Brüksel Şehir İçi Ulaşım Rehberi (Metro, Tramvay, Otobüs…)

Belçika‘nın başkenti Brüksel, sanatsal ve mimari anlamda Avrupa’nın en zengin çeşitliliğe sahip kentleri arasında sayılıyor. Avrupa Birliği ve NATO’nun merkezlerinden birisi olan başkentin Orta Çağ atmosferini günümüze taşıyan kent merkezinde yürüyerek veya bisikletle rahatça dolaşabilirsiniz. Efor sarf etmeden, kısa sürede ulaşım içinse pek çok farklı seçenek arasından seçim yapabilirsiniz.

Brüksel Şehir İçi Ulaşım Seçenekleri

Brüksel kent merkezindeki ulaşım ağını STIB yönetiyor. Kuruma bağlı olan tüm metro, otobüs ve tramvay seferleri 06.00-00.30 saatleri arasında gerçekleştiriliyor. Günün geri kalan kısmındaysa devreye gece seferleri giriyor.

Gitmeyi planladığınız yere ulaşımın hangi araçla daha kolay olacağını, STIB’nin gezi planlayıcısını * kullanarak kolayca öğrenebilirsiniz.

  • hstib-mivb.be/tripplanner/?l=en

1. Yürüme

Brüksel şehir içi ulaşım yürüme

Brüksel’in tarihi kent merkezine yakın bir otelde konaklarsanız, turistik mekânlara yürüyerek rahatça ulaşabilirsiniz. Kentin kalbinde yayalara ayrılmış 50 hektarlık alan olması, bu konuda Brüksel’i Venedik’ten sonra Avrupa’da ikinci sıraya yerleştiriyor.

Eski Şehir sınırları içerisindeki tarih kokan sokaklar Arnavut kaldırımı ile kaplıyken, diğer kısımlarda daha modern ve yürürken rahat etmenizi sağlayacak materyaller kullanılmış. Yalnız kentte yağmurlu gün sayısı bir hayli fazla.

Bu durum nedeniyle ulaşım ihtiyacınızı yürüyerek gidermeyi amaçlıyorsanız, yanınıza alacağını ayakkabının su geçirmez olmasına dikkat etmenizi tavsiye ederim.

Eğer konaklama tesisi seçiminizi popüler turistik alanlara yakın olanlardan yana kullanmak isterseniz, işinizi kolaylaştıracak ipuçlarını “Brüksel’de Nerede Kalınır?” başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

2. Bisiklet

Brüksel'de ulaşım bisiklet

Tüm Belçika’da olduğu gibi başkent Brüksel’de de oldukça gelişmiş bir bisiklet kültürü mevcut. Eğer kentin kendine has atmosferine izole olmadan çevreyi dolaşmak size daha cazip gelirse bir bisiklet kiralayabilir veya iki teker üzerinde gerçekleştirilen turlara katılabilirsiniz.

Kiralama konusunda öne çıkan firmalar Villo ve Pro Velo. Villo’nun kent geneline yayılmış 200’ün üzerinde istasyonu yer alıyor.

1 günlük üyelik ücreti 1,60 Euro olan hizmettin ilk 30 dakikası için herhangi bir ekstra ücret talep edilmiyor. Sonrasındaysa saat başına 0,5 ila 2 Euro arasında değişen meblağlar üyelik ücretine ilave ediliyor.

Pro Velo’da ise saat ücreti 7, günlük tarife 15 Euro olarak belirlenmiş. Talep olması durumunda firma 14 farklı rotada rehberli bisiklet turları düzenleyebiliyor. Eğer turlar ilginizi çekerse farklı seçenekler için Groovy’nin tekliflerini de inceleyebilirsiniz.

3. Metro

Brüksel'de ulaşım metro

Ulaşım esnasında zaman kaybını en aza indirmek isterseniz, kentin temiz ve güvenli metro ağından faydalanabilirsiniz. Doğa dostu uygulamaları ile dikkat çeken ağ, 4 hattan oluşuyor.

Bunlar içerisinden 1A, 1B ve 2 numaralı hatlar Bruxelles-Central, Ste-Catherine ve Schuman gibi merkezi noktaları kapsadıkları için gezginler tarafından daha sık kullanılıyor.

Araçlar, yoğunluğun fazla olduğu saatlerde 3, 20.00’dan sonra 10 dakikalık aralıklarla duraklara uğruyor. Hafta sonları sefer sıklığı ise 5 dakikada bir.

Metro aracı durağa geldiğinde kapılar otomatik olarak açılmıyor. Bu nedenle ineceğiniz durağı kaçırmamak için erken hareket etmeniz ve araç durduğunda, modeline bağlı olarak, kapının açılması için kolu çekmeniz veya düğmeye basmanız gerekiyor.

Eğer gezi rotanıza bağlı olarak hangi durakta inip bineceğinizi bilmiyorsanız, duraklarda asılı olan detaylı haritalar aracılığıyla ihtiyacınız olan bilgiyi edinebilirsiniz.

4. Otobüs

Brüksel şehir içi ulaşım otobüs

Bulunduğunuz bölge metro istasyonlarına uzaksa ulaşım ihtiyacınızı otobüs seferleri aracılığyla karşılayabilirsiniz. Gerçi otobüslerin sefer aralıkları, metronunkiler kadar sık değil.

Bu nedenle otobüs beklemeye başlamadan önce her durakta asılı olan zaman çizelgelerini ve hat bilgilerini içeren haritaları incelemenizi tavsiye ederim. Durağa gitmeden bilgi almak içinse STIB tarafından hazırlanmış mobil uygulamayı akıllı cihazınıza indirebilirsiniz.

Standart seferlerin yanı sıra hafta sonları Brüksel Merkez Tren Garı’ndan kentin 11 farklı noktasına gece seferleri düzenleniyor. Hat numaralarının başında “N” harfi bulunan bu otobüsler gece yarısından sabah 03.00’a kadar yolcu taşıyor. Her hatta sefer sıklığı 30 dakikada bir olarak ayarlanmış.

5. Tramvay

Brüksel şehir içi ulaşım tramvay

Sefer aralıkları metro kadar sık olan tramvaylar, düşük hızları ile kentin tarihi dokusunun tadını çıkarmak isteyenlere sayısız olanak sunuyor.

Konforlu ortamında fazla rahatsız edilmeden video ve fotoğraf çekimi yapabileceğiniz araçlar, 17 farklı hatta hizmet veriyor. Yalnız bu hatlardan üçü hafif raylı sistem kapsamında metro ağına destek sağlıyor ve sokak yerine tünellerde ilerliyor.

Brüksel gezilecek yerler listenizdeki çoğu mekâna ulaşmak için 32, 33, 51, 92 ve 94 numaralı hatları kullanabilirsiniz. Gare du Midi ile bağlantılı olan 32 ve 33 numaralı hatlar, La Bourse ile Büyük Saray’ın da bulunduğu Anspach Bulvarı’ndan geçiyor.

Atomium ve Mini Avrupa’nın yer aldığı Brupark, Hat 51’in duraklarından birini oluşturuyor. 92 ve 94 hat numarasına sahip araçların güzergâhları üzerinde bulunan mekânlarsa Brüksel Parkı, Brüksel Kraliyet Sarayı, Belçika Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi, Notre Dame du Sablon ile Adalet Sarayı.

6. Su Otobüsü

Kent manzarasını farklı bir açıdan izlemek isterseniz, Brüksel şehir içi ulaşım seçeneklerinin en keyiflilerinden biri olan su otobüslerine binebilirsiniz.

Zenne Kanalı’nın Brüksel ile Vilvoorde arasında kalan 10 kilometrelik kısmında ulaşım sağlayan tekneler, yolculukları boyunca 7 iskeleye uğruyor.

Seferler, Temmuz’un başından Ağustos ortasına kadarki 45 günlük dönemde her gün 09.00-17.00 saatleri arasında düzenleniyor.  Aralık’tan Mayıs’a kadarki dönemde ulaşım araçları seferden çekilirken, yılın geri kalan bölümünde Pazartesi-Cuma arasında yolcu taşımaya devam ediyor.

Teknelerin sefer yaptığı güzergâh, A ve B rotası olmak üzere ikiye bölünmüş. Yalnız A veya B rotasında seyahat etmek isteyen yetişkinlerden kişi başı 2 Euro talep ediliyor.

Her iki rotayı kapsayan bir gezinti içinse 3 Euro ödemeniz gerekiyor. 3 yaşın altındaki çocuklar hizmetten ücretsiz yararlanabiliyor. 3-12 yaş arası bireylere %50 indirim yapılıyor.

7. Taksi

Brüksel şehir içi ulaşım taksi

Ulaşım konusunda konfora ve hıza önem veriyorsanız, toplu taşıma araçları yerine taksileri tercih edebilirsiniz. Kentte taksimetre açılış ücreti gündüz 2,40 Euro olarak belirlenmiş. Gece ise bu ücret 4,40 Euro’ya çıkıyor.

Eğer kent merkezi içerisinde taksi ile yolculuk yapıyorsanız, bu ücretlere kilometre başına 1,66 Euro ekleme yapılıyor. Banliyölerde bu ücret 2,70 Euro’ya yükseliyor. Ayrıca bekleme ücreti olarak yolculardan saat başına 30 Euro talep ediliyor.

Şoför, taksimetreyi yolcu araca bindiğinde açabiliyor ve yolculuk sonunda ücretin yazılı olduğu bir makbuzu müşterisine vermesi gerekiyor. Ayrıca rezervasyon yaptırılmadığı sürece sadece lisanslı taksiler yoldan müşteri alabiliyor.

8. Hop On Hop Off Otobüs

Brüksel'de ulaşım hop on hop off

Gezi rotası oluşturma zahmetine girmek istemezseniz, siz de pek çok gezgin gibi hop on hop off otobüs turlarına katılabilirsiniz. Brüksel şehir içi ulaşım ihtiyacınıza da çözüm olacak bu otobüs gezintileri içerisinde en büyük ilgiyi, City Sightseeing’in 24 ve 48 saatlik turları çekiyor.

Kentin tarihi ve kültürel alanlarına odaklanmış turlar esnasında otobüsler 2 farklı güzergâhı takip ediyor. Mavi rota kentin kuzeyini, kırmızı renkle tanımlanmış diğer rotaysa güneyini kapsıyor.

Her iki rotada toplam 22 durak bulunuyor. Temmuz ortasından Ağustos sonuna kadar otobüsler seferlerine 09.30’dan itibaren 15 dakikada bir başlıyor.

Yılın geri kalanı içinse turun başlangıç saati 10.00, sefer aralığı ise 30 dakikada bir olarak belirlenmiş. Merkez tren garı, her iki rotanın da başlangıç noktası konumunda. Yolculuk boyunca sesli rehberlik hizmeti, 8 farklı dilde veriliyor.

Yetişkinler için 24 saatlik turun fiyatı 25, 48 saatlik seçeneğinki ise 32 Euro olarak belirlenmiş. Online alımlarda 2 Euro’luk indirim yapılırken, 4-12 yaş arası bireylere ve 15 kişinin üzerindeki gruplara özel fiyatlardan yaralanma hakkı sunuluyor. Eğer Brussels Card satın aldıysanız, hiçbir ücret ödemeden bu turlarda yerinizi alabilirsiniz.

Brüksel Şehir İçi Ulaşım Haritası

Brüksel şehir içi ulaşım haritası
Brüksel şehir içi ulaşım haritası. Büyütmek için görsele tıklayabilirsiniz…

Kentteki tüm metro, otobüs ve tramvay duraklarında yolcuları bilgilendirecek güncel zaman çizelgelerine ve haritalara yer veriliyor.

Yine de planlama işini kente gitmeden önce tamamlamaktan hoşlananları düşünerek, yazımın bu bölümünde kapsamlı bir şehir içi ulaşım haritasını sizlerle paylaşıyorum. Haritayı büyütmek için görsele tıklayabilirsiniz.

Brüksel Şehir İçi Ulaşım Fiyatları & Brussels Card

Brüksel'de ulaşım bilet fiyatları

Şehir içi ulaşım araçlarından yararlanabilmek için ihtiyacınız olan standart biletler, 1 saatlik kullanım hakkı ile 2,10 Euro fiyatla satışa sunuluyor. Bu biletlerin araç içerisindeki satış fiyatı ise 2,50 Euro olarak belirlenmiş.

Eğer kentte tek gün geçirecekseniz, seçim hakkınızı fiyatı 7,50 Euro olan 24 saatlik biletten yana kullanabilirsiniz. Ayrıca çok günlük biletlerin yanı sıra ülkemizde de kullanılan bakiyeli ulaşım kartlarını da ihtiyacınız doğrultusunda satın alabilirsiniz. Gişelerden 5 Euro ödeyerek sahip olabileceğiniz MOBIB adlı bakiyeli kartını birden fazla kişi aynı anda kullanabiliyor.

Brüksel’de 2 gün ve üzerinde süreyle tatil yapacaksanız, yukarıda sıraladığım seçeneklere göre daha avantajlı olan Brussels Card’ı tercih edebilirsiniz.

Kart ile kentteki 39 müzeyi ücretsiz ziyaret edebilir, çeşitli noktalarda cazip indirimlerden yararlanabilir ve de en önemlisi toplu taşıma sistemindeki araçlara hiçbir ücret ödemeden binebilirsiniz.

Ancak kart tek başına ulaşım araçlarında geçerli olmadığından, öncesinde STIB’nin 375 GO otomatından birine gidip size özel biletinizin çıktısını almanız gerekiyor.

24, 48 ve 72 saatlik geçerlilik süresine sahip seçenekler halinde gezginlere sunulan kartın sadece indirim özelliğinden yararlanmak isteyenler için fiyat teklifleri 26 Euro’dan başlıyor.

Ulaşım araçlarında geçerli seçeneklerin ücretleriyse 33,50 ila 60 Euro arasında değişiyor. Ücretsiz Hop On Hop Off turu ile birlikte kart 40 Euro’dan başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.

Eğlenceli bir Brüksel gezisi için ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri şu yazılarımızda bulabilirsiniz;

Yorum yapın