Brüksel nerede, Brüksel'e nasıl gidilir

Brüksel nerede? Brüksel’e nasıl gidilir? Çok kültürlü yapısı sayesinde ilgi çekici bir tatil destinasyonu haline gelen Brüksel’de tatilcileri farklı mimari tarzlara sahip tarihi yapılar, 7’den 70’e herkesin hoşuna gidecek gastronomik zenginlik ve sanatın başaktörü olduğu kültürel etkinlikler bekliyor.

Avrupa Birliği ve NATO’nun yönetim merkezlerinden biri olmasına rağmen hareketli gündelik yaşama sahip kentin konumunu, seyahate uygun dönemlerini ve ulaşım seçeneklerini merak ediyorsanız, Brüksel nerede rehberimizde aklınızdaki tüm sorulara cevap bulabilirsiniz.

Brüksel Nerede?

Brüksel haritası

Belçika’nın başkenti, Atlas Okyanusu’ndan 110 kilometre içerideki Brabantian Platosu’nun ortasında bulunan, Senne Nehri ile bağlantılı Charleroi ve Willebroek kanallarının kesiştiği noktaya 979 yılında kurulmuş.

Deniz seviyesinden yüksekliği ortalama 57 metre olan kentin doğusunu ve batısını Belçika’nın geri kalanından nehir ayırırken, güney sınırını tarihi mekânları ve canlı çeşitliliği ile ilgi toplayan Sonian Ormanı belirliyor.

Kent merkezindeki birçok bulvar, deniz seviyesinden 15 metre kadar aşağıda. Kentin 108 metre rakıma sahip en yüksek noktası ise Forest yerleşimi sınırları içerisinde, Place de l’Altitude Cent (Hoogte Honderdplein) yakınında yer alıyor.

Brüksel’e bağlı 19 yerleşim yeri bulunuyor. Bunlar içerisinde turistik anlamda en önemlisi sayılan Bruxelles (Brussel) Grand Place, Place St. Géry ve Rue Antonie Dansaert’e ev sahipliği yapıyor.

Saymış olduğum bu yerler, çevrelerinde çok sayıda gezilecek mekân, alışveriş ve yeme-içme olanağı barındırıyor. Ayrıca kent merkezine yakın konumdaki Marolles’de (Marollen) cazip alışveriş olanakları sunan bitpazarları sizleri bekliyor.

Kentin kültürel bakımdan zenginleşmesini sağlayan azınlıklara özgü lezzetlere menülerinde yer veren restoranları ise Ixelles (Elsene) sınırları içerisinde bulabilirsiniz.

Fransa, Portekiz, Arap ve Polonya kökenli toplulukların beraberlerinde getirdikleri sanatsal birikimi ve bu grupların günlük yaşamlarını Saint-Gilles’i (Sint-Gillis) ziyaret ederek gözlemleme fırsatı bulabilirsiniz.

Yukarıda saymış olduğum bölgelerde bulunan popüler tarihi ve kültürel mekânlar hakkında ayrıntılı bilgi ve fotoğrafları “Brüksel Gezilecek Yerler” başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Brüksel’e Ne Zaman Gidilir?

Brüksel gezisi için en uygun aylar

Brüksel nerede sorusunun ardından genelde kente ilk defa gideceklerin aklını seyahat için en ideal dönemlerin hangileri olduğu konusu kurcalıyor.

Okyanus ikliminin etkisindeki Brüksel için bu sorunun cevabını, yağışlı gün sayısı belirliyor. Zira kentte yılın 200 günü yağmurlu geçiyor. Yağmurun en çok görüldüğü mevsim olması ve sıcaklıklarının 10 °C’nin altında seyretmesi nedeniyle kış ayları gezginler tarafından pek tercih edilmiyor.

Belçika’nın başkentinde hareketlilik Nisan ayının başından itibaren artarak, yaz döneminde zirveye çıkıyor. Yalnız yazın bile kentte yağmurlu günler eksik olmuyor. Bu nedenle çantanızda ince bir yağmurluk bulundurmayı sakın unutmayın.

Eğer yol bisikleti tutkunuysanız, Brüksel tatili için Mart sonunu ya da Nisan ayını tercih edebilirsiniz. Mart sonunda Gent-Wevelgem, Nisan ayı içerisinde ise bahar klasiklerinin en önemlilerinden Ronde Van Vlaandaren, Fleche-Wallone ve Liege-Bastogne-Liege düzenleniyor.

Özellikle Fleche-Wallone ve Liege-Bastogne-Liege sırasında II. Dünya Savaşı’nın en şiddetli çatışmalarına sahne olan Ardenne Ormanları’nın büyüleyici atmosferi ile iç içe olabilirsiniz.

Yazın etkisini göstermeye başladığı Mayıs ayında Sanat Festivali, kente gelenlere keyifli zaman geçirme fırsatı tanıyor. Temmuz’da ise şehir, tarihe meraklı gezginlerin ilgisini çekebilecek Ommegang Orta Çağ Festivali’ne sahne oluyor.

Ağustos ayında eğlencenin dozu Pukkelpop Müzik & Dans Festivali ile artarken, Çiçek Halı Festivali sırasında Grand Place’ta yapılan dev boyutlardaki organik halı fotoğraf makinesini elinden düşürmeyen gezginlere göz alıcı detaylar sunuyor.

Brüksel’e Nasıl Gidilir?

Konumu ve seyahat edilebilecek ideal dönemleri hakkında bilgiler verdikten sonra Brüksel nerede başlıklı rehberimizde sizlere kente nasıl gidebileceğiniz anlatmak istiyorum. Zamandan kazandırdığı için ülkemizden Belçika’nın çok kültürlü başkentine gitmek için uçak seferlerine öncelik verebilirsiniz.

Merkezi konumunun getirdiği avantajla Avrupa’nın birçok kentindense tren seferlerinden yararlanarak Brüksel’e konforlu bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Brüksel’e Hava Yolu İle Ulaşım

İstanbul Brüksel uçak seferleri

Brüksel’de sivil havacılık ihtiyacı, Türkiye’den direkt uçak seferlerinin düzenlendiği 2 havalimanı aracılığıyla karşılanıyor.

Kent merkezi ile arasında 11 kilometrelik mesafe bulunan Brüksel Havalimanı, yerli ve yabancı çok sayıda hava yolu şirketi tarafından varış noktası olarak kullanıldığı için yoğun trafiğe sahip.

Bu firmalar arasında Türk Hava Yolları da yer alıyor. Daha çok Ryanair ve Wizzair gibi ekonomik fiyatlı firmaların Barselona, Belgrad, Budapeşte, Roma, Manchester gibi şehirlerden gerçekleştirdiği seferler için tercih ettikleri Brüksel Charleroi Havalimanı ise kent merkezinde 42 kilometre uzakta faaliyetlerini sürdürüyor.

Charleroi Havalimanı’nı kullanan firmalardan bir tanesi de Pegasus. İstanbul çıkışlı seferler, yaklaşık 3 saat 30 dakikada tamamlanıyor.

Eğer Türk Hava Yolları aracılığıyla Brüksel Havalimanı’na ulaştıysanız, kent merkezine gitmek için ekonomik fiyatlarından dolayı tren ve otobüs seferlerine öncelik verebilirsiniz.

Daha konforlu ve hızlı ulaşım için otellerin konuklarına sunduğu servis hizmetinden yararlanabilir veya taksileri tercih edebilirsiniz. Charleroi’da ise gezginlere transfer konusunda otobüsler ve taksiler yardımcı oluyor.

Transfer seçenekleri hakkında, fiyatları ve sefer saatleri de dâhil olmak üzere, detaylı bilgiler “Brüksel Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi” başlıklı içeriğimizde sizleri bekliyor.

Brüksel’e Tren İle Ulaşım

Paris, Lüksemburg, Amsterdam'dan Brüksel'e trenle ulaşım

Paris, Lüksemburg ve Amsterdam’a yakınlığı nedeniyle Brüksel’e ulaşım için gezginlerin sıklıkla tercih ettikleri diğer seçenekse tren seferleri.

Bu destinasyonlara ek olarak Köln ve Frankfurt’tan da gün içerisinde düzenli seferler yapılıyor. Firmalar, hava yolu şirketleri ile benzer sistem kullandıklarından bilet fiyatları sefer tarihine göre farklılık gösterebiliyor.

Thalys, yüksek hızlı tren seferleri ile Köln, Paris ve Amsterdam’dan kısa süre içerisinde Brüksel’e ulaşım olanağı yaratıyor. Firmaya ait trenler Midi (Zuid) Tren Garı’nda yolculuklarını noktalıyor.

Midi’yi ayrıca TGV Lyon, Marsilya, Bordeaux, Montpellier ve Nice; Eurostar ise Lille, Ashford ve Londra çıkışlı seferleri için kullanıyor.

Eğer Paris’ten trenle Brüksel’e seyahat etmeye karar verirseniz, daha ucuz olduğundan Izy trenlerinde yerinizi ayırtabilirsiniz. Lüksemburg’dan ise Belçika’nın ulusal demir yolu şirketi SNCB, saat başı Midi, Central, Nord, Schuman ve Luxembourg garlarına seferler düzenliyor.

Central aynı zamanda firmanın Belçika içerisinden düzenlediği seferleri için varış noktası konumunda.

Eğlenceli bir Brüksel gezisi için ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri şu yazılarımızda bulabilirsiniz;

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın