Brüksel ulaşım rehberi

Brüksel Gezi Rehberimizin en önemli bölümlerinden biri ulaşım konusu. Brüksel ulaşım konusunda Avrupa’nın sıkıntısız şehirlerinden biri. Şehrin çok büyük olmayışı ve gezi noktalarının birbirine yakın konumda yer alıyor olması gezi boyunca rahat etmenizi sağlıyor. Birçok yere yürüyerek ulaşmak mümkün. Eğer toplu taşıma kullanmak isterseniz de şehirde etkin bir ulaşım ağı var. Şehir dışı yolculuklarda ise hızlı tren seferleri ile Paris, Lüksemburg, Amsterdam gibi Avrupa’nın birçok önemli şehrine ulaşabilirsiniz. Bunun dışında şehirde 2 adet de havaalanı bulunuyor.

Brüksel‘de ulaşım konusunda ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri Brüksel Ulaşım Rehberi sayfası boyunca bulabilirsiniz.

Brüksel'de konaklama yapılabilecek tüm bölgelerle ilgili detaylı bilgileri ve otel tavsiyelerimi Brüksel'de nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz. En çok tercih edilen otellerden bazıları: 3★ Hotel Saint Nicolas, 4★ Marivaux Hotel, 5★ Warwick Brussels – Grand Place

Brüksel Havaalanı BRU ve Charleroi

Avrupa’nın en önemli şehirlerinden biri olan Belçika’nın başkenti Brüksel’e hemen hemen tüm büyük havayolu şirketleri uçuş düzenlemektedir. Brüksel uçuşları şehrin ana havaalanı Brüksel Havaalanı BRU ve ucuz uçuşların gerçekleştiği Charleroi Havalanı üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Brüksel Havaalanı BRU: Zaventeem adıyla da bilinen BRU, Brüksel’in en büyük havaalanıdır. Şehrin 11 km kuzeydoğusunda bulunan havaalanından şehir merkezine ulaşımda bir çok seçenek mevcuttur. Tren, otobüs ve taksi ulaşım seçeneklerinden bir kaçıdır.

Brüksel Charleroi Havaalanı: Şehrin güneyinde, merkeze 46 km uzaklıkta yer alan Charleroi Havaalanı üzerinden genellikle ucuz uçuş imkanı sunan havayolları seferler düzenlemektedir. Ryanair ve Wizzair gibi firmalar ile Avrupa’nın bir çok bölgesinden havaalanına seferler düzenlenmektedir. Havaalanından tren, otobüs ya da taksi ile şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Brüksel’deki bu iki havaalanından şehir merkezine ulaşımda kullanabileceğiniz araçlar hakkında genel bilgileri Brüksel Havaalanı (BRU, Charleroi) sayfasında bulabilirsiniz.

Brüksel Charleroi Havaalanı
Brüksel Charleroi Havaalanı

Brüksel Tren Ulaşımı

Brüksel’de tren kullanımı oldukça kolay. Tren ulaşımının en rahat olduğu Avrupa ülkelerinden biri olan Belçika’nın başkenti Brüksel’e başta Amsterdam, Paris ve Lüksemburg gibi önemli şehirlerden kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Üstelik kaliteli ve hızlı bir tren ağına sahip olan hatta tren yolculuğu zaman zaman uçak yolculuğundan bile rahat olmaktadır. Örnek olarak, Brüksel’den Paris hızlı trenler ile yaklaşık 1,5 saat sürerken Amsterdam yolcuğu ise 2 saat sürüyor.

Brüksel’den sefer düzenleyen önemli firmalar şunlar:

  • Thalys: Brüksel – Köln (1 saat 52 dakika), Paris (1 saat 20 dakika) ve Amsterdam (2 saat) şeklinde hızlı trenleri ile seferlere sahiptir. Biletleri önceden almakta fayda vardır. Thalys biletiniz ile Merkez, Kuzey, Schuman ve Lüksemburg istasyonlarından Brüksel içine de seyahat edebilirsiniz.
  • Intercity: Lüksemburg – Brüksel arasında her saat seferi olan Intercity ile ulaşaım 3 saat 7 dakika sürmektedir. Rezervasyon gerekli değildir ve hafta sonu gidiş – dönüş bileti 41.60 Euro’dan başlamaktadır.
  • Eurostar: Brüksel Midi İstasyonu – Lille Avrupa (39 dakika, 22 Euro), Ashford (1 saat 38 dakika, 40 Euro), Londra St. Pancras (1 saat 51 dakika, 40 Euro) ile sefer yapılmaktadır. Bazı Eurostar biletleri Belçika içerisinde de 24 saat geçerlidir. Telefon ve gişeden bilet alımında 7 Euro daha ödemek gerekmektedir. Bu uygulama internet satışı için geçerli değildir.
  • ICE: Alman menşeli bu tren operatörü Brüksel – Köln ve Frankfurt’u birbirine bağlar. Bilet fiyatları tek yön için 39 Euro’dan başlamaktadır.
  • TGV: Lyon, Marseille, Bordeaux, Montpellier, Nice ile Brüksel arasında seferleri olan bir tren operatörüdür.

Brüksel tren ulaşım

Brüksel’deki Tren İstasyonları

Brüksel’de 3 tane ana tren istasyonu bulunmaktadır. Bu istasyonlardan ülke içerisindeki noktalara ve Brüksel’in diğer bölgelerine ulaşım sağlayabilirsiniz. Tüm istasyonlar kuzey – güney yönünde aynı hatta yer almaktadır ve hızlı trenlerin çoğu güneyden (Brüksel Midi) ayrılırken ülke içerisinde seferlere sahip olan trenler genelde Brüksel Merkez ve Brüksel Midi istasyonlarından kalkmaktadır. Tren biletinizi alırken trenlerin hangi istasyondan kalkacağına dikkat etmenizde fayda var.

  • Brussels Nord (Brüksel Kuzey): “Gare du Nord” ya da “Noordstation” olarak da bilinin bu tren istasyonu Brüksel’in kuzey tren istasyonudur. Birçok tren bu istasyondan geçer ama ana kalkış noktaları Brüksel Merkez ve Brüksel Midi istasyonlarıdır. Bu istasyondan şehir merkezine metro bağlantısı yoktur. Fakat 3 ve 4 numaralı tramvay hatları ile ulaşım sağlanabilir. Tramvaydan sonra metro aktarması ile istediğiniz noktaya ulaşabilirsiniz.
  • Brussels Centrale (Brüksel Merkez): “Gare Centrale” veya “Brussel Centraal” isimleriyle de tanınan bu tren istasyonu birçok turistik nokta ve otele yakındır. Bu istasyondan Brüksel’deki diğer şehirlere gitmek mümkündür.
  • Brussels Midi (Brüksel Midi): Brüksel’deki en işlek tren istasyonudur. “Gare du Midi” veya “Zuidstation” olarak da bilinen bu tren istasyonu Brüksel’in güneyinde bulunmaktadır. Eurostar, Thalys gibi uluslar arası trenlerin kalkış ve varış noktası olması nedeniyle oldukça yoğun bir istasyondur. Modern bir bina içerisinde bulunan tren istasyonunda yemek yiyip bir şeyler içilebilecek kafe ve restoran seçenekleri de mevcuttur.

Brüksel Şehir İçi Ulaşım

Brüksel metrosu
Brüksel metrosu

Orta büyüklükte bir Avrupa kenti olan Brüksel’de şehir içi ulaşım konusunda çok fazla zorluk yaşamazsınız. Şehirde yer alan gezilecek yerlerin bir çok birbirine yürüme mesafesinde sayılabilir. Toplu taşıma kullanmanız gereken durumlarda ise metro ve tramvay hattını kullanabilirsiniz. Bunlar dışında otobüs de toplu taşımadaki bir diğer seçenek. Bisiklet kiralayarak da şehri eğlenceli bir şekilde gezmeniz mümkün.

Toplu taşıma araçlarında kullanmak üzere aldığınız bileti geçerli hale getirmeniz gerekmektedir. Otobüs, tramvay içerisinde ve metro platformlarında bulunan turuncu makineden biletinizi geçerli hale getirebilirsiniz. Biletinizi geçerli hale getirdikten sonra herhangi bir araçtan bir diğerine 1 saat içerisinde aktarma yapabilirsiniz. Eğer bir kart ile birden fazla kişi seyahat ediyorsa her seferinde geçerli hale getirmek gerekmektedir. Biletinizi geçerli hale getirmezseniz ve kontrolde yakalanırsanız 55 Euro ceza ödemeniz gerekmektedir. Şehirde kullanabileceğiniz toplu taşıma araçları şunlar:

Metro: Brüksel şehir içi ulaşımda kullanılabilecek en etkin ve hızlı yol metrodur. Metro sistemi 1965 yılında hizmete girmiştir. Şehir merkezinin yanı sıra civar noktalara da ulaşabilmektedir. Metro istasyonları “M” harfi ile gösterilmektedir. Metro istasyonları Belçikalı sanatçılar tarafından tasarlanmıştır. Her 10 – 15 dakikada bir sefer vardır. Üç tane metro hattı vardır.  1A hattı Roi Baudouin’den Herrmann-Debroux’e; 1B hattı Erasme’den Stockel’e; 2 numaralı hat ise Simonis – Delacroix arasında hizmet vermektedir.

Tramvay & Otobüs: Şehir içinde ulaşım sağlamak için etkin bir tramvay hattı  ve otobüs seçenekleri bulunmaktadır. Sarı renkli tramvayların durakları ise kırmızı ve beyaz işaretler ile gösterilmektedir. Otobüs ya da tramvayı durdurmak için durakta işaret vermeniz gerekmektedir. Gece otobüsü sayısı 11’e yükseltilerek gece ulaşımı daha kolay hale getirilmiştir.

Brüksel tramvay
Brüksel tramvay

Taksi: Şehir içinde olup olmamanıza bağlı olarak kilometre fiyatı 1.66 – 2.7 Euro’dur. Gece tarifesi 2.4 Euro’dur. Bekleme bedeli saat başına 30 Euro’dur. Servis bedeli fiyata dahildir. Fakat isterseniz küçük bir miktar bahşiş bırakabilirsiniz.

Bisiklet: Bisiklet ile ulaşım sağlamak Brüksel’de gün be gün daha yaygın hale gelen bir ulaşım yoludur. Özellikle şehir merkezinde gezilecek yerlerin birbirine yakın olduğu düşünüldüğünde bisiklet ile ulaşmak iyi bir seçenektir. Bois de la Cambre (Carrefour des Attelages), Parc de la Woluwe (Parkın alt tarafı), Parc de la Pede (Anderlecht)’den bisiklet kiralayabilirsiniz. Nisan – Ekim arasında 12:00 – 18:00 arasında hizmet verilmektedir. Bisiklet kiralama bedeli şu şekildedir: Saati 7 Euro, günlük 15 Euro.

Brüksel gezisi boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri Brüksel Gezi Rehberi sayfalarında bulabilirsiniz.

Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
Balayı Turları
PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 30'dan fazla ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

1 Yorum

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın