bremen gezilecek yerler

Almanya‘nın önemli sanayi ve ticaret merkezleri arasında yer alan Bremen gezilecek yerler açısından da oldukça zengin alternatifler sunuyor. Kuzey Deniz’inden yaklaşık 60 km uzaklıkta bulunan şehir; kültürel bir liman kenti olma özelliğini günümüzde de koruyor. Ünlü çocuk hikayesi ile bilinen Bremen, masalsı atmosferi sayesinde ziyaretçilerini büyülemeyi başarıyor. Göz kamaştırıcı heykel ve binalardan, modern spor tesisi ve müzelere kadar şehirde gezebileceğiniz çok sayıda harika mekan bulunuyor.

Bremen Gezilecek Yerler Listesi

Botanik bahçeleri, uçsuz bucaksız parkları, sıra dışı sanat müzeleri, tarihi dokusu bozulmamış cadde ve sokakları ile göz dolduran şehrin dikkat çeken gezi noktalarını, sizler için derlediğimiz listemizde bulabilirsiniz.

1. Schnoor

bremen Schnoor

Bremen’in Orta Çağ bölgesi olan Schnoor, taş ve tuğla yapımı evleri ile öne çıkıyor. Bir zamanlar tüccarlar ve balıkçılar tarafından doldurulan bölge, günümüzde ise şık kafeleri, hediyelik eşya dükkanları ve atölyeleri ile dikkat çekiyor.

14. yüzyıldan kalma Gotik mimari eseri Aziz John Kilisesi, Schnoor meydanında bulunuyor. 1630 yılında inşa edilen Schifferhaus ve 1856’da devlet yönetimine ev sahipliği yapan Landherrnamt binası da bu bölgede yer alıyor.

2. Bremen Cathedral (St. Peter)

bremen'de gezilecek yerler Bremen Cathedral

Şehrin merkezi Marktplatz’da yer alan Bremen Cathedral (St. Peter), 1898 yılında gerçekleştirilen kapsamlı restorasyon çalışmaları ile son halini alıyor.

17. yüzyılda Kraliçe Christina‘nın armağanı olan zengin süslü Barok Kürsüsü ve Bleikeller’de saklanan mumya mezarlar, kiliseyi daha ilgi çekici hale getiriyor.

Bremen gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz St. Peter Katedrali’nin devasa uzunluktaki ikiz kulelerine çıkarak, şehrin harika manzarasını izleyebilmek de mümkün oluyor.

3. Roland Heykeli

bremen gezilecek yerler Roland Heykeli

1404 yılında, tahta selefinin başpiskoposun askerleri tarafından parçalanmasının ardından inşa edilen Roland Heykeli (Statue of Roland), ülkenin dört bir yanında bulunan sayısız anıtın en eskisi olma özelliğini koruyor.

Kentin özgürlüğünün ve kiliseden bağımsızlığının simgesi olan Statue of Roland; taş kılıç ve çift başlı imparatorluk kartalı taşıyan bir kalkan ile süsleniyor.

4. Marktplatz

bremen gezilecek yerler Marktplatz

Bremen’in tablo güzelliğindeki siluetini gözler önüne seren Marktplatz (Market Square), Almanya’nın en ünlü şövalyesi Roland’ın beş buçuk metre yüksekliğindeki heykeli ve eski Belediye Sarayı da dahil olmak üzere kentin turistik mekanlarının çoğuna ev sahipliği yapıyor.

5. Bremen Belediye Binası

Bremen Belediye Binası

Marktplatz bölgesinde bulunan Bremen Belediye Binası (Town Hall), “UNESCO Dünya Mirası” eserleri arasında yer alıyor. 1410 yılında inşa edilen yapı, 1612’de görkemli Rönesans cephesinin eklenmesiyle birlikte daha göz alıcı bir görünüme kavuşuyor.

40 metre uzunluğunda, 13 metre genişliğinde ve sekiz metre yüksekliğindeki Town Hall’da her perşembe akşamı düzenlenen ücretsiz konserlere katılarak Bremen gezinizi daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

6. Böttcher Caddesi

bremen gezilecek yerler Böttcher Caddesi

1926-31 yılları arasında müzeler caddesine dönüştürülen Böttcher Caddesi (Böttcherstraße), kentin en popüler turistik mekanları arasında yer alıyor.

Bremen gezilecek yerler turunuza hareketlilik kazandıracak olan Böttcher Caddesi, sadece 100 metre uzunluğunda olmasına rağmen, ekspresyonist mimarinin en sıra dışı örneklerine ev sahipliği yapıyor.

Cadde boyunca sanat dolu galerilere ve sevdiklerinize hediyeler alabileceğiniz tarihi dükkanlara uğrayabilir; Ludwig Roselius ve Paula Becker-Modersohn Müzelerini gezebilirsiniz.

7. Bremen Mızıkacıları Heykeli

bremen gezilecek yerler Bremen Mızıkacıları Heykeli

Eşek, köpek, kedi ve horozun üst üste sıralandığı Bremen Mızıkacıları Heykeli (Bremen Town Musicians), şehrin en ünlü ve en çok fotoğrafı çekilen eserleri arasında yer alıyor.

Bremen Kent Müzisyenleri’ni temsil eden bronz heykel, 1953 yılında Gerhard Marcks tarafından tasarlanıp Verkehrsverein der Freien Hansestadt tarafından şekillendiriliyor.

Heykelin en alt bölümünde bulunan eşeğin ön bacaklarına dokunmanın ise şans getireceğine inanılıyor.

8. Universum Science Center

bremen Universum Science Center

250’den fazla sergi ve bilimsel etkinliğe ev sahipliği yapan Universum Science Center, yıllık ortalama 450.000 ziyaretçi ağırlıyor.

Bremen’in en yeni ve mimari açıdan en ilginç mekanlarından biri olan Universum Science Center’da,dünya ve kozmosa dair onlarca etkinlik bulunuyor. Ayrıca 27 metrelik kuleden şehrin manzarasını doyasıya izleyebilmek de mümkün oluyor.

9. Schlachte

bremen Schlachte

Dinlenmek ve biraz gevşemek için tercih edebileceğiniz Schlachte, şehrin en ünlü gezinti alanları içinde bulunuyor. Bremen’in kalbinde yer alan pazar meydanında, Bremen birasının veya Bavyera biralarının tadına bakabilir; canlı müzik eşliğinde bahçe teraslarında dinlenebilir; kürek şampiyonaları ve ejderha tekne yarışı gibi sportif etkinliklere dahil olarak, Bremen gezilecek yerler turunuza heyecan katabilirsiniz.

10. Kunsthalle Bremen

Kunsthalle Bremen

1823 yılında kurulan Kunsthalle Bremen; Rönesans’tan günümüze kadar resim, heykel, eskiz ve baskı gibi görsel sanatlara dair çok sayıda eseri bünyesinde barındırıyor.

Uluslararası modern sanatın eşsiz örneklerinin sergilendiği müzede; Liebermann, Beckmann, Monet ve Cezanne gibi ünlü sanatçıların resimlerine de rastlamak mümkün oluyor.

11. Übersee-Museum Bremen

Übersee-Museum Bremen

Bremen’in kalbinde bulunan Übersee Müzesi (Übersee-Museum Bremen), ziyaretçilerini dünya çapında bir yolculuğa çıkarıyor.

Burada, uzak kıtalara seyahat edebilir; Asya’nın efsanevi ipek yolundan geçebilir; tropikal yağmur ormanlarını gezebilir veya Afrika savanasının vahşi yaşamı hakkında bilgi edinebilirsiniz.

12. Kaffeemühle (Mühle Am Wall)

bremen gezilecek yerler Kaffeemühle

Ana istasyondan şehir merkezine yürüyüş yaparken karşılaşacağınız tarihi yel değirmeni Kaffeemühle (Mühle Am Wall), Rhododendron-Park Bremen içerisinde bulunuyor.

1888‘de inşa edilen Mühle Am Wall, mevsimlik spesiyalitelerin yanı sıra bölgesel ve uluslararası mutfakların en leziz yemeklerini müşterilerine sunan lokanta ve kafelere de ev sahipliği yapıyor.

13. Rhododendron Park Bremen

Rhododendron-Park Bremen

1933‘te kurulan 114 dönümlük Rhododendron Parkı, doğa ile iç içe olabileceğiniz başlıca yerler arasında bulunuyor.

Sık orman dokusu ve açelya çiçekleri ile renklenen park, şehirde uzun bir yürüyüş yaptıktan sonra temiz hava almanızı ve çimlerin üzerine uzanıp rahatlamanızı sağlıyor.

14. Botanika

Bremen gezilecek yerler Botanika

Rhododendron-Park Bremen içerisinde yer alan botanik bahçesi Botanika; Asya, Avustralya ve Amerika’dan gelen binlerce endemik bitkiye ev sahipliği yapıyor.

Uzak Doğu kültürünün izlerini taşıyan geniş doğa parkı, hayatınızda daha önce görmediğiniz bitkileri gözlemleyebilmenize olanak tanıyor.

15. Weser Stadyumu

Weser Stadyumu Bremen gezilecek yerler

Bremen gezilecek yerler listenize eklemek isteyeceğiniz Weser Stadyumu, sizleri Almanya’nın en ünlü futbol takımlarından biri olan Werder Bremen’in geçmişinde kısa bir yolculuğa çıkarıyor.

Stadyum içerisinde bulunan müzede, multimedya ekranları üzerinden, kulüp tarihindeki en heyecan verici maçların önemli anları tekrar izlenebiliyor. Müze gezisinden sonra VIP alanları, basın odalarını ve soyunma odalarını ziyaret edebilmek de mümkün oluyor.

Bremen’de nerede kalınır?

bremen otel tavsiyesi
4 yıldızlı Radisson Blu Hotel Bremen, şehirde konaklama için tercih edebileceğiniz güzel tesislerden.

Eğer Bremen seyahatinizde konaklama yapacağınız otelinizi kendiniz ayarlayacaksnız Bremen Katedrali’ne 3 dakikalık yürüme mesafesinde yer alan 4 yıldızlı Radisson Blu Hotel Bremen adlı otele göz atabilirsiniz. Bu tesis dışında Bremen’de yer alan tüm otelleri incelemek ve otel rezervasyonu yapmak içi tıklayın.

Bremen gezilecek yerler yazısı boyunca şehirde gezip görebileceğiniz en önemli yerler hakkında bilgi ve fotoğraflar paylaştım, Bremen’de keyifli bir seyahat geçirmenizi dilerim.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın