Londra Buckingham Sarayı hakkında bilgiler

Buckingham Sarayı Hakkında Detaylı Bilgiler

İngiltere Kraliyeti’nin resmi ikametgahı ve aynı zamanda çalışma ofisi olan Buckingham Sarayı Londra‘ya yapılan ziyaretlerin de en önemli turistik noktalarından biri. Tabii bunda devasa tarihi yapının ve bahçelerinin büyüleyici güzelliği yanında modern kültürde önemli bir yeri olan İngiliz Kraliyet Ailesi üyelerinin popülerliğinin de etkisi büyük.

Evlilikleri, ihanetleri, skandalları, ayrıca yüzlerce yıl öncesine dayanan geleneklerine bağlılıkları ile İngiliz Kraliyeti kabul edelim ki bu işlerle hiç ilgisi olmayanların bile az ya da çok bildiği, tanıdığı isimler. Haliyle bu popülerlik de Buckingham Sarayı ziyaretçi sayısında etkili.

Buckingham Sarayı Londra hakkında bilgi ve fotoğraflar

Bu yazıda sarayı turist olarak ziyaret etmek isteyenlerin gitmeden önce bilmek isteyebileceklerini kısaca bir araya getireceğim. Ancak Londra hakkında daha detaylı bilgi edinmek için sitemizdeki Londra Gezi Rehberi yazısını okuyabilir, bu şehre bir seyahat düşünüyorsanız yeme içmeden konaklamaya kadar her detayı planlayabilirsiniz.

Buckingham Sarayı Hakkında Bilgiler

Buckingham Sarayı Londra gezisi

Bugünkü görünümünü Mimar John Nash‘e borçlu olan Buckingham Sarayı, İngiliz Kraliyeti’nin resmi konutu olarak hem Kraliçe ve yanındaki ofis çalışanları, hem de ev hizmetlileri olarak yaklaşık 500 kişiyi barındırıyor. Sarayda resmi görüşmeler, toplantılar dışında ayrıca davetler ve balolar da düzenleniyor.

Halen faal bir saray olduğu için, Buckingham Sarayı’nın sadece Devlet Odaları denilen kısmı turistik ziyaretlere açık. O da sadece Ağustos ve Eylül aylarında. Kısacası Londra seyahatiniz bu aylara denk geliyorsa şanslısınız. Bu görkemli sarayın en önemli ve güzel bölümlerini gezebilirsiniz.

Sadece bu Sarayı değil, Londra’daki diğer gezilecek yerler hakkında da bilgi edinmek için Londra Gezilecek Yerler yazımızı okuyabilirsiniz.

Kısaca Buckingham Sarayı Tarihi

Buckingham Sarayı Londra tarihi

Aslında Buckingham Sarayı başlangıçta kraliyet sarayı olarak yapılmamış. 1705 yılında Buckingham Dükü’nün konutu olması için inşa edilmiş. 1824 yılında ise Kral IV. George tarafından Mimar John Nash’e konutun restorasyonu ve genişletilmesi işi verilmiş. Ancak kralın ömrü sarayda yaşamaya yetmemiş.

Böylece sarayda Kraliyet ailesinden ilk olarak Kraliçe Victoria ikamet etmiş ve o günden beri de saray İngiliz Kral ve Kraliçeleri’nin resmi konutu olarak hizmet veriyor.

Buckingham Sarayı Bölümleri

Buckingham Sarayı Londra gezi notları

Buckingham Sarayı 775 odalı dev bir yapı. Ancak yazının başında da belirttiğim gibi binanın tamamı turistlere açık değil, sadece Devlet Odaları denilen ve resmi görüşmeler, toplantılar için kullanılan kısımlar yaz aylarında, yani Kraliçe’nin sarayda olmadığı aylarda ziyarete açık. Tabii bir de sarayın bahçesi yılın her zamanı ziyaret edilebiliyor. Burada görebileceklerinizden de kısaca bahsetmem gerekirse…

Saray Muhafızlarının Nöbet Değişim Töreni

Londra Buckingham Sarayı nöbet değişimi

Wellington Kışlası’ndan Buckingham Sarayı’na kadar yürüyerek burada nöbeti devralan muhafızların gerçekleştirdiği nöbet değişimi töreni de Buckingham Sarayı turu klasiklerinden.

Her sabah 11:00’de geleneksel kırmızı üniformalı muhafızların gerçekleştirdiği bu ufak töreni (kış aylarında daha erken) programınıza uyuyorsa kaçırmamanızı tavsiye ederim.

Kraliçe’nin Galerisi

400 yıl boyunca Kraliçeler tarafından toplanan ve kraliyet koleksiyonuna ait olan, aralarında Da Vinci, Varmeer gibi ustaların eserlerinin de bulunduğu sanat eserlerinin geçici sergilerle ziyaretçilere sunulduğu salon.

Resim Galerisi

Londra Buckingham Sarayı resim galerisi

Yine kraliyet koleksiyonuna ait olan sanat eserlerinin sergilendiği, ayrıca kendisi de bir sanat eseri gibi dekore edilmiş olan cam çatılı salon.

Yeşil, Beyaz ve Mavi Kabul Salonları

kabul salonları Buckingham Sarayı hakkında bilgi

Buckingham Sarayı’na gelen ziyaretçilerin sırasıyla geçtiği kabul salonları. Bunlardan ilki Yeşil Salon, ardından gelen Beyaz Salon ise kraliyet ailesinin resmi toplantılara geçmeden önce buluştuğu yer, son olarak Mavi Salon ise Mimar John Nash’in en güzel eseri diyebilirim.

Taht Odası

Londra Buckingham Sarayı taht odası

John Nash tarafından tasarlanan, süslemeli tavanı, bu tavana yakışır 7 görkemli avizesi ve benzersiz şamdanlarıyla Taht Odası‘nda bugünkü Kraliçe Elizabeth ve Prens Philip’in taç giyme töreninde kullandıkları tahtlar sergileniyor.

Balo Salonu

Londra Buckingham Sarayı balo salonu

Victoria stili dekore edilen Balo Salonu önemli resmi davetlerin ve baloların düzenlendiği görkemli bir salon.

Kraliyet Ahırları (Royal Mews)

Buckingham Sarayı kraliyet ahırları Londra

Taç giyme törenlerinde ve diğer önemli olaylarda kullanılan, 1760 yılından kalma Golden State Coach (Altın At Arabası) ve diğer at arabalarının bulunduğu, İngilitere’nin en iyi atlarının bakıldığı Kraliyet Ahırları da Buckingham Sarayı’nda görülmesi gereken yerlerden biri.

Aslında kısaca en önemli ziyaret noktalarından bahsettim. Ancak ismen de olsa konukların ağırlandığı ve kraliyet ailesi üyelerinin vaftiz törenlerinin düzenlendiği Müzik Odası, Kraliçe’nin resmi görüşme salonu, önemli günlerde Kraliyet Ailesi’nin halkı selamladığı balkon da sarayda görmek isteyebileceğiniz yerlerden.

Buckingham Sarayı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Londra Buckingham Sarayı nerede ve nasıl gidilir

Öncelikle eğer yürüme mesafesinde değilseniz Londra’da hemen her yere metro ile gidebileceğinizi hatta bunun en hızlı ve konforlu yol olduğunu söylemeliyim. Dolayısıyla Buckingham Sarayı’na da.

Londra’nın merkezinde yer alan saraya en yakın metro istasyonları; Victoria, Green Park, Hyde Park Corner ve St James’s Park.

Ayrıca Victoria Tren İstasyonu’ndan da yürüyerek 10 dakikada saraya ulaşabilirsiniz.

Yakında Londra’ya bir seyahat planlıyorsanız ve henüz konaklama ile ilgili karar vermediyseniz Buckingham Sarayı civarında veya Londra’nın herhangi bir bölgesindeki konaklama alternatiflerini, bu bölgelerin özelliklerini öğrenmek için Londra’da Nerede Kalınır? yazımızı okumanızı öneririz.

Buckingham Sarayı Güncel Giriş Ücretleri

Buckingham Sarayı gezisi bilet fiyatları

Buckingham Sarayı giriş ücretleri saray içerisinde nereleri görmek istediğinize göre değişiyor.

Sadece Devlet Odaları’nı görmek isterseniz;

Yetişkinler için giriş ücreti 26,50 Pound. Öğrenciler ve 60 yaş üstü için 24 Pound, 17 yaşından küçükler içinse 14,50 Pound.

Devlet Odaları, Kraliyet Ahırları ve Kraliçe’nin Galerisi‘ni görmek isterseniz, almanız gereken bilet “Royal Day Out” ve bunun ücreti de;

Yetişkinler için giriş ücreti 49 Pound. Öğrenciler ve 60 yaş üstü için 44,50 Pound, 17 yaşından küçükler içinse 42 Pound.

London Pass kullanmanız halinde tüm saray değil ama Kraliyet Ahırları girişi ücretsiz.

Biletlerinizi gitmeden önce online satın almak isterseniz sarayın resmi web sitesini de kullanabilirsiniz.

Buckingham Sarayı Ziyaret Gün ve Saatleri

Londra Buckingham Sarayı ziyaret gün ve saatleri

Buckingham Sarayı’nın ziyarete açık olduğu zaman diliminden yazının başında kısaca bahsetmiştim. Ancak burada daha net bir şekilde belirteyim.

Sarayın bahçesi yılın her dönemi ve her gün ziyarete açık.

Devlet Odaları, Kraliyet Ahırları ve Kraliçe’nin Galerisi ise;

  • Temmuz sonu ve Ağustos aylarında 09:30–19:00 arası,
  • Eylül ayında ise 09:30–18:00 arası açık.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top