Bozcaada’da Denize Girilecek Yerler & Bozcaada Plajları

Ege’nin en huzurlu ve doğal yerlerinden biri olan Bozcaada’da denize girilecek yerler diye bir liste kısıtlaması yapmak aslında oldukça zor. Adanın her köşesinde karşınıza bakir bir koy ya da bir plaj çıkıyor. Hatta deniz severler için adeta cennetten bir köşe desek abartmış olmayız çünkü bilindik, bilinmedik adanın her koyu, her plajı masmavi ve tertemiz suları ile fazlasıyla cezbedici.

Dilerseniz adanın merkezinde bile denize girilecek yerler bulunuyor ancak eğer siz de denizi fazlasıyla seviyorsanız yolunuz Bozcaada’ya düştüğünde Bozcaada’nın en popüler koyları ve plajları olarak anılan yerleri bir kenara bırakıp ada çevresinde bir turla, en bakir koylar için bir keşfe çıkmayı ihmal etmeyin.

Gözünüze takılacak çoğu bakir koyun, yalnızca bozkırları aşmak için harcayacağınız küçük bir eforla ulaşılabilir olması da Bozcaada koylarının en cazip özelliklerinden biri.

Bozcaada’da deniz sezonu Mayıs ortasından Ekim ortasına kadar sürüyor ancak biz bu sene Nisan sonu bile denizin tadını çıkarabildik. Bozcaada’da deniz sıcaklığı çoğu tatil yerine göre çok daha düşük bu nedenle sıcak deniz severler için Bozcaada koyları ve plajları biraz zorlayıcı olabilir. Eğer durum sizin için de böyleyse havanın ve denizin en sıcak olduğu aylar olan Temmuz ve Ağustosu tercih edebilirsiniz.

Bozcaada’da denize girilecek yerler çok bol olduğundan dolayı en kalabalık dönemde bile insandan adım atılamayan plajlarda yüzmek zorunda kalmayacak olsanız da Temmuz-Ağustosun en yoğun aylar olduğunu bilmek de fayda var.

Daha sakin tatilleri seviyorsanız adanın keyifli zamanlarından biri olarak kabul edilen Eylül ya da daha tatilci akınının başlamadığı Haziran en uygun zamanlar olacaktır. Özellikle Eylül ayının hafif rüzgarına ve sıcak havasına, üzüm bağlarındaki hasat zamanı ve daha az tatilci kalabalığı da eklenince tadından yenmeyecek bir aya dönüşüyor.

en güzel bozcaada koyları

Adanın tüm koy ve plajlarının yüzmek ve keyifli vakit geçirmek için cazip olduğunu söyledik ancak Bozcaada’da nerede yüzülür sorusunun cevabını her mevsim hissedilen ada rüzgarı belirliyor. Uçuşan havalarla pek aranız yoksa tercih edeceğiniz koyu rüzgarın esme yönüne göre belirleyin. Eğer rüzgar güneyden esiyorsa yani lodos hakimse adanın doğu ve kuzey koyları, kuzeyden esen poyraz hakimse güney koyları çarşaf gibi oluyor.

Aklınızda Bozcaada tatil planı varsa bu yazıda Bozcaada’da denize girilecek yerler olarak adanın koy ve plajlarının özelliklerini ve rüzgarın esme yönüne göre gruplandırılmasını bulabilirsiniz.

En Ünlü Bozcaada Plajları & Bozcaada Koyları

Uyandığınızda poyraz etkisi ile karşılaştıysanız, adanın aşağıda sıralanmış güney koylarından birini tercih edebilirsiniz:

1. Ayazma Plajı

Ayazma Plajı bozcaada
Ayazma Plajı

Ayazma Plajı, Bozcaada’nın en güzel ve popüler plajlarından biri. Upuzun koya altın rengi incecik kumlar ve gerçek anlamda turkuaz rengi bir su eşlik ediyor. Deniz o kadar berrak ve su çoğu zaman o kadar durgun ki çıplak gözle bile denizin altını rahatlıkla görmek mümkün. Denizin belli bir noktaya kadar sığ kalması ve çarşaf gibi olması da Ayazma Plajı’nı çocuklu aileler için iyi bir seçenek haline getiriyor.

Kumsal boyunca şezlong ve şemsiye kiralayabileceğiniz gibi dilerseniz havlunuzu bir köşeye yayıp da zaman geçirebilirsiniz. Kumsalda farklı su sporlarını deneyebileceğiniz bir yer de bulunuyor. Ayrıca çevrede karnınız acıktığında adanın en iyi restoranları arasında sayılan oldukça lezzetli yemekler yiyebileceğiniz birkaç yer de bulunuyor.

Ayazma Plajı, Bozcaada’nın en popüler plajı olduğu için sezon boyunca her daim en kalabalık olan plaj. Eğer kalabalıktan hoşlanmıyorsanız Ayazma’nın tadını çıkarmak için sabah saatlerini veya -bana göre Ayazma’nın en güzel zamanları olan- güneşin batmaya yaklaştığı akşamüstünü tercih edebilirsiniz.

2. Sulubahçe Koyu

Sulubahçe Koyu, Ayazma’nın hemen bitişiğinde bulunur. Ayazma’ya göre daha küçüktür ancak güzellik olarak eksik hiçbir yanı bulunmuyor hatta çok daha sakin ve sessiz olması ile huzurlu bir tatil arayanlar için daha idealdir.

2016 senesinde koyun belirli bir kısmında şemsiye-şezlong hizmeti veren bir tesis açıldı ancak doğal gölgelerden yanaysanız çevredeki kocaman ağaçların gölgelerini tercih edebilirsiniz.

3. Habbele Plajı

Habbele Plajı, adanın pırıl pırıl ve masmavi koylarından bir diğeridir. Zemin ince kumlar ve küçük çakıl taşlarından oluşur. Koy içerisinde uzun yıllardır tatlı bir karavandan hizmet veren Mitos Beach isimli işletme bulunur. Karnınız acıktığında buradan lezzetli yiyecek ve içecekler bulmanız mümkündür. Hatta dilerseniz şezlongunuza kadar servis imkanı bile vardır.

İçerisinde işletme bulunmasına rağmen diğer koylara göre çok daha sessiz, sakindir. Denizin sığ olması nedeni ile çocuklu aileler için de uygundur.

4. Akvaryum Koyu

Akvaryum koyu bozcaada plajları

Kendi fikrimi söyleyecek olursam bana göre Akvaryum Koyu, adanın en güzel koyu. Bozcaada’da nerede yüzülür diye sorulduğunda düşünmeden vereceğim cevap Akvaryum olacaktır. Biraz engebeli toprak bir yoldan ulaşılan koyda aslında birbirinden kayalıklar ile ayrılmış iki kumsal bulunuyor ancak sol taraftaki kumsal hem denizi daha kayalık hem de sahilinin bakımsız olması nedeni ile tercih edilmiyor.

Akvaryum Koyu’na gelecek olursak denizin göz alıcı renklerinin yanında adının hakkını verir şekilde su altı hayatının canlılığı bakımından büyüleyici bir yer. Su yine denizin dibini gözle görebileceğiniz kadar berrak ancak şnorkel takımı ile gelerek tam anlamı ile su altında bir keşfe çıkabilirsiniz.

Koyda denizin zemini genel anlamda kum ancak kenarlara doğru gidildiğinde kayalıklar bulunuyor. Su altına meraklıysanız bu kayalıkların diplerine doğru ilerleyerek bin bir türlü balık çeşidinden yengeçlere, küçük karideslerden mercanlara kadar birçok canlı çeşidini seyredebilirsiniz. Yüzerken aşağı baktığınızda bile altınızdan geçen balık sürüleri ile karşılaşmak her zaman mümkün.

Koyda bir tesis ya da şezlong-şemsiye hizmeti bulunmuyor bu nedenle buraya da hazırlıklı gelmeniz de fayda var.

5. Beylik Koyu

Beylik Koyu aslında Ayazma’nın hemen solunda kalmasına rağmen ortadaki asfalt yolun çökmesi nedeni ile adanın gizli kalmış koylarından biri durumuna gelmiştir. Sonradan açılan yol ile koya 300 metre uzunluğunda toprak bir yoldan ilerleyerek ulaşmak mümkündür.

Altın rengi kumları ve mavinin her tonunu taşıyan denizi ile oldukça caziptir. Kumsalda şezlong-şemsiye hizmeti veren bir işletme bulunmadığı için hazırlıklı gitmeniz de fayda var.

2015 yılında karaya oturduktan sonra terk edilen ve hala sahilde bulunan kocaman gemi de Beylik Koyu’nu son yıllarda daha ilgi çekici bir koy haline dönüştürmüştür. Gemiden sarkıtılan halatlarla yapılan salıncaklarda sallanabilir hatta kendinize güveniyorsanız halat merdivenlerden gemiye tırmanabilirsiniz.

6. Bozcaada Yat Limanı

Adanın merkezinde bulunan Bozcaada Yat Limanı, Türkiye’nin en temiz yat limanlarından biri olarak kabul edildiğinden dolayı kirliliği düşünmeden denizin keyfini çıkarabilirsiniz.

Bozcaada Kalesi önünde deniz kenarına sıralanmış kafelerin gün boyunca puflar ve şezlonglarla liman içerisinde bir plaj ortamı yaratması ile de deniz keyfi oldukça konforlu bir hal almış. Yanaşan feribot ve teknelerin yanında merdivenden indiğiniz sırada kayaların üzerinde bulunan deniz kestanelerine dikkat etmeyi de unutmayın.

Adanın nadir de olsa lodos etkisi altında olduğu günlerde ise tercih edebileceğiniz koyları aşağıda bulabilirsiniz:

7. Çayır Koyu

bozcaada çayır koyu
Çayır Koyu

Bozcaada’nın en yüksek noktası Göztepe manzarasına sahip Çayır Koyu, adanın en sakin koylarından biri. Göz alabildiğine uzayan koy genellikle Bozcaada’nın yerlileri tarafından tercih ediliyor. Deniz adanın her koyunda olduğu gibi masmavi ve tertemiz.

8. Tuzburnu Koyu

Tuzburnu Koyu, adanın en sol ucunda bulunur. Pırıl pırıl denizin dibini incecik, altın rengi kumlar oluşturuyor. Poyrazın hakim olduğu zamanlarda adanın belki de en dalgalı koyu ancak lodos zamanı gittiğinizde denizi çarşaf gibi bulacaksınız. Lodosta kafa dinlemek ve denizin tadını çıkarmak için birebir koylardan biridir.

Koyda herhangi bir tesis bulunmadığı için hazırlıklı gelmelisiniz. Tuzburnu Koyu’nun biraz ilerisinde bulunan Tuzburnu Feneri de manzara izlemeyi sevenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerden biri.

9. Tekirbahçe Koyu

bozcaadakoyları tekibahçe
Tekibahçe Koyu

Tekirbahçe Koyu oldukça uzun, yüzmenin yanında uzun yürüyüşler için de oldukça keyifli bir koy. Koy boyunca 5-6 farklı otel ve pansiyon bulunuyor ancak bu durum koyun sessiz ve sakin halini etkilememiş. Otellerin hepsinin kendi müşterileri için düzenledikleri şezlong ve şemsiyelerin olduğu plaj bölümleri var. Bu bölümlerin dışında kalan alanlarda ise dilediğiniz gibi zaman geçirmeniz mümkün.

Deniz, tertemiz ancak irili ufaklı çakıllardan oluşuyor ve deniz kestaneleri de oldukça fazla. Bu nedenle Tekirbahçe Koyu’nu tercih edecekseniz yanınızda deniz ayakkabısı bulundurmanız iyi olacaktır.

10. Poyraz Limanı Koyu

Poyraz Limanı Koyu, hem ada merkezine en yakın koylardan biri olması hem de poyrazın etkili olduğu zamanlarda bile fazla rüzgar almaması nedeni ile cazip bir koy. Merkezden 15 dakikalık yürüyüş ile buraya ulaşabilirsiniz.

Bozcaada’nın denizi sizin için fazla soğuksa Poyraz Limanı Koyu’nu tercih edebilirsiniz. Suyun sıcaklığıadanın diğer koylarına nispeten biraz daha sıcak. Deniz de neredeyse her zaman çok sakin ancak deniz kestanelerine dikkat etmek de fayda var.

11. Ada Merkezi

Adada lodos etkiliyken merkezde denize girmek için iki yeri tercih edebilirsiniz: İlki yerliler arasında ‘kale arkası’ olarak bilinen kısımda bulunan beton iskeleli alandır.

Solunuza Salhane tarafını, sağınıza iskele tarafını alıp kalenin arkasında kalan denize doğru yürüdüğünüzde direk önünüze çıkar. İkinci olarak ise Salhane’nin önündeki dar kumsalı ya da tahta iskeleyi tercih edebilirsiniz.

12. Ova Koyu

Ova Koyu, Bozcaada’nın tanınan ya da isimlendirilmiş koyları arasında en gizli kalmışıdır. Koya ulaşımda araç yolu bulunmadığı için bağların ve bozkırların arasından yürüyerek ulaşmanız gerekli. Bu durum deyim yerindeyse insana dağ, bayır aşarak ulaşmış hissi veriyor ancak koyu gördüğünüzde ulaşımın zorluğunu da insan bir anda unutuyor.

Neredeyse bir havuzda yüzüyormuş hissi veren Ova Koyu, doğa ile iç içe olmayı ve sakinliği sevenlerin Bozcaada koyları ve plajları arasında mutlaka görmesi gereken yerlerden biri. Karşınızdaki Gökçeada manzarası da keyfinize keyif katacak.

Bozcaada seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri; Bozcaada gezi rehberi, Bozcaada gezilecek yerler, Bozcaada’da nerede kalınır? ve Bozcaada yemek rehberi başlıklı yazılarımızda okuyabilirsiniz.

“Bozcaada’da Denize Girilecek Yerler & Bozcaada Plajları” üzerine bir yorum

  1. Merhaba
    Çook keyifli bir tatil geçirdim ailemle. Araçsız gelmiştik ama bağ bozumu ve koyları hep gezdik mini ada içi turlarla. Teşekkür ederiz

    Cevapla

Yorum yapın