Brüksel Gezi Rehberi: Brüksel Gezisi İçin Önemli Gezi Notları

Belçika‘nın başkenti ve aynı zamanda 3 federal bölgesinden birinin yönetim merkezi konumundaki Brüksel, her yıl milyonlarca gezginin akın ettiği turistik bir şehir.

Kültürü, mimarisi ve hareketli gündelik yaşamı, kentin Benelux turlarının popüler durakları arasında sayılmasına neden oluyor. Eğer siz de Senne Nehri kıyısındaki bu büyüleyici kente gitmeyi planlıyorsanız gezilecek yerleri ile ulaşım, konaklama, alışveriş gibi olanakları hakkında tüm detayları kendi deneyimlerimden yola çıkarak hazırladığım Brüksel gezi rehberi içerisinde bulabilirsiniz.

Brüksel Nerede?

Brüksel haritası

Belçika’nın başkenti, Atlas Okyanusu’ndan 110 kilometre içerideki Brabantian Platosu’nun ortasında bulunan, Senne Nehri ile bağlantılı Charleroi ve Willebroek kanallarının kesiştiği noktaya 979 yılında kurulmuş.

Deniz seviyesinden yüksekliği ortalama 57 metre olan kentin doğusunu ve batısını Belçika’nın geri kalanından nehir ayırırken, güney sınırını tarihi mekânları ve canlı çeşitliliği ile ilgi toplayan Sonian Ormanı belirliyor.

Kent merkezindeki birçok bulvar, deniz seviyesinden 15 metre kadar aşağıda. Kentin 108 metre rakıma sahip en yüksek noktası ise Forest yerleşimi sınırları içerisinde, Place de l’Altitude Cent (Hoogte Honderdplein) yakınında yer alıyor.

Brüksel’e bağlı 19 yerleşim yeri bulunuyor. Bunlar içerisinde turistik anlamda en önemlisi sayılan Bruxelles (Brussel) Grand Place, Place St. Géry ve Rue Antonie Dansaert’e ev sahipliği yapıyor.

Saymış olduğum bu yerler, çevrelerinde çok sayıda gezilecek mekân, alışveriş ve yeme-içme olanağı barındırıyor. Ayrıca kent merkezine yakın konumdaki Marolles’de (Marollen) cazip alışveriş olanakları sunan bitpazarları sizleri bekliyor.

Kentin kültürel bakımdan zenginleşmesini sağlayan azınlıklara özgü lezzetlere menülerinde yer veren restoranları ise Ixelles (Elsene) sınırları içerisinde bulabilirsiniz.

Fransa, Portekiz, Arap ve Polonya kökenli toplulukların beraberlerinde getirdikleri sanatsal birikimi ve bu grupların günlük yaşamlarını Saint-Gilles’i (Sint-Gillis) ziyaret ederek gözlemleme fırsatı bulabilirsiniz.

Brüksel Nasıl Bir Yer? Tarihi, Nüfusu…

Brüksel gezi rehberi gezi blogu
Brüksel gezi rehberi blog

Brüksel Tarihi

Brüksel gezi rehberi içeriğine şehir hakkında genel bilgiler vererek başlayalım. Brüksel’in resmi kuruluş tarihi olarak 979 yılı kabul ediliyor.

Brugge, Gent ve Köln arasındaki ticaret rotasının merkezinde yer almasından dolayı kent, 1000 yılında ekonomik açıdan güçlenerek gelişmeye başlamış. Hatta şehir 13. yüzyılda inşa edilen surların dışına taşınca, 1356-1383 yılları arasında günümüzde temel kısımları halen daha fark edilebilir durumdaki ikinci savunma duvarının yapım süreci gerçekleşmiş.

Brüksel, 15. yüzyıldan itibaren evliliklerin ve savaşların merkezinde olduğu pek çok olaya sahne olmuş. Bu dönemde sırasıyla Kutsal Roma İmparatorluğu, Fransa ve Hollanda tarafından yönetilen kent, 1830’da gerçekleşen devrimin ardından bağımsızlığını kazanmış.

20. yüzyılın başında düzenlenen uluslararası fuar ve konferansların temelleri, bağımsızlığın sonrasında gelen ekonomik gelişmeler sonucunda atılmış.

Dünya savaşlarının her ikisinde de işgal altında kalan ve büyük zarar gören başkent, şimdiki görünümünü 1950’li yıllarda başlayan yenileme çalışmalarının neticesinde kazanmış. 1960’ların başından itibaren modern bir görünüm kazanan kent, 1989 yılında Belçika’nın 3 federal bölgesinden biri olarak anılmaya başlamış.

Nüfus & Toplum

1,2 milyona yakın nüfusa sahip Brüksel’de nüfusun dörtte üçünün anadili Fransızca. %20’lik kısımsa Felemenkçe konuşuyor. Hukuki düzenlemelerle hem Fransızca hem de Felemenkçe resmi diller olarak benimsenmiş durumda. Eğer bu iki dili bilmiyorsanız, sakın endişeye kapılmayın.

Çünkü kentin NATO ve Avrupa Birliği’nin yönetim merkezlerinden biri olması nedeniyle İngilizce konuşabilen birey sayısı da oldukça fazla. Ayrıca Flaman ve Valon yerli halkın dışında Afrika ve Türkiye kökenliler başta olmak üzere çeşitli azınlıkların bulunması, kentin dil ve din çeşitliliğine sahip olmasına yol açıyor.

Brüksel’e Nasıl Gidilir?

İstanbul Brüksel uçak seferleri

Uçak İle Ulaşım

Brüksel’de sivil havacılık ihtiyacı, Türkiye’den direkt uçak seferlerinin düzenlendiği 2 havalimanı aracılığıyla karşılanıyor.

Kent merkezi ile arasında 11 kilometrelik mesafe bulunan Brüksel Havalimanı, yerli ve yabancı çok sayıda hava yolu şirketi tarafından varış noktası olarak kullanıldığı için yoğun trafiğe sahip.

Bu firmalar arasında Türk Hava Yolları da yer alıyor. Daha çok Ryanair ve Wizzair gibi ekonomik fiyatlı firmaların Barselona, Belgrad, Budapeşte, Roma, Manchester gibi şehirlerden gerçekleştirdiği seferler için tercih ettikleri Brüksel Charleroi Havalimanı ise kent merkezinde 42 kilometre uzakta faaliyetlerini sürdürüyor.

Charleroi Havalimanı’nı kullanan firmalardan bir tanesi de Pegasus. İstanbul çıkışlı seferler, yaklaşık 3 saat 30 dakikada tamamlanıyor.

Eğer Türk Hava Yolları aracılığıyla Brüksel Havalimanı’na ulaştıysanız, kent merkezine gitmek için ekonomik fiyatlarından dolayı tren ve otobüs seferlerine öncelik verebilirsiniz.

Daha konforlu ve hızlı ulaşım için otellerin konuklarına sunduğu servis hizmetinden yararlanabilir veya taksileri tercih edebilirsiniz. Charleroi’da ise gezginlere transfer konusunda otobüsler ve taksiler yardımcı oluyor.

Tren İle Ulaşım

Paris, Lüksemburg ve Amsterdam’a yakınlığı nedeniyle Brüksel’e ulaşım için gezginlerin sıklıkla tercih ettikleri diğer seçenekse tren seferleri.

Bu destinasyonlara ek olarak Köln ve Frankfurt’tan da gün içerisinde düzenli seferler yapılıyor. Firmalar, hava yolu şirketleri ile benzer sistem kullandıklarından bilet fiyatları sefer tarihine göre farklılık gösterebiliyor.

Thalys, yüksek hızlı tren seferleri ile Köln, Paris ve Amsterdam’dan kısa süre içerisinde Brüksel’e ulaşım olanağı yaratıyor. Firmaya ait trenler Midi (Zuid) Tren Garı’nda yolculuklarını noktalıyor.

Midi’yi ayrıca TGV Lyon, Marsilya, Bordeaux, Montpellier ve Nice; Eurostar ise Lille, Ashford ve Londra çıkışlı seferleri için kullanıyor.

Eğer Paris’ten trenle Brüksel’e seyahat etmeye karar verirseniz, daha ucuz olduğundan Izy trenlerinde yerinizi ayırtabilirsiniz. Lüksemburg’dan ise Belçika’nın ulusal demir yolu şirketi SNCB, saat başı Midi, Central, Nord, Schuman ve Luxembourg garlarına seferler düzenliyor.

Central aynı zamanda firmanın Belçika içerisinden düzenlediği seferleri için varış noktası konumunda.

Brüksel’e Ne Zaman Gidilir?

Brüksel gezi rehberi Brüksel'e ne zaman gidilir

Brüksel gezi rehberi dâhilindeki ikinci konumuz, özellikle ilk kez gidecekler için önemli olduğunu düşündüğüm, kente seyahat için ideal dönemler.

Brabantian Platosu’nun ortasından geçen Senne Nehri’nin kıyısına kurulu kent, tüm yılı okyanus ikliminin etkisi altında geçiriyor. Bu nedenle kentte 365 günün 200’ünde yağmur görülüyor. Ayrıca kışlar son derece soğuk ve sert rüzgârlı olabiliyor.

İklimsel özelliklerini göz önünde bulunduran çoğu gezgin kente Nisan ayının başından Eylül’e kadarki dönemde gitmeyi tercih ediyor. Eğer siz de bu dönemi tercih ederseniz, tatil programınızı sportif aktivitelere veya kültürel organizasyonlara bağlı kalarak oluşturabilirsiniz.

Sportif aktiviteler arasında en popülerleri, Nisan ayı boyunca koşulan ve yol bisikletinde en önemli klasikler arasında sayılan Ronde Van Vlaandaren, Fleche-Wallone ve Liege-Bastogne-Liege.

Turizm sezonunda yoğun ilgi gören kültürel organizasyonların başında ise Sanat ve Çiçek Halı festivalleri geliyor. Ayrıca Temmuz ayında Orta Çağ, Ağustos’ta müzik ve dans temalı iki etkinlik daha düzenleniyor.

Brüksel’de Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Brüksel gezi rehberi otel tavsiyeleri

Gezilecek yerlerin ağırlıklı olarak kent merkezinde yer aldığı Brüksel’de konaklama bölgesi seçimi yaparken ulaşım olanaklarından çok kente geliş amacınızı göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim.

Grand Place ve civarı kentin tarihi dokusu ile iç içe olmak, alışveriş, yeme-içme, eğlence gibi olanaklardan rahatça yararlanmak isteyenler için en popüler konaklama bölgesi konumunda.

Paris, Amsterdam gibi Avrupa’nın gözde tatil destinasyonlarına ve ülke içerisindeki şehirlere ulaşım imkânı tanıyan Brüksel Merkez Tren Garı’na yakın konumdaki meydan çevresinde her bütçeye ve zevke uygun otel bulmak bir hayli kolay.

Eğer ortalama bir bütçeye sahipseniz, 3 yıldızlı ibis Hotel Brussels Centre Ste Catherine gibi bir zincir otelde veya butik tarzdaki 3 yıldızlı Bedford Hotel & Congress Centre‘da konaklamayı tercih edebilirsiniz.

Hatta Booking.com gibi rezervasyon sitelerinin sunduğu fırsatları takip ederek cazip fiyatlara 4 yıldızlı Thon Hotel Brussels City Center‘da konforlu bir konaklama deneyimi yaşayabilirsiniz.

Lüks olanaklara öncelik verenler için bölgede 5 yıldızlı Warwick Brussels – Grand Place gibi seçenekler de mevcut.

Alışveriş tatil programınızın ana aktivitesi konumundaysa otel arayışınızda Brüksel’in gözde caddesi Avenue Louise’yi bünyesinde barındıran Ixelles et Saint Gilles’e odaklanabilirsiniz.

Kent mutfağının zenginleşmesine katkıda bulunan Türk topluluğunun yaşadığı Saint josse ten noode, tatilde bile kendi kültüründen kopamayanlar için ideal bir bölge. Kraliyet Sarayı’nın bulunduğu European Quarter ise iş amaçlı seyahat edenlerin ihtiyaçlarına uygun tasarlanmış otel seçeneklerine ev sahipliği yapıyor.

Otel Rezervasyonu

Ben kendi seyahatlerimde otel rezervasyonumu internetin en ünlü ve güvenilir rezervasyon sitesi olan Booking.com üzerinden yapıyorum.

Rezervasyon seçeneğinize göre ödemenizi otelde yapabilir, yaşanabilecek herhangi bir aksaklıkta ise rezervasyonunuzu konaklamanıza 24 saat kalıncaya kadar iptal edebilirsiniz. Booking.com’da yer alan tüm Brüksel otellerine göz atmak için tıklayın.

Brüksel gezi rehberi yazımızın bu bölümünde bahsetmiş olduğum konaklama bölgeleri ve oteller hakkında detaylı bilgiyi “Brüksel’de Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri” başlıklı içeriğimizde bulabilirsiniz.

Brüksel’de Gezilecek Yerler

Brüksel gezi rehberi görülmesi gerekilen yerler

Brüksel gezi rehberi içeriğimizdeki en önemli konulardan biri şehirde gezip görülecek yerler. Avrupa’nın diğer önemli başkentleri ile kıyaslandığında kısa sayılabilecek bir geçmişe sahip Brüksel, gezilecek yerler açısından zengin olmasını merkezi konumu sayesinde edindiği ekonomik güce borçlu.

Ayrıca kentin 20. yüzyılın sonundan itibaren Avrupa Birliği ve NATO’nun bazı idari bölümlerine ev sahipliği yapmaya başlaması, kente gelenlerin ziyaret edebilecekleri ilgi çekici mekân sayısına olumlu katkı yapmış.

Mimari özellikleri ile ilgi toplayan binaların birçoğu kentin kalbi sayılan Grand Place çevresinde yer alıyor. Brüksel Belediye Binası olarak kullanılan Hotel de Ville ile Kent Müzesi’ne ev sahipliği yapan Breadhouse, kent yaşamını gözlemlemek ve yerel mutfak kültürünün en güzel örneklerinin tadına bakmak için ideal fırsatlar barındıran meydanda ziyaret edebileceğiniz en önemli yapılar.

Ayrıca kentin çeşitli bölgelerindeki St. Micheal ve St. Gudula Katedrali, Borsa Binası, Basilica of the Sacred Heart, Kraliyet Sarayı, Cinquantenaire Parkı gibi mekânları da mimari güzelliklerinden dolayı gezi listenize dâhil edebilirsiniz.

Kentin tarihi ve kültürel birikimi ile ilgili detayları öğrenmek içinse müzelere zaman ayırabilirsiniz. Brüksel’in hareketli geçmişine ait bilgiler Kraliyet Silah ve Askeri Tarih ile Brüksel Şehir müzelerinde gezginlere aktarılıyor.

Kraliyet Güzel Sanatlar, Belçika Karikatür, Autoworld, Müzik Enstrümanları müzeleri farklı temaları ve zengin koleksiyonları ile kente gelen ziyaretçilerin ilgisini çeken diğer kültürel mekânlar.

Bahsetmiş olduğum turistik alanları ziyaretin ardından kent manzarasının tadını çıkartmak ve fotoğraf çekmek isterseniz, Atomium veya Mont des Arts’a gidebilirsiniz. Bruparck içerisindeki Mini Europe ise ziyaretçilerine birliğe üye ülkelerin simge yapılarının 1:25 ölçeğinde minyatürlerini inceleme fırsatı veriyor.

Brüksel Gezilecek Yerler” adlı liste içeriğimizde, kentin en popüler 20 turistik mekânı ile ilgili detaylı bilgi ve fotoğrafların yanı sıra bu mekânların konum bilgilerinin bulunduğu bir harita sizleri bekliyor.

Brüksel’de Ne Yapılır?

Brüksel gezi rehberi Brüksel'de ne yapılır

Avrupa Birliği içerisindeki konumu ve geçmişi nedeniyle Brüksel’den bahsedildiğinde çoğunluğun aklına ticaret, finans ve siyaset odaklı bir şehir imajı geliyor. Ancak kentte gezginleri bu imaja tezat oluşturacak zengin bir mimari, yemek kültürü, eğlence hayatı bekliyor.

Hareketli bir gündelik yaşama sahip başkentin bu yönleri ile iç içe olmak için gezi programınızda şu aktivitelere yer verebilirsiniz:

  • Koekelberg Bazilikası, Mannekin Pis, Notre Dame du Sablon gibi tarihi yapıları ziyaret edin.
  • Dantel, müzik enstrümanları, çikolata ve bira gibi farklı temalara sahip müzeleri gezin.
  • Dinlenmeye ihtiyaç duyduğunuzda huzur dolu birkaç saat için Brüksel’in popüler parklarına ve yeşil alanlarına gidin.
  • Zengin mutfak kültürünün en önemli parçaları olan Belçika birasının, çikolatasının ve waffle’ının tadına bakın.
  • 8 nesildir kukla gösterileri düzenleyen Toone Ailesi’nin şovlarını Theatre Royal de Toone’da izleyin.
  • Farklı tarzdaki eğlence mekânları arasından zevkinize en uygun olanı seçip Brüksel’in renkli gece hayatının tadını çıkarın.
  • Kentin sahip olduğu ilginç ayrıntıları bisiklet ve tekne turlarına katılarak keşfedin.

Brüksel gezi rehberi dâhilinde sıralamış olduğum aktivitelerle ilgili detayları öğrenmek istiyorsanız, “Brüksel’de Ne Yapılır?” başlıklı içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Tur Rezervasyonları

Brüksel çok turistik ve popüler bir kent. Şehirde yapılacak aktivitelerin biletleri bazen günler öncesinden tükenebiliyor. Bu nedenle önemli yerlerin giriş biletlerini geziniz öncesinde internetten almanızı, ilgili turlara kayıt olmanızı tavsiye ederim.

Ben kendi seyahatlerimde Getyourguide sitesini kullanıyorum. Brüksel’de yer alan en popüler turları incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Brüksel’de Ulaşım

Brüksel gezi rehberi Brüksel'de ulaşım

Avrupa’nın önemli ticari ve siyasi merkezlerinden biri olması nedeniyle Belçika’nın başkenti Brüksel, ulaşım açısından hem havaalanı transfer seçenekleri hem de şehir içi ulaşım olanakları bakımından gelişmiş bir şehir olarak anılıyor.

Kentin sivil havacılık ihtiyacı, 2 havaalanı üzerinden karşılanıyor. Brüksel’in farklı noktalarında bulunan 5 tren garının ise uluslararası demir yolu ağları ile direkt bağlantıları bulunuyor.

Kentteki hava trafiğinin odak noktasında Türk Hava Yolları tarafından da kullanılan Brüksel Havalimanı bulunuyor. Tesise ulaştığınızda kent merkezine gitmek için duyduğunuzda tren veya otobüs seferlerinden yararlanabilirsiniz.

Kişiye özel hizmet almak içinse taksilere binebilir veya portföyünde varsa kente gelmeden önce rezervasyonunuzun olduğu otelle anlaşıp servis hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Kent merkezine daha uzak konumda faaliyet gösteren ve Pegasus tarafından düzenlenen seferlerde varış noktası olarak kullanılan Charleroi Havalimanı’nda ise konukların transfer ihtiyacı için servis otobüsleri hizmet veriyor.

Kent merkezinde ise gezginleri sadece yayalara ayrılmış 50 hektarlık bir alan bekliyor. Yürümek dışında eğer isterseniz, bisiklet kiralayarak da kentin kalbindeki turistik noktalara ulaşabilirsiniz.

Tek başınıza bisiklet sürmek cazip gelmezse iki teker üzerinde düzenlenen, rehberli turlara katılabilirsiniz. Fiyat tarifesine bağlı kalarak çalışan taksilere, 4 hattan oluşan metro ağına ve gece-gündüz seferler yapan otobüslere ek olarak en az bisiklet kadar keyifli bir diğer ulaşım seçeneği ise su otobüsleri.

Zenne (Senne) üzerinde sefer yapan tekneler ile birlikte tramvaylar, hem kent dokusunu tanımanıza hem de bol bol video ve fotoğraf çekme fırsatı yakalamanıza olanak veriyor.

Tüm bu ulaşım seçeneklerine ek olarak kent merkezindeki turistik yapıları çok fazla planlama yapmadan ve bütçenizden çok daha küçük bir pay ayırarak gezmek isterseniz, sesli rehberlik hizmetinin verildiği hop on hop off otobüs turlarında yerinizi alabilirsiniz. Özellikle City Sightseeing, her birinde 22 durak bulunan 2 farklı rotası ile Brüksel’i her yönü ile tanımanıza yardımcı oluyor.

Brüksel gezi rehberi yazımızın ulaşıma ayırdığım bu bölümünde sizlere aktardığım seçeneklerin fiyat, çalışma saatleri gibi ayrıntıları konusunda detaylı bilgi sahibi olmak için şu içeriklerimize göz gezdirebilirsiniz:

Şehir İçi Ulaşım İndirim Kartı: Brussels Card

Brüksel gezi rehberi şehir indirim kartı

Gezilecek yerler ve yapılabilecek aktiviteler açısından boyutuna göre oldukça zengin bir şehir olan Brüksel’de 2 günden fazla süre geçirecekseniz, tatil bütçenizi rahatlatmak için ulaşımda standart biletleri ve MOBIB adlı bakiyeli kartları kullanmak yerine Brussels Card’ı tercih edebilirsiniz.

24, 48 ve 72 saat geçerliliğe sahip 3 seçenek halinde satışa sunulan indirim kartı, birçok türdeşinin aksine alındığı andan itibaren direkt ulaşım araçlarında kullanılamıyor.

Sahip olduğunuz kartın bu özelliğinden yaralanabilmek için şehir içi ulaşım ağını yöneten STIB’nin 375 GO adlı otomatlarından birine gidip, size özel biletin çıktısını almanız yeterli oluyor.

Brüksel’e gelen gezginlere sunulan şehir indirim kartının avantajları sadece ulaşımla sınırlı değil. Bu karta sahip olan gezginler kentte bulunan 39 müzeyi herhangi bir giriş ücreti ödemeden ziyaret edebiliyor.

Hatta müzeler arasında yolculuğu yine bedelsiz olarak hop on hop off turlara katılarak gerçekleştirebilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak kentin farklı noktalarındaki cazibe noktalarında size özel indirimlerden yararlanabilirsiniz.

Sadece indirim özelliğinden yararlanmak isteyenler 26 Euro’dan başlayan fiyatlarla karta sahip olabiliyor. Toplu taşıma araçlarında ücretsiz yolculuk yapabilmenize olanak veren seçeneklerin başlangıç fiyatları ise 33,50 Euro’da başlıyor.

Brüksel’de Alışveriş

Brüksel gezi rehberi Brüksel'de alışveriş

Konaklama, gezilecek yerler ve ulaşım gibi önemli konuların ardından Brüksel gezi rehberi içerisinde şimdi sıra kentin gezginler sunduğu alışveriş olanaklarını anlatmaya geldi.

Kentte alışveriş dendiğinden akla gelen ilk ürünler bira, çikolata, şekerleme, karikatür kitabı ve dantel. Hatta lezzetli waffle’ları da bu listeye dâhil edebilirsiniz. Eğer ilginizi çekiyorsa sokak pazarlarında ve antikacılarda uygun fiyatlı objeler bulabilirsiniz.

Alışveriş konusunda Brüksel’de aslan payı AVM’lere ait. Ancak yerel halk alışveriş caddelerinden ve sokak pazarlarından asla vazgeçmeyecek gibi gözüyor. 200 mağazası ile kentteki en büyük alışveriş merkezi olan Woluwe ile merkezi konuma sahip City 2, aradıklarını tek çatı altında bulmak isteyenler için biçilmiş kaftan.

Kentin popüler alışveriş caddesi Rue Neuve’de küresel çapta üne sahip zincir mağazalarla yerel butikler yan yana sıralanırken, Avenue Louise’de müşterilerine lüks seçenekler sunan mekânlar faaliyet gösteriyor.

Gündelik yaşamda önemli bir yere sahip Grand Place, aynı zamanda kentin en ünlü sokak pazarı konumunda. Çiçek ve bitki satışının yapıldığı stantların yer aldığı meydan dışında taze çiftlik ürünleri satın almak için Marché du Midi’yi gezi rotanıza dâhil edebilirsiniz.

Buradaki giyim bölümü de oldukça geniş. Bir antikanın ya da ikinci el kitabın peşindeyseniz, arayışınızı Place du Grand Sablon ile Vieux Marché’de sürdürebilirsiniz.

Brüksel’de alışveriş konusunda ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgileri aşağıda başlıklarını sıraladığım içeriklerimizde bulabilirsiniz.

Brüksel’de Yeme İçme

Brüksel gezi rehberi Brüksel'de yeme içme

Belçika’nın başkenti Brüksel sadece tarihi yapıları, eğlenceli gece hayatı ve doğal güzellikleriyle değil, çoğunluk farkında olmasa da gastronomik zenginlikleriyle de keşfetmeye değer bir kent.

Genel Bilgiler

Brüksel -ya da aslında tüm Belçika- yemek kültürü ile ilgili yanlış bir algı var, o da bu mutfağın çok da sözü edilecek bir yanı olmadığı. Ki bundan daha yanlış bir durum tespiti olamaz sanırım.

Belki yemeklerin adına, içeriğine, tarifine bakıldığında gerçekten de dünya çapında ünlü olmasını gerektiren bir şey görmeyebilirsiniz. Ancak Brüksel’de yiyebileceğiniz herhangi bir yemeğin veya atıştırmalığın kalite, lezzet ve tazelik açısından açık ara başarılı olduğunu söyleyebilirim.

Hatta Brüksel (daha doğrusu tüm Belçika) yemekleri için “Alman tarzı büyük porsiyonlarda Fransız kalitesinde yemekler” de diyebiliriz. Neyse, ben lafı daha da uzatmadan Brüksel gezi rehberi yazısında bu mutfağından detaylarından bahsetmeye başlayayım.

Açılış Saatleri

Brüksel’de restoran ve cafelerin açılış saatleri genel olarak öğle 12:00 civarı olup, kapanış da 23:00–24:00 civarındadır.

Biraz daha orta üstü segmente hitap eden ve kaliteye önem veren restoranlar gün içinde 15:00–18:00 arasında kapalı olabilir ancak bu durum tüm restoran ve cafeler için geçerli değil.

Kahvaltı servisi de yapılan yerlerden bahsediyorsak açılış sabah 09:00 saatlerinde başlar.

Kent ayrıca 24 saat yaşayan bir metropol olduğu için, pek çok yerde 24 saat açık atıştırmalık yiyecek satan standlar da mevcut.

Yeme İçme Kültürü

Brüksel gezi rehberi yazısında kentin biraz da yeme içme kültüründen bahsedeyim. Bir turist olarak elbette yerel düzene uymak zorunda değilsiniz ancak bilmenizde fayda olduğuna inanıyorum.

Belçika mutfağı sığır, domuz ve tavuk başta olmak üzere çok fazla et içeren bir mutfak. Kullanılan soslardan dolayı da yemeklerin biraz ağır olduğunu belirtmem lazım. Ülkenin Kuzey Denizi’ne olan kıyısı sebebiyle deniz ürünleri de Belçika Mutfağı’nda geniş yer buluyor.

Brüksel’de sabah kahvaltıları Fransa ile çok benzeşiyor ve daha çok tatlı yiyecekler (kruvasan veya reçelli kızarmış ekmek) ve kahveden oluşuyor.

Öğle yemekleri ise, bir büyük şehirden beklenebileceği üzere, herkesin hızlıca atıştırmalık bir şeyler alıp tükettiği bir şekilde geçiştiriliyor.

Akşam yemekleri Brüksel’de günün en önemli öğünü diyebilirim. Şehrin yerlileri, ister evde olsun ister dışarıda bir restoranda, mümkünse aile üyeleri veya arkadaşlarıyla birlikte başlangıç, ardından et yemeği ve yanında sebze, onun ardından da tatlıdan oluşan bir menü tercih ediyor.

Elbette bunun genişletilmiş veya daraltılmış versiyonları mevcut ancak söylemek istediğim; Brüksel’de akşam yemekleri sosyalleşme açısından da önemli bir öğün.

Yemek saatleri ise Güney Avrupa ülkelerindeki gibi çok geç değil. Kahvaltı sabah işe gitmeden önce yenip, akşam yemeği ise güneş battığında veya en geç 19:00–20:00 civarı yeniliyor.

Rezervasyon

2000’den fazla restoran, bir o kadar hatta daha fazla sayıda atıştırmalık standlarının olduğu bir şehir olan Brüksel’de yer bulamadığınız için aç kalmanız söz konusu değil. Elbette çok özel bir restoranda yemek yemek için ısrar etmiyorsanız.

Bu arada yeri gelmişken söylemekte fayda var. Brüksel sayıca en çok Michelin yıldızlı restorana sahip şehirlerden de biri. Ancak genel bir yorum yapmam gerekirse; şehirde çoğu restorana rezervasyonsuz gidebilirsiniz.

İçecekler

“Belçika’ya dair en ünlü yiyecek ve içecekler nelerdir” denildiğinde ilk üç; bira, waffle ve çikolatadan oluşuyor diyebilirim. Dolayısıyla Brüksel gezi rehberi yazısında içecekler ile ilgili söylemek istediklerimin büyük kısmını “Bira” oluşturuyor.

Belçika dünyadaki en iyi bira üreticisi ülke konumunda ve Brüksel de ülkedeki bira imalathanelerinin büyük çoğunluğuna sahip. Uluslararası satış yapan dev bira markalarından daha butik ve yerel imalatçılara kadar kentte 400’ün üzerinde bira imalathanesi olduğunu söyleyebilirim.

Blonde, Fruit Beer, Trappist Beer ve Lambic Beer olmak üzere 4 farklı çeşidi olan Belçika birası, tahmin edebileceğiniz üzere ülkede su gibi tüketilen içeceklerden.

Bunun dışında Şarap da Brüksel’de sıkça tüketilen içeceklerden ancak şehrin bir şarap üreticisi olmadığını belirtmeliyim. Sadece Brüksel mutfağını oluşturan yemeklerle iyi gittiğinden dolayı bir şarap tüketimi mevcut ancak bunların çoğunluğu ithal.

Ve elbette kahve… Alkolsüz içecekler arasında kentte en çok tüketilen her çeşit kahvedir diyebilirim.

Yemek Fiyatları

Aslında Brüksel’de yeme içme çok daha pahalı sayılmaz. Sınırlı bütçesi olanlar bir günün tüm öğünlerini günlük 25 Euro civarı, daha ortalama bir bütçesi olanlar ise 35–40 Euro civarı bir rakamla alabilirler.

Kahvaltı Brüksel’de 4 Euro civarında ancak kahvaltının bir kruvasan ve kahveden oluştuğunu düşünecek olursanız ben mümkünse konaklamanızı oda/kahvaltı almanızı ve bu zayıf öğüne bir bütçe ayırmamanızı tavsiye ederim.

Öğle yemeklerinin ise; eğer herhangi bir yiyecek standı veya cafeden atıştırmalık olarak alırsanız size maliyeti 8-10 Euro civarı, bir yerde oturarak yerseniz 10–15 Euro civarı olacaktır.

Akşam yemeklerini –basit bir yemek de olsa- bir restoranda yerseniz ayırmanız gereken bütçe en az 15–20 Euro civarı olmalıdır.

Bahşiş

Brüksel’de restoran ve cafelerde bahşiş bırakmak zorunlu olmamakla birlikte servisini ve yemeklerini beğendiğiniz yerlerde %5-10 civarı bir bahşiş bırakmanızı öneririm.

Brüksel’de Ne Yenir?

Brüksel yemek rehberi, yöresel ünlü Belçika yemekleri

Brüksel mutfağı belki içerik ve tarz olarak Fransız mutfağı ile benziyor ancak sunum açısından daha çok Kuzey Avrupa ülkelerine benzediğini söyleyebilirim.

Ayrıca bolca et, bolca sos, bolca deniz ürünleri içeren Brüksel yemeklerinin en önemli özelliğinin tazelik ve kalite olduğunu da belirtmekte fayda var.

Aslında Brüksel’de bulabileceğiniz yemek alternatiflerinden Brüksel’de Ne Yenir yazısında daha detaylı bahsettim ancak Brüksel gezi rehberi yazısında da bir özet bilgi verebilirim.

Atıştırmalıklar: Sanırım çok yakından tanıdığınız Döner Dürüm Brüksel’de karşınıza en sık çıkacak atıştırmalıklardan. Patates Kızartması, Fırında Patates (aslında kumpir) ve Midye de kentte bulabileceğiniz diğer atıştırmalık seçeneklerinden.

Ana Yemekler: Belçika’da bol bol Türk, İtalyan, Hint, Meksika veya Çin yemeği bulabilirsiniz. Nokta.

Ancak yerel yemekleri denemek istiyorsanız seçenekleriniz arasında bira ile pişirilen sığır ve domuz eti karışımı Carbonnade Flamande, yine bira ile pişirilen et buğulama Stoofvlees, Karışık Deniz Ürünleri Tabağı, Erikli Tavşan Eti, köfte (Boulets) ve Karides Kroket yer alıyor.

Tatlılar: Waffle’ın anavatanı olarak Brüksel’de yiyebileceğiniz tatlıların başında elbette waffle geliyor. Bunun dışında çikolatalı kek, çikolata soslu dondurma Dame Blanche, çikolatalı sufle ve çikolatalı her şey de kentte tadabileceğiniz en lezzetli tatlılardan diyebilirim.

Brüksel Gece Hayatı

Brüksel gezi rehberi Brüksel geceleri

Caz kulüplerinden nostalji temalı mekanlara, Irish barlardan sabaha kadar dans edebileceğiniz kulüplere kadar birçok farklı seçeneğe sahip bir şehir Brüksel.

Kentteki bu mekanlarından bazılarında ünlü Dj’ler eşliğinde çılgınlar gibi eğlenebilir, 60’lardan 90’lara kadar uzanan tematik geceler aracılığıyla nostalji yapabilir veya içkinizi yudumlarken satranç oynayabilirsiniz.

Kentteki gece kulüplerini büyük kısmı 23.00’da açılıyor ve sabah kadar hizmet veriyor. Giriş ücretinin olmadığı; ancak giyim konusunda sıkı kurallara sahip Le Nostalgia, ülkede tekno müziğe yer verilen ilk yer olan Fuse ve her gece farklı bir konseptle konuklarını ağırlayan YOU, kentteki gece kulüplerinin en popülerleri.

Etkileyici dizayna sahip yerlerde zaman geçirmekten hoşlanıyorsanız, yüzyıldır en küçük bir revizyonun bile yapılmadığı A La Mort Subite ilginizi çekebilir. Farklı bira çeşitlerini denemek isteyenleri ise Le Corbea zengin menüsü ile büyülüyor. Benzer içerik için İşeyen Çocuk Heykeli’nin tam karşısında faaliyet gösteren Poechenellekelder’de de zaman geçirebilirsiniz

Brüksel’e Yakın Yerler

Brüksel gezi rehberi yazısında önceden de belirttiğim gibi konumu, ticari etkinliği ve siyasi öneminden dolayı kentin pek çok uluslararası ulaşım ağıyla bağlantısı bulunuyor. Bu durum Brüksel’den Avrupa’nın pek çok noktasına ulaşımı son derece kolaylaştırıyor.

Belçika’nın başkentinde geçireceğiniz tatil sırasında tren seferleri aracılığıyla aşağıda sıralamış olduğum kentleri de gezi programınıza dâhil etme fırsatı bulabilirsiniz. Eğer ülke dışında kalan lokasyonlara trenle gitmeye karar verirseniz biletinizi erken rezervasyon fırsatlarından yararlanarak almanızı öneririm. Böylece yolculuk için çok daha düşük fiyatlar bulabilirsiniz.

1. Brugge, Gent, Antwerp

Brüksel Brugge ulaşım gezi
Brugge

Brugge, Gent ve Antwerp başta olmak üzere Belçika’nın diğer şehirlerini de tatiliniz sırasında ziyaret etmek isterseniz, SNCB’nin düzenlediği seferlerde yerinizi ayırtabilirsiniz.

Ulusal demir yolu şirketi bu seferler için Grand Place yakınındaki Merkez Tren Garı’nı kullanıyor. Bilet fiyatları, gidiş-dönüş alınırsa veya 09.00’dan sonraki ve hafta sonundaki seferler için daha ucuz olabiliyor. Yalnız yoğunluk olduğundan Belçika sınırları içerisindeki tren seferlerinde gecikmeler sıkça yaşanabiliyor.

Dilerseniz Brugge ve Gent’e hazır turlara katılarak da gidebilirsiniz. En popüler turlardan bazıları:

Aşağıda sıraladığım başlıklar aracılığıyla Brugge, Gent ve Antwerp’in gezilecek yerleri, konaklama olanakları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

2. Paris, Lüksemburg, Amsterdam

Brüksel Amsterdam gezisi
Amsterdam

Belçika kentleri dışında dilerseniz başkentten Paris, Lüksemburg, Amsterdam gibi popüler destinasyonlara da gidebilirsiniz. Üstelik yüksek hızlı tren seferleri sayesinde konfor ve zaman tasarrufu avantajlarını yaşayarak yolculuğunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Brüksel’den Paris’e hem Thalys hem de Izy tarafından seferler düzenleniyor. Amsterdam’a gitmek için yine Thalys’i sunduğu fırsatları değerlendirebilirsiniz.

Lüksemburg’a seferler ise saat başı, SNCB gözetiminde gerçekleştiriliyor. Yalnız diğer iki kentin aksine Lüksemburg seferleri, yüksek hızlı demir yolu araçları yerine şehirlerarası trenler kullanılarak yapılıyor.

Dilerseniz Lüksemburg ve Amsterdam’a hazır turlara katılarak da gidebilirsiniz. En popüler turlardan bazıları:

Paris, Lüksemburg ve Amsterdam’a yönelik gezi planları yapmanızı kolaylaştıracak yazılarımız:

Brüksel gezi rehberi yazısı boyunca Belçika’nın başkenti Brüksel hakkında elimden geldiğince detaylı bilgiler paylaşmaya çalıştım. Eğer sizin de Brüksel gezi rehberi yazısına şu konuları da eklemelisiniz dediğiniz konu varsa mutlaka yorum yazarak bizimle paylaşın.

Yorum yapın