brugge kanal turu hakkında bilgiler

Belçika’nın kuzeyindeki Flaman Bölgesi’nde bulunan Brugge, Orta Çağ’dan kalma kent dokusunu günümüze bozulmadan taşıyabilmiş sayılı Avrupa kentlerinden bir tanesi. 12. yüzyıldan kalma kanal ağı kentin geçmişte önemli bir ticaret merkezi olmasına olanak tanımış. Günümüzdeyse çevresindeki tarihi yapılarla birlikte Brugge’ü popüler turizm destinasyonları arasına sokmuş. Kentin kalbi konumundaki bu kanalların barındırdıkları eşsiz güzelliklerin tadını doyasıya çıkarmanın tek bir yolu var: Brugge kanal turu.

Brugge Kanal Turu Hakkında Bilgiler

Brugge, kanallarının güzelliği nedeniyle “Kuzeyin Venedik’i” unvanını almış bir kent. Ticari önemini kaybetmesinin ardından ilginin azaldığı kentin, Avrupa’nın popüler turizm destinasyonlarından birisine dönüşmesinde başrolü oynayan kanallar 1128 yılında inşa edilmiş. Açılmalarının ardından hem kentin inşasını hem de uluslar arası ticaret ağının geliştirilmesini kolaylaştırmışlar.

brugge kanal turu nerede

Mart ayının ilk gününden kasımın ortasına kadar kanal turları haftanın her günü sabah 10.00’dan akşam 18.00’a kadar düzenleniyor. Son kalkış saati 17.30 olarak belirlenmiş. Gezi sırasında bilgilendirme, rehber tarafından hem Fransızca hem de İngilizce olarak yapılıyor.

Tekne turunun en büyük özelliği, kentin önemli yapılarını ve sosyal hayatını farklı açılardan gözlemleme fırsatı veriyor olması. Orta Çağ dokusunu günümüze kadar başarıyla korumuş olan Brugge’deki kanal turu sırasında tarihi köprüleri, mimari güzellikleri ile öne çıkan evleri ve dini yapıları, müzeleri görebilirsiniz.

Brugge Kanal Turu Başlangıç Noktası

brugge kanal turu başlangıç
Harita görebileceğiniz gibi benim katıldığım tur başlangıç noktası şehrin tam merkezinde bir yerdi.

Brugge’de kanal boyu gezersiniz birçok tur başlangıç noktasını olduğunu görebilirsiniz. Ben yukarıdaki görselde gözüken noktadan kanal turuna başladım. Burası Market Meydanı gibi şehrin en merkezi noktalarına birkaç dakika uzaklıkta yer alan bir konum. Haritayı Google Haritalar’da ya da telefonunuzda konumunu incelemek isterseniz tıklayın.

Brugge Kanal Turu Sırasında Geçilen Önemli Yerler

Kent dokusu ile iç içe geçen tur sırasında benim dikkatimi çeken ilk yapılar, kentin iki yakasını birbirine bağlayan köprüler olmuştu. Bisikletlerle veya yaya olarak üzerlerinden geçen insanların cıvıl cıvıl görüntüler oluşturduğu bu yapıların en ünlüsü, St. Boniface Köprüsü.

brugge kanal turu fiyatları

Spiegelrei Kanalı’nın sonuna doğru karşınıza çıkacak alan, Jan van Eyckplein Meydanı. Van Eyck ve Tolhuis Heykelleri ile süslenmiş bu meydanın arka tarafında uzun kulesi ile dikkatinizi çekecek yapı ise geçmişte tüccarların kullandığı Pootersloge.

Aziz Salvator Katedrali’ne ve Church of Our Lady’ye yakın noktalardan geçeceğiniz tur dâhilindeki en sakin yer, banklarını kuğuların ve ördeklerin işgal ettikleri Minnewater.

brugge tekne turu belçika'da ne yapılır

Kent merkezinden geçen ana kanal Dijver, mimarilerinin güzelliği ve içinde barındırdıkları kültürel değerlerle ilgi çeken mekânlarla çevrelenmiş durumda. Ülkenin güzel sanatlar alanında en ünlü müzesi olan Groeninge, bu kanal üzerinde yer alıyor. Brugge Polis Karakolu, Arenthuis Müzesi, College of Europe ve Spanish House mimarileri ile dikkatinizi çekecek diğer yerler. Hatta kanalı gezerken karşınıza çıkacak antika dükkânının vitrinine dikkatlice bakarsanız, Marilyn Monroe Heykeli’ni görebilirsiniz.

Brugge Tekne Turu Fiyatları

belçika brugge tekne turu

Tekne ile kanal turu için kişi başı 8 Euro talep ediliyor. 30 dakika süren gezi boyunca yaya yolları aracılığıyla görülemeyecek pek çok güzelliği gözler önüne serdiği için Brugge kanal turu fiyatları bana oldukça makul geldi.

Brugge Kanal Turu İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

Brugge'de ne yapılır

Kuğular ve ördekler eşliğinde çıkılan kanal turu küçük boyutlu, üstü açık tekneler aracılığıyla gerçekleştiriliyor. Bu nedenle hava durumuna dikkat edip, kıyafet seçimine özen göstermek gerekiyor.  Hava, serin ve kapalıysa yanınızda uzun kollu bir ceket bulundurmanızda fayda var. Yağmurlu havalar içinse şemsiye ve yağmurluk kombinasyonu en etkili çözüm. Ayrıca tekneyle gezerken karşınıza çıkacak birbirinden güzel manzaraları ölümsüz hale getirmek için yanınızda mutlaka fotoğraf makinenizi bulundurun.

Brugge Kanal Turu Videosu

Brugge kanal turu boyunca çektiğim tam tur videosunu izlemek isterseniz;

Brugge Tekne Turu Sonrasında Neler Yapabilirsiniz

Brugge kanal turu sonrasında ilk olarak, kanalların çevresinde faaliyet gösteren kafelere ve restoranlara oturabilirsiniz.  En fazla tüketilen sokak lezzetleri haşlanmış midye-patates kızartması ikilisiyken, tatlı olarak waffle ve çikolata öne çıkıyor.

Özetle Brugge Kanal Turu Deneyimi…

brugge kanal turu deneyim blog

Özetle Belçika‘nın bu popüler kentini doyasıya yaşamak istiyorsanız mutlaka kanal turlarına katılın. Üstelik vereceğiniz rakam bence Avrupa için makul. Süre de fazlasıyla yeterli. Amsterdam kanal turu ve Gent kanal turu gibi benzerleriyle karşılaştırıldığında Brugge kanal turlarının da oldukça keyifli olduğunu söyleyebilirim. Yalnız özellikle yaz aylarında Brugge kanal turu yapacaksanız sırada geçireceğiniz süreyi mutlaka göz önüne alıp plan yapın. Yani kanal turu yarım saat sürüyorsa en az yarım saat – 1 saat de botlarda yer sırası beklemeniz gerekebilir.

Brugge kanal turu dışında  Brugge’ün sakin sokaklarında yürüyüşe çıkıp, gezilecek yerlerini bir de karadan ziyaret edebilirsiniz. Bu mekânlar hakkında detaylı bilgiyi daha önce yayınlamış olduğumuz “Brugge Gezilecek Yerler” başlıklı yazıda bulabilirsiniz. Son olarak Brugge’de konaklama konusundaki genel bilgileri ve otel tavsiyelerimizi Brugge’de nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Sami Altınay
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın