Brüksel ulaşım rehberi blog

Belçika‘nın başkenti Brüksel, çok kültürlü yapısı sayesinde gastronomiden sanata, spordan alışverişe kadar her konuda konuklarının beklentilerini fazlasıyla karşılıyor. Havasının aksine sıcak ve samimi bir kent yaşamına sahip Brüksel ulaşım konusunda da diğer konularda olduğu gibi son derece gelişmiş bir profil sergiliyor. Kentte havaalanlarından itibaren gezginlere farklı özellikler taşıyan çok sayıda ulaşım seçeneği sunuluyor.

Brüksel Ulaşım Rehberi: Nerede ve Nasıl Gidilir?

Brüksel ulaşım rehberi nerede

979 yılında kurulan kent, Brabantian Platosu’nun orta kesiminden akan Senne Nehri ile bağlantılı Charleroi ve Willebroek kanallarının kesiştiği bölgede yer alıyor.

Güneyinde Sonian Ormanı bulunan başkentin sınırları içerisinde 19 ilçe bulunuyor. Kentin kalbi konumundaki Bruxelles, bu ilçeler arasında en popüleri. Ayrıca Marolles, Ixelles ve Saint-Gilles’te de cazip alışveriş, yeme-içme, eğlence fırsatları gezginleri bekliyor.

Nisan ayından Eylül’e kadarki zaman aralığı, 200 günü yağışlı geçen Brüksel’e kültür ve eğlence odaklı bir tatil için seyahat edilebilecek en iyi dönem olarak gösteriliyor.

Tabii bir yol bisikleti tutkunuysanız, Gent-Wevelgem, Ronde Van Vlaandaren, Fleche-Wallone ve Liege-Bastogne-Liege gibi klasikleri izlemek için seyahat planlarınızı Mart sonunu kapsayacak şekilde yapabilirsiniz.

Ülkemizden Türk Hava Yolları ve Pegasus’un düzenlediği direkt uçak seferleri ile 3 saat 30 dakika gibi bir sürede Brüksel’e ulaşılabiliyor. Avrupa’nın çeşitli yerlerindense kente gitmenin en konforlu ve zevkli yolu olarak yüksek hızlı tren seferleri öne çıkıyor.

Kentin konumu, seyahat için ideal dönemleri ve ulaşım seçenekleri ile ilgili detayları “Brüksel Nerede? Brüksel’e Nasıl Gidilir?” başlıklı yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Brüksel Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşımı

Brüksel'de ulaşım havaalanları ve şehir merkezine ulaşım

Brüksel’de sivil havacılık faaliyetleri, kentin farklı noktalarında bulunan 2 havalimanı aracılığıyla sürdürülüyor. Türk Hava Yolları da dâhil olmak üzere çok sayıda hava yolu şirketi tarafından yoğun şekilde kullanılan Brüksel Havalimanı ile kent merkezi arasında 11 kilometre mesafe bulunuyor.

Pegasus, Ryanair ve Wizzair gibi firmaların varış noktası olarak belirledikleri Charleroi Havalimanı ise Brüksel’in 42 kilometre kadar dışında faaliyet gösteriyor.

Brüksel Havalimanı’ndan kent merkezine gitmek için tercih edebileceğiniz ekonomik seçeneklerin başında tren seferleri geliyor. Hem uluslararası hem de yerel hat ile bağlantısı olan istasyon, terminal binasının hemen altında bulunuyor. Bu istasyona trenler 15 dakikalık aralıklarla uğruyor.

Bir diğer ekonomik transfer çözümü olan otobüsler STIB ve De Lijn tarafından yönetiliyor. STIB’nin 12 numaralı otobüsü, ekspres olduğundan yalnızca belirli duraklarda yolcu indiriyor. 21 numara ise gece faaliyet gösteriyor.

De Lijn’e ait 272 ve 471 hat numaralı araçlarsa direkt kent merkezine gitmek yerine Grand Place yakınındaki Brüksel Nord Tren Garı’na kadar ulaşım sağlıyor.

Brüksel Havalimanı’ndan kalacağınız yere zaman kaybı yaşamadan gitmek isterseniz, 40-45 Euro yol parasını gözden çıkartarak taksilere binebilirsiniz. Tabii eğer varsa taksi yerine rezervasyon yaptırdığınız otelin servis hizmetinden yararlanmanızı tavsiye ederim.

Charleroi Havalimanı’nda gezginlerin en sık tercih ettikleri araçsa Brussels City Shuttle isimli otobüsler. Havalimanından 30 dakikada bir Midi Tren Garı’na hareket eden araçların dışında ayrıca zaman konusunda kısıtlamanız yoksa Charleroi South Tren Garı’na yolcu taşıyan TEC-Bus A otobüslerine de binebilirsiniz. Taksiler, diğer havalimanında olduğu gibi burada da gezginlere zaman ve konfor avantajı sunuyor.

Brüksel ulaşım rehberinin havaalanı transfer olanaklarına ayırdığım bu bölümünde haklarında kısa bilgiler verdiğim seçenekler ile ilgili detayları merak ediyorsanız, “Brüksel Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Brüksel Tren Ulaşımı

Brüksel ulaşım rehberi tren ulaşımı

Paris, Lüksemburg ve Amsterdam gibi şehirlerde tatil yapıyorsanız, gün içerisinde sıkça gerçekleştirilen tren seferlerinden yararlanarak rahatça Belçika’nı başkentine gidebilirsiniz.

Hatta bu kentlere ek olarak Londra, Köln, Frankfurt’tan da kente direkt ulaşım olanağı bulunuyor. Thalys, Eurostar ve TGV, bilet fiyatları konusunda hava yolu şirketlerinin uyguladıkları sisteme benzer bir yaklaşımı benimsiyor. Paris-Brüksel tren yolculuğu için ekonomik fiyatlarından dolayı Izy’yi de tercih edebilirsiniz.

Lüksemburg haricindeki tüm lokasyonlardan gerçekleştirilen seferlerde yüksek hızlı trenler kullanılıyor. Thalys, TGV ve Eurostar tarafından düzenlenen seferler Midi’de son buluyor. Lüksemburg ile Brüksel arasında saat başı sefer yapan SNCB trenleri ise Midi, Central, Nord, Schuman ve Luxembourg garlarında yolculuklarını tamamlıyor.

Brüksel Şehir İçi Ulaşım Seçenekleri

Brüksel'de ulaşım metro, tramvay, otobüs

Brüksel şehir içi ulaşım ağında çeşitlilik göze çapıyor. Gezginlere taksi, otobüs ve tramvay gibi klasik yöntemlerin yanı sıra çevre ile etkileşime girip, kenti farklı yönleriyle tanımalarına olanak verecek seçenekler de sunuluyor.

Yürüme

Brüksel ulaşım konusunda yayalara fazlasıyla özgürlük tanıyan şehirlerden bir tanesi. Bu amaç doğrultusunda kentin kalbindeki Eski Şehir’i kapsayan 50 hektarlık alana herhangi bir motorlu taşıtın girişine izin verilmiyor.

Brüksel gezilecek yerler listenizde bulunan mekânları kent atmosferinin tadını çıkartarak gezerken tek dikkat etmeniz gereken konu ayakkabı seçimi. Çünkü kimi cadde ve sokaklar Arnavut kaldırımı ile kaplanmış. Ayrıca yaz aylarında bile yağmur etkili olabiliyor.

Bisiklet

Hem Valon hem de Flaman kültüründe bisiklete oldukça fazla değer veriliyor. Günlük hayatın önemli bir parçası olan iki tekerlekli taşıtlarla Brüksel’de dolaşmak isterseniz, kiralama seçeneklerini değerlendirebilir veya rehberli turlara katılabilirsiniz.

Villo ve Pro Velo, kiralama konusunda gezginlere cazip fırsatlar sunuyor. Tur içeriği bakımındansa Groovy öne çıkıyor.

Metro

Eğer gezi listenizdeki mekanlara kısa sürede ulaşmak isterseniz, 4 hattan oluşan metro ağını kullanabilirsiniz. Kapsadıkları alan içerisinde Bruxelles-Central, Ste-Catherine ve Schuman gibi önemli yerler bulunduğundan kente gelen gezginler ağırlıklı olarak 1A, 1B ve 2 numaralı hatlarda yolculuk ediyor.

Sefer aralıkları saate ve güne bağlı olarak 3 ila 10 dakika arasında değişen metro araçları duraklara yanaştıklarında kapılar ya kol çekildiğinde ya da düğmeye basıldığında açılıyor.

Otobüs

Bulunduğunuz bölge metro ağının dışında kalıyorsa ulaşım ihtiyacınızı otobüsler aracılığıyla giderebilirsiniz. Hafta içi ve gündüz saatlerinde duraklarda bulunan zaman çizelgelerine bakarak araçların sefer saatleri ile ilgili bilgileri öğrenebilirsiniz. Hatta dilerseniz STIB tarafından kullanıma sunulan mobil uygulamadan yararlanabilirsiniz.

Tramvay

Brüksel ulaşım ağının bir diğer önemli parçasıysa tramvaylar. Metro kadar hızlı olmasalar da tramvaylar, yolcularına şehir merkezinde konforlu ve keyifli seyahat olanağı yaratıyor.

17 farklı güzergâh içerisinden 32, 33, 51, 92 ve 94 numaralı hatlar kentteki çoğu popüler turistik mekânın yakınından geçiyor. Anspach Bulvarı, Atomium, Mini Avrupa ve Brüksel Kraliyet Sarayı bu hatlar üzerindeki ilgi çekici yerlerden bazıları.

Su Otobüsü

Belçika’nın başkentinde şehir içi ulaşım ağında sadece kara taşıtları faaliyet göstermiyor. Eğer siz de pek çok gezgin gibi kent manzarasının tadını çıkarmak ve keyif dolu anlar yaşamak isterseniz, Zenne Kanalı üzerinde işleyen su otobüslerine binebilirsiniz.

Araçların yolcu taşıdıkları Brüksel ile Vilvoorde arasındaki 7 duraktan oluşan hat, A ve B rotası olmak üzere 2’ye bölünmüş. Rota seçimine bağlı olarak fiyatta küçük bir değişiklik söz konusu oluyor.

Taksi

Her kentte olduğu gibi Brüksel’de de taksiler, toplu taşıma araçlarına alternatif oluşturuyor. İsterseniz rezervasyon usulü çalışan firmalardan araç isteyebilir ya da caddeye çıkıp lisanslı bir araca binebilirsiniz.

Lisansa sahip araçlarda taksimetre açılış ücretleri için gündüz ve gece ayrı tarifeler uygulanıyor. Kilometre başına artışsa gidilecek yere göre farklılık gösteriyor.

Bu bölümde sıralamış olduğum ulaşım seçenekleri ile ilgili fiyatları da dâhil olmak üzere tüm detayları “Brüksel Şehir İçi Ulaşım Rehberi” içerisinde bulabilirsiniz.

Brüksel Hop On Hop Off Otobüs Turları

Brüksel'de ulaşım hop on hop off otobüsler

Kentin sahip olduğu tarihi ve kültürel birikimi tüm detayları ile öğrenmek isterseniz, hop on hop off otobüs turlarına katılabilirsiniz. Bu konuda City Sightseeing, kent hakkında detaylı bilgi edinmek isteyen gezginlere 24 ve 48 saatlik tur seçenekleri sunuyor.

Bilet fiyatları 25 ve 32 Euro olarak belirlenen duraklamalı turlarda otobüsler her birinde 22 durak bulunan 2 farklı rotayı takip ediyor. Merkez Tren Garı, her iki güzergâh için de başlangıç noktası olarak belirlenmiş. Otobüslerin hareket sıklığı yıl içerisinde 15 ila 30 dakika arasında değişiyor. Yolculuk sırasında rehberlik hizmeti 8 farklı dilde veriliyor.

Brüksel Şehir İçi Ulaşım Fiyatları & Brussels Card

Brüksel ulaşım rehberi bilet fiyatları

Brüksel’de toplu ulaşım araçlarında geçerli olan standart biletler, gişe ve otomatlarda 2,10 Euro, araç içerisinde ise 2,50 Euro fiyatla satışa sunuluyor.

1 saatlik geçerlilik süresine sahip bu biletler, daha çok 1-2 gün şehirde kalıp, toplu taşımayı az kullanacaklara fayda sağlıyor. Hatta böyle bir durumdaysanız ve yanınızda birkaç kişi daha varsa MOBIB adlı 5 Euro’luk bakiye kartını da satın alabilirsiniz.

Ancak kentte 2 günden fazla zaman geçirmeyi planlıyorsanız ve gezi listenizde ziyaret edilecek çok sayıda yer varsa sizlere Brussels Card edinmenizi tavsiye ederim. Gezginlere özel indirim kartı 24, 48 ve 72 saat geçerliliğe sahip seçenekler halinde piyasaya sürülüyor.

Kart sayesinde hem toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanılabiliyor hem de 39 müzeye herhangi bir bedel ödenmeden giriş yapılabiliyor. Ayrıca kentteki çeşitli cazibe noktalarında kart sahipleri çeşitli indirimlerden yararlanarak keyifli vakit geçirebiliyor.

26 Euro’dan başlayan fiyatlarla satışa sunulan kartın toplu taşıma araçlarında kullanılabilmesi için öncelikle STIB’nin 375 GO otomatından bilet çıktısı almak gerekiyor. Brüksel hop on hop off tur içeriğine sahip paketin başlangıç fiyatı ise 40 Euro olarak belirlenmiş.

Eğlenceli bir Brüksel gezisi için ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri şu yazılarımızda bulabilirsiniz;

1 Yorum

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın