Brüksel’de Nerede Alışveriş Yapılır?

Brüksel’de nerede alışveriş yapılır diye araştırıyorsanız biraz kafanızın karışık olması çok normal. Çünkü Belçika‘nın başkenti, Avrupa Birliği ve NATO’nun yönetim merkezi Brüksel alışveriş konusunda hem bir cennet hem de değil.

Şöyle ki; alabileceğiniz herhangi bir ürünün en kalitelisinin -dolayısıyla biraz da pahalısının- burada olduğundan emin olabilirsiniz. En kaliteli hazır giyim ve aksesuar markalarının dev mağazaları, bira, çikolata gibi yiyeceklerin en kaliteli ve lezzetlileri, ayrıca irili ufaklı onlarca sanat eseri konusunda ideal bir alışveriş adresi Brüksel.

Buradan alabileceğiniz en orijinal hediyeler veya hatıra ürünlerinin başında ise Belçika çikolatası ve Belçika biraları geliyor. Hem özgün hem de sıradışı ürünleri sevenler ise karikatür kitapları veya dantellere yönelebilir. 

Bahsetmek istediğim bir konu da mağazaların açık olduğu saatler. Aslında standart mağaza çalışma saatleri 10:00–18:00’dir ancak bazı mağazaların 18:30 veya 19:00’a kadar açık olduğunu görebilirsiniz.

Ek olarak; Cuma akşamları mağazalar 1–2 saat daha geç kapanıp, Cumartesi günleri de daha geç açılabilir. İstisnalar dışında mağazalar genellikle Pazar günleri kapalıdır, hatta Pazartesi günleri kapalı olanlar da mümkün.

Peki bu şehre yapacağınız ziyarette neyi nerede bulabilirsiniz diye merak ediyorsanız… 

Yüz ölçümü açısından çok da büyük bir şehir olmaması sebebiyle Brüksel kolay bir alışveriş deneyimi sunan bir şehir. Alışveriş merkezleri bizde de olduğu gibi sayıca çok ancak burada sokak mağazacılığı dönemi de bitmiş değil.

Dolayısıyla Brüksel tek çatı altında her şeyi bulmak isteyenlere de, güneşli bir günde adım adım dolaşarak mağazaları ziyaret etmek isteyenlere de, pazarlarda rengarenk tezgahlardaki ürünleri keşfetmeyi tercih edenlere de uygun seçenekler sunuyor.

O yüzden Brüksel’de nerede alışveriş yapılır yazısında hepsine dair birkaç örnekle sizlere Brüksel seyahatinizde değerlendirebileceğiniz alışveriş noktalarından da kısaca bahsedeyim.

1. Rue Neuve Caddesi

Rue Neuve Brüksel'de alışveriş caddesi

Place de la Monnaie’den başlayarak kentin Kuzey Tren İstasyonu yakınındaki Place Rogier’e kadar uzanan Rue Nevue uluslararası zincir mağazalarla yerel butiklerin bir karışımına sahip.

Araç trafiğine kapalı cadde üzerinde ayrıca Galeria Inno gibi department storelar veya City2 ve Woluwe gibi alışveriş merkezleri de yer alıyor.

2. Avenue Louise Caddesi

Brüksel'de alışveriş Avenue Louise

Brüksel’in Champs Elysées’i olan Avenue Louise Place Louise’den Bois de la Cambre’ye uzanan 3 kilometrelik bir cadde. Caddede uluslararası şirketlerin genel merkezleri ve büyükelçilikler arasında Gucci, Prada gibi lüks markaların dev mağazaları ile yerel ancak yine lüks butikler bulunuyor.

Kısacası, alışverişe ayıracak bütçeniz yüksekse doya doya alışveriş yapmanızı, değilse keyifle bir yürüyüş yapmanızı önerebileceğim bir yer.

3. Rue Antoine Caddesi

Rue Antoine Brüksel'de nerede alışveriş yapılır?
Kaynak: livetheworld.com

Brüksel şehir merkezinde, Dansaert’te uzanan Rue Antoine Caddesi özellikle moda ve hazır giyim alışverişi için ideal.

Uluslararası markaların yanı sıra yetenekli Belçikalı tasarımcıların butiklerine de ev sahipliği yapan caddeyi moda tutkunlarına öneririm.

4. Chaussée d’Ixelles Caddesi

Chaussee d Ixelles Brüksel'de nerede alışveriş yapılır?
Kaynak: rtbf.be

Brüksel’in bir başka kalabalık alışveriş caddesi de Ixelles’de yer alıyor. Hazır giyim, dekorasyon ve hediyelik eşya alışverişi için ideal olan bölgede irili ufaklı binlerce mağaza mevcut.

Büyük zincir mağazalardan, daha küçük yerel markalara kadar farklı bütçelere hitap eden her türlü ürünü Chaussée d’Ixelles’de bulabilirsiniz.

5. Grand Place Pazarı

Brüksel'de alışveriş Grand Place

Brüksel’de nerede alışveriş yapılır yazısında sizlere bahsetmek istediğim ilk pazar yeri ise Grand Place Pazarı. Brüksel gezilecek yerler listemizin ilk sırasında yer alan Grand Place hakkında çoğu rehberimizde detaylı bilgi vermiştik. Burada bölgenin alışveriş olanaklarına odaklanacağız.

Flamanca adıyla Grote Markt olarak bilinen pazar her gün 08:00–20:00 arasında açık. Temelde bir çeşit çiçek pazarı olsa da aslında Grand Place aynı zamanda şehir merkezinde önemli bir buluşma merkezi de diyebilirim.

Hatta pazarın UNESCO Kültür Mirasları listesinde de yer aldığını belirtmek istiyorum. Dolayısıyla, çiçek veya bitki almayacaksanız bile Grand Place görülmesi gereken pazar yerlerinden biri.

6. Marché du Midi Pazarı

Marche du Midi Brüksel'de nerede alışveriş yapılır?
Kaynak: rtbf.be

Brüksel Tren İstasyonu’nun hemen yanında yer alan Marché du Midi’nin Avrupa’nın en büyük pazar yeri olduğu söyleniyor.

Çay, kahve, baharat, peynir ve şimdi aklıma gelmeyen daha yüzlerce çeşit yiyeceğin bulunduğu yiyecek bölümü, uygun fiyatlı ürünlerin satıldığı deri ürünler bölümü, vintage giysiler bulabileceğiniz hazır giyim bölümü ile muhtemelen gerçekten de en büyük pazar yerlerinden biri. Görmeden, alışveriş yapmadan Brüksel’den dönmemenizi tavsiye ederim.

7. Place du Grand Sablon Pazarı

Place du Grand Sablon Brüksel sokak pazarı
Kaynak: flickr.com

Sadece hafta sonları 09:00–17:00 arasında Place du Grand Sablon Meydanı’nda kurulan antika ve kitap pazarı da Brüksel’de uğramanız gereken yerlerden. Özellikle vintage ürünler seviyorsanız.

8. Vieux Marche Pazarı

Vieux Marche Brüksel'de nerede alışveriş yapılır?
Kaynak: 123rf.com

Antikalar, eski kitaplar gibi vintage ürünlere meraklı olanlara bir başka önerim de 1640 yılından beri kurulan Vieux Marche Pazarı. Hatta hiçbir şey almasanız bile bir kahve eşliğinde pazar yerinin hareketli ve renkli atmosferini izlemek için dahi gidilebilir.

9. City2 AVM

City2 Brüksel alışveriş merkezi
Kaynak: altiplan.eu

Her ne kadar kentte zengin bir AVM kültürü olmasa da sevenleri için Brüksel’de nerede alışveriş yapılır yazısında birkaç AVM’den de bahsetmek istiyorum.

Rue Neuve’de yer alan City 2, içerisindeki 100’ün üzerinde mağaza, cafe ve restoranlar ile kentteki en büyük alışveriş merkezlerinden biri. Ancak daha önemlisi, Brüksel’in en merkezi AVM’si diyebilirim.

10. Woluwe AVM

Woluwe Brüksel alışveriş merkezi
Kaynak: thewshopping.be

Brüksel’in en büyük alışveriş merkezi Inno Departmant Store ile birlikte 200’e yakın mağaza ile Avenue Paul Hymans ve Boulevard de la Woluwe Caddeleri’nin kesişiminde yer alıyor. Alışveriş dışında, restoran, cafe ve bar seçenekleriyle de keyifli bir deneyim sunan Woluwe’nin Pazar günleri kapalı olduğunu söylemek istiyorum.

Brüksel’de nerede alışveriş yapılır yazısında da sizlere kısaca alışveriş için en ideal noktalardan bahsetmeye çalıştım.

Keyifli bir Brüksel gezisi için ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri; Brüksel gezi rehberi, Brüksel’de nerede kalınır?, Brüksel’de ne yapılır? ve Brüksel havaalanı şehir merkezi arası ulaşım başlıklı yazılarımızda bulabilirsiniz.

Yorum yapın