Budapeşte’de Nerede Alışveriş Yapılır?

Budapeşte’de nerede alışveriş yapılır diye araştırıyorsanız doğru yerdesiniz. Macaristan’ın dinamik, eğlenceli, tarih ve kültüre doymuş başkenti Budapeşte alışveriş açısından son derece zengin bir ürün yelpazesine sahip ve  –diğer Avrupa başkentlerine kıyasla- görece uygun fiyatlı bir destinasyon.

Budapeşte’den ne alınır? yazısında daha detaylı bahsettiğim üzere, Macar porselenleri ve kristalleri, geleneksel Macar giysileri, kırmızı biber ve bundan yapılmış tüm gıda ürünleri, sır kutuları ve diğer turistik hediyelikler ile Palinka, Unicum ve Macar şarapları gibi yerel içecekler buradan alabileceklerinizin başında geliyor.

Peki bu ürünleri Budapeşte’de nereden alacaksınız? İşte tüm yazı bunun üzerine, haydi başlayalım isterseniz.

1. Vaci Utca Caddesi

Budapeşte'de nerede alışveriş yapılır?

18.YY’da şehrin ana bulvarlarından biri olan Vaci Utca Caddesi sağlı sollu sıralanmış tarihi binaları ve burada yer alan mağazalarıyla bugün de aynı işlevini koruyor.

Araç trafiğine kapalı olan cadde eskiden kentin zenginlerinin alışveriş yaptığı yerken bugün daha çok turistlerin dolaştığı ve alışveriş yaptığı bir yere dönüşmüş durumda. Kısaca, caddenin işlevi aynı, müşteri kitlesi ve biraz da ürün gamı farklı sadece.

Vörösmarty Meydanı ile Budapeşte’nin en ünlü pazarı The Great Market arasında uzanan cadde hediyelik eşya satıcıları, cafe ve restoranlar ile H&M, Zara, Lacoste gibi zincir mağazalarla dolu durumda. Caddenin kuzeyi çok kalabalık ve hareketli iken, güney tarafları daha sakin ve keyifli diyebilirim.

Özetle Vaci Utca Caddesi, hem ufak tefek hediyelik ve hatıra ürünleri alabileceğiniz, hem cafelerinde oturup dinlenirken keyifle kahvenizi içerek diğer turistleri seyredeceğiniz, hem de bol bol fotoğrafını çekeceğiniz bir yer.

2. Andrassy Avenue Caddesi

Andrassy ut Budapeşte alışveriş caddesi

Andrassy Avenue için Budapeşte’nin Bağdat Caddesi veya Champs Elysées’i dersem hata olmaz sanırım. Geniş ve şıkır şıkır bir bulvar etrafına sıralanmış Louis Vuitton, Armani, Bvlgari, Valentino gibi mağazaları gördüğünüzde siz de böyle düşüneceksiniz.

Aziz Stefan Bazilikası yakınından başlayarak Kahramanlar Meydanı’na kadar uzanan caddenin en göz alıcı yerleri ise meydana yakın olan kısımları.

Bütçeniz müsaitse burada keyifle alışveriş yapabilir, değilse vitrinlerde son trendleri keşfedebilirsiniz. Caddeye bağlanan ara sokaklarda ise nispeten daha uygun fiyatlı butikler de mevcut.

3. Dohany Caddesi

Dohany Budapeşte alışveriş caddesi

El yapımı takı ve dekorasyon ürünleri, vintage kıyafetler, ayakkabı ve çantalar ile biraz da turistik hediyelik eşyaların yan yana mağazalarda satıldığı Dohany Caddesi de bir turistin mutlaka uğraması gereken yerlerden.

Çok fazla kaynakta bahsedilmez ama ben Budapeşte’yi ziyaret eden herkesin Dohany Caddesi’nde zevkine ve bütçesine uygun bir şeyler bulabileceğinden eminim.

4. Fashion Street (Deák Ferenc) Caddesi

Deak Ferenc Budapeşte'de nerede alışveriş yapılır?

Budapeşte’de nerede alışveriş yapılır yazısında bir tarihi caddeden daha bahsetmek istiyorum.

Orta Çağ’da şehrin etrafına kurulduğu Deák Ferenc Caddesi’nin restora edilmesiyle bugünkü halini alan caddeye Fashion Street de deniliyor.   

Vörösmarty Meydanı ile Deák Ferenc Meydanı arasında uzanan cadde günümüzde Budapeşte’deki en popüler alışveriş lokasyonlarından biri.

Caddedeki mağazaların dağılımı da çok zengin. Ufak tefek hediyelik eşyalardan ünlü, Massimo Dutti, Oysho gibi zincir mağazalara ve Tommy Hilfiger, Hugo Boss gibi lüks markalara kadar geniş bir yelpazede ürün ve markayı bir arada bulmak mümkün.

5. Nagykörút Caddesi (Grand Boulevard)

Budapeşte'de alışverişGrand Boulevard

Budapeşte’nin 5 farklı bölgesini (Szent István körút, Teréz körút, Erzsébet körút, József körút ve Ferenc körút) birbirine bağlayan ve uzunluğu 4 kilometreyi aşan Nagykörút Caddesi’nin bir başka adı da Grand Boulevard.

1896 yılında yapılan ve günden güne kentin en büyük, en hareketli bulvarı halini alan devasa cadde küçük, büyük zincir mağazalar ve yerel markaların dükkanlarıyla dolu. Danube Nehri’nin doğusunda kalan bölümü ise alışveriş açısından en ideal olan kısmı.

Alışverişe biraz bütçe ayırabiliyorsanız ama o da çok yüksek değilse Nagykörút Caddesi’ni mutlaka görmelisiniz.

6. The Great Market Pazarı

Central Market Budapeşte'de alışveriş

Sırada Budapeşte gezilecek yerler listemizde de yer alan tanıdık bir yer var; Grand Market, Central Market veya Nagy Csarnok… Budapeşte’nin en büyük sokak pazarını tarif edebileceğiniz çeşit çeşit isimlerden sadece birkaçı.

19. YY’dan kalma tarihi bir binada, 3 kata yayılmış 100’den fazla tezgahın yer aldığı pazar ilginç bir şekilde hem turistler hem de yerlilerin alışveriş yaptığı bir yer. Haliyle çok hareketli, çok bereketli, hem çok yerel hem de çok turistik.

Burası bir yiyecek, içecek pazarı ama aynı zamanda ufak tefek hediyelik eşyalar da satılıyor.

Eğer, turistik hediyelik eşyaları alabileceğiniz en uygun fiyata almak istiyorsanız ve/veya Budapeşte’den kırmızı biber, Macar şarapları veya peynirleri gibi yerel lezzetlerden almayı düşünüyorsanız gitmeniz gereken ilk yer diyebilirim. Zaten alışveriş yapmasanız da sadece görmek için bile gidilmesi gereken bir yer.

7. Ecseri Pazarı

Ecseri Budapeşte'de nerede alışveriş yapılır?

Naszód Utca Caddesi’nde yer alan Ecseri Pazarı Budapeşte’nin bir başka büyük ve önemli pazarı. Buranın farkı ise yiyecek içecek değil, daha çok aksesuar, takı, giyim, dekorasyon ürünlerinden oluşan bir yelpazesi olması.

Ve her pazar yerinde olduğu gibi tezgahlar cıvıl cıvıl, pazarlık serbest, ortam hareketli ve sadece etrafı seyretmek bile eğlenceli.

Yalnız Ecseri Pazarı şehrin turistik merkezinde değil. Aslında ilginç çünkü kendisi turistik bir yer. Neyse,  Boráros Tér’den 54 ve 55 no’lu otobüslere binerek yarım saatte ulaşabileceğiniz Ecseri Market size uygun fiyatlı ürünler ve keyifli birkaç saat vaat ediyor. Değerlendirmenizi öneririm.

Adres: Ecseri Flea Market, Nagykőrösi út 150, 1194, Budapeşte

8. Szimpla Farmer’s Pazarı

Szimpla Farmers Market Budapeşte

Budapeşte’de nerede alışveriş yapılır konusuyla ne ilgisi var demezseniz eğer, sizlere kentin gece hayatının önemli bir parçası olan Ruin Barlardan bahsetmek istiyorum.

Şehrin daha çok Yahudi Bölgeleri’ndeki yıkıntılarla başlayan ama sonradan diğer bölgelere de yayılan bir olgu bu aslında. Özetle; tarihi yıkıntılar çok da restore edilmeden bir bar veya puba dönüştürülüyor. Bu yıkıntıların içerisinde canlı müzik ve yiyecek, içecek ikramlarıyla da gece hayatına ev sahipliği yapılıyor.

İşte Szimpla Farmer’s Pazarı da böyle bir ruin barda, sadece Pazar günleri kurulan son derece ilginç bir pazar yeri.

Eğer; Macaristan’a özgü peynirler, et ürünleri, hamur işleri, konserve ve reçeller ilginizi çekiyorsa veya genel olarak gittiğiniz yerlerin yerel lezzetlerine meraklıysanız, Bir yandan alışveriş yaparken (veya tezgahlara bakarken) bir yandan da canlı müzik dinlemenin keyfini çıkarmak istiyorsanız, Alışveriş sonrası zaman kaybetmeden gece hayatına akmak istiyorsanız Szimpla Farmer’s Pazarı sizin için ideal. Gidin, görün, alın, almazsanız da tadını çıkarın.

Adres:  Kazinczy u. 14, 1075, Budapeşte

9. West End City Center AVM

West End City Center Budapeşte'de nerede alışveriş yapılır?

Avrupa’daki çoğu şehirde olduğu gibi Budapeşte’de de AVM’ler genelde şehrin dışında. Ama nadir de olsa şehir içinde yer alan alışveriş merkezleri olabiliyor ki West End City Center AVM de bunlardan biri.

Bershka, Stradivarius, Lacoste, H&M, Nike gibi uluslararası markaların mağazalarının yer aldığı alışveriş merkezi Vaci Utca Caddesi’nde yer alıyor. Yani tarihi ve turistik gezinize kısa bir ara verip West End City Center’da alışveriş yaptıktan sonra turunuza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Adres: Vaci Utca, 1- Budapeşte

10. Paloma AVM

Paloma Budapeşte'de nerede alışveriş yapılır?

Aslında AVM olarak nitelendirdim ama Paloma için AVM demek ne kadar doğru ben de emin değilim.

Paloma Sanat Avlusu da diyebileceğimiz yer 5. Bölgede geniş, kemerli bir avluda bir araya gelmiş 50 kadar sanatçı ve tasarımcının ürünlerini sergileyip satışını yaptığı bir yer.

Yapı aslında 1894 yılında Janos Wagner tarafından ev olarak yaptırılmış sonrasında sanatçıların çabasıyla bir çeşit alışveriş yerine çevrilmiş, ki aslında burada yaşam da devam ediyor.

Avluya açılan zemin kat ve birinci katta sanatçı ve zanaatkarların atölyeleri, showroomları ve satış mağazaları mevcut. En üst katta ise evler var.

Hem sıradışı ürünler bulup alabileceğiniz, hem tarihi yapının merdivenlerinde, avlusunda, kemerlerinin altında bol bol fotoğraf çekebileceğiniz hem de zemin kattaki cafede keyifle kahve içip dinlenebileceğiniz bir yer.

Adres: Kossuth Lajos u. 14, 1053, Budapeşte

11. Arena Plaza AVM

Arena Plaza Budapeşte'de nerede alışveriş yapılır?

Budapeşte’nin doğusunda,eski bir at yarışı pisti üzerine kurulmuş olan Arena Plaza’da Adidas, Deichmann, Zara, Bershka, Samsonite, Calzedonia ve Skechers gibi orta ve orta üstü segmente hitap eden zincir mağazaların birer şubesi mevcut.

AVM’de kış aylarında bir de buz pateni pisti açılıyor ki, sadece alışveriş değil, eğlence amacıyla da gidilebilecek bir yer.

Adres: Kerepesi utca 9, Budapeşte

Budapeşte’de nerede alışveriş yapılır yazısında bu kentteki en popüler alışveriş caddeleri, merkezleri ve pazarlarından bahsetmeye çalıştım. Budapeşte’ye dair daha fazlası için; Budapeşte gezi rehberi, Budapeşte’de ne yapılır?, Budapeşte’de nerede kalınır?, Budapeşte’de ne yenir? ve Budapeşte havaalanı şehir merkezi ulaşım başlıklı yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

“Budapeşte’de Nerede Alışveriş Yapılır?” üzerine bir yorum

Yorum yapın