelinizi mutlaka çantanıza ekleyin.

Bozcaada’da gezip görülecek yerler hakkında detaylı bilgi ve fotoğrafları Bozcada gezilecek yerler başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Bozcada’da Yeme İçme

bozcaada yemekleri

Güne güzel bir kahvaltı ile başlamak isterseniz size iki yer önereceğim. Birincisi Rengigül, ikincisi ise Maya. Rengigül aslında konuk evi olarak da hizmet vermekte ancak rezervasyon yaptırdığınız takdirde kahvaltı için gidebilirsiniz.

Uzun bir masaya kurulan sofrada, orada kalan konukları ile birlikte sizi ağırlıyor. Reçel çeşitlerini saymakla bitiremiyorsunuz, bahçesi ise oldukça dekoratif ve güzel. Fiyatı ise biraz pahalı. Maya içinde önceden rezervasyon yaptırmalısınız, az masası bulunmakta. Burası için minibüs ya da araba ile gitmeniz gerekmekte.

Kahvelerimizi nerede içelim derseniz sizi adanın meydanındaki devasa çınar ağacının altındaki Çınaraltı Kafe’ye alalım. Adanın simgesi haline gelmiş olan çınarın gölgesini her daim kalabalık görmeniz mümkün.

Veli Dede ile Çiçek Pastanesi’ne de uğramadan, damla sakız kurabiyenin tadına bakmadan sakın ola dönmeyin. Bozcaada’da İtalyan lezzetlerini barındıran Cafe at Lisa’s da uğrayabileceğiniz yerler arasında yer alabilir. Şarap tadımı için Tenedion Winehouse, kokteyl için ise Bakkal listemde yer alan mekanlardan.

Akşam yemeği için ise adresimiz Rum mahallesinde yan yana yer alan mekanlar. Hepsinin öne çıkan özelliği ortak, mezeleri. Mezelerin yanına balığınızı söyleyebilir, rakınızı yudumlayabilirsiniz.

Ben Simyon ve Ada’m restoranlarını denedim, ikisinden de memnun kaldım. Hangi restoranı tercih ederseniz edin yaz döneminde gidiyorsanız mutlaka bir hafta önceden rezervasyonunuzu yaptırın. Adanın ünlü barlarından ise Polente ve denize sıfır olan Fuska’yı deneyebilirsiniz.

Bozcaada hakkında diğer bilgileri Bozcaada gezi rehberi, Bozcaada’da nerede kalınır ve Bozcaada yemek rehberi gibi yazılara okuyabilirsiniz.

Avatar
Yeni yerler keşfetmenin tadını doyasıya çıkarır. @znazlimutlu

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın