Bozcaada Tatili Hakkında Bilgi ve Tavsiyeler

Bozcaada tatili hakkında bilgi ve tavsiyeler başlıklı yazımda Çanakkale ilimize bağlı, ülkemizin en büyük 3. adası olan Bozcaada‘ya yapılacak keyifli bir seyahat boyunca ihtiyacınız olabilecek çeşitli öneriler paylaşacağım…

Bakir koyları, Arnavut kaldırımlı sevimli sokakları, eski Rum evleri, üzüm bağları ve soğuk ama pırıl pırıl denizi ile Bozcaada son yılların en gözde turizm rotalarından bir tanesi.

Uzun süredir Bozcada benim de gezip görmek istediğim bir yerdi ve sonunda 2017 yazında bu planım da gerçek oldu çok şükür. Hafta sonu 2 günlüğüne yaptığım hem deniz hem kültür turu sonrasında gözüme takılanları tavsiye olarak siteye eklemek istedim.

Gezipgordum.com’da Bozcaada tatili ve seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olabilecek birbirinden faydalı yazılar zaten mevcut. Bozcaada Tatili Hakkında Bilgi ve Tavsiyeler başlığı verdiğim bu yazımda aynı bilgileri tekrar tekrar vermeyeceğim. Daha çok benim nette göremediğim ama dikkatimi çeken bazı bilgi ve tavsiyelerden bahsedeceğim. Bana göre önemli noktalardan bahsedeceğim. Uzatmadan detaylara geçelim…

Bozcaada Tatili Rehber Yazılar

Bozcaada Tatili liman gezisi
Bozcaada Limanı boyunca uzanan restoranlar…

Dediğim gibi sitede Bozcaada tatili ile ilgili ihtiyacınız olabilecek birçok yazı var. Bu yazıdan sonra dilerseniz şu içeriklere de göz atabilirsiniz…

Bozcaada’ya Ulaşım

Bozcaada Tatili gezisi

Çanakkale’ye 60 km uzaklıktaki Bozcaada’ya kendi aracınız ya da otobüslerle ulaşabilirsiniz. Her durumda da Geyikli İskelesi’nden kalkan arabalı feribotlara binmeniz gerekiyor. Bu hattaki seferler Gestaş tarafından işletiliyor. Geyikli’den Bozcaada seyahati yaklaşık 30-35 dakika sürüyor. Ücret ise otomobil için 70 TL. Dönüş ücreti yok. Eğer feribota araçsız binecekseniz kişi başı ücret 7 TL. (Fiyatlar güncel değildir, lütfen kontrol ediniz.)

Buradaki en önemli konu online bilet almak. Eğer biletinizi önceden internetten almaz, nasılsa iskeleden alırım derseniz sizi özellikle sezonda uzuuun kuyruklar bekleyecek hazırlıklı olun. Bozcaada’ya ben Cumartesi sabah geçtim. Biletimi ise Cuma akşamdan aldım.

Siz de biletinizi mutlaka https://online.gdu.com.tr/ adresinden en geç 1 gün öncesinden alın. İskeleye vardığınızda “Online Bilet” sahipleri için ayrı giriş var. Biletsiz araç girişinde uzun kuyruklar var ama “Online bilet” bölümü bomboş. Buraya girip en öne geçiyorsunuz. Buradaki görevliler sistem üzerinden rezervasyonunuzu inceliyor eğer rezervasyonunuz varsa ve sefere kısa süre kalmışsa iskeleye aracınızı alıyorlar.

Eğer henüz sefer saatinize çok varsa dışarıda beklemeniz isteniyor. Ben en öne geçerken diğer yolcuların 1-2 saat bekleyeceğini gördüm.

Bu arada Geyikli’ye kadar olan ana yol sıkıntısız lakin Geyikli sapağından sonra yol gidiş-geliş ve dar. Yani normal ana yoldan biraz daha uzun sürebiliyor. Bu durumu göz önünde bulundurun.

Son olarak Bozcaada tatili dönüşünüzde saat 20.00’ye kadar seferlerin tamamında rezervasyon yaptırmak zorunlu. Ben Cumartesi erkenden Pazar akşam dönüş rezervasyonumu peşinen yaptırdım. Pazar sabah otelde kahvaltı yaparken yan masadaki misafirler 14.00 seferi için yer almayı düşünürken 20.00’den önce yer olmadığını öğrendiler. Kısaca Bozcaada tatili kural 1 “gidiş-geliş rezervasyonunuzu zamanında yapın.”

Bozcaada’da Otopark ve Toplu Taşıma

Bozcaada Tatili Kural 2: “Mümkünse şahsi aracınız ile adaya gidin ve doyasıya gezin.” Ada içinde ulaşım son derece kolay ve sıkıntısız. Lakin koyları, üzüm bağlarını rahatça gezmek isterseniz kendi aracınızla gezmek belki daha kolay olabilir.

Bozcaada’da güzel bir uygulama var. Ada merkezi trafiğe kapalı. Aracınızla merkeze giremiyorsunuz. Lakin merkezin çevresinde yer alan ücretsiz parklara aracınızı koyup kısa bir yürüyüşle merkeze ulaşabilirsiniz. Yalnız otopark deyince aklınıza temiz, düzenli parklar gelmesin. Toprak sahadan bozma, biraz sıkışık parklar bekleyin. Sezonda buralar çok yoğun oluyor.

Eğer Bozcaada tatili sırasında toplu taşıma kullanacaksanız adadaki minibüsler seyahat boyunca yeterli olacaktır. Adanın en ünlü noktaları olan Ayazma, Beylik, Rüzgar gülleri, Tuzburnu vb yerlere yürüyerek ulaşmak pek mümkün değil. Ama buralara minibüsler ile rahatça ulaşabilirsiniz. Üstelik sürekli seferler var.

Bozcaada Tatili Konaklama & Otel Seçimi

Bozcaada Tatili konaklama

Bozcada tatili sırasında en önemli konuların başında otel seçimi var. Bozcaada’da çok fazla büyük otel yok. Yani içerisinde havuzu olan, büyük, her şey dahil konseptli tesis sayısı az. Oteller deniz kıyısı, ara sokaklar ve çevreye yayılmış durumda. Bozcaada tatilinizde arabanız yoksa ve önceliğiniz denizse limana yakın deniz kenarı tesislerine bakabilirsiniz. Eğer aracınız yoksa ve butik oteller ilginizi çekiyorsa ada sokaklarında yer alan tesisler hoşunuza gidecektir.

Eğer aracınız varsa merkezden biraz daha uzak noktalardaki otelleri de düşünebilirsiniz. Ben adanın tam orta noktasında yer alan ve Adaçayı Otel‘de kaldım. Burası yol kenarında butik bir tesis.

Butik olsa da Bozcaada tatili sırasında konaklamaya para ayırmaya özen gösterin çünkü sezonda bizim otel gibi orta halli temiz, 3 kişilik bir tesis için gecelik kahvaltı dahil 300-350 TL gibi bir rakam ödemeniz gerekecek. Otelden genel olarak memnun kaldık. Tesisi incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Konaklama konusunda bir diğer sıkıntı rezervasyon. Bildiğiniz gibi yurt içi rezervasyon için Booking.com sorunu henüz çözülmedi. ETS, Jolly, Tatilsepeti gibi siteler ya internet üzerinden rezervasyon almıyor ya da sezonda anlaşma gereğince 2 gecelik konaklamadan az kabul etmiyorlar.

Bizim gibi cumartesi sabah gelip pazar akşam dönecekseniz farklı ortamda rezervasyon yapmanız lazım. Burada da seçenek olarak karşımızı Hotels.com ve Agoda.com geliyor. Benim tercihim Agoda.com oldu. Agoda.com’daki tüm Bozcaada otellerini incelemek için tıklayın.

Bozcada’da Gezilecek Yerler

Bozcaada Tatili kale
Bozcaada Kalesi

Bozcaada tatili hem deniz hem de zengin kültür rotaları ile öne çıkıyor. Adada gezilecek bir çok yer ve plaj var. Bozcaada Kalesi, Bozcaada Müzesi, Meryem Ana Kilisesi, Bozcaada gezilecek yerler listemizdeki önemli noktalar.

Ayazma Manastırı’nın bana göre bir esprisi yok. Bozcaada tatili denilince akıllara akıllara Eski Rum Mahallesi, liman ve birbirinden ünlü koy ve plajlar geliyor. Bu yüzden gezi listesi üzerinde çok kafa yormayın derim. Gündüz koyları gezin, denize girin. Akşam da kendinizi ada sokaklarına bırakın…

Bozcaada’da Yeme İçme

bozcaada meyhane
Bozcaada sokakları, meyhaneleri…

Bozcaada tatili denilince akıllara gelen en güzel şeylerden biri yeme içme konusu. Alkol kullanıyor musun bilmiyorum ama ada meyhaneleri ile ünlü. Şahsen ben alkol kullanmasam da adada balık ve meze ikisinden büyük zevk aldım.

Rum Mahallesi’nin ara sokakları, limanın iç tarafı ve Ayazma Plajı’nın çevresinde bolca bu tipte yer var. Eğer ara sokakları tercih ederseniz bol muhabbet, müzik bulabilirsiniz. Limanın iç tarafı ise denize nazır yeme içme keyfi sunuyor.

Bozcaada Tatili yeme içme
Bozcaada, Şehir Restoranı mezeleri.

Biz limanda yer alan Şehir Restoran’a gittik. 3 balık, 2 meze, 3 alkolsüz içecek için 180 TL gibi bir rakam ödedik. Ama mezeler hem çok lezzetli hem de bol kepçeydi. Bozcaada’nın taptaze otlarından hazırlanmış zeytinyağlı mezeleri gerçekten çok lezzetli.

Bozcaada gezisi çınaraltı kafe
Çınarlatı Kafe, Bozcaada

Fotoğrafta gözüken yer adanın en ünlü kafesi olan Çınaraltı Kafe. Dilerseniz kafede soluklanıp bir şeyler atıştırabilirsiniz.

Bozcaada Tatili eğlence Polente
Polente, Bozcaada

Eğer Bozcaada tatili boyunca biraz daha müzik dinleyip eğlenebileceğiniz yer ararsanız en ünlü mekanlardan bir tanesi limana yakın Polente. Biz gezerken canlı DJ performansı vardı.

Bozcaada’da Denize Girilecek Yerler

Gelelim Bozcaada tatili boyunca ihtiyacımız olabilecek bilgilere, plajlara… Bozcada tatili deniz, kum, güneş üçlemesi demek. Adanın her köşesinde ayrı bir plaj var.

Sular pırıl pırıl yalnız buz gibi. Bakın soğuk demiyorum buz gibi diyorum. Eğer sizin bünye de benimki gibi Akdeniz sahillerine, suyuna alışıksa adanın denizi gerçekten size de soğuk gelecek. Ama sahiller tertemiz. Gelelim ünlü sahillere.

Ayazma Plajı

Sami Altınay Bozcaada

Bozcaada’nın en ünlü sahili Ayazma. Eğer kendi aracınız ile plaja gidecekseniz konumu son derece kolay, yol boyunca gerekli oklar var. Eğer toplu taşıma ile gitmek isterseniz de merkezden sürekli minibüs seferleri var. Kendi aracınız ile giderseniz plaj yanında otopark var lakin biraz küçük. Bu yüzden arabanızı yol kenarına park edebilirsiniz. Plaja ilk gittiğinizde akın yerde park bulursanız hiç düşünmeden park edin bence.

Ayazma’nın suyu soğuk ama temiz. İnce kumlu deniz tercih edenler ise tam yeri.

ayazma plajı bozcaada gezisi
Ayazma Plajı, Bozcaada

Ayazma, adanın en popüler noktası olduğu için sezonda şezlong ve şemsiye bulmak biraz zor olabilir. Bu yüzden şezlong ararken de çok seçici olmayın, gördüğünüzü kapın.

Bu arada Ayazma Plajı’nın çevresinde birçok restoran var. Karnınızı güzelce doyurabilirsiniz.

Beylik Koyu

Bozcaada Tatili beylik koyu
Beylik Koyu, Bozcaada

Bozcaada’nın bir diğer ünlü plajı Beylik Koyu. Hani şu karaya oturan meşhur gemisi ile ünlü olan plaj. Bu plajın da suyu berrak. İnce kumlu. Plaj çevresinde tesis yok yalnız. Suyun soğuk olduğunu söylememe gerek yok.

bozcaada beylik plajı
Beylik Koyu’na aracınız ile gidecekseniz park sorunu yaşayabilirsiniz.

Buraya kendi aracınızla ulaşmak daha kolay lakin burada da park sorunu var. Plaj yanında çok düzgün park yok. Park olarak kullanılan biraz küçük. Bu nedenle plaja doğru giden yola park etmeniz gerekebilir. İki araç arasına parkta sorun yaşıyorsanız plaja erken saatlerde gidip yer tutmaya çalışın.

Habbele Plajı

Bozcaada Tatili Habbele Plajı

Eğer Bozcaada tatili boyunca biraz daha sakin bir yer isterseniz Habbele Plajı’nı tercih edebilirsiniz. Buranın denizi oldukça sakin. Ayazma gibi ince kum değil, biraz daha taşlık ama suyu temiz. Araç park alanı oldukça sınırlı. Yanınıza yiyip içmek için bir şeyler almayı unutmayın. Burası dışında Akvaryum Koyu, Bozcaada’da denize girebileceğiniz bir diğer ünlü yer.

Bozcaada Tatili Boyunca Alışveriş

reçel alışverişi bozcaada

Bozcaada tatili boyunca kendinize ve sevdiklerinize satın alabileceğiniz birçok seçenek var. Listemizin ilk sırasında organik yiyecekler var. Reçeller, otlar… Köylülerin sattığı tüm ürünleri limana yakın noktalarda bulabilirsiniz.

Bozcaada Tatili reçel alışverişi
Reçeller, Bozcaada

Bozcaada’da satılan reçeller oldukça lezzetli. Fiyatları 5-10 TL civarında. Süt reçeli benim favorim olmuştu. Normalde ufak boy reçel 5 TL ama süt reçelinin yapımı biraz zahmetli, bu yüzden ufak boy süt reçelinin fiyatı 10 TL. Bu arada dilediğiniz reçelin tadına bakabilirsiniz.

Bozcaada Tatili alışveriş sabun

Reçel dışında çeşitli kekikler, sabunlar da satın alabileceğiniz ürünler arasında yer alıyor.

bozcaada hediye gezi seyahat

Bozcaada’da Valilik Meydanı’nda hediyelik eşya pazarı var. Buradaki tezgahlar gece gündüz hareketli.

Bozcaada magnet alışveriş
Bozcaada magnetleri

Eğer deniz ve ada temalı ürünler, Bozcaada magnetleri vb satın almak isterseniz en çok seçenek bu meydandaki tezgahlarda satılıyor.

Bozcaada Tatili kurabiye

Bozcaada’da birçok ünlü pastaneler var. Dilerseniz pastanelerden bademli kurabiye ya da Kavala kurabiyesi türünde yiyecekler satın alabilirsiniz.

Bozcaada’da Gün batımı İzleme Noktası & Rüzgar gülleri

Bozcaada Tatili rüzgar gülleri
Bozcaada rüzgar gülleri ve en uçta Polente Feneri

Bozcaada denilince akıllara gelen ilk şeylerden biri rüzgar gülleri. Rüzgar gülleri adanın batı ucunda yer alıyor. Hatta bu noktada Rüzgar gülleri ve gün batımı izleme noktası yer alıyor.

Bozcaada Tatili gün batımı noktası
Bozcaada gün batımı seyir noktası…

Gün batımı izleme noktası oldukça popüler. İşin aslı ben de düzgün bir yer bekliyordum ama hem yolda hem de izleme noktasında hayal kırıklığına uğradım.

Bozcaada merkezinden bölgeye giderken oklar, yönlendirmeler var. Yalnız yolun son bölümüne gelince asfalt bitiyor. Oldukça bozuk bir alan sizi karşılıyor. Arabanız alçak tabanlıysa bu yola girmeseniz iyi olur.

Kısa bir yolculuk sonra gün batımı izleme noktasına ulaşacaksınız. Buraya geldiğinizde de sizi boş bir arazi karşılayacak. Eğer romantik bir gün batımı seyretme planınız varsa yanınıza atıştırmalık bir şeyler alıp, yerde oturmak için altınıza koymaya bir şeyler alabilirsiniz.

Bozcaada tatili ile ilgili aklıma gelen tüm tavsiyeleri yazı boyunca vermeye çalıştım. Başta da belirttiğim gibi Bozcaada gezisi ile ilgili olabilecek tüm bilgileri sitede bulabilirsiniz. Bozcada’da keyifli bir tatil geçirmenizi dilerim.

“Bozcaada Tatili Hakkında Bilgi ve Tavsiyeler” üzerine bir yorum

 1. Bozcaada görmek istediğim yerlerin başında geliyor denizi nasıl acaba konaklama yerleri uyugunmu teşeküürler.

  Cevapla
 2. hocam bozcaada hakkında cok güzel ve detaylı bilgi vermişsiniz teşekkür ederim.bozcaadayı gezmek iseyenler için tavsiye alınacak tek adres burası.yazınız bozcaada hakkında bilgi alınması gereken yerlerin en başında geliyor.TEBRİK EDERİZ başarılarınızın devamını dileriz…

  Cevapla
 3. Denizi ve konaklama yerleri oldukça sevimli olan, bozcaada özellikle yaz aylarında birçok kişinin tercih ettiği yerler arasında bulunuyor. Bölge hakkında zaten en detayına kadar bilgi verilmiş.

  Cevapla
 4. Merhaba
  Ailemle geçirdiğim en iyi tatillerdendi. Ada içerisindeki mini turlara denk gelmemiz büyük şanstı. Daha güzel tatiller geçirmemiz dileğiyle

  Cevapla
 5. Bozcaada ile ilgili Yazı muhteşem olmuş. Şunu da belirtmekte fayda var. Yaşadığımız Kış aylarında da Bozcaada’da hayat devam ediyor. Feribot seferleri ile adamıza ulaşmak mümkün.

  Cevapla

Yorum yapın