Brüksel'den ne alınır rehberi

Brüksel’den Ne Alınır? & En Güzel Hediye Seçenekleri

Brüksel’den ne alınır? Aslında Belçika’nın başkenti Brüksel’in özellikle alışveriş anlamında ideal bir destinasyon olduğunu düşünmüyorum. Öte yandan bu şehre yapacağınız turistik bir ziyaretten kendinize küçük birer hatıra, sevdiklerinize beğenecekleri birer hediye alamayacaksınız anlamına da gelmiyor bu. 

Tabii ki gönül dünyanın en büyük elmas ihracatçısı ülkesine gidince De Beers’den pırlanta bir küpe, kolye, yüzük ister. Ancak o da herkese uymuyor işte. Yine de hem ihtiyaçlarınız, hem de hatıra olsun diye almak istedikleriniz açısından Brüksel yeterince yerel seçeneğe sahip.

O yüzden Brüksel’den Ne Alınır yazısında da şehri ziyaret etmeyi düşünenlere yardımcı olabilecek, hap gibi bir liste hazırlamak istedim.

Brüksel’den Ne Alınır?

Brüksel'de alışveriş, hediyelik eşyalar

Belçika’nın başkenti Brüksel’den kendinize ve sevdiklerinize satın alabileceğiniz en popüler hediyelikler:

  • Çikolata
  • Şekerlemeler
  • Waffle
  • Belçika Birası
  • Karikatür Kitapları
  • Dantel Ürünler
  • Sanat Eserleri
  • Küçük Hediyelik Eşyalar

Tüm bu hediyelikleri satın alabileceğiniz yerler hakkında detaylı bilgi ve fotoğrafları Brüksel alışveriş rehberi başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Çikolata

Brüksel'den ne alınır Belçika çikolatası

Çikolatanın Belçika’daki geçmişi 17. YY’a kadar uzanıyor ancak bu uzun tarih dışında Belçika çikolatasını bu kadar meşhur eden ne var diye düşünüyorsanız söyleyeyim;

Belçika çikolatasının kalite standartları yüksek. Ülkede üretilen çikolataların en az %35 saf kakao içermesi ve %100 kakao yağıyla üretilmesi gerekiyor.

Haliyle bu da başka yağlar veya malzemeler karıştırmadan, saf ve iyi kalite çikolatalar yapılmasını sağlıyor ki ister büyük markalar olsun ister butik üreticiler olsun bu kurallara sıkı sıkı uyuyorlar.

Dolayısıyla hem sevdiklerinize hem de kendinize Brüksel’den alabileceğiniz ideal hediyelerin başında çikolata geliyor. Artık bundan sonrası seçeceğiniz çikolataların şekline, büyüklüğüne kalmış.

Kentte pek çok çikolata mağazası var ancak buna bir sanatmış gibi yaklaşan Chocolatier Pierre Marcolini benim favorim diyebilirim. (Adres: 1 Rue Des Minimes, 1000 Brüksel. Açık: Her gün 10:00-19:00 arası)

Üstelik bu mağazada yüzlerce çeşit çikolata dışında makaron, şekerleme gibi başka ürünler de bulabilirsiniz. Evet, bence Brüksel’den ne alınır sorusunun en lezzetli, en kaliteli ve en beğenilecek cevabı; bir kutu çikolata.

Şekerlemeler

Belçika Brüksel hediyelik eşya şekerleme

Şekerleme ve bisküviler de bir şehri ziyaret ettiğinizde yakınlarınızın beğenmeme riski olmayan, kolay taşınabilir ve uygun fiyatlı hediyeliklerin başında geliyor ki Brüksel söz konusu olduğunda Speculoos markası bunun için birebir.

Ayrıca bir de Cuberdon isimli koni şeklinde şekerlemeleri var ki o da neredeyse bir şeker bombası diyebilirim.

İçi akışkan bir marmelat kıvamında, dışı çıtır çıtır bir kutu cuberdon hem size Brüksel seyahatinizi hatırlatır hem de sevdiklerinizi mutlu eder. Aslında klasik bir cuberdon ahududulu oluyor ancak şimdilerde onlarca farklı aroması var diyebilirim.

Bu tarz şekerlemeler için önerim ise A.M. Sweet. (Adres: 4 Rue Des Charteux, 1000 Brüksel. Açık: Her gün 09:30–18:30 arası ancak Pazar ve Pazartesi günleri kapalı.)

Waffle

Belçika Brüksel hediyelik eşya waffle

Brüksel’den waffle yemeden dönmeyeceksiniz herhalde… Peki bu dünyanın en lezzetli wafflelarını sizi bekleyen sevdiklerinizle paylaşmaya ne dersiniz?

Ülke mutfağının en özgün ve ünü artık dünyaya yayılmış üyelerinden waffle, Brüksel’den ne alınır diye düşünüyorsanız size tavsiye edebileceğim en lezzetli hediye seçeneklerinden. Size, ya da hediyeyi getirdiğiniz kişiye waffleı meyve ve çikolatalarla süslemek kalıyor sadece.

Belçika Birası

Brüksel'den ne alınır Belçika Brüksel birası

Belçika’ya ait en ünlü “şey” nedir diye sorsanız, alacağınız en yoğun yanıt sanırım “bira” olurdu. Hatta Belçikalılar’ın damarlarında kan yerine bira akıyor diye bir söyleyiş bile var.

Ülkede yer alan ve tarihi çok eskilere dayanan 6 Trappist Manastırı ve bu manastırların gözetiminde üretilen Trappist biraları ise Belçika’nın bira konusunda imzası diyebilirim. Ancak bira kültürü Brüksel’de bununla sınırlı değil.

İrili, ufaklı yüzlerce bira imalathanesinde üretilen dünyanın en iyi biralarından birkaç şişe alarak bu tadı Türkiye’de de içmek veya sevdiklerinize hediye etmek hem uygun fiyatlı hem de risksiz bir hediye seçimi.

Öte yandan, bira seçimi gerçekten yorucu olabilir çünkü Brüksel’de bulabileceğiniz bira markaları ve çeşitleri yüzlerce. Hem farklı bira çeşitlerini denemek hem de seçiminizde yardımcı olması için fikir almak istiyorsanız sizi Délices et Caprices mağazasına alalım.

(Adres: 68 Rue des Bouchers, 1000 Brüksel. Açık: Her gün 14:00–20:00 arası ancak Salı ve Çarşamba günleri kapalı.)

Karikatür Kitapları

Brüksel'den ne alınır Karikatür kitapları

Bilenler bilir, Brüksel aynı zamanda karikatür sanatının da son derece popüler olduğu bir şehir. Şehrin sokaklarında, cafelerinde yetişkin insanların ellerinde karikatür kitaplarıyla oturduğunu görmek hiç de şaşırtıcı değil bu anlamda.

Tin Tin, Asterix, Lucky Luke gibi uluslararası üne sahip karikatürler dışında binlerce de yerli karikatür ve karikatür sanatçısı bulunduran şehirde bu sanata özel bir müze bile mevcut.

Şehirdeki hediyelik eşya mağazalarında, kitapçılarda ve pazarlarda binbir çeşidini bulacağınız karikatürler İngilizce olarak da satılabiliyor ki bu da hediye veya hatıra amacıyla karikatür kitabı almak isteyenler için harika bir seçenek. Bunun için özellikle bir yer öneremiyorum ancak Brüksel’den ne alınır sorusuna yiyecek dışında özgün bir seçenek arıyorsanız karikatür kitaplarını mutlaka düşünmelisiniz.

Karikatür kitapları konusunda en zengin seçenekleri –üstelik İngilizce de dahil olmak üzere farklı dil seçenekleri de var- görebileceğiniz yer ise Brüsel. (Adres: Boulevard Anspach 100, 1000 Brüksel. Açık: Her gün 10:30–18:30)

Dantel Ürünler

Brüksel'den ne alınır dantel

Belçika tarihte bir zamanlar dantel ticaretinin merkeziymiş. Bilmem haberiniz var mı? Tabii dantel o zamanlar sadece kraliyet saraylarında kullanılan bir süs iken zamanla daha alt tabakalara da yayılmış.

Belçika’nın bu konudaki ününü ise İmparator 5. Charles’a borçlu olduğu düşünülüyor çünkü İmparator dantel işlemeyi öğrenmenin kız çocukları için zorunlu eğitimin bir parçası olmasını sağlamış.

Elbette dantellerin bugün kullanım alanı da daha sınırlı, işleyenler de sayıca daha az. Hatta Brüksel’de bulabileceğiniz pek çok dantelin Çin’de üretildiğini de söyleyebilirim ancak ülkede hala 1000 kadar kadın bu geleneği sürdürüyor.

Tabii el işçiliği olması ve bu işçiliğin de uzun sürmesi sebebiyle fiyatlar biraz yüksek. Küçük parçalar 40–50 Euro arası olup, danteller büyüdükçe fiyatı da artıyor. Ancak sıra dışı ve özgün bir hediyelik veya hatıra ürünü arıyorsanız dantel veya dantel kullanılarak üretilmiş yelpaze ya da başka bir ürün almanızı öneririm.

Eğer dantelle yapılmış ürünler almak isterseniz Manufacture Belge de Dentelles S.A. çeşitlilik açısından aklınızı başından alabilir. (Adres: 6-8 Galerie De La Reine, 1000 Brüksel. Açık: Her gün 10:00–18:00 arası)

Sanat Eserleri

Belçika Brüksel hediyelik eşya sanat eseri

Brüksel’den Ne Alınır yazısında “sanat eserleri” diye bir başlık açtım ancak elbette milyon Euroluk tablolar veya heykeller almanız gerekmiyor.

Brüksel’in tarihte sanatın başkenti sayıldığı dönemler de göz önüne alındığında bu alanda ne kadar yetenekli sanatçılara sahip olduğunu söylemem, resim, heykel veya her türlü sanat eseri, hatta antika objeler için ideal bir adres olduğunu anlatmama yeter sanırım. Bunun için antikacıları ve sokak pazarlarını dolaşmanızı tavsiye ederim.

Küçük Hediyelik Eşyalar

Brüksel'den ne alınır magnet, anahtarlık

Üzerinde şehrin önemli yapılarının yer aldığı magnetler, çişini yapan bebek heykelinin minyatürleri, bira şişesi ve bardaklarının minyatürleri, hatta gerçekleri, üzerinde karikatürlere gönderme yapan kupa, bardak, yastık gibi her türlü obje Brüksel’den alabileceğiniz ucuz ve sevimli hediyelik seçeneklerinden.

Elbette hepsi Çin üretimi ancak anlattıkları ve size hatırlatacakları hikaye Brüksel sonuçta.

Brüksel’de nerede kalınır?, Brüksel’de ne yapılır?Brüksel gezi rehberi ve Brüksel gezilecek yerler başlıklı yazılarımızı da mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top