Brüksel gezi rehberi
Grand Place Meydanı

Belçika‘nın başkenti olan Brüksel, Avrupa’nın en önemli ve güzel şehirlerinden biridir. Avrupa Birliği’nin birçok önemli kurumuna ev sahipliği yapmasının yanında dünyanın dört bir yanından her yıl milyonlarca turist ülkenin bu güzel başkentini görmek için şehre akın ediyor. Ülkemizden yalnızca Brüksel ve Belçika odaklı turlar düzenlenmiyor olsa da Paris, Amsterdam, Lüksemburg ve Brüksel duraklarından oluşan Benelux turları en çok rağbet gören turların başında geliyor. Bu turlarda en azından 1-2 gecesi Brüksel’e ayrılıyor. Avrupa içi hızlı tren hattının çok gelişmiş olması ve gün içinde birçok Brüksel uçak seferinin yapılıyor olması şehre turlar ile gidenler kadar bireysel olarak gidenlerin sayısının da yüksek olmasını sağlıyor.

Brüksel Gezi Rehberi

Brüksel’e ister tur ile isterseniz de bireysel gidin eğlenceli ve keyifli bir Brüksel gezisi için biraz araştırma yapmakta fayda var. Genel bilgilerden gezilecek yerlere, alışverişten ulaşıma, yeme içmeden otel tavsiyelerimize kadar Brüksel ile ilgili olabilecek tüm gerekli bilgileri Brüksel Gezi Rehberi sayfalarımızda bulabilirsiniz.

Brüksel Gezisi Hakkında Bilgiler

Belçika’nın başkenti olan Brüksel sahip olduğu turistik merkezler ile dikkat çekmektedir. Şehir nüfusunun 1 milyon olduğu kentte Avrupa Birliği ile ilgili bir çok önemli kurum bulunmaktadır. Amsterdam, Paris ve Lüksemburg gibi önemli Avrupa şehirlerine yakın olan Brüksel’e hızlı trenler ile ulaşım son derece kolay.


Brüksel'de konaklama yapılabilecek tüm bölgelerle ilgili detaylı bilgileri ve otel tavsiyelerimi Brüksel'de nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz. En çok tercih edilen otellerden bazıları: 3★ Hotel Saint Nicolas, 4★ Marivaux Hotel, 5★ Warwick Brussels – Grand Place

Tarihi boyunca bir çok önemli olaya sahne olan Brüksel’in yükselişi Brabant Dükü’nün Brüksel’i başkent yapması ile başlamıştır. Şehir mimarisinin geliştiği zaman ise 15.yy civarıdır. 16. yüzyılda V. Charles ile tekrar yükselişe geçen şehir  17. yüzyılsonlarında bombalanması ile acılı günlere geçiş yapmıştır. Dünya savaşları sırasında şehir çok fazla kayıp vermese de etkilenmiştir. Günümüzde ise şehir Avrupa Birliği’nin bir çok kurumuna ev sahipliği yapmaktadır.

Kış aylarının soğuk ve sert geçtiği Brüksel’de yazlar genellikle sıcaktır. Temmuz ve Ağustos ayları turizmde yoğun aylar olarak bilinmektedir. Şehrin önemli organizasyonlarından olan Grand Place Flower Carpet (Büyük Saray Çiçek Halısı) her yıl Ağustos ayında Grand Place’da düzenlenmektedir.

Brüksel tarihi, hava durumu & gezi için en uygun zaman, vize, telefon, resmi tatiller ve hastaneler gibi önemli bilgileri Brüksel Gezisi Hakkında Bilgiler sayfasında bulabilirsiniz.

Brüksel gezi rehberi
Gezip Gördüm Brüksel Gezi Rehberi

Brüksel Gezilecek Yerler

Her şehir rehberinde olduğu gibi Brüksel gezi rehberimizin de en önemli bölümü gezilecek yerler. Brüksel’in dünyaca ünlü Grand Place Meydanı, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de yer alan muhteşem bir yer. Dünyanın en güzel meydanlarından. Hotel de Ville yani Belediye Sarayı ve Brüksel Müzesi, meydandaki en güzel yapıların başında geliyor. Meydana yakın konumda yer alan Manneken Pis (İşeyen Çocuk Heykeli) ise şehrin en önemli ve ünlü simgelerinden biridir. Bunlar dışında sahip olduğu sıradışı tasarım ile Atomium ve Avrupa’nın en önemli yapılarının minyatürlerinin sergilendiği Mini Europe da diğer önemli gezi noktalarıdır. Bunlar dışında Brüksel’de daha gezip görmeniz gereken onlarca yer var.

Brüksel’de gezip görmeniz gereken tüm önemli yerler hakkında bilgileri Brüksel Gezilecek Yerler sayfasında bulabilirsiniz. Bu sayfadaki bağlantıları kullanarak gezi noktaları hakkında detaylı bilgilere, fotoğraflara, ulaşım ve ziyaret konusunda gezi boyunca lazım olabilecek notlara ulaşabilirsiniz.

Brüksel gezilecek yerler

Brüksel’de nerede kalınır?

Brüksel’de otel fiyatları diğer ünlü Avrupa şehirlerine oranla daha ekonomik seviyededir. Şehrin merkezinde yaklaşık 500’ye yakın otel yer almaktadır. Brüksel’de yer alan otellerin büyük bölümü şehrin en hareketli ve turistik noktaları etrafında yer almaktadır. Otelinizi dünyanın en güzel meydanlarından olan Grand Place Meydanı civarında ayarlarsanız hem gezerken çok fazla toplu taşımaya ihtiyaç duymazsınız, hem de gece gündüz hareketli olan meydan civarında gezinizin keyfini daha fazla çıkartabilirsiniz.

Her şehirde olduğu gibi erken rezervasyon Brüksel’de konaklama ayarlarken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan. Brüksel’de konaklama yapacağınız tesisteki rezervasyonunuzu ne kadar erken yaparsanız o kadar ekonomik fiyatlara konaklama yapma şansınız olur. Avrupa Birliği’nin bir çok kurumuna ev sahipliği yapan şehirde yılın belli bölümlerinde kutlamalar ve çeşitli organizasyonlar yapılmaktadır. Bu gibi dönemlerde şehirde yer bulmak zaman zaman imkansız olabilmektedir. Bu nedenle konaklama konusuna dikkat etmek de fayda var.

Boutique Hotel Saint-Géry Brüksel'de konaklama yapabileceğiniz güzel bir tesis.
Boutique Hotel Saint-Géry Brüksel’de konaklama yapabileceğiniz güzel bir tesis.

The Dominican, Boutique Hotel Saint-Géry, Rocco Forte Hotel Amigo, Aparthotel Adagio Brussels Centre Monnaie ve Radisson Blu Royal Hotel Brussels, şehirde konaklama yapabileceğiniz en güzel ve uygun fiyatlı otellerden bazıları. Bunlar dışında Brüksel’de konaklama hakkında detaylı bilgileri ve konaklama yapabileceğiniz tüm otel tavsiyelerimizi Brüksel’de Nerede Kalınır? sayfasında bulabilirsiniz.

Brüksel Ulaşım Rehberi

Brüksel gezi rehberimizin bir diğer önemli konusu ulaşım. Brüksel genel anlamda ulaşım konusunda sıkıntısız bir şehir. Şehirde, Brüksel Havaalanı BRU ve Brüksel Charleroi Havaalanı olmak üzere 2 adet havaalanı bulunuyor. Havalanlarından şehir merkezine ulaşımda ise başta trenler olmak üzere otobüs ve taksiler kullanılmaktadır. Avrupa içinde sıkça kullanılan hızlı tren seferleri ile de şehre rahatça ulaşabilirsiniz. Trenler ile Amsterdam-Brüksel arası 2 saat, Paris-Brüksel arası ise 1,5 saat sürmektedir. Şehirde yer alan yapıların bir çoğu birbirine yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Toplu taşıma kullanmak zorunda kaldığınız durumlarda ise metro ve tramvayı kullanabilirsiniz.

Eğer Brüksel gezinizi kendiniz organize ediyorsanız havaalanı ve havaalanından şehir merkezine ulaşım konusunda Brüksel Havaalanı sayfası işinize yarayabilir. Bunun dışında ulaşım konusunda ihtiyacınız olabilecek tüm detaylı bilgileri Brüksel Ulaşım Rehberi sayfasında bulabilirsiniz.

Brüksel ulaşım rehberi

Brüksel Alışveriş Rehberi

Başta şehrin en hareketli noktalarından olan Grand Place Meydanı ve civarındaki sokaklar olmak üzere Brüksel’de alışveriş yapabileceğiniz bir çok dükkan bulabilirsiniz. Brüksel’in dünyaca ünlü çikolataları, dantelleri ve Ten Ten, Red Kit vb çizgi romanları şehirden alabileceğiniz yerel hediyelerden. Bunlar dışında şehrin simgesi olan İşeyen Çocuk Heykeli ve Atomium temalı bir çok hediye de alabilirsiniz. Turistik ufak dükkanlar dışında Brüksel’in bir çok köşesinde kurulan sokak pazarlarından da alışveriş yapabilirsiniz. Özellikle bit pazarlarında birbirinden orijinal hediyeler bulabileceğiniz gibi meyve&sebze pazarlarında da halkın günlük alışveriş alışkanlıklarını gözlemleyebilirsiniz. Gare Du MidiMarolles ve Sablon şehirdeki ünlü pazarlardan. Avenue Louise ve Rue Neuve ise şehirdeki en önemli alışveriş bölgelerinden.

Brüksel’den satın alabileceğiniz hediyeler hakkında detayları Brüksel’den Ne Alınır? sayfasında, alışveriş konusunda genel bilgileri, sokak pazarları hakkında bilgileri ise Brüksel Alışveriş Rehberi sayfasında bulabilirsiniz.

Brüksel alışveriş rehberi

Belçika Mutfağı & Brüksel Yemekleri

Brüksel’de yeme & içme denilince akıllara ilk olarak Belçika çikolatası ve waffle gelmektedir. Bunlar dışında patates kızartması ve midye şehrin yemek kültüründe önemli yere sahiptir. Şehirde 1500’den fazla sayıda restoran bulunmaktadır. Place du Chatelain ve Rue Saint Boniface şehirde yemek yiyebileceğiniz önemli bölgelerden birkaçıdır. Özellikle Afyon’a bağlı Emirdağ İlçesi’nden yoğun göç almış olan Brüksel’in her köşesinde Türk restoranı bulmanız mümkün

Brüksel yemek kültürü hakkında genel bilgileri ve şehirde deneyebileceğiniz yöresel yemekler hakkında açıklamaları Brüksel Yemekleri & Brüksel’de Ne Yenir? sayfasında bulabilirsiniz.

Brüksel yeme içme

Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
Balayı Turları

PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 30'dan fazla ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın