Bratislava gezilecek yerler

Tuna Nehri kıyısındaki Bratislava gezilecek yerler bakımından kültürel geziler yapmaktan hoşlanan tatilcilere hitap ediyor. Avusturya’dan ve Macaristan’dan ulaşımı kolay olduğu için Slovakya’nın başkenti, tatilciler tarafından çoğunlukla günübirlik ziyaret edilen bir destinasyon. Ancak deneyimli gezginlere göre tarihini ve kültürünü tam olarak anlamak için Bratislava’ya daha fazla zaman ayırmak gerekiyor.

Bratislava Gezilecek Yerler Listesi

Küçük bir şehir olması ve turistik değer taşıyan yerlerinin belirli bir bölgede yoğunlaşması nedeniyle Bratislava’da gezi rotası oluşturmak oldukça kolay.

Üstelik sadece yürüyerek gezebileceğiniz tarihi kısmı dışında gitmek istediğiniz bir yer olursa, şehrin her noktasına ulaşımı kolaylaştıran toplu ulaşım ağını kullanabilirsiniz.

1. Bratislava Kalesi

Bratislava gezilecek yerler Bratislava Kalesi

Bratislava Kalesi (Bratislava Castle), Küçük Karpatlar’ın uzantısı olan kayalık bir tepenin üzerine 9. yüzyılda inşa edilmiş. 1811 yılında çıkan yangında büyük zarar gören kale, 2. Dünya Savaşı bittikten sonra aslına uygun olarak yeniden inşa edilmiş.

Mükemmel konumu sayesinde şehri ve Tuna Nehri’ni kuşbakışı gören askeri yapının üst kısımlarından, hava açıkken, Avusturya ve Macaristan’ın kente yakın bölgelerini görmek mümkün.

Kalenin Bratislava gezilecek yerler listelerinde yer bulmasının bir diğer nedeni de günümüzde Tarih ve Arkeoloji Müzesi olarak kullanılması.

2. St. Martin Katedrali

Bratislava görülecek yerler St. Martin Katedrali

Tarihi şehir merkezinin batısında yer alan St. Martin Katedrali (St. Martin’s Cathedral), uzun süren inşa sürecinin ardından 1452 yılında ibadete açılmış.

Kentin en büyük dini yapısı konumundaki katedral kralların taç giyme törenlerine ev sahipliği yapmış. Çevresinde farklı mimari stile sahip şapellerin bulunduğu yapının 16 metre yüksekliğindeki kulesinin tepesinde Aziz Stephen’ın tacının kopyası duruyor.

3. Eski Şehir

Bratislava gezilecek yerler Eski Şehir

Şehrin gezilecek yerlerinin neredeyse tamamını barındıran tarihi kent merkezi, yerel lezzetlerin tadına bakılabilen kafeleri ve restoranları ile gezginlerin yoğun ilgi gösterdikleri bir yer.

Araç trafiğine kapalı olan bölgenin sokaklarında yürürken şehrin ünlü insan tasviri heykellerini görebilir; Bratislava Kalesi, St. Martin Katedrali gibi tarihi mekânları ziyaret ederek kent tarihini öğrenebilir, Hlavne Meydanı’nda kent kültürüne ait izler yakalayabilirsiniz.

4. Most SNP & UFO Gözlem Kulesi

Bratislava Most SNP & UFO Gözlem Kulesi

Tuna Nehri üzerinde bulunan köprü ve ortasında bulunan gözlem kulesi (Most SNP & UFO Gözlem Kulesi) 1967-1972 yılları arasında inşa edilmiş.

Seyir kısmının tasarımı nedeniyle UFO Gözlem Kulesi olarak adlandırılan seyir bölümünden tüm şehir seyredilebiliyor. Özellikle gün batımında tatilcilere eşsiz bir manzara sunan gözlem kulesinde ayrıca lezzetli yemeklerin servis edildiği bir restoran bulunuyor.

5. St Micheal Gate & Street

Bratislava gezilecek yerler St Micheal Gate & Street

Bir zamanlar şehri çevreleyen surlardan geriye kalan dört kapıdan birisi olan St Micheal Gate, kulesi ile birlikte 51 metre yüksekliğinde.

Zemininde dünyanın önemli şehirlerine olan uzaklığı belirten bir levhanın olduğu kapının alt kısmında Christian Dior ve Swarovski gibi ünlü markaların mağazaları ve restoranlar bulunuyor.

Günümüzde müze olarak kullanılan kulesinde kentin tarihi hakkında bilgi edinmek mümkün. Ayrıca 6. kattaki balkona çıkıp, kenti ve çevresini seyredebilirsiniz.

6. Church of St. Elisabeth

Bratislava gezilecek yerler Church of St. Elisabeth

Dünyaca ünlü Katalan mimar Antoni Gaudi’nin tasarımlarına benzer özellikte olan Church of St. Elisabeth (Blue Church) adlı kilise, sıra dışı mimarisinin yarattığı güzelliği nedeniyle gezginler tarafından Bratislava gezilecek yerler listelerine ekleniyor.

Macar Art Nouveau akımını benimseyen Ödön Lechner’in tasarımıyla 1907-1908 yılları arasında inşa edilen kilisenin çinilerinde, mozaiklerinde ve dış cephesinde mavini çok hoş bir tonu tercih edilmiş. Kilise günümüzde yan tarafındaki lise tarafından kullanılıyor.

7. Devin Kalesi

Bratislava Devin Kalesi

Tuna ve Morova nehirlerinin birleştiği noktadaki bir uçurumun tepesinde bulunan Devín Kalesi (Devin Castle), ilk olarak 864 yılında inşa edilmiş.

Roma İmparatorluğu zamanında da askeri amaçlı kullanılan bir alan üzerinde bulunan yapı, 15. ve 17. yüzyıllarda güçlendirildikten sonra Napolyon’un orduları tarafından tahrip edilmiş.

Bratislava kent merkezinin dışındaki kale günümüzde ulusal anıt statüsünde bir müze olarak ziyaretçilerini ağırlıyor.

8. Man at Work – Čumil

Bratislava gezilecek yerler Cumil Heykeli

Bratislava’nın “heykeller şehri” olarak anılmasını sağlayan bronz insan tasvirlerinden en ünlüsü olan Cumil, Eski Kent’in merkezinde yer alıyor.

Heykeltıraş Viktor Hulik tarafından yapılan heykel, yerine 1997 yılında yerleştirilmiş. Halk tarafından kurgulanan hikâyelerinin birinde lağım temizleme işine bitirip dinlendiği, diğerindeyse sokaktan geçen kadınların eteklerinin altına baktığı anlatılan ikonik figür, 1805’te gerçekleşen istilayı atlatan kentin yeniden inşasını simgeliyor.

9. Grassalkovich Sarayı

Bratislava Grassalkovich Sarayı

Devlet başkanının resmi ofisi olması nedeniyle “Slovakya’nın Beyaz Sarayı” olarak anılan Grassalkovich Sarayı (Grassalkovich Palace), Eski Kent ile ana tren istasyonu arasındaki Hodžovo Meydanı’nda yer alıyor.

Mimar Anton Mayerhofer tarafından Macar aristokrat Antal Grassalkovich için inşa ettirilen saray, fotoğraf çekmeyi seven gezginler için enfes mekânları barındırıyor. Ayrıca sarayın Fransız bahçesinde modern sanat akımıyla oluşturulmuş heykeller ve huzurun hâkim olduğu yeşil alanlar sizleri bekliyor.

10. Slovak Ulusal Tiyatrosu

Bratislava Slovak Ulusal Tiyatrosu

Bratislava gezilecek yerler listesinde sırada tiyatroyu, baleyi ve operayı seven tatilcilerin mutlaka uğramak isteyeceklerini düşündüğüm bir kurum var.

Eski ve yeni olmak üzere 2 sahnesinde konuklarını ağırlayan ulusal tiyatro 1920 yılında kurulmuş. Eski Kent sınırları içerisinde yer alan Neo-Rönesans stilindeki tarihi bina, Viyanalı mimarların tasarımıyla 1886’da inşa edilmiş.

Tuna nehri kıyısında bulunan ve Slovak mimarların imzasını taşıyan yeni bina ise 2007 yılında açılmış.

11. Primate Sarayı

Bratislava Primate Sarayı

Kentin tarihi kısmının merkezinde yer alan Primate Sarayı (Primate’s Palace), Başpiskopos József Batthyány için 1778-1781 yılları arasında inşa edilmiş.

Bina içerisinde sadece 1805’te Avusturya ile Fransa arasında imzalanan Pressburg Barış Antlaşması’na ev sahipliği yapan Aynalar Odası’nda fotoğraf çekimine izin veriliyor.

Tarihi saray, günümüzde turistik turlar dışında kent meclisinin toplantıları ve konser organizasyonları için kullanılıyor.

12. Slavin

Bratislava Slavin

Dünya Savaşı’nda Nazi işgali altındaki şehri kurtarmak için savaşırken şehit düşen binlerce Rus askerin gömüldüğü mezarlıktaki anıt Slavin, 1957-1960 yılları arasında inşa edilmiş.

Açılışından 2 yıl sonra ulusal anıt haline getirilen alan, şehrin en yüksek tepesinde yer alıyor. Her yıl anma törenlerinin yapıldığı anıtın çevresindeki geniş parkta yürüyüş yaparken Bratislava kentini kuşbakışı seyredebilirsiniz.

13. Apollo Köprüsü

Bratislava Apollo Köprüsü

Dünya Savaşı öncesinde Tuna Nehri’nin batı kıyısında bulunan petrol rafinerisinin adı verilen kemerli Apollo Köprüsü (Apollo Bridge), 2005 yılında açılmış.

Yayalar ve taşıtlar için ikişer şeridin bulunduğu yapı, Starý ve Pristavný köprülerinin arasına, nehrin daraldığı kısma, inşa edilmiş.

854 metre uzunluğundaki, modern tasarımlı köprü kentin iki yakasını keşfetmeyi kolaylaştırırken, üzerinden geçenlere son derece güzel bir manzara sunuyor.

14. Roland Fountain

Bratislava Roland Fountain

Eski Kent’in merkezi sayılan Hlavne Meydanı’nda bulunan çeşme Roland Fountain, halkın kullanabileceği su kaynağı olarak Macar Kralı’nın emriyle 1572 yılında yapılmış.

Üst kısmında kralı şövalye zırhı içerisinde tasvir eden bir heykelin bulunduğu çeşme eskiden sahip olduğu ihtişamlı görüntüsünü kaybetmiş olmasına rağmen, bölgeye gelen tatilcilerin Bratislava gezilecek yerler listelerindeki popülerliğini asla yitirmiyor.

15. Bratislava City Museum

Bratislava City Museum

Şehirde ziyaret edilebilen 9 müzenin merkezi konumundaki Bratislava City Museum, Hlavne Meydanı’na yakın konumda yer alıyor.

Tarih öncesi devirlerden 20. yüzyıla kadar olan dönemde ülkenin kurulu olduğu bölgede gerçekleşen olaylara dair bilgilere ulaşabileceğiniz müzenin 1. katındaki merdivenlerden eski belediye binasının kulesine çıkarak, Ovidius Faust’un çalışma odasını ziyaret edebilirsiniz.

Bratislava’da Gezilecek Diğer Yerler

Bratislava gezilecek yeler listenize ilk etapta eklemeniz gereken yerler bu şekilde. Bunlar dışında Bratislava seyahatlerinde yeterli vakti olanlar şu noktaları da gezebilirler:

  • Schoener Naci Statue
  • Botanic Garden Bratislava
  • Franciscan Church
  • Saat Müzesi (Museum of Clocks)
  • Silah Müzesi
  • Slovak National Gallery
  • Slovak National Museum
  • Trinity Kilisesi (Trinitarian Church of Bratislava)
  • Zoo Bratislava

Bratislava’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Eğer Bratislava seyahatinizde konaklama yapacağınız otelinizi kendiniz ayarlayacaksanız internetin en güvenilir otel rezervasyon sitelerinden olan booking.com‘u kullanabilirsiniz.

Bratislava’da 250’den fazla otel yer alıyor. Bratislava otellerini incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Bratislava’da konusunda genel bilgileri ve otel tavsiyelerimizi Bratislava’da nerede kalınır başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Bratislava'da nerede kalınır Hotel Avance
4 yıldızlı Hotel Avance, şehirde konaklama için güzel bir tesis. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Bratislava gezilecek yerler yazısı boyunca şehirde gezip görmeniz gereken en önemli noktalar hakkında bilgiler vermeye çalıştım. Umarım bu yazı Bratislava seyahatiniz öncesinde faydalı bir kaynak olmuştur.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın