Hotel de Ville Brüksel
Hotel de Ville

Hotel de Ville, Brüksel Belediye Binası’dır. Grand Place meydanında bulunan yapı 13. yüzyılda gotik mimari kullanılarak yapılmıştır. Yapının ilk inşasından sonra bazı bölümlerin eklenmesi ile geliştirilmiştir. 1402 yılında Jacob van Thienen tasarımı batı kanadı, 1452 yılında Guillaume tarafından sağ kanadı eklenmiştir.

Brüksel’de en çok ziyaret edilen yerlerden olan Hotel de Ville’nin en dikkat çekici bölümü 96 metrelik kulesidir. Jan Van Ruysbroek tarafından tasarlanan kule asimetriktir ve inşası farklı dönemlerde devam ederek tamamlanmıştır. Bir hikayeye göre kuledeki hataları fark eden mimar bunu kabullenemeyerek kendisini kuleden atmıştır.

Kulenin altında şeytanı alt eden Aziz Mikail heykeli bulunmaktadır. Hotel de Ville’nın dış yüzünde soylular ve azizleri betimleyen süslemeler bulunmaktadır. Bunların bir kısmı koruma amacıyla “King’s House”da muhafaza edilmektedir. 1695 yılında Fransız bombardımanı sırasında zarar gören yapı, yenileme ev ekleme çalışmaları ile günümüzdeki görüntüsüne kavuşmuştur. Hotel de Ville günümüzde komün meclisi olarak kullanılmaktadır. Ayrıca bazı kısımları kraliyet ailesinin düğün gibi özel günlerinde kullanıma açıktır. Şehrin bu ünlü yapısını mutlaka Brüksel gezilecek yerler listenize ekleyin.

Hotel de Ville Brussels Night
Hotel de Ville, Brüksel Belediye Binası

Hotel de Ville Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Grand Place, 1000 Bruxelles
  • Ziyaret Gün ve Saatleri: Nisan – Eylül Salı ve Çarşamba 15:15, Pazar 10:45 ve 12:15, Ekim – Mart Salı ve Çarşamba 15:15’te rehberli turlar eşliğinde burayı ziyaret edebilirsiniz.
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın