Brüksel Alışveriş Rehberi | Brüksel’de Alışveriş FULL Rehber

Belçika‘nın başkenti, Avrupa Birliği ve NATO’nun yönetim merkezi Brüksel alışveriş konusunda hem bir cennet hem de değil. Şöyle ki; alabileceğiniz herhangi bir ürünün en kalitelisinin -dolayısıyla biraz da pahalısının- burada olduğundan emin olabilirsiniz. En kaliteli hazır giyim ve aksesuar markalarının dev mağazaları, bira, çikolata gibi yiyeceklerin en kaliteli ve lezzetlileri, ayrıca irili ufaklı onlarca sanat eseri konusunda ideal bir alışveriş adresi olan Brüksel.

Ancak bu şehre yapacağınız ziyarette neyi nerede bulabilirsiniz, mağazalar ne zaman açık veya kapalı olur, alışveriş hayatının yazılı olmayan kuralları nelerdir diye merak ediyorsanız… Brüksel Alışveriş Rehberi size yardımcı olmak için burada…

Brüksel Alışveriş Rehberi Genel Bilgiler

Brüksel alışveriş rehberi alışveriş konusunda bilgi ve tavsiyeler

Eğer Brüksel’den ne almanız gerektiğini ve bunu da nerede bulabileceğinizi biliyorsanız alışverişin önemli kısmı sizin için çözümlenmiş demektir. Ancak konu burada bitmiyor. Detaylarda boğulmadan ama önemli konuları da atlamadan Brüksel’de alışverişle ilgili notlarıma geçelim isterseniz.

Para Birimi: Avrupa Birliği üyesi olması ve Euro bölgesinde olması sebebiyle Brüksel’de geçerli para birimi Euro’dur.

Döviz Bozdurma: Bir başkent olması hatta Avrupa’da sanayi ve ticaretin en önemli şehirlerinden olması sebebiyle aslında Brüksel daha çok iş amacıyla ziyaret edilen bir şehir. Üstelik seyahat amacınız ne olursa olsun, muhtemelen bu şehre giderken yanınıza Euro alarak gideceksinizdir.

Dolayısıyla döviz bozdurma gibi bir kaygınızın olmaması gerekiyor ancak nadir de olsa yanında dolar veya pound götüren gezginler için belirtmeliyim ki şehirde onlarca döviz bürosu mevcut. Ki havaalanı ve otellerde de döviz bozdurma imkanı var.

Brüksel'de alışveriş, kredi kartı, döviz bozdurma, atm

Kredi Kartı Kullanımı ve ATM’ler: Pazar yerleri ve belki çok küçük dükkanlar dışında hem alışveriş hem de yeme içme harcamalarınızda kredi kartı kullanabilirsiniz.

ATM makineleri de şehirde son derece yaygın. Aslında dikkat etmeniz gereken tek şey, Türkiye’deki bankanızın yurt dışı alışverişlerinde harcadığınız veya ATM’lerden çektiğiniz tutarı ekstrenize TL olarak yansıtırken uyguladığı kur. Genellikle Türk bankaları kuru daha düşük tutarak görünmez bir komisyon alıyorlar.

KDV Muafiyeti (Tax Free Alışveriş): Türk vatandaşı olarak Brüksel’de Global Refund üyesi mağazalardan yapacağınız alışverişlerde ödediğiniz KDV’yi havaalanında geri alabilirsiniz.

Belçika’da uygulanan KDV oranı %21’dir ve böyle bir mağazadan alışveriş yaptığınızda görevliden Tax Free formu isteyerek doldurmanız ve sonrasında bunu alışverişinizin faturası ile birlikte havaalanındaki Global Refund Ofisi’ne vermeniz gerekiyor.

Tax Free alışveriş kapsamına yemek, otel veya araba kiralama, benzin gibi ücretler dahil değildir. Ayrıca alışveriş yaptığınız mağazanın bu kapsama girip girmediğinden emin değilseniz, mağazanın görünür bir yerinde “Global Refund” yazan bir etiket olup olmadığına bakmalısınız.

Mağaza Açılış Saatleri: Brüksel Alışveriş Rehberi yazısında bahsetmek istediğim bir konu da mağazaların açık olduğu saatler. Aslında standart mağaza çalışma saatleri 10:00–18:00’dir ancak bazı mağazaların 18:30 veya 19:00’a kadar açık olduğunu görebilirsiniz.

Ek olarak; Cuma akşamları mağazalar 1–2 saat daha geç kapanıp, Cumartesi günleri de daha geç açılabilir. İstisnalar dışında mağazalar genellikle Pazar günleri kapalıdır, hatta Pazartesi günleri kapalı olanlar da mümkün.

Pazarlık: Eğer bir pazar yerinde değilseniz Brüksel’de alışveriş yaparken pazarlık etmenizi önermem. Şehirdeki mağazalarda ürün fiyatları sabittir ve pazarlıkla bir sonuç elde etmeniz imkansıza yakın. Ancak pazarlar bu konuda bir istisna olabilir.

Brüksel’de Alışveriş Yapılacak Yerler

Brüksel'de alışveriş yapılacak yerer

Yüz ölçümü açısından çok da büyük bir şehir olmaması sebebiyle Brüksel kolay bir alışveriş deneyimi sunan bir şehir. Alışveriş merkezleri bizde de olduğu gibi sayıca çok ancak burada sokak mağazacılığı dönemi de bitmiş değil.

Dolayısıyla Brüksel tek çatı altında her şeyi bulmak isteyenlere de, güneşli bir günde adım adım dolaşarak mağazaları ziyaret etmek isteyenlere de, pazarlarda rengarenk tezgahlardaki ürünleri keşfetmeyi tercih edenlere de uygun seçenekler sunuyor.

O yüzden Brüksel Alışveriş Rehberi yazısında hepsine dair birkaç örnekle sizlere Brüksel seyahatinizde değerlendirebileceğiniz alışveriş noktalarından da kısaca bahsedeyim.

Brüksel Alışveriş Caddeleri

Brüksel alışveriş rehberi, alışveriş yapılacak yerler

Aslında Brüksel’de alışveriş yapabileceğiniz caddeler sayıca çok. Ancak bu konuda en ideal adreslerden ikisi Rue Neuve ve Avenue Louise diyebilirim.

Rue Neuve: Place de la Monnaie’den başlayarak kentin Kuzey Tren İstasyonu yakınındaki Place Rogier’e kadar uzanan Rue Nevue uluslararası zincir mağazalarla yerel butiklerin bir karışımına sahip. Araç trafiğine kapalı cadde üzerinde ayrıca Galeria Inno gibi department storelar veya City2 ve Woluwe gibi alışveriş merkezleri de yer alıyor.

Avenue Louise: Brüksel’in Champs Elysées’i olan Avenue Louise Place Louise’den Bois de la Cambre’ye uzanan 3 kilometrelik bir cadde. Caddede uluslararası şirketlerin genel merkezleri ve büyükelçilikler arasında Gucci, Prada gibi lüks markaların dev mağazaları ile yerel ancak yine lüks butikler bulunuyor. Kısacası, alışverişe ayıracak bütçeniz yüksekse doya doya alışveriş yapmanızı, değilse keyifle bir yürüyüş yapmanızı önerebileceğim bir yer.

Brüksel Alışveriş Merkezleri

City 2: Rue Neuve’de yer alan City 2 içerisindeki 100’ün üzerinde mağaza, cafe ve restoranlar ile kentteki en büyük alışveriş merkezlerinden biri. Ancak daha önemlisi, Brüksel’in en merkezi AVM’si diyebilirim.

Woluwe: Brüksel’in en büyük alışveriş merkezi Inno Departmant Store ile birlikte 200’e yakın mağaza ile Avenue Paul Hymans ve Boulevard de la Woluwe Caddeleri’nin kesişiminde yer alıyor. Alışveriş dışında, restoran, cafe ve bar seçenekleriyle de keyifli bir deneyim sunan Woluwe’nin Pazar günleri kapalı olduğunu söylemek istiyorum.

Brüksel Sokak Pazarları

Brüksel alışveriş rehberi, meyve sebze bit pazarları

Hemen her şehirde olduğu gibi Brüksel’de de sokak pazarları son derece keyifli, renkli ve hareketli. İster her türlü objenin satıldığı pazarlar, ister sadece sebze, meyve ve et satılan yiyecek pazarları…

Bence bir şehri turist olarak geziyorken mutlaka uğranması gereken yerlerin başında geliyor. Ben Brüksel Alışveriş Rehberi yazısında en önemlilerinden kısaca bahsedeceğim ancak şehirdeki sokak pazarları bunlarla sınırlı değil. Zamanınız varsa tek tek hepsini görmenizi tavsiye ederim.

Grand Place: Flamanca adıyla Grote Markt olarak bilinen pazar her gün 08:00–20:00 arasında açık. Temelde bir çeşit çiçek pazarı olsa da aslında Grand Place aynı zamanda şehir merkezinde önemli bir buluşma merkezi de diyebilirim.

Hatta pazarın UNESCO Kültür Mirasları listesinde de yer aldığını belirtmek istiyorum. Dolayısıyla, çiçek veya bitki almayacaksanız bile Grand Place görülmesi gereken pazar yerlerinden biri.

Marché du Midi: Brüksel Tren İstasyonu’nun hemen yanında yer alan Marché du Midi’nin Avrupa’nın en büyük pazar yeri olduğu söyleniyor. Çay, kahve, baharat, peynir ve şimdi aklıma gelmeyen daha yüzlerce çeşit yiyeceğin bulunduğu yiyecek bölümü, uygun fiyatlı ürünlerin satıldığı deri ürünler bölümü, vintage giysiler bulabileceğiniz hazır giyim bölümü ile muhtemelen gerçekten de en büyük pazar yerlerinden biri. Görmeden, alışveriş yapmadan Brüksel’den dönmemenizi tavsiye ederim.

Place du Grand Sablon: Sadece haftasonları 09:00–17:00 arasında Place du Grand Sablon Meydanı’nda kurulan antika ve kitap pazarı da Brüksel’de uğramanız gereken yerlerden. Özellikle vintage ürünler seviyorsanız.

Vieux Marche: Antikalar, eski kitaplar gibi vintage ürünlere meraklı olanlara bir başka önerim de 1640 yılından beri kurulan Vieux Marche Pazarı. Hatta hiçbir şey almasanız bile bir kahve eşliğinde pazar yerinin hareketli ve renkli atmosferini izlemek için dahi gidilebilir.

Brüksel’den Ne Alınır?

Brüksel'de alışveriş, hediyelik eşyalar

Aslında Brüksel’den Ne Alınır yazısında bu şehre özgü hediyelik veya hatıra seçeneklerinden daha detaylı bahsetmiştim. Brüksel Alışveriş Rehberi yazısında da kısaca değinmem gerekirse;

Belçika çikolatası ve Belçika birası kente özgü en yerel hediyelik seçeneklerinden diyebilirim. Her iki konuda da Belçika dünyanın en kaliteli, lezzetli ve iyi ürünlerini yapıyor.

Ancak Brüksel’i ziyaret eden herkesin valizinde bunlarla döndüğünü düşünüyor ve sıra dışı şeyler arıyorsanız size tavsiyem karikatür kitapları veya dantel ürünler (ya da üzerinde dantel bulunan ürünler) olur.

Eğlenceli bir Brüksel gezisi için ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri şu yazılarımızda bulabilirsiniz;

Yorum yapın