Brüksel yemek rehberi blog

Belçika’nın başkenti Brüksel sadece tarihi yapıları, eğlenceli gece hayatı ve doğal güzellikleriyle değil, çoğunluk farkında olmasa da gastronomik zenginlikleriyle de keşfetmeye değer bir kent.

Doğal güzellikler ve tarihi yapılar başka yazıların konusu ancak Türkiye’den 2,5 saat uçuş mesafesindeki başkent ister turist olarak ister iş amacıyla ziyaret ettiğinizde sizleri şaşırtacak derecede iyi bir mutfağa sahip.

Brüksel Yemek Rehberi yazısında biraz kentin yeme içme kültürü ve alışkanlıklarından, biraz da turist olarak gittiğinizde sizi bekleyen yemek ve restoran seçeneklerinden bahsetmek istiyorum. Bu bilgi herkes için faydalı olur ancak özellikle yeme içme konusunda seçici olanlar için çok yardımcı olacağına eminim.

Brüksel Yemek Rehberi: Brüksel’de Yeme İçme Hakkında

Brüksel'de yeme içme, bilgi ve tavsiyeler

Brüksel -ya da aslında tüm Belçika- yemek kültürü ile ilgili yanlış bir algı var, o da bu mutfağın çok da sözü edilecek bir yanı olmadığı. Ki bundan daha yanlış bir durum tespiti olamaz sanırım.

Belki yemeklerin adına, içeriğine, tarifine bakıldığında gerçekten de dünya çapında ünlü olmasını gerektiren bir şey görmeyebilirsiniz. Ancak Brüksel’de yiyebileceğiniz herhangi bir yemeğin veya atıştırmalığın kalite, lezzet ve tazelik açısından açık ara başarılı olduğunu söyleyebilirim.

Hatta Brüksel (daha doğrusu tüm Belçika) yemekleri için “Alman tarzı büyük porsiyonlarda Fransız kalitesinde yemekler” de diyebiliriz. Neyse, ben lafı daha da uzatmadan Brüksel Yemek Rehberi yazısında bu mutfağından detaylarından bahsetmeye başlayayım.

Açılış Saatleri

Brüksel’de restoran ve cafelerin açılış saatleri genel olarak öğle 12:00 civarı olup, kapanış da 23:00–24:00 civarındadır. Biraz daha orta üstü segmente hitap eden ve kaliteye önem veren restoranlar gün içinde 15:00–18:00 arasında kapalı olabilir ancak bu durum tüm restoran ve cafeler için geçerli değil.

Kahvaltı servisi de yapılan yerlerden bahsediyorsak açılış sabah 09:00 saatlerinde başlar.

Kent ayrıca 24 saat yaşayan bir metropol olduğu için, pek çok yerde 24 saat açık atıştırmalık yiyecek satan standlar da mevcut.

Yeme İçme Kültürü

Brüksel yemek rehberi, bira midye waffle

Brüksel Yemek Rehberi yazısında kentin biraz da yeme içme kültüründen bahsedeyim. Bir turist olarak elbette yerel düzene uymak zorunda değilsiniz ancak bilmenizde fayda olduğuna inanıyorum.

Belçika mutfağı sığır, domuz ve tavuk başta olmak üzere çok fazla et içeren bir mutfak. Kullanılan soslardan dolayı da yemeklerin biraz ağır olduğunu belirtmem lazım. Ülkenin Kuzey Denizi’ne olan kıyısı sebebiyle deniz ürünleri de Belçika Mutfağı’nda geniş yer buluyor.

Brüksel’de sabah kahvaltıları Fransa ile çok benzeşiyor ve daha çok tatlı yiyecekler (kruvasan veya reçelli kızarmış ekmek) ve kahveden oluşuyor.

Öğle yemekleri ise, bir büyük şehirden beklenebileceği üzere, herkesin hızlıca atıştırmalık bir şeyler alıp tükettiği bir şekilde geçiştiriliyor.

Akşam yemekleri Brüksel’de günün en önemli öğünü diyebilirim. Şehrin yerlileri, ister evde olsun ister dışarıda bir restoranda, mümkünse aile üyeleri veya arkadaşlarıyla birlikte başlangıç, ardından et yemeği ve yanında sebze, onun ardından da tatlıdan oluşan bir menü tercih ediyor.

Elbette bunun genişletilmiş veya daraltılmış versiyonları mevcut ancak söylemek istediğim; Brüksel’de akşam yemekleri sosyalleşme açısından da önemli bir öğün.

Yemek saatleri ise Güney Avrupa ülkelerindeki gibi çok geç değil. Kahvaltı sabah işe gitmeden önce yenip, akşam yemeği ise güneş battığında veya en geç 19:00–20:00 civarı yeniliyor.

Rezervasyon

Brüksel yemek rehberi, bilgi ve tavsiyeler

2000’den fazla restoran, bir o kadar hatta daha fazla sayıda atıştırmalık standlarının olduğu bir şehir olan Brüksel’de yer bulamadığınız için aç kalmanız söz konusu değil. Elbette çok özel bir restoranda yemek yemek için ısrar etmiyorsanız.

Bu arada yeri gelmişken söylemekte fayda var. Brüksel sayıca en çok Michelin yıldızlı restorana sahip şehirlerden de biri. Ancak genel bir yorum yapmam gerekirse; şehirde çoğu restorana rezervasyonsuz gidebilirsiniz.

İçecekler

Brüksel'de yeme içme Belçika birası

“Belçika’ya dair en ünlü yiyecek ve içecekler nelerdir” denildiğinde ilk üç; bira, waffle ve çikolatadan oluşuyor diyebilirim. Dolayısıyla Brüksel Yemek Rehberi yazısında içecekler ile ilgili söylemek istediklerimin büyük kısmını “Bira” oluşturuyor.

Belçika dünyadaki en iyi bira üreticisi ülke konumunda ve Brüksel de ülkedeki bira imalathanelerinin büyük çoğunluğuna sahip. Uluslararası satış yapan dev bira markalarından daha butik ve yerel imalatçılara kadar kentte 400’ün üzerinde bira imalathanesi olduğunu söyleyebilirim.

Blonde, Fruit Beer, Trappist Beer ve Lambic Beer olmak üzere 4 farklı çeşidi olan Belçika birası, tahmin edebileceğiniz üzere ülkede su gibi tüketilen içeceklerden.

Bunun dışında Şarap da Brüksel’de sıkça tüketilen içeceklerden ancak şehrin bir şarap üreticisi olmadığını belirtmeliyim. Sadece Brüksel mutfağını oluşturan yemeklerle iyi gittiğinden dolayı bir şarap tüketimi mevcut ancak bunların çoğunluğu ithal.

Ve elbette kahve… Alkolsüz içecekler arasında kentte en çok tüketilen her çeşir kahvedir diyebilirim.

Brüksel Yemek Fiyatları

Brüksel yemek rehberi fiyatlar

Aslında Brüksel’de yeme içme çok daha pahalı sayılmaz. Sınırlı bütçesi olanlar bir günün tüm öğünlerini günlük 25 Euro civarı, daha ortalama bir bütçesi olanlar ise 35–40 Euro civarı bir rakamla alabilirler.

Öğün Fiyatları

Kahvaltı Brüksel’de 4 Euro civarında ancak kahvaltının bir kruvasan ve kahveden oluştuğunu düşünecek olursanız ben mümkünse konaklamanızı oda/kahvaltı almanızı ve bu zayıf öğüne bir bütçe ayırmamanızı tavsiye ederim.

Öğle yemeklerinin ise; eğer herhangi bir yiyecek standı veya cafeden atıştırmalık olarak alırsanız size maliyeti 8-10 Euro civarı, bir yerde oturarak yerseniz 10–15 Euro civarı olacaktır.

Akşam yemeklerini –basit bir yemek de olsa- bir restoranda yerseniz ayırmanız gereken bütçe en az 15–20 Euro civarı olmalıdır.

Bahşiş

Brüksel’de restoran ve cafelerde bahşiş bırakmak zorunlu olmamakla birlikte servisini ve yemeklerini beğendiğiniz yerlerde %5-10 civarı bir bahşiş bırakmanızı öneririm.

Brüksel’de Ne Yenir?

Brüksel yemek rehberi, yöresel ünlü Belçika yemekleri

Brüksel mutfağı belki içerik ve tarz olarak Fransız mutfağı ile benziyor ancak sunum açısından daha çok Kuzey Avrupa ülkelerine benzediğini söyleyebilirim. Ayrıca bolca et, bolca sos, bolca deniz ürünleri içeren Brüksel yemeklerinin en önemli özelliğinin tazelik ve kalite olduğunu da belirtmekte fayda var.

Aslında Brüksel’de bulabileceğiniz yemek alternatiflerinden Brüksel’de Ne Yenir yazısında daha detaylı bahsettim ancak Brüksel Yemek Rehberi yazısında da bir özet bilgi verebilirim.

Atıştırmalıklar

Sanırım çok yakından tanıdığınız Döner Dürüm Brüksel’de karşınıza en sık çıkacak atıştırmalıklardan. Patates Kızartması, Fırında Patates (aslında kumpir) ve Midye de kentte bulabileceğiniz diğer atıştırmalık seçeneklerinden.

Yemekler

Brüksel yemek rehberi, Belçika'da ne yenir

Belçika’da bol bol Türk, İtalyan, Hint, Meksika veya Çin yemeği bulabilirsiniz. Nokta.

Ancak yerel yemekleri denemek istiyorsanız seçenekleriniz arasında bira ile pişirilen sığır ve domuz eti karışımı Carbonnade Flamande, yine bira ile pişirilen et buğulama Stoofvlees, Karışık Deniz Ürünleri Tabağı, Erikli Tavşan Eti, köfte (Boulets) ve Karides Kroket yer alıyor.

Tatlılar

Waffle’ın anavatanı olarak Brüksel’de yiyebileceğiniz tatlıların başında elbette Waffle geliyor. Bunun dışında çikolatalı kek, çikolata soslu dondurma Dame Blanche, çikolatalı sufle ve çikolatalı her şey de kentte tadabileceğiniz en lezzetli tatlılardan diyebilirim.

Brüksel’de Helal Yemek ve Türk Restoranları

Brüksel'de yeme içme, helal gıda

Bazılarımız dini sebeplerle helal gıda tercih ediyor, bazılarımız alıştığı damak tadına uymayan yemekleri yiyemiyor, bazılarımız ise konu yemek olduğunda belirli bir limiti ve tanımı olmayan bir seçiciliğe sahip. Her durumda Türk Restoranları yurt dışında hayat kurtarıcı oluyor.

O yüzden Brüksel Yemek Rehberi yazısının bu son bölümünde yemek konusunda seçici olanlar için şehirdeki birkaç Türk restoranı ve vejetaryen lokantası önerisi vermek istiyorum.

Tekince Kebap

Konya’lı bir ailenin 7 yıldır işlettiği Tekince Kebap hem damak tadımıza uyan tanıdık lezzetleri hem de helal diye nitelendirilen yemekleri bulabileceğiniz bir adres. Restoranın fiyat seviyesi orta diyebilirim, ana yemekler 10–15 Euro aralığında değişiyor. Ortamı da sade ve keyifli olan restoranın Brüksel’de iki şubesi bulunuyor.

  • Adres: Rue Verte 245 1030 Schaerbeek, Brüksel. Açık: Her gün 10:00–04:00 arası
  • Adres: Chausse De Haecht 133 1030 Brüksel. Açık: Salı hariç her gün 08:00–23:00 arası

Tekince Tantuni

Tekince Kebap’ın tantuni ve atıştırmalık menülere özel şubesi Tekince Tantuni de hem ucuz hem de güvenilir yemek yiyebileceğiniz bir başka adres.

  • Adres: Place Liedts 1 1030 Schaerbeek, Brüksel. Açık: Her gün 11:00–02:00 arası

Kervansaray (Kapalı)

Kebap, zeytintağlılar, çorba ve mezelerden oluşan Türk Mutfağı’ndan zengin bir menüye sahip olan Kervansaray da 10–20 Euro aralığındaki fiyatlarıyla orta segmentte ve güvenilir lezzetler bulabileceğiniz bir seçenek.

  • Adres: Boulevard du Jardin Botanique 7, 1000 Brüksel. Açık: Her gün 12:00–23:30 arası

Sultans Of Kebab

Brüksel Yemek Rehberi yazısında bir de atıştırmalık dürüm alabileceğiniz bir adres önermek istiyorum. 10 Euro altındaki fiyatlarıyla lezzetli ve güvenilir bir dürüm yemek istiyorsanız Sultans of Kebap ideal bir seçim.

  • Adres: Boulevard Anspach 49, Centre-Ville 1000 Brüksel. Açık: Her gün 11:00–05:00 arası.

Emirdag Koftecisi

Bir başka dürümcü önerim de Emirdag Koftecisi. Menüsünde sadece köfte değil döner ve birkaç başka seçenek de bulunuyor.

  • Adres: Place Liedts 20, 1030 Schaerbeek, Brüksel. Açık: Her gün 08:00–00:00.

Eğlenceli bir Brüksel gezisi için ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri şu yazılarımızda bulabilirsiniz;

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

1 Yorum

  1. Kervansaray ve moonfood kapalı(komple kapamışlar)..Digerlerine gidemedim.Belki yarın. Tarih 24.07.2019.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın